Конспект уроку з математики для 3 класу на тему: “Письмове додавання і віднімання двоцифрових і трицифрових чисел (з переходом через розряд). Прості і складені задачі на визначення тривалості події, часу початку і часу закінчення події.
Автор: учитель початкових класів Бучкарик Наталя Михайлівна
Урок за сюжетом повісті Джеремі Стронга “Гармидер у школі” налаштовує на гумористичний лад. Зв’язок з літературним читанням. Звичайні завдання подано в цікавій формі. Мета: зацікавити учнів, показати, що математика не така вже й нудна наука.
Тема. Письмове додавання і віднімання двоцифрових і трицифрових чисел (з переходом через розряд). Прості та складені задачі на визначення тривалості події, часу початку і часу закінчення події.
Мета. Формування вміння додавати й віднімати двоцифрові і трицифрові числа (з переходом через розряд), розв’язувати задачі на визначення тривалості події, часу початку і часу закінчення події; розв’язування складених задач; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати увагу; виховувати інтерес до предмета.
Обладнання: презентація, відео.
Тип уроку: за сюжетом повісті Джеремі Стронга «Гармидер у школі»
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Ось дзвінок сигнал нам дав.
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок скоріше починаймо!
– Запишіть число, класна робота.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
– Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про додавання і віднімання двоцифрових і трицифрових чисел, продовжимо роботу над задачами.
ІІІ. Очікування.
– Як видумаєте, який буде наш урок математики? ( цікавий, веселий, чудний, дивний…)
ІV. Актуалізація опорних знань.
– Пам’ятаєте, на уроці літературного читання ми читали повість Джеремі Стронга «Гармидер у школі»?
– Хто головний герой повісті? (учителька Лілія Гармидер)
– Що ви можете сказати про неї? (приємна, цікава, чудна, дивакувата, трішечки божевільна; внесла у звичний розклад школи трохи хаосу (безладу) і навчання стало цікавіше і веселіше)
(відео)
1. Каліграфічна хвилинка.
– Ось і зараз міс Гармидер принесла три цифри і попросила вас утворити всі можливі трицифрові числа так, щоб ці цифри не повторювалися, і записати їх як каліграфічну хвилинку.
6, 4, 2 ( 246, 264, 426, 462, 624, 642)
- Лілія Гармидер приготувала нам багато завдань. А для початку зробимо розминку.
Математичний диктант.
1) Запишіть число, в якому 7 сот. 8 дес.; 6 од. ІІІ розряду і 2 од. І розряду.
2) Запишіть число, що передує числу 200.
3) Знайдіть суму чисел 230 і 520.
4) Зменшуване 120, від’ємник 40. Знайти різницю.
5) На скільки число 250 менше, ніж 450?
6) Число 480 зменшити на 60.
7) Число 150 збільшити на 70.
Це не просто математичний диктант. Тут зашифроване слово. Розшифруйте його. Напишіть під кожним числом відповідну букву.
220 | 199 | 602 | 750 | 80 | 200 | 602 | 780 |
Д | Р | Е | Т | О | П | Е | В |
( 780 602 199 750 80 200 420 220
В Е Р Т О П Е Д)
– Що це таке? ( велосипед, до якого причіплені лопасті як у вертольота; такий агрегат робили діти на уроці зі своєю учителькою)
V. Робота над задачами.
1. – Пам’ятаєте, міс Гармидер зі своїми третьокласниками хотіла спекти пиріг дружби? Чому він так називався? Що з цього вийшло?
Задача ( фронтально).
У міс Гармидер було 274 кг борошна. Поки вона довезла борошно до школи на своїй машині, 108 кг розсипала. На пиріг витратила 82 кг борошна. Скільки кілограмів борошна залишилось?
2. – Що робили діти на уроці природничих наук? ( паперові літачки і запускали їх)
«Діти почали один одному кидати свої літачки. Деякі з них одразу ввійшли в круте піке до самої підлоги. Деякі на високій швидкості задирали носа, робили петлю, а тоді повільними спіралями спускалися додолу. Тільки двом-трьом літачкам вдалося пролетіти більш-менш значну відстань. Після кожного запуску відстань, яку пролетів літачок, акуратно відмірювалась довгою рулеткою.»
Задача (самостійно).
