Конспект уроку з курсу “Навколишній світ” для 1 класу за технологією “Росток” на тему: “Чим нас Природа пригощає?”
Автор: вчитель початкових класів Кільдій Тетяна Андріївна
Тема уроку: Чим нас Природа пригощає?
Мета уроку: Збагатити знання учнів про значення рослин у природі та для людини. Ознайомити з лікарськими рослинами нашого краю, їстівними та отруйними грибами лісів України. Засвоїти правила збирання грибів. Розвивати уважність, логічне мислення учнів, уміння висловлювати свої думки, міркування, уміння обґрунтовувати та доводити їх. Виховувати екологічну свідомість учнів, позитивні моральні якості.
Демонстраційний матеріал: таблиці “Значення рослин”, ілюстрація “Скарга Мухомора,” “листи” від лісових мешканців.
Технічне забезпечення уроку: презентація “Подарунок лісу – гриби.”
Роздатковий матеріал: картки для парної роботи.
Хід уроку
1. Самовизначення до діяльності.
1.1. Вправа “Доповни віршик.”
- Діти, сьогодні до нас на урок завітала білочка. Вона принесла нам листи від наших лісових друзів. Перший лист від вовчика. Він написав для вас чудовий вірш про свій ліс. Але краплини дощику змили деякі слова. Вовчик так старався! Може спробуємо відновити його вірш – подарунок?
По лісу ходить літо,
Рясне, зеленовіте,
Із щедрими дарами,
З доспілими … (плодами).
Вкладаються …..(грибочки)
У круглі козубочки.
Збираються …. (малинки)
У лозяні корзинки.
Збігаються … (суниці)
В маленькі плетениці.
Без спішки лиш горішки
Гойдаються на гіллі:
-Ну зачекайте трішки,
Бо ми ще не дозріли…
– Про які дарунки лісу розповів нам у своєму вірші вовчик?
– Які ще подарунки має ліс для людей?
– Отже сьогодні, як ви вже здогадалися, з допомогою наших лісових друзів ми здійснимо уявну подорож до лісу.
1.2. Вправа “Мікрофон.”
Від уроку сьогодні я чекаю ….
Хочу дізнатися …..
На уроці буду працювати …
- Актуалізація знань і фіксація утруднення в діяльності.
- Робота над завданням 1. (с. 38)
– Назвіть одним словом зображені плоди. (горіхи)
– Хто, крім людини полюбляє горішки?
3.Виявлення причин утруднення і постановка навчальної задачі.
3.1. Вправа “Мікрофон.”
– Прочитаємо наступного листа. Він від білочки та їжачка. Вони просять нашої допомоги у вирішенні своєї суперечки.
“Одного літнього дня ми збирали горішки та гриби. Раптом бачимо, маленький паросток дубочка хтось сміттям присипав. Ми трохи поморочились, зібрали сміття та звільнили молоденький паросток. От і вся пригода. Але одного вечора, коли ми згадували свої пригоди, білочка сказала:
– Пам’ятаєш як ми дубочок порятували? Зробили хоч маленьке, але добре діло.
Я не погодився з подругою:
– Чому маленьке, ми зробили велику – велику справу.
Білочка заперечила:
-Врятувати маленьке деревце – це маленька справа.
Наша суперечка триває і досі. Хто з нас правий?
- Діти, то хто ж із звірят правий?
4. Первинне закріплення у зовнішньому мовленні.
4.1. Парна робота за картками “Маленьке добре діло.”
– Давайте уявимо, що пройшли роки і з молодого паростка виріс могутній дуб. Перед вами схема – підказка “Добре діло.” Яка користь може бути від одного дерева?
Фізкультхвилинка.
4.2. Коментоване виконання завдання 2, 3. (с. 38 – 39)
– Розгадайте кросворд. (Липа, звіробій, кропива, м’ята)
– Для чого люди використовують лікарські рослини?
4.3. Виконання завдання 5. (с. 40)
– Допоможіть їжачку назбирати їстівних грибів.
4.4. Робота за презентацією “Подарунок лісу – гриби.” (Слайд 1-6)
5. Самостійна робота із самоперевіркою.
5.1. Самостійне виконання завдання 6. (с. 40)
(Доповнити правила збирання грибів.)
6. Включення у систему знань і повторення.
6.1. Вправа “Мозковий штурм.”
– Залишився ще один лист. Він незвичний. Це лист – скарга.
– На що, на вашу думку, скаржиться мухомор? (Слайди 7-9 презентації).
6.2. Вправа “Сенкан.”
Ліс
Горіхи, гриби, лікарські рослини.
Корисний, щедрий, чистий.
Дарує відпочинок, пригощає, лікує.
У лісі немає нічого непотрібного.
7. Рефлексія діяльності.
Мені було цікаво дізнатися ….
Я зрозумів, що …..
Мене здивувало ….
Мені запам’яталось ….
Більш за все мені сподобалось ….
Презентація до уроку
Легкий, ненав*язливий урок. Дійсно, кожна добрав справа – велика, адже усе на світі взаємопов*язане. Ми в садочку теж вчили, що лось любить гриби. Тепер ще й подискутуємо, завдяки вам, яка добра справа більша: маленьке чи велике дерево врятувати.
Помогите связаться с учителем этого конспекта.
Контакти відправлено вам на E-mail
Хороший урок, тим паче що за технологією “Росток” не дуже багато викладається матеріалу. Психологічно комфортний для малечі, але й науковий для цих же учнів. Все на уроці продумано, логічно, відповідає віковим особливостям і можливостям учнів. Форми роботи комфортні для малих дослідників. Такий урок не тільки досягає поставленої мети, а й навчає свідомо розуміти поданий на уроці матеріал. Дякую за можливість практично відчути можливості технології “Росток”.