mail@urok-ua.com

Конспект уроку з історії України для 8 класу на тему: “Культура України наприкінці ХVІ ст.: розвиток української мови”

Автор: вчитель історії та правознавства Лузганова Наталія Григорівна

Конспект уроку історії України 8 класу «Культура України наприкінці ХVІ ст.: розвиток української мови, освіти, книговидання» відповідає чинній програмі викладання історії у 8 класі. Урок побудований на формуванні в учнів предметних компетентностей – інформаційної, мовленевої, логічної. Передбачена самостійна робота на уроці, як з підручником, так і з різними джерелами інформації. Учитель на уроці виступає консультантом і партнером в отриманні знань. Урок має мультимедійну підтримку. Матеріал підібрано цікавий і доступний для учнів.


Тема: Культура України наприкінці ХVІ ст.: розвиток української мови, освіти, книговидання.

Мета: визначити умови розвитку української культури в ХVІ столітті; охарактеризувати розвиток освіти, з’ясувати значення діяльності  Острозької академії, оцінити роботу її діячів; визначити здобутки в галузі книговидання; з’ясувати внесок В.-К. Острозького в розвиток української культури; розвивати в учнів уміння самостійно працювати з різними джерелами інформації та на їх основі робити висновки й узагальнення, на конкретних прикладах духовної культури розвивати характерні риси українського народу; виховувати почуття гордості за історичні досягнення українського народу.

Тип уроку: урок-практикум

Основні поняття: культура, острозька академія, слов’яно-греко-латинська школа, «сім вільних наук».

Історичні постаті: В.-К. Острозький, І.Федоров (Федорович).

Ключові події: 1574 р. – видання Іваном Федоровичем у Львові «Апостола» та «Букваря»; 1576-1578 рр.– заснування князем Василем-Констянтином Острозьким друкарні та школи, виникнення Острозького культурно-освітнього осередку; 1581 р.– в Острозі Іваном Федоровичем видано Острозьку біблію.

Обладнання: підручник під редакцією В.С.Власова; мультимедійне обладнання; учнівські повідомлення; опорні конспекти.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Активізація пізнавальної діяльності.

  1. Тестування. (по типу ЗНО)
  2. Робота в парах: перевірка знань дат, понять попередньої теми.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Деменстарція фото занять в українській сучасній школі та гравюра школи ХVІ ст. Інтерактивний метод «Коло думок»

  • Чи завжди було так на українських землях в історії держави?
  • Чи можна порівняти освіту ХVІ століття з сучасною?

ІV. Засвоєння нових знань. 

План

  1. Умови розвитку української культури ХVІ століття.
  2. Розвиток української мови.
  3. Освіта. Острозька академія.
  4. Книгодрукування. Іван Федоров.
План Діяльність учнів Діяльність учителя
1.     Умови розвитку української культури ХVІ ст. Відмічають в опорному конспекті позитивні і негативні фактори впливу на розвиток культури. Вступне слово вчителя. Інструктаж по заповненню опорного конспекту
2.     Розвиток української мови. Заповнення запропонованої схеми. Розповідь про розвиток укр. мови.
3.     Освіта. Острозька академія. Заповнення опори «Різні типи українських шкіл» Повідомлення учениці про діяльність В.-К. Острозького і Острозької академії. Самостійна робота з підручником за «тонкими» запитаннями. Контроль за діяльністю учнів. Доповнення про «сім вільних наук».
4.     Книгодрукування. Іван Федоров. Учнівська презентація. Робота з документом. Контроль за роботою учнів. Підведення підсумків.

V. Рефлексія.

Розгадування ребуса (Додаток №2). Інтерактивний метод «Розгадай».

 VI. Висновки уроку: Заключне слово учителя. 2. Оцінювання учнів. 3. Пояснення домашнього завдання.

Конспект-опора на тему:

«Культура України наприкінці ХVІ ст.: розвиток

української мови, освіти, книговидання»

  1. Перевірка домашнього завдання:
  • Тести:
  1. Люблінська унія відбулася:

А) 1596 р.; Б) 1559 р.; В) 1560 р.; Г) 1569 р.

  1. Визнач причини козацько-селянських повстань ХVІ ст.:

А) посилення національного гніту польською шляхтою

після Люблінської унії;

Б) небажання польського уряду рахуватись зі становими

інтересами українського козацтва;

В) розкріпачення селян;

Г) послаблення національного гніту польською шляхтою

після Люблінської унії;

Д) релігійний наступ католицизму.

3. Знайди відповідність:

  1. Фільварок а) козаки які служили за плату  польському королю і були занесені  до реєстру.
  2. Шляхта б) мідні півкулі з натягнутою на них шкірою та дерев’яними палицями  для удару; ними скликали на  козацьку раду.
  3. Литаври в) символ козацької влади; палиця прикрашена пасмом кінського волосся.
  4. Каламар д) чорнильниця з гусячим пером.
  5. Бунчук е) багатогалузеве господарство землевласника, що ґрунтується на кріпосній праці, в якому продукція виготовляється на продаж.
  6. Реєстрові козаки є) середні та дрібні землевласники у Польщі та на українських землях.
1 2 3 4 5 6

2.Вивчення нового матеріалу:

1) умови розвитку української культури:

  • Розвивалась в умовах постійного національного, релігійного, національного утиску з боку Речі Посполитої;
  • Пожвавлення економічного життя сприяло зростанню потреб на мистецькі твори та освіту населення;
  • Вплив на українську культуру мали здобутки західноєвропейського Відродження;
  • Відсутність єдиного в Україні політичного й духовного центру;
  • Зростання національної свідомості українського народу з появою козацтва;
  • Меценатська діяльність української еліти;
  • Об’єднання майже всій українських земель в єдиних державних кордонах.

Визначити позитивні фактори впливу знаком «+», а негативні знаком «-»

2) розвиток української мови

3) Розвиток освіти. Острозька академія.

Що? Коли? Хто? Які предмети викладались? Хто ректор? Значення діяльності Острозької академії. (знайти в підручнику)

4) Книговидавництво Іван Федоров.

Поясни дати:

1574 р. –

1581 р. –

Опрацюй документ на ст. 50 підручника.

5) Розгадай ребус

Слово, що означає назву першого українського друкованого словника.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Добре продуманий, цікавий урок, насичений інформативно. Різноманітні форми і прийоми роботи сприяють кращому засвоєнню навчального матеріалу, розвиткові логічного мислення восьмикласників, зацікавленості у вивченні предмету.

  2. Конспект уроку чіткий, логічно побудований, відчувається професіоналізм вчителя, вміння відібрати значущу інформацію. Презентація доповнює урок, допомагає побачити його. Методично грамотно та логічно оформлено перехід по основним структурним моментам уроку. На закріплення рекомендую різного роду додаткові завдання, що потребують роздумів. Окремо спасибі з конспект-опору, учні концентрують увагу на змісті, а не на тому чи встигли записати все. Спасибі.

  3. У розробці уроку добре продумано та чітко визначено діяльність учителя та учнів. Доцільно використовуються інтерактивні методи та прийоми. Добре, що передбачено самостійну робота учнів на уроці з різними джерелами інформації. Дякую.

  4. Урок цікавий і насичений інформацією, методично правильно складений. Я отримала для себе теж корисну інформацію. Ваші учні будуть знати історію з таким творчим вчителем. Успіхів Вам.