Літачок Марка пролетів 137 см, а літачок Джона – 195 см. У Джулії літачок пролетів на 76 см далі, ніж літачки Марка і Джона разом. Яку відстань пролетів літачок Джулії?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VІ. Систематизація знань.
1. – Учителька задала дітям розв’язати приклади. Учні виконали, але міс Гармидер не перевірила їх, бо її викликали до директора. Давайте перевіримо і запишемо правильно в зошит.
700 – 358 = 342 837 + 98 = 835 (935)
235 + 158 = 383 (393) 627 – 118 = 419 (509)
2. Ви знаєте, що в сумці Лілії завжди був безлад. І в ній було все, що завгодно. Ось і я знайшла в її сумочці листочки з прикладами. Але ці листочки у сумці були зім’яті і деякі числа стерлися. Як відновити ці числа? (розв’язати у формі рівняння)
3. – На чому приїжджала міс Гармидер до школи? ( автомобіль швидкої допомоги)
Учителька виїхала з дому о 8 год 10 хв. Приїхала до школи через 35 хв. О котрій годині вона приїхала до школи. ( о 8 год 45 хв)
VІІ. Геометричний матеріал.
Паперових літачків ми робити не будемо, а візьмемо аркуш паперу квадратної форми і зігнемо його пополам по діагоналі. На скільки трикутників поділила лінія згину квадрат?
Складемо в інший бік по діагоналі. Скільки вийшло трикутників?
Тепер поділимо аркуш на два рівних прямокутники, потім ще раз, і порахуємо кількість трикутників після згинання.
VІІІ. Підсумок.
– Що корисне для себе ви взяли з цієї повісті? (в колективі повинні бути спільні захоплення, підтримка, взаємодопомога, щирість; треба бути доброзичливим, відкритим, винахідливим і тоді життя буде цікавішим)
– Чи сподобався вам урок?
– Що саме сподобалося на уроці?
– Який настрій був у вас на уроці?
– Чи справдилися ваші очікування?
– Чи хотіли б ви, щоб у нашій школі працювала міс Гармидер?
VІІІ. Домашнє завдання.
Презентація до уроку
Урок за сюжетом повісті Джеремі Стронга “Гармидер у школі” налаштовує на позитивний настрій. Вчитель використала зв’язок з літературним читанням, завдання подано в цікавій формі, змістовна презентація – яскраве доповнення для вивчення нового матеріалу.
При плануванні та проведенні уроку було дотримано основних загальнодидактичних вимог, було визначено мету і завдання до уроку, всі етапи роботи визначено із врахуванням психологічних закономірностей засвоєння знань.Дуже цікава сюжетна лінія. діткам нудьгувати не прийдеться. Молодець.
Наталя Михайлівна, чудовий урок, яскрава презентація. Урок стимулює пізнавальну самостійність, творчу активність та ініціативу школярів. Навчання на ньому спрямоване на підвищення їхніх знань, формування працьовитості, потрібних у житті навичок і вмінь. Натхнення Вам!
Майстерне поєднання Наталією Михайлівною цікавого літературного твору з розвиваючими завданнями з математики дало можливість нетрадиційно та ефективно досягти навчальної мети. Впевнена, такий урок діти не забудуть! Творчості та натхнення Вам і надалі.
Позитивний урок математики! Матеріал, що підібраний для опрацювання, відповідає темі і меті уроку, різноплановий, грамотно використаний. Цікава знахідка – геометричний матеріал з практичними прийомами орігамі.
Урок продуманий, творчий, захоплюючий, чітко структурований. Скільки ще можна дібрати епітетів, щоб охарактеризувати цей урок. Дуже доречно використаний міжпредметний звязок, що відповідає вимогам оновлених програм початкових класів. Прийоми і методи, застосовані на уроці сприяли невимушеному засвоєнню навчального матеріалу. Дякую.
Міжпредметний зв’язок пробуджує інтерес до навчання. Урок побудований методично вірно.
Міжпредметний зв’язок пробуджує інтерес до навчання. Використання різних видів роботи сприяє зниженню втомленості учнів у процесі роботи.
Вдало спланований вчителем на уроці зв’язок математики і літературного читання ще раз доводить дітям, що математика – цікава наука. Впевнена, що учні отримали багато позитиву з такого уроку.