Конспект уроку з математики для 3 класу на тему: “Закріплення знань про додавання і віднімання круглих трицифрових чисел з переходом і без переходу через розряд. Вправи і задачі на застосування вивчених випадків арифметичних дій”
Автор: учитель початкових класів Бучкарик Наталя Михайлівна
Урок математики нестандартної форми. Урок “Квартирне питання” з використанням презентації. Основною відзнакою уроку є робота в групах(бригадах), які виконують різні види ремонтних робіт у квартирі сім’ї Петренків. Презентація демонструє всі етапи ремонту і кінцевий результат. Мета уроку: практичне застосування математики.
Тема.Закріплення знань про додавання і віднімання круглих трицифрових чисел з переходом і без переходу через розряд. Вправи і задачі на застосування вивчених випадків арифметичних дій.
Мета.Формувати вміння додавати і віднімати круглі трицифрові числа з переходом і без переходу через розряд; удосконалювати вміння розв’язувати задачі різних видів; розвивати мислення, обчислювальні навички; виховувати інтерес до предмету, як необхідність у повсякденному житті.
Обладнання: карточки з прикладами, задачами; презентація.
Тип уроку: урок «Квартирне питання»
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
– Доброго дня, діти! Доброго дня, гості!
(звучить заставка передачі «Квартирне питання», на екрані назва передачі)
–Розпочинаємо урок «Квартирне питання».
ІІ. ВСТУП ДО ТЕМИ.
-Що означає «квартирне питання»?
– То що ми з вами будемо робити на уроці? (ремонт квартири)
– А чому саме на уроці математики?(під час ремонту багато вимірюють і обчислюють)
– От і ми з вами будемо вимірювати і обчислювати, додавати і віднімати круглі трицифрові числа, розв’язувати задачі різних видів.
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ.
- Знайомство.
– Знайомтесь – це сім’я Петренків: тато Олексій, мама Тетяна, син Сашко та донечка Оля.
Сім’я Петренків: придбала нову квартиру. Як бачите,там нічого немає. Тільки стіни і вікна. Вони просять допомогти зробити ремонт в одній кімнаті, а далі вже продовжать самі.
- Передбачення.
– Якою ви бачите цю кімнату? Що треба для цього зробити?
- Поділ на бригади (усний рахунок).
– Ви знаєте, що ремонт роблять різні спеціалісти: одні клеять шпалери, інші стелять підлогу, електрики роблять світло та ін.
Ось і зараз ми поділимося на бригади: розв’яжемо приклади, а свою відповідь знайдемо на картці, на якій малюнок-позначка певної бригади.
(діти розв’язують приклади і знаходять свою відповідь)
-У кого на картці візерунок, це спеціалісти по наклеюванню шпалер. В кого – дошки, будуть стелити підлогу. В кого – білі і коричневі планки, будуть чіпляти плінтуса і багети. А в кого – гроші, будуть підраховувати грошові витрати на ремонт.
– Сідаємо за стіл, згідно таблички і обираємо бригадира. (сідають)
– Запишіть число, класна робота.
- Каліграфічна хвилинка.
– Зараз ми запишемо каліграфічну хвилинку.
– Запишіть число, в якому 9 сот. 7 дес.
– Що означає це число, ми побачимо протягом уроку. Тому будьте уважні, щоб не пропустити його.
- Математичний диктант.
– Перед тим, як робити ремонт, зробимо розминку.
1) запишіть цифрами: триста сорок два; двісті десять; сто двадцять; сімсот чотири;
2) 5 сот. 2 дес. 7 од.; 6 сот. 8 дес.; 2 сот. 9 од.;
3) з кожної пари запишіть більше: 250 і 205; 330 і 313;
4) продовжіть речення:
числу 400 передує число …
наступне до числа 299 є число…
число 450 має всього десятків…
5) На одну стіну будівельники витратили 850 цеглин, а на другу – на 70 цеглин менше. Скільки цеглин витратили на другу стіну?
6) Багет 12 м розрізали на 4 частини. Яка довжина однієї частини багету?
7) рулон шпалер має 10 м. Його розрізали на смуги, по 2 м кожна. Скільки смуг вийшло?
