mail@urok-ua.com

Конспект уроку з математики для 4 класу на тему: “Розв’язування складених задач, що включають знаходження дробу від числа. Повторення правила множення числа на добуток”

Автор: учитель початкових класів Папуша Олена Миколаївна

Screenshot_8За типом даний урок – урок-фантазія з використанням інтерактивних технологій. На уроці в цікавій формі учні зможуть закріпити вміння і навички розв’язувати задачі, які містять знаходження дробу від числа; навчаться працювати в колективі, висловлювати логічно свої думки, самостійно формувати правило. В ході роботи вчаться раціонально планувати свою діяльність.


 

Математика, 4 клас

Тема. Розв’язування складених задач, що включають знаходження дробу від числа.

Повторення правила множення числа на добуток.

Мета. Закріпити вміння і навички розв’язувати задачі, які містять знаходження дробу від

числа;вчити працювати в колективі, висловлюватись логічно, лаконічно; розвивати

навички взаємоперевірки, вміння раціонально планувати свою діяльність,мислення,

переконати учнів в тому, що математика, тісно пов’язана з життям, необхідна в

будь-якій галузі суспільного життя; виховувати уважність, прагнення швидко і

правильно  виконувати математичні завдання, бажання вивчати математику

Обладнання.Індивідуальні картки для практичних завдань, «залікові книжки»,

малюнковий план, таблиці для перевірки завдань,малюнки, фотографії, слайди

Тип уроку.Урок-фантазія з використанням інтерактивних технологій

Девіз уроку: Велич людини в її здатності мислити(Беже Паскаль)

Хід уроку

І.Організація класу

Робота над девізом уроку

– Діти, математика – наука точна і серйозна.

Сьогодні ми будемо:

Діяти – активно!

Думати – оперативно!

Сперечатися – доказово!

Для всіх обов’язково!

Обіцяємо бути: уважними, старанними, активними

ІІ.Мотивація навчальної діяльності

-Сьогодні у нас незвичайний урок- урок – фантазія.

За 4 роки до нас в гості на урок математики «приходили» різні казкові герої, тваринки. але ви вже підросли, і я пропоную вам пофантазувати і уявити, що пройшло вже 7 років, ви закінчили школу. Після закінчення школи ви будете вступати до різних навчальних закладів. Яка у вас мрія? Які університети нашого міста ви знаєте?(Сумський ДУ, Сумський НАУ, педагогічний).Сьогодні ми завітаємо до Сумського національного аграрного університету і уявимо себе студентами цього закладу.(Готує агрономів, ветеринарів, , технологів переробки тваринництва, бухгалтерів, економістів, товарознав-ців, юристів, спеціалістів лісового господарства, рибальства, менеджменту)

                       (Демонстрація фото)

ІІІ.Повідомлення теми, мети уроку і очікуваних результатів.

  • Ми повинні закріпити ваші вміння розв’язувати складні задачі, які містять знаходження дробу від числа, переконаємося в тому, що математика тісно пов’язана з нашим життям і нам необхідно її вивчати, продовжимо вчитися працювати в групах.
  • А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Вправа «Очікування»

Я очікую, що на уроці буде цікаво.

Я хочу дізнатися щось корисне та важливе.

Я очікую, що ми будемо працювати в групах.

Я хочу навчитися робити висновки.

ІV.Ознайомлення з планом уроку.

  • Розпочати роботу я пропоную із знайомства з тими завданнями, які чекають на нас сьогодні на уроці(малюнковий план):

Вправа «Шикуйсь!»(Каліграфічна хвилинка)

Технологія «Мікрофон»

Математичний диктант

Складання та розв’язування задачі

Музична пауза

Робота в групах

Геометричний матеріал

Самостійна робота

Складання виразу до задачі

Цікаві задачі

Домашнє завдання

Підсумок уроку(рефлексія)..

V. Контроль, корекція і закріплення знань.

  1. Перевірка домашнього завдання

-Перевіримо, чи готові до вступних іспитів?

Взаємоперевірка домашнього завдання

Приклади №   796 (1 група-І рядок,відповіді:253,9081,80774)

ІІ група-ІІ рядок,відповіді:46,1009,113405

Фронтальне опитування:

-назвати числа в порядку зростання,спадання;

-назвати одиниці другого класу;

-назвати,скільки всього одиниць тисяч,десятків тощо;

-що означає нуль в даному числі.

