mail@urok-ua.com

Конспект уроку з літературного читання для 2 класу

“Хліб – то праця людська”

Автор: вчитель початкових класів Коваль Зоряна Євгеніївна

вчитель початкових класів Коваль Зоряна ЄвгеніївнаТема. Урок позакласного читання. Хліб – то праця людська.

Мета. Формувати уявлення про те , який шлях проходить зерно, рррррщоб стати хлібом, знайомити із народними прикметами; шшшрозвивати зв’язне мовлення,виразне читання; виховувати ннннлюбов та бережливе ставлення до хліба.

Обладнання: експонати в музеї, мікрофон, конверти із завданнями, малюнки-шлях хліба, коровай, бублики, батон, круасан, булочка, кекс,вологі серветки, мішечок, магнітофон.

Тип уроку: музейний урок літературного читання.

Місце проведення: м. Львів, вул. Пасічна 89

Народний музей хліба

Покрови Пресвятої Богородиці.

Хід уроку

І. Організаційний момент

– Сьогодні діти у нас незвичайний урок. Ми з вами будемо вчитися, пізнавати багато нового не у класі, а у музеї .

ІІ. Знайомство з предметами музею хліба

Екскурсія по музеї, розповідь екскурсовода.

ІІІ. Оголошення теми уроку

  1. Вступна бесіда

-У якому музеї ми знаходимося?

– Отже ,ми будемо говорити про хліб. Тому що хліб народна святиня. Не дарма в народі говорять : «Хліб – усьому голова».

  1. Гра «Асоціативний кущ»

– Діти, які асоціації у вас виникають, що ви уявляєте, коли чуєте слово «хліб», яким він буває?

Хліб усьому голова

-Про хліб написано багато творів, це і вірші ,і оповідання, і казки.

-Хто знає вірш про хліб?(учні розповідають вірші про хліб)

Сьогодні ми читатимемо твір В. Сухомлинського «Хліб – то праця людська».

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Мовленнєва розминка

1)пригадайте діти вмить, як пшениченька шумить?ш-ш-ш

2)як в гайку струмок бринить ?дзінь-дзінь-дзінь

3)як шумлять у птаха крила?шух-шух-шух

4)як джміль в саду бринить? дж-дж-дж

2. Робота із скоромовкою

Я печу, печу, печу

Дітям всім по калачу

Зверху маком потрушу

В піч гарячу посаджу.

(читаємо скоромовку і передаємо колосок)

3. Читання твору В.Сухомлинського «Хліб – то праця людська»

а)словникова робота

Не насмілиться – соромиться

Спілі – достиглі

б) читання вчителем (частини твору)

-Що робив онук?

-Хто це побачив?

-Що дідусь сказав зробити?

в) читання учнями

– ланцюжкове читання

г) аналіз твору

– Що зробив онук із шматком хліба?

– Що наказав зробити дідусь?

– За що подякував онук?

– Що розповів він своїм дітям?

– Чого навчав він своїх дітей?

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

(слова і рухи із скоромовки)

V. Формування знань, умінь та навичок

1. Гра «Від зернини до хлібини»

– Отже,діти щоб хліб прийшов до нас на стіл потрібно прикласти багато зусиль. Складемо послідовність, від Зернини до Хлібини.(учні на партах мають малюнки,я зачитую текст, хто має відповідну картинку прикріплює її до стенду)

1 –Землю потрібно зорати, потім посіяти зерно.

посів хліба

2 – Зерно проростає і утворюються колоски.

Колоски хліба

3 – Коли колоски достигають їх косять. Чим косять пшеницю?

Збір хліба комбайном

4 – Утворюється пшениця.

Пшениця

5 – Зерно везуть до млина.

Млин

6 – Зерно мелять і утворюється мука (борошно).

Мука

7 – Із муки замішують хліб.

Тісто

8 – Хліб ставлять у піч. Спечений хліб витягають із печі.

Випічка хліба

-Хліб привозять у магазин, і так він потрапляє до нас на стіл.

Доставка хліба до столу

  1. Гра «Мікрофон»

Але ж із борошна печуть не тільки хліб, а й інші вироби. Назвіть вироби , які ви бачили у музеї?

  1. Гра «Відгадай»

Діти із зав’язаними очима беруть до рук вироби і називають їх (вологі серветки, мішечок, шалик)

Вироби з муки

  1. Значення хліба в житті людини

– Хліб з давніх – давен був у пошані. Його потрібно берегти, шанувати. Багато традицій пов’язаних із хлібом. Які ви знаєте традиції?

Давайте повторимо правила поведінки із хлібом.

