Конспект уроку з літературного читання для 3-го класу. Урок порівняння однойменних творів “Лелеки” Юрія Збанацького та Галини Демченко.
Автор: вчитель початкових класів Скорик Валентина Андріївна
Урок дає можливість порівняти два схожі між собою і водночас різні твори про лелек, проаналізувати схоже та відмінне за планом, дати детальну характеристику головним героям, знайомить з умовами існування птахів у природі та під пильним наглядом людини, розкриває красу та самобутність навколишнього середовища рідного краю, виховує любов до крилатих красенів.
Тема. Коли твір відкриває свої таємниці.
Узагальнюючий урок за творами «Лелеки» Ю. Збанацького та «Лелеки» Г.Демченко.
Мета. Вчити робити порівняльний аналіз подібних творів,героїв і знаходити головне, спільне та відмінне; вдосконалювати навички свідомого,вибіркового читання; розвивати вміння зв’язно висловлювати думки, відповідати повним реченням; формувати вміння виражати своє ставлення до прочитаного; поповнювати словниковий запас учнів, фольклорні знання; розвивати мову, мислення, пам’ять, уяву; розкрити красу і своєрідність життя лелек; виховувати турботливе ставлення до птахів.
Обладнання. Картки, таблиці, малюнки, «пір’я-прислів’я», мікрофон, аудіозапис фізкультхвилинки та голосів птахів, фішки-бали.
Клас прикрашено:
1) виставкою малюнків «Де лелеки родиться, там щастя водиться»
2)фотовиставкою «Лелека в Україні»
Хід уроку
І. Організаційна частина.
1.Привітання.
Добрий день! В добрий час!
Розпочнемо урок наш!
2.Реклама уроку.
Учитель:Урок наш буде цікавим,пізнавальним і повчальним!
Учні: Ми будемо активними, уважними, кмітливими!
ІІ.Мовленнєва розминка.Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
1.Вправи для дихання
(діти кладуть руку на діафрагму; через ніс набирають повні легені повітря – через рот випускають, формуючи заданий звук:
- Як ліс шелестить? (ш-ш-ш…)
- Як джмелик гуде? (дж- ж -ж..)
2.Вправи для язичка й губ.
1) задміть свічку;
2) понюхайте квітку;
3) подміть на кульбабку;
4) сьорбніть чаю з блюдця.
- Вправа «Звуконаслідування» (діти прослуховують звуки птахів, повторюють)
– горобець (цвірінь-цвірінь);
– ворона (кар-кар);
– зозуля (ку-ку, ку-ку).
Лелека заклекотіла до лелеченят .!? |
- Робота над скоромовкою (читають хлопчики; дівчатка; разом всі)
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку:
1)продовження роботи над творами «Лелеки» Ю. Збанацького та «Лелеки» Г.Демченко;
2)узагальнення знань про лелек;
3)здійснення порівняльного аналізу.
ІV.Мотивація навчальної діяльності.
1.Читання епіграфу уроку. Пояснення його.
2.Вправа « Асоціативний кущ»
(птах, небо, степ, хата, дерево, щастя, мир, Батьківщина, Червона книга, краса, оберіг, користь, спокій, дитина, сім’я, родина..)
3.Вправа «Мозковий штурм»
– Де гніздяться лелеки?
– Де зимують ці птахи?
– Скільки їх буває у гурті?
– Коли прилітають з вирію?
– Який місяць називають «лелечником»?
– Хто прилітає першим, самка чи самець? З чого будують гніздо?
– Хто висиджує відкладені яйця? Скільки їх буває?
– Як батьки вчать пташат літати?
– Чим живляться лелеки?
– Символом чого вважають цього птаха?
- Складання сенкану (слово лелека) за алгоритмом на дошці.
- Іменник (тема). Лелека.
- Два прикметники (яке воно?) Красивий,чорно-білий.
- Три дієслова (що воно робить?) Ходить, клекоче,літає.
- Фраза-висновок з чотирьох слів. Корисний у природі птах.
- Іменник-синонім до теми, Щастя.
або ж слово асоціація до теми
5.Вправа «Передай далі» (Учні продовжують синонімічний ряд до слова лелека, передаванням м’ячика):
Лелека – бузько,боцюн, бушля, чорногуз,гайстер, жабоїд,бовдур, неклейка, длекотень,гова,веселик…
6.Психогімнастика «Лелеки повертаються додому»
(Вчитель пропонує дітям уявити, що вони птахи — лелеки, які повертаються з далекого краю на рідну землю. Діти уважно слухають текст і за допомогою рухів, жестів, міміки показують відчуття птахів.
— Лелека піднявся на свої довгі ноги, розправив крила, витягнув довгу шию, і замахав крилами плавно, потім швидше, адже він залишив чужі землі й повертається в рідну Україну…
V. Вибіркове читання та переказування творів «Лелеки» Ю.Збанацького і «Лелеки» Г.Демченко
1.Словникова робота (постановка наголосу, пояснення, вибір дієслів)
Суховерхий в’яз – дерево, що сухе на верхівці.
Викручувати живе коло – робити / створювати коло.
Снують у небі – літають.
Розпростувати крила – розправити крила.
Отава –трава, що підростає на місці скошеної.
Притьмом – смерком.
Не рушила навздогін – не полетіла доганяти.
Настовбурчивши пір’я – піднявши пір’я.
Знічене-пригнічене
Лелечич – імя птаха.
Занепокоївся – розхвилювався.
