Конспект уроку з літературного читання “У світі казки чарівної”, 2 клас
Автор: вчитель початкових класів Хозяйонок Віра Василівна
Урок допоможе систематизувати знання учнів про українські народні казки, перевірити знання, вміння, навички дітей ,буде стимулювати мовленневу активність,розвивати здатність виражати свої думки вголос, аналізувати вчинки героїв, робити висновки.моделювати і розв’язувати пізнавальні , життєві та соціальні ситуації, урок буде сприяти формуванню моральних цінностей, розвитку пізнавальної, соціальної активності учнів.
Урок систематизації й узагальнення знань « У світі казки чарівної»
Мета: систематизувати знання учнів про українські народні казки, перевірити знання, вміння, навички дітей; стимулювати мовленнєву активність,розвивати здатність виражати свої думки вголос, аналізувати вчинки героїв, робити висновки; виховувати доброту, працелюбність, чесність.
Обладнання: ілюстрації до казок, дитячі малюнки, виставка книг «Українські народні казки», маски, мультимедійний супровід.
Тип уроку: урок систематизації й узагальнення знань
Місце проведення: класна кімната.
Хід проведення
І. Організацій момент.(Слайд 2)
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок,
Працювати будемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у другому – а класі,
Діти просто – молодці.
ІІ. Актуалізація опорних знань( слайд 3)
Гра « Посели у рукавичку»
(Учням треба згадати героїв казки « Рукавичка» і скласти про них загадки. Один учень загадує загадку про героя казки, інші відгадують і з’ясовують: чи є цей персонаж у казці. Потім учень, який загадував загадку бере малюнок з зображенням того чи іншого героя і вставляє в велику намальовану рукавичку – заселяє.)
Вам потрібно згадати героїв казки, скласти про них загадки.
Як починається казка?
(Ішов дід лісом та й загубив рукавичку…)
Ось ви і поселили всіх героїв казки в рукавичку.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Ми з вами ще раз повторимо те, що ви вивчали про українську народну казку, продовжимо навчатися читати за особами, будемо аналізувати вчинки героїв казок, самі будемо авторами, дізнаємось, хто з вас які казки читав, підготуємось до уроку позакласного читання.
Діти, а що ви чекаєте від нашого уроку? ( слайд 5)
( Відповіді дітей)
Будемо працювати під таким девізом: ( слайд 6)
думати – швидко.
Відповідати – чітко.
Працювати – дружно,
Запам’ятовувати – міцно.
ІV. Закріплення знань
- Назвіть українські народні казки, які ви вивчали? (слайд 7)
«Рукавичка», « Вовк та козенята», « Колосок», « Лисичка та Журавель»)
Ми говоримо : «Українські народні казки». Чому казки називають народними? ( Відповіді дітей). Складали їх дуже давно, коли ще люди не вміли писати, вони переказували казки один одному. Сюжет казки змінювався, ім’я автора забувалось, тоді ту казку називали народною.)
Які ще бувають казки? (Авторські. Коли відомо ім’я автора.)
Давайте згадаємо будову казки.
( Відповіді дітей)
Казка складається з зачину, основної частини, кінцівки. ( слайд 8)
(Назвіть приклади зачинів.( Жили собі дід та баба; жили собі лисичка та журавель)
( слайд 9) Назвіть приклади кінцівок казок.(« Стали вони жити поживати і добра наживати», « Тут і казці кінець, а хто слухав – молодець», « І я там був, мед пив, по бороді текло, а в рот не попало».)
А яка казка, з тих, що ви вивчали на уроці, має незвичайний зачин. (Рукавичка). Зараз ви прочитаєте її в особах. Виберіть того, хто буде читати слова автора. Хто про кого складав загадку, той і буде читати за того персонажа. Уявіть собі його і постарайтесь прочитати , намагаючись використати характерні риси героя.
- Читання казки в особах ( слайд 10)
Можна героїв казки « Рукавичка» назвати друзями?
Діти, а вам сподобалася кінцівка казки « Рукавичка»?
Давайте спробуємо побути авторами , складемо іншу кінцівку до казки.
- Творча робота ( слайд 11)
Працюємо в групах по 3 учня. Складіть свій варіант кінцівки казки.
Інтерактивний метод «Крісло автора» (слайд 12)
( Який варіант вам більше сподобався? Чому?)
Фізкультхвилинка ( слайд 13)
Вийшли діти у лісок,
Заглянули під дубок.
Побачили зайчика,
Поманили пальчиком.
Зайчик, зайчик , пострибай,
Свої лапки виставляй.
Почав заєць танцювати,
Малих діток забавляти,
Разом з зайчиком скоріше
Потанцюємо веселіше.
Діти, як прийшла до вас казка? ( Розповідала бабуся, дідусь, з екрана телевізора, сам читаю) ( слайд 14)
У нас є машина часу , за допомогою якої ми поринемо у сиву давнину, дізнаємось , як виникла казка за африканською легендою «Як з’явилися у людей казки». ( слайд 15)
- Читання вчителем легенди
Жила собі колись миша. Бігаючи скрізь, проникала вона в будь-які будинки, у найпотаємніші сховища, а її очі ставали свідками багатьох подій. Одного разу миша вирішила сплести собі казки з усього того, що побачила на своєму віку. Кожну казку одягла в яскраве плаття – чорне чи біле, червоне чи синє. Так з’явилися казки в мишачій хаті.