  1. Не можна хлібом гратися.
  2. Не бери зайвого хліба.
  3. 3.Хліб потрібно доїдати.
  4. Не залишати крихти на столі.
  5. Черствий хліб віддай тваринам або птахам.

-Як правильно поводитися у хлібному магазині?

– використовувати рукавички

– не обмацувати хліб

– хліб класти у пакет

VІ. Підсумок уроку

  1. Гра «Збери малюнки»

Робота в групах(4групи)

Малюнки із зображеннями розрізані на 6 частин. Кожна група складає малюнки і розповідає про хлібобулочні вироби.

Вироби з борошна

  1. Відповіді на запитання

– Які хлібобулочні вироби ви знаєте? Бачили у музеї?

-Як потрібно поводитися із хлібом?У хлібному магазині

– Що навчив нас онук із оповідання?

– Що навчив вас цей урок?

ДОБРА ВАМ БАЖАЄМО ЗА ДОБРИМ ЗВИЧАЄМ КОРОВАЄМ ПРИГОЩАЄМО.

(пригощаємо дітей короваєм, звучить музика).

Коровай

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

  1. Зоряна Євгеніївна, дякую за таку розробку, дуже сподобалась ваша ідея: і малюнки, і загадки, і робота з асоціаціями, і правила поведінки з хлібом, мовленнєва розминка, особливо сподобалось те. що діти дізнались про н.ародний музей хліб. Наснаги вам у творчості, у роботі.

  2. Швидше, уроку позакласного читання передувало відвідування музею хліба. Урок читання непросто реалізувати у музеї. Хоча, це чудово, що у рідному місті є можливість познайомитися із історією хліба не зі слів. Крім того, авторка застосовує міжпредметні зв`язки, навчає, як поводитися із хлібом та у продуктовому магазині.

  3. Дякую за змістовний урок! Діти на цьому уроці тільки познайомились з текстом про хліб, але й змогли побачити багато цікавого про нього в музеї. Вчитель використав різноманітні форми роботи з учнями, дав можливість у грі дізнатися більше про такий важливий продукт нашого харчування.

  4. Ваш урок про хліб дуже насичений мовним матеріалом, та наглядним. Все послідовно, логічно. Думаю після такого уроку у дітей в серці добра, любові, поваги до людей-трудівників стане більше. Все це допоможе дітям усвідомити, як важливо дбайливо ставитися до кожного шматочка хліба, зрозуміти – Хліб наше багатство!

  5. Вчителька зробила креативний підхід до теми уроку.Дітям такий урок,та ще й у народному музеї хліба довго буде згадуватися.І результат від уроку для пані Зоряни стане стимулом для подальшої вчительської роботи.Дякую

  6. Дуже цікавий, корисний, повчальний урок. Різноманітні ігрові дії, за допомогою яких розв’язується те чи інше розумове завдання, підтримують і посилюють інтерес дітей до навчального матеріалу. Та, безумовно, все це спрямовано на виховання любові та бережливого ставлення до хліба. Натхнення!

  7. Цікавий нестандартний урок. Наявні всі основні елементи уроку, вчитель використав різні методи роботи з учнями. Урок включає в себе інтерактивні та ігрові методи, що завжди зацікавлює дітей. Скільки цікавого дізналися діти з уроку, про такий, здавалося б, простий продукт, як ХЛІБ. Дякую за розробку!

  8. Поява хліба – це справжнє чудо, тому з малеча виховувати до хліба пошану важлива виховна мета. Дякую що завдяки публікації дізналась, що во Львові є народний музей хліба Покрови Пресвятої Богородиці. Яскраві враження від уроку “Хліб – то праця людська”, який розробила Коваль З. Є. Чудова гра “Від зернини до хлібини”, яка розвиває увагу, вчить слухати вчителя і знайомить з тривалим шляхом, який проходить зернятко до нашого столу. Щиро дякую за урок.

  9. Хороший урок. Цікавий. Виховуючий. Мододець вчителька, яка так добре поєднала можливості музея свого міста з навчанням та вихованням своїх учнів. Такі уроки надовго запам’ятовуються дітям і сприяють кращому розумінню їми матеріалу.

  10. Прекрасна ідея провести урок літературного читання за даною темою в музеї. Вчитель керувалась тим, що побачене запам’ятовується краще, ніж почуте. Весь урок – це виховання дітей до бережного відношення та правильного поводження з хлібом. Дякую!

  11. Музейний урок літературного читання цікавий. Учителю вдалося реалізувати триєдину мету навчання. Матеріал на урок підібраний глибокий за змістом, цікавий та доступний для учнів. Достатньо використані виховні можливості уроку.