Конспект уроку з історії України 8 клас. “Суходільні і морські походи козаків. Гетьман П. Сагайдачний”.
Автор: Вчитель історії Коваль Наталія Вікторівна
Урок створений відповідно до компетентнісного підходу в сучасній школі.Сьогодення вимагає успішного, соціальноадаптованого, креативного випускника, готового до змін та викликів. Даний урок стане в нагоді студентам історикам, вчителям-початківцям, та колегам з досвідом, які оцінять і візьмуть щось цікаве для себе.
Конспект уроку з історії України (8 кл.)
Тема уроку: Суходільні та морські походи козаків. Петро Конашевич-Сагайдачний.
Мета: опираючись на аналіз параграфу і додаткової літератури виявити,чому перші десятиліття XVII ст. називають «добою героїчних походів» українських козаків, розвивати вміння характеризувати діяльність гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, навчитися визначати роль і наслідки участі українського козацтва в Хотинській війні, пробуджувати почуття патріотизму і гордості за історичне минуле нашого народу.
- Очікувані результати:(після уроку учні набудуть таких компетенцій)
–хронологічна (учні зможуть визначати хронологічні межі «доби героїчних походів»,Хотинської війни,гетьманства Петра Конашевича- Сагайдачного, визначити рік найуспішнішого походу на Кафу);
-просторова(учні зможуть показувати на карті напрямки суходільних і морських походів під проводом Петра Конашевича-Сагайдачного, місця найважливіших битв);
-інформаційна(учні зможуть здобувати інформацію з різних видів джерел та самостійно інтерпретувати їх зміст);
-мовленнєва(учні зможуть будувати усні висловлювання про діяльність Петра Конашевича-Сагайдачного, застосовувати пояснення і доведення щодо фактів про Хотинську війну);
-логічна(учні зможуть визначати історичні поняття(ясир, яничари, каторга, гарем, « героїчні походи», Хотинська війна) для пояснення історичних явищ і процесів, простежувати тенденцію посилення козацького війська, визначати причинно-наслідкові зв’язки козацьких походів, Хотинської війни);
-аксіологічна(учні зможуть оцінювати діяльність Петра Конашевича-Сагайдачного, виявляти суть суперечностей між козаками та турецько-татарським військом, визначати власну позицію щодо діяльності Петра Конашевича-Сагайдачного);
Тип уроку:урок засвоєння умінь і навичок.
Обладнання: інтерактивна дошка, портрет Петра Конашевича-Сагайдачного, фотографії Хотинської фортеці, підручник з історії України(О.В. Гісем, О.О. Мартинюк), атласи, контурні карти, настінна карта, роздатковий матеріал.
Хід уроку:
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація і корекція опорних знань.
Учні з низьким і середнім рівнем знань представляють таблицю «Особливості внутрішньої та зовнішньої політики Кримського ханства».
Учні з достатнім та високим рівнем знань презентують відповідь на творче питання – чи можна вважати захоплення невільників на продаж кримськими татарами неприпустимим для тих часів?
3. Повідомлення теми, очікуваних результатів, плану уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Набіги татар на Україну почалися ще з 1482 року, коли хан Менглі-Гірей з ордою спустошив Київ. З того часу турки і татари чинили безперешкодні спустошливі напади на Україну. Хто їм міг протистояти? Авжеж, козаки! До початку XVII ст. козаки перетворились на могутню силу. Що на це вказувало? (відповіді учнів) Османська імперія та її васал Кримське ханство почувалися впевнено, міцно та надійно, вони були непереможними в очах європейської спільноти. Та настав час, коли могутність Порти похитнулась. Саме цей факт ми і розглянемо на нашому уроці.
Запитання до учнів- Що б ви хотіли дізнатися і навчитися на цьому уроці?
Відповіді учнів.
План уроку:
1.Передумови походів козаків першої чверті XVII ст.
2.Героїчні суходільні та морські походи.
3.Діяльність гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного.
4.Участь українських козаків у Хотинській війні.
Вивчення нового матеріалу.
Створення проблемної ситуації-Що спонукало козаків до воєнних походів проти Кримського ханства і Османської імперії?
Учні працюють з підручником(ст.68-69).
Метод «Мікрофон»
Метод «Незакінчене речення» – робота з поняттями:
1.Привілейована піхота в турецькій армії( яничари);
2.Дерев’яне веслове турецьке судно( каторга);
3.Бранці турків і татар(ясир);
4.Жіноче приміщення в будинку мусульман(гарем);
5.Найуспішніші козацькі походи проти турків і татар(доба героїчних походів).
Відповівши на останнє запитання, учні можуть переходити до другого пункту плану.
Метод «Мозковий штурм». Учні самостійно працюють з підручником(ст.69-70), атласом і контурною картою, виконуючи завдання:
-Чому перші десятиліття XVII cт. називають «добою героїчних походів»?
-Покажіть на карті, позначте у контурних картах куди здійснювали козаки походи проти турків і татар.
-Коли і куди козаки здійснили найвдаліший похід? Чому цей похід мав велике значення?
-Назвіть наслідки воєнних походів козаків.
Робота з документом « Із розповіді Г. Л. де Боплана про організацію козацьких морських походів проти турків», упідручнику на ст.70. Учні читають документ і складають 5-8 словосполучень, які характеризують організацію
козацьких морських походів. Учні презентують результати роботи, бажаючі доповнюють.
Повідомлення двох учнів про діяльність гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного( учні отримують завдання заздалегідь). Інші учні в ході повідомлення складають СЕНКАН про гетьмана.Наприклад:
Гетьман Сагайдачний
Сміливий, рішучий
Реформує,підтримує,організовує
Сагайдачний забезпечив процвітання козацтва
Полководець Сагайдачний.
Бажаючі презентують СЕНКАН.
Демонстрація ПРЕЗЕНТАЦІЇ «Славний лицар Петро Конашевич-Сагайдачний»
Демонстрація відео «Тактика ведення бою козацького війська. Хотинська війна».
Бесіда після перегляду відео:
-Назвіть воюючі сторони і хронологічні межі Хотинської війни.
-Назвіть причини Хотинської війни.
-Охарактеризуйте співвідношення воєнних сил.
-Що допомогло Сагайдачному перемогти у Хотинській війні?
Прийом «БЛІЦ 5»(використання роздаткового матеріалу з твердженнями, учні, прочитавши, відмічають ті, що стосуються наслідків Хотинської війни).
- Розвіявся міф про непереможність Османської імперії.
- Виплата туркам контрибуції.
- Зростання авторитету Речі Посполитої.
- Активізація визвольної боротьби слов’янських народів проти турецького поневолення.
- Козацтво зміцнило свій авторитет на міжнародній арені.
Перевірка виконаної роботи (вибірково)
Підсумок уроку і повідомлення домашнього завдання.
Метод «Мікрофон» -На уроці я дізнався, що…
-Урок сподобався, бо…
Оголошення оцінок .
Домашнє завдання:прочитати параграф11, заповнити контурну карту, вивчити основні поняття, підготувати повідомлення про Хотинську війну.Підготуватися до практичного заняття(ст. 74-75).
Презетація до уроку
Урок відповідає поставленим цілям та очікуваним результатам.Вчителька застосовує диференційний підхід при актуалізації опорних знань.Створення проблемної ситуації заохочуватиме учнів до пошуку відповідних рішень.Деякі моменти можна використати при складанні завдань для олімпіади,контролю знань,тощо.Хороша презентація сприятиме підвищенню інтересу до історичних осіб та подальшому вивченні історії України.Дякую
Спасибі за гарні слова. Я рада, що цей урок так високо оцінений.