ІV. ОСНОВНА ЧАСТИНА. РОБОТА БРИГАД.
-У кожної бригади на столі є своє завдання. Будь ласка, дістаньте, прочитайте і починайте виконувати.
- Бригада №1 ( бригадир …)
1) Завдання.
Довжина кімнати 5 м, ширина 3 м. Скільки ламінату треба купити на підлогу? (знайти площу, пропедевтика знань)
(5 · 3 = 15(м²) – площа кімнати
Відповідь: 15 м² ламінату треба купити на підлогу.)
2) – А чи безпечно для здоров’я людини стелити ламінат в квартирі?
Учень (учениця):
– Ну, дивлячись який ламінат! На сьогоднішній день, на жаль, є і такі виробництва, де далеко не дотримуються екологічні норми і стандарти.
У сучасному світі з його складною екологічною ситуацією дуже важливо, щоб житло або офіс мали максимальну екологічну безпеку. Тому звертайте увагу на клас екологічності ламінату. Якщо він відповідає стандарту Є1 або Є0, будь ласка, стеліть. Так як інші можуть нести певну шкоду здоров’ю. ламінат такого маркування можна стелити в будь-яких приміщеннях без будь-яких обмежень, в тому числі в дитячих садках та медичних установах.
На ринку продукції, навіть у відомому гіпермаркеті, на жаль, можливі підробки. Як не помилитися? Для цього краще вибирати ламінат відомого виробника. Існує також старий простий спосіб перевірки матеріалу. Звертайте увагу на запах і не помилитесь з якістю.
-Дякую, тепер ми будемо знати як правильно вибирати екологічно безпечний ламінат.
- Бригада №2 (бригадир …)
1) Завдання.
Купили 5 рулонів шпалер. З кожного рулону виходить 4 смуги. На поклейку стін витратили 18 смуг. Скільки смужок залишились зайвими?
(1) 4 · 5 = 20 (см.) – було;
2) 20 – 18 = 2 (см.) – залишилось.
Відповідь: 2 смужки зайві.)
2) Історична довідка.
– До речі, історія шпалер почалася в Китаї, раніше 200 року до нашої ери. Саме в той час в Китаї винайшли рисовий папір і почали обклеювати ним стіни свого житла. Основними ж матеріалами для оздоблення стін були шкіра і тканина.
У 15 столітті почало розвиватися паперове виробництво й з’явилися перші шпалери в Європі.
У сучасному житті шпалери відіграють величезну роль, бо жоден інший матеріал не може так швидко змінити інтер’єр нашої квартири, надати йому завершеність і затишок. Немає, практично, жодного будинку, де відсутні шпалери. На жаль, Китай втратив свою лідируючу роль на світовому ринку шпалер. І в даний час законодавцями моди на шпалери є Італія та Німеччина.
V.ФІЗПАУЗА.
Ми з вами трішки потрудились
І, мабуть, ви вже втомились.
Тепер настав час відпочинку,
Ми проведем фізкультхвилинку.
- Бригада №3 (бригадир …)
Завдання.
Довжина кімнати 5 м, а ширина – на 2 м менша. Скільки метрів плінтусів і багетів треба купити в кімнату? (знайти периметр)
(1) 5 – 2 = 3 (м) – ширина кімнати;
2) 5 · 2 + 3 · 2 = 16 (м) – периметр кімнати.
Відповідь: 16 м плінтусів і багетів треба купити.)
- Фінансисти ( головний спеціаліст …)
Фінансовий відділ, підрахуйте , будь ласка, всі витрати на ремонт.
Завдання.
На шпалери витратили 500 грн., на багети – 90 грн., на плінтуса – 160 грн. і на ламінат – 220 грн. Скільки всього витрачено коштів?
( 500 + 90 + 160 + 220 = 970 (грн.)
Відповідь: 970 грн вартість ремонту.)
-Хто уважний, ви нічого не помітили? ( число каліграфічної хвилинки означає вартість ремонту)
VІ. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ.
- Розвиток обчислювальних навичок.
– Нарешті, ми закінчили ремонт. Що не вистачає в цій кімнаті для того, щоб можна було жити? ( меблів, штор, люстри)
А щоб розкласти меблі, ми розв’яжемо приклади.
Самостійна робота.