Підсумок:повторили нумерацію багатоцифрових чисел.

Задача №795  – пояснити розв’язання

Запитання:

-як знайшли площу сквера;

-як обчислили площу ігрового майданчика,чому;

-яке правило застосували(знаходження дробу від числа)

-якою дією шукали решту;

Підсумок:повторили правило знаходження площі прямокутника;знаходження дробу від числа;знаходження решти.

-Отже, ви всі зараховані до Університету. Щоб оцінювати ваші знання , у вас на партах-«залікові книжки», але оцінки за завдання ви будете виставляти самі. В інститутах є теоретичні заняття і практичні. Отже, почнемо практичні заняття

2.Каліграфічна хвилинка.Вправа «Шикуйсь!»(фото центральної алеї)

Записати каліграфічно дроби у порядку зростання.

Розташуй у порядку зростання, щоб найбільший дроб був останнім.

Screenshot_9

Висновок: якщо однаковий чисельник,то у найменшого дробу буде більший знаменник;

якщо однаковий знаменник,то починаємо записувати з дробу,у якого найменший чисельник

Оцінювання: якщо все правильно-1бал

3.Математична розминка.Технологія «Мікрофон»

-Щоб вступити до Університету потрібно скласти вступні іспити. Ви готові?

Діти швидко передають  уявний мікрофон через 2(3,4,5..) учнів. (Запитання готують самі учні на кожний урок).

Приклади запитань:

-Щоб знайти площу прямокутника , потрібно…

-Тисяча тисяч-це…

-Скільки вершин у п’ятикутника?

-Як знайти дріб від числа?

-В числі 5/6 назвати знаменник…

-В числі 4/8 назвати чисельник…

-Число під рискою називається…

-Число над рискою називається…

-На скільки рівних частин поділено ціле, показує…

-Скільки взято рівних частин цілого, показує…

-Скільки секунд у 5 хвилинах?

-Компоненти дії множення…

-S квадрата -24см.Яка довжина однієї сторони?

-Які геометричні тіла ви знаєте?

-Найменша одиниця вимірювання маси-…

-На яблуні 50 яблук, на вербі- на 2 менше.Скільки всього яблук на деревах?

-Помножити на 100-означає…

Screenshot_10

Самоперевірка

Перевірка: 1 варіант: 18год-е,7см-р,8міс.-т,90г-о,40хв-р,60см-к;

2 варіант: 16год-е,3см-р,10міс.-т,70-г-о,45хв-р,40см-к

Відповідь: ректор (особа, яка очолює вищий навчальний заклад)

Підсумок:повторили одиниці вимірювання величин,знаходження дробу від цих величин

Оцінювання: якщо все правильно-1бал, неправильно-0балів.

5.Складання та розв’язування задачі

Знайомство з факультетом агротехнологій (фото).

 Довідка.Фахівець за спеціальністю «Агрономія» здатний виконувати професійну роботу, пов’язану з вирощуванням зернових, технічних і кормових культур. Він добре обізнаний з механізацією с.-г. виробництва, зберіганням та первинною переробкою продукції рослинництва і її реалізацією.

За поданим планом ділянки ( у кожного на парті) скласти задачу про засівання с/г культурами.

Хвилинка-цікавинка.Кукурудза-культура, завезена до Європи з Америки.Індіанці Майа називали її маїсом.Пшениця-дикий вид цієї рослини має ламкий колос і зерно, що швидко обсипається.(згадують інформацію з уроку природознавства)

←          ?, у 2 рази більше       →
60м ?

кукурудза

5

6 від S

пшениця

Складання задачі за планом

Вивчення задачі

Аналіз задачі

Розв’язування задачі біля дошки учнем

Розв’язання

  • 60х2=120(м²)- довжина ділянки
  • 120х60=7200(м²)-площа ділянки
  • 7200:6х5=6000(м²)- засіяно пшеницею
  • 7200-6000=1200(м²)

Відповідь: 1200м² засіяно кукурудзою.

Для учнів з початковим рівнем запропонувати план розв ‘язування:

  • Яка довжина ділянки?
  • Яка площа ділянки?
  • Яку площу засіяно пшеницею?
  • Яку площу засіяно кукурудзою?

Оцінювання -2 бали( самооцінка)Коментування відповіді учня.

