Конспект уроку з курсу Я і Україна
Громадянська освіта
4 клас
Автор: Вчитель початкових класів Комович Ірина Вікторівна
Тема: Правила життя в суспільстві. Основні правопорушення серед дітей.
Мета: закріпити знання учнів про правила життя в суспільстві; розширити уявлення про правопорушення серед дітей та відповідальність за вчинені злочини, формувати навички правильної поведінки в суспільстві; розвивати логічне мислення шляхом розгляду різноманітних життєвих ситуацій, уміння передбачати наслідки своїх вчинків; спонукати школярів бути дисциплінованими, чесними, відповідальними; виховувати повагу до людини, їх прав, непримиримість до правопорушень.
Обладнання: записи на дошці, ілюстрації, таблички, картки, друковані слова, відеосюжет з мультфільмом, малюнки дітей, телевізор
Тип уроку: урок-гра
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
- Розповідь вчителя:)
– Живучи в державі, де панує верховенство законів, не достатньо знати лише правила культурної поведінки. В кожній державі існують встановлені норми поведінки, яких повинен дотримуватись кожний громадянин.
Право – сукупність правил поведінки, які містяться в законах.
Якщо хтось порушує права, то кажуть, що ця людина чинить правопорушення.
Правопорушення – це протиправні шкідливі вчинки людей, за які передбачена відповідальність перед законом.
Провини – вчинки, що порушують загальноприйняті правила поведінки.
- Вступне слово вчителя:
– Сьогодні ми проводимо урок-гру. Це змагання між знавцями 4 команд.
ІІ. Основна частина уроку
– За останні десятиріччя у світі значно зросла агресія не тільки серед дорослих, а й серед школярів. По радіо, з екранів телевізорів ми чуємо і бачимо, як підлітки смертельно побили свого однокласника, як учень школи розстріляв своїх учителів та ровесників. Знаємо, що діти часто ламають таксофони, нищать ліфти, зривають металеві предмети і продають їх.
Такі випадки стосуються і нашої школи.
Найчастіше такі злочини чинять діти із неблагонадійних сімей, з психічними захворюваннями, а також діти з низькими моральними якостями.
- Які злочини найчастіше зустрічаються серед дітей?)
- Розкриттям правопорушень займається міліція і прокуратура. Неповнолітні несуть кримінальну відповідальність з 16 років, а за окремі важкі злочини з 14 років. При скоєнні злочинів порушуються права інших людей.
- Домашнє завдання команд знавців
Виявлення правопорушень в казках
І команда – «Червона шапочка» Ш. Перро
ІІ команда – «Казка про котика та півника»
ІІІ команда – «Кривенька качечка»
ІV команда – «Коза-дереза»
- Прислів’я «У хорошій компанії розуму наберешся, а в поганій і свій загубиш»
Гра-тренінг «Щоб ти зробив, якби…»
- …тобі зателефонували, щоб в твоїй школі закладено вибуховий пристрій.
- …невідомі люди наказують розповісти про будинок, сад, подвір’я сусідів-бізнесменів.
- …тобі дають гроші і просять перенести щось у сумці з одного місця в інше
- …прийшовши додому, ти бачиш, що речі розкидані по квартирі, деякі коштовності зникли.
- Гра «Мікрофон»
– Чи цікаво залізти в чужу машину, щоб подивитись, яка вона?
– Чи почесно стояти на варті, поки друзі крадуть з кіоску диски ?
– Чи прикольно кинути камінь у вікно трамвая або поїзда, який їде?
– Чи можна навмисно не закривати водопровідний кран?
- Індивідуальна робота на картках (Групи: А, В, С)
Група А:
- Особа в суді, яка встановлює міру покарання або визнає невинних (суддя)
- Захисник в суді (адвокат))
- Той, хто звинувачує в суді (прокурор)
- Особливо важке правопорушення (злочин)
Група В:
Підкресли правопорушення:
- Запізнення на урок
- Вартування під час крадіжки
- Вимагання коштів
- Невиконання домашніх завдань
- Хуліганство
- Погане чергування в класі.
Група С:
Підкреслити провини:
- Запізнення на урок
- Вартування під час крадіжки
- Вимагання коштів
- Невиконання домашніх завдань
- Хуліганство
- Погане чергування в класі.
- Перегляд відеороліка з мультфільму «Ну постривай!»
– Назвіть правопорушення героїв з мультфільму.
- – Буває, що приятелі або сторонні люди підбурюють тебе до чогось. Ти маєш зробити вибір: сказати «так», бо ця справа приваблює тебе, або «ні», бо ти переконаний, що це зашкодить тобі і твоїм рідним.
– Звичайно, в багатьох випадках ви сумніваєтесь і часто погоджуєтесь, щоб не залишитись без приятелів.
– Що треба робити, аби навчитися говорити «НІ», не втрачаючи друзів?
- Скажи подумки «Ні», я цього не зроблю. Приймай рішення і будь готовий відмовитись.
- Говори голосно: «Ні, дякую, я цього не зроблю»
- Спробуй, і ти відчуєш, що у тебе є характер.
Гра «Скажи «так» чи «ні»
- Приятелі підбурюють вас закурити цигарку чи взяти чуже
- Покататись на чужому велосипеді, який залишили біля магазину – весела справа
- Брати чужі речі, виманювати або силою забирати кошти у менших школярів можна?
- Якщо батьки сварять за погані оцінки або не купують гарний одяг, краще втекти з дому?
Кросворд
- Телефонний …
- Яке правопорушення скоїла Лисичка з казки «Про котика та півника»?
- Захисник в суді
- Вчинок, який порушує загальноприйняті правила поведінки
- Яке правопорушення робив герой з мультфільму «Ну, постривай!»
ІІІ. Висновок
Робіть тільки хороші справи. Не робіть того, від чого буде соромно або доведеться гірко розкаюватися.
Мені сподобалася індивідуальна робота з картками, прислів’ям, гра “Мікрофон”, добре використана гра- тренінг. На уроці використаний відеоролік, кросворд. Різноплановий урок, змінюються види діяльності, учнів це зацікавлює.
Гарний урок, на якому використані різні види та форми роботи, а також інтерактивні методи. Вчитель не боїться організовувати роботу в групах, вона не однотипна. Протягом усьго уроку вчитель спонукає учнів до висування припущень та їх доведення, до обговорення різних ситуацій. Дякую за матеріал.