260 + ( 56 + 34 ) ( 350 – штори)
830 – 50 + 220 (1000 – люстра)
780 – ( 600 + 180 ) ( 0 – шафа)
4м – 20см ( 3 м 80 см – диван)
2грн – 50к. ( 1 грн 50 к. – телевізор)
- Основні речі у нас є. Але не вистачає дрібниць, які надають затишку нашій кімнаті. Що ж це за дрібниці?
1) Передача «Квартирне питання» розпочалася о 10 год 15 хв, а закінчилася о 10 год 55 хв. Скільки тривала передача?( 40 хв – годинник)
2) Художник малює пейзаж 16 днів, а натюрморт – 8 днів. У скільки разів довше малює художник пейзаж, ніж натюрморт? ( у 2 рази – картина)
3) Скільки квадратів на килимі? ( 10 квадратів – килим )
VІІ. ПІДСУМОК.
-Ось яка гарна кімната! Ми гарно потрудились і сім’я Петренків нам дуже вдячна.
– Чи такою ви бачили кімнату?
– Що ми з вами зробили? ( ремонт кімнати)
– Яку роботу ми виконали?
– А яка наука нам допомогла?
– Що ми можемо сказати про знання математики в нашому житті? ( без знань математики не можна зробити навіть ремонт)
Презентація до уроку
Чудовий матеріал до уроку. Щиро дякую!
А як скачати презентацію учителя початкових класів Бучкарик Наталії Михайлівни
“Квартирне питання”?
За такою розробкою видно, що учні досягнуть третьої сходинки “Застосування” за таксономією Блума. Урок вміщає в собі розвиток і формування цілого комплексу компетентностей. Якби ще учителька не була обмежена у часі , то можна було б інтегрувати урок із інформатикою й самим умеблювати квартиру за допомогою відповідних навчальних програм.
Хороший, багатоступеневий урок.Використання килимка мені дуже сподобалося тим, що в другій половині урокі дітей розворушить трохи,і активізує їхню увагу.
Чудовий урок! Дуже цікавий, методично правильний, містить всі основні елементи. Ну і, мабуть, найголовніше – містить завдання на вироблення навичок, які учні можуть застосувати в реальному житті.
Рішення квартирного питання на уроці математики зовсім не очікувала. Саме такий урок сприяє розвитку мотивації, комунікативних здібностей, розуміння необхідності вивченого у житті. Дуже цікаво!
Тепер вихованці Наталії Михайлівни твердо знають, що математика дійсно цариця всіх наук, що без неї нікуди! Вміння показати практичну значущість теми та предмету в цілому є запорукою успішного навчання в сучасній школі. Автору публікації це вдалося блискуче.
Цікава ідея уроку. Цікавий метод об`єднання (а не поділ) в групи. Продуманий, продуктивний урок. Підібрані цікаві, відповідно до тематики уроку різноманітні та різнорівневі завдання. І головне, бригади побачили “результат” (відремонтовану квартиру) своєї роботи. Дякую.
Дуже цікавий урок. Діти із задоволенням працювали. Сама відвідувала цей урок. Дякую. Гарних успіхів у роботі.
Дуже цікавий змістовний урок. Вдало використаний профорієнтаційний матеріал, деякі елементи економіки. Видно, що вчитель намагається дати дітям основи знань з математики, які потрібні у повсякденному житті – а це, на мою думку, найголовніша мотивація навчальної діяльності.
Учитель дає знання, необхідні для профорієнтації і для повсякденного життя. Це і є мотивація, щоб добре вчити математику. Теорія в парі з практикою, що може бути корисніше для учнів!
Вчити дітей застосовувати набуті знання з математики на практиці – це важливе завдання вчителя. Наталіє Михайлівно, саме розроблений Вами урок навчає цьому учнів. А проведення його у формі уроку – телепередачі “Квартирне питання” робить його захоплюючим, цікавим, розвивальним, практичним.
Нетрадиційний, сучасний , творчий , насичений різноманітними формами і методами урок. Захопили! Дякую!
Дуже цікавий і змістовний урок. Думаю, що діти з задоволенням працювали в бригадах. На повторення було взято різномантіний матеріал!!!!!!Браво, вчителю!!!!