Вони замінили миші дітей. Та якось по тому полю, де була мишача хатка, проходила отара овець, і якась вівця вибила ногою двері. Казки вибралися з хати і розбіглися по всій землі.
Тому й немає на землі народів, які б не знали казок, як немає, мабуть, і людей, які б їх не любили.
Сподобалась вам легенда про те, як з’явилися казки у людей?
Діти, як ви вважаєте , навіщо люди складають казки?( Відповіді дітей)
Кожна людина мріє про краще життя. Народ у казках виражає своє ставлення до життя, до різних вчинків, казки розважають,заставляють замислитись про свою поведінку. Вони допомагають бачити зло і боротись з ним.
5. Колективна робота ( слайд 16)
Прочитайте прислів’я
Казки маленькі, а розуму в них багато.
Як ви це розумієте?( Вони допомагають відрізняти добро і зло, показують чого не варто робити, щоб ми не були такими лінивими, як мишенята з казки « Колосок», жадібними, як лисиця з казки « Лисиця та Журавель».)
А зараз ми повернемо машину часу і опинимось у сучасному часі.( слайд 17)
Як ви вважаєте, в наш час складають казки?(« Ріпка на сучасний лад», «Ріпка на новорічний лад» та інші.) Все це доводить нам, що казки люблять і досі.
- Інсценізація уривка казки « Ріпка на сучасний лад» (слайд 18)
Які казки ви читали в позаурочний час, під час вихідних та канікул.
Ось ви зробили виставку книг, які ви прочитали, малюнки до них. ( слайд 19)
Казки дружать з дітворою,
прочитай їх, і тоді
всі улюблені герої
стануть друзями в житті.
Хто бажає розповісти про свою казку, яку він прочитав.( Розповіді дітей)
А зараз Ткаченко Саша познайомить вас з казкою, яку вона прочитала вдома.
- Слухання учнями казки
Сподобалась вам казка?
Наш урок вже добігає кінця. Давайте згадаємо все, що ми дізналися про казку.( слайд 20)
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Інтерактивна вправа « Закінчи речення» ( слайд 21)
Казки називають народними тому, що…( складає народ)
Казка складається з…( зачину, основної частини, кінцівки)
Казка « Вовк та козенята» вчить нас бути …( слухняними)
Казка « Лисичка та Журавель» вчить нас бути…( гостинними)
Я порадив би мишенятам…( не бути лінивими)
Казка вчить, як на світі…( жити)
Давайте складемо сенкан про казку, де висловимо всі свої почуття до неї. (слайд 22)
Презентація до уроку
Чи є така людина у світі, яка могла б сказати, що не любить казки? Добре, що учитель стільки працює над розвитком мовлення учнів, розширює межі їхньої уяви, вчить моделювати варіанти подій.
В початковій школі казка завжди має велике значення у навчанні і вихованні. Великий казковий світ відкривається перед дітьми і подорожувати в цей світ завжди цікаво і корисно. У століття інформаційних технологій і казкові герої змінюються. Завдяки такому змістом діти можуть систематизувати знання про старі добрі казки. І в цьому Ваша заслуга.
Конспект уроку містить технології інтерактивного навчання.Такі уроки надають учням основні пізнавальні вміння,а також навички й зразки поведінки.Дуже вдала робота з читання за ролями,вона спрямована на вдосконалення техніки читання та розумінні прочитаного,формування інтересу до читання казок.Презентація підвищує якісну роботу на уроці.Дякую
Віра Василівна, спасибі за справжній урок. Бо відповідає вимогам програми та вікової категорії. бо вдало використані різні форми роботи на уроці. Бо досить цікаві підібрані прийоми інтерактивного навчання, ТКМ. Та і презентація яскрава, цікава, насичена інформацією. Саме такий урок очікують наші вихованці.
Урок творчий, сучасний, з використанням інтерактивного навчання. Позитивною стороною цього конспекту є саме його змістова насиченість, практична спрямованість. Але саме чітка структуризація матеріалу показує, що за 45 хвилин уроку всі етапи в 2 класі важко втілити. Так, наприклад: “інсценізація уривка”, або читання казки в особах ( коли учням пропонується закінчити відомі речення). Але урок дуже гарний і дякую за публікацію.
Чітко структурований урок насичений інтерактивними методами та прийомами, що відповідає сучасним вимогам. Сподобалося, що вчителька приділяє велику увагу творчій роботі. Застосування ігрових ситуацій спонукає учнів до невимушеного засвоєння знань.
Віро Василівно! На своєму уроці Ви використали багато елементів інтерактивного навчання, а саме: “Крісло автора”, “Закінчи речення”. “Сенкан”, вправа “Очікування”, робота в групах. Працюєте над розвитком творчих здібностей учнів: складання загадок, робота з прислів’ями, робота із складання сенкану. А елементи драматизаціі ще більше “оживляють” урок. Цікаво, творчо!
Віро Василівно! Ви провели сучасний урок з використанням комп’ютерної підтримки. Урок сприяє розвитку читацьких навичок і націлює на додаткове читання у вільний час, прищеплює любов до книги. Дякую.
Урок насичений питаннями, які задає вчитель та учні, це сприяє розвитку критичного мислення. Ефективно використовуються інтерактивні вправи. Вважаю, що вчитель разом з учнями досягне мети на такому уроці.Дякую!