Знесилився – втратив сили, втомився.
Копирсалися – шукали їжу в землі.
Пожвавішали – набрались сил, збадьорились.
2.Розчитування за таблицею
3.Посадка перед читанням (положення спини, голови, рук, ніг)
4.Читання зачину оповідання Ю.Збанацького «Лелеки»(1 учень)
5.Стисле переказування розвитку подій(2 учні)
6.Бліц-опитування за планом:
1)Хто автор твору?
2)Як називається?
3)жанр твору?
4)тема?
5)ідея (головна думка)?
6)головні персонажі?
7)місце дії?
8)пора року?
- Читання зачину оповідання Г.Демченко «Лелеки»(1 учень)
5.Стисле переказування розвитку подій(2 учні)
6.Бліц-опитування за планом:
1)Хто автор твору?
2)Як називається?
3)жанр твору?
4)тема?
5)ідея (головна думка)?
6)головні персонажі?
7)місце дії?
8)пора року?
VІ.Фізкультхвилинка – руханка (за піснею «Лелеки» муз.А.Укупника сл.О.Гегельського,)
Далеко, далеко, летять, летять лелеки,
Летять лелеки за синiї моря.
Далеко, далеко,летять, летять лелеки,
Там залишилася любов моя.
VІІ.Порівняльний аналіз прочитаних творів «Лелеки» Ю.Збанацького і «Лелеки» Г.Демченко
1.Робота за таблицею «Спільне – відмінне»
2.Проголошення висновку.
Висновок: твори подібні за більшістю критеріїв, дуже схожі, різні тільки автори.
VІІІ.Порівняльний аналіз головних героїв творів «Лелеки» Ю.Збанацького і «Лелеки» Г.Демченко. Робота за таблицею
1.Визначення основних характеристик за планом:
1)ім’я;
2)зовнішній вигляд;
3)місце народження;
4)спосіб життя;
5)стан здоров’я;
6)риси вдачі і поведінки
(учні читають в тексті, учитель прикріплює на дошці відповідні картки)
2.Пояснення наслідків такої характеристики.
3.Тлумачення червоного і зеленого кольорів на картках.
4.Добір та складання пар антонімів , синонімів.
5.Проголошення висновку.
Висновок: герої протилежні один одному.
6.Робота в групах за картками «Хто є хто?»(Учні ставлять стрілочки між птахом і тлумаченням його характеристики, захищають свою відповідь)
ІХ. Підсумок уроку
1.Вправа «Мікрофон» (в ролі журналіста – учень)
Орієнтовні запитання:
І блок(до оповідання Ю.Збанацького)
– Яке лихо сталося з Одинаком? Чи жаль тобі його?
– Як би ти вчинив з птахом – калічкою?Які фото висвітлюють зміст твору?
ІІ блок(до оповідання Г.Демченко)
- Яка біда сталася з Лелечичом? Як ти ставишся до нього?
- Що ти схвалюєш у житті птахів?Які фото висвітлюють зміст твору?
ІІІ блок (до природоохоронної діяльності)
- Як люди турбуються про лелек?
- Що саме ти можеш зробити для безпеки цих птахів?
- Що ти зобразив на своєму малюнку?
2.Робота в парі. Вправа «Пір’я» (Учні складають прислів’я з двох частин):
1)Де лелеки родяться – там щастя водиться.
2)Лелека прилетів – про весну сповістив.
3)Лелеки на хаті – щастя в сім’ї мати.
4)Відлітають лелеки – холод вже недалеко.
5)Де лелека походив – там хліб гарно уродив.
6)То не вода, де лелеки нема.
3.Хвилинка – фольклоринка . (Діти читають складені або підібрані вірші, загадки, казки, легенди про лелек.)
4.Повернення до епіграфу уроку.(Учні стверджують або заперечують вислів.)
Гра «Ручки-ніжки»:
Якщо ви байдужі до лелек – затупотіть ногами!
Якщо ви переконалися в тому, що лелеки несуть красу, користь і необхідні в природі – заплескайте в долоні! Ви – молодці!
Х.Оцінювання знань учнів.
(Підрахунок флешок, які отримували протягом уроку)
Х.Домашнє завдання
1.Придумати продовження розповіді про Одинака та Лелечича.
2.Спостерігати за птахами в природі, берегти їх!
Урок закінчено! На все добре!
Чудовий урок. Цікавий, пізнавальний, повчальний. Досконало продумана робота над змістом твору, мовними засобами, розвитком мовлення, збагаченням словникового запасу слів. Поширена робота. над характеристикою творів, їх порівнянням. Учні вчаться висловлювати свою думку, аналізувати, досліджувати, порівнювати, робити висновки. Молодці!
Дуже обширний матеріал уроку. Вражає. Особливо – асоціативний кущ. Дуже багато асоціацій. і навіть, якщо дітки не назвуть так багато асоціацій. то з радістю познайомляться з новими словами, хоча і не факт, що запам,ятають. Не вказано який це тип уроку.
Урок насичений різними методами і формами навчання.Дуже цікаво дізнатися, чи встигли ви все, що запланували.Велику роботу провели над порівнянням творів.Урок продуктивний і цікавий.
Дякую.
Урок з літературного читання Валентини Андріївни потребує уваги. Сподобалася реклама уроку – цікава ідея. Учитель на протязі усього уроку створює атмосферу співпраці, що сприятиме мотивації навчання. Значна увага приділяється й прийомам здоров’язберігаючої технології. Саме такий урок очікують діти.