Додаткові запитання:

-якої довжини потрібно поставити огорожу для цієї ділянки;

-знайти 2/3 периметра ділянки;

-яку частину засіяно кукурудзою-1/6

Підсумок: розвивали вміння розв’язувати задачі

Музична пауза

-Дамо спочити мозку.Розвантаження.Знімемо напругу.Простягніть вільно ноги,руки опустіть вільно вниз. Голова нахилена назад, очі заплющіть- ми відпочиваємо. Ллється, ніжно бринить музика. Беззвучно відкриваються двері замку краси.(Звучить вальс)

-Який розмір вальсу? польки? танго?(3/4,2/4,4/4)

Варіантфізхвилинка:виконати прості рухи під ці мелодії

6.Робота в групах.

Повторюють правила роботи в групі.

Правила роботи в групах

1.Розподіліть ролі в групі.Визначте, хто буде головуючим, посередником, секретарем, доповідачем.

2.Починайте висловлювати свої думки спочатку за бажанням, а потім по черзі.

3.Дотримуйтесь правил активного слухання, головне- не перебивайте один одного.

4.Обговорюйте ідеї, а не особи учнів, які їх висловили.

Утримуйтесь від оцінок та образ учасників групи.

6.Намагайтеся дійти спільної думки.

Кожна група пропонує свій варіант на аркуші паперу (можна використати кольорові прямокутники),як можна засіяти 5/6 площі пшеницею, яка довжина,ширина ділянки  цієї ділянки;пропонуть свій масштаб креслення ділянки в зошиті(варіанти :  1см:20м; 1см:30м; 1см:10м)

  1. Презентація свого варіанту

План відповіді

1.Який масштаб вибрали?(Масштаб може бути однаковий в усіх варіантах)

2.Яка довжина всієї ділянки в зошиті?

3.Яка ширина всієї ділянки в зошиті?

4.Яка довжина однієї частин?

5.Яка ширина однієї частини ?

6.Яка площа однієї частинки?

7.Яка площа п’яти частинок?

Screenshot_11

1см

1.М:1см-20м                                     1.М:1см-10м                             1.М:1см-10м

2.6см(120м:20)                                  2.12см(120м:10)                      2.12см(120м:10)

3.3см(60м:20)                                    3.6см(60м:10)                          3.6см(60м:10)

4.3см(60м)                                         4.12см(120м)                           4.4см(120м:3=40м)

5.1см(120м:6=20м)                           5.1см(60м:10)                          5.3см(60м:2=30м)

  1. S= 60мх20м=1200 м²   6. S=120мх10м=1200 м²         6. S=40мх30м=1200 м²
  2. S=1200 м²х5=6000 м² 7. S=1200 м²х5=6000 м²         7. S=1200 м²х5=6000 м²

Висновок:ділянки різні за довжиною,шириною,але площа однакова..

Оцінювання -2 бали

6.Геометричний матеріал

Ми на будівельному факультеті.Майбутнім інженерам потрібно вміти робити креслення.

Накреслити цю ділянку в зошиті використовуючи масштаб за вибором

Оцінювання -1 бал

8.Ми на  факультеті економіки та менеджменту (готує економістів, бухгалтерів, менеджерів ресторанного бізнесу тощо)

Самостійне виконання №803 (за варіантами)

Фронтльна перевірка,поясненн способу.

Підсумок: повторили правило множення числа на добуток.Щоб помножити число на добуток,можна добуток першого і другого чисел помножити на третє.

Оцінювання -1 бал

Додаткові завдання

10.Складання виразу до задачі з буквенним значенням(робота в парах)

Ми на біолого- технологічному факультеті(готує інженерів- зоотехніків, інженерів-технологів)

Скласти вираз до задачі:

Всіх кормів – а кг

Силос – 3/4 кормів                              }   ? кг

Кормові буряки – 1/5 кормів

(а:4х3+а:5)

Взаємопепревірка

11.Цікаві задачі

Інженерно-механічний факультет готує інженерів-механіків.

Розв’яазати задачу з логічним навантаженням.

На скільки кілометрів розраховано бак, якщо на кожні 100км шляху витрачається в середньому 8 л бензину, що становить 1/5 місткості його баку(500км)

8л_______________

100км

Біолого-технологічний факультет готує зоотехніків, які виводять нові породи свійських тварин.

Розв’яазати задачу

Індик з’їдає за день-300г продуктів.З них 30г моркви і 100г зерна.Яку частину денного раціону становить зерно і яку частину морква?(1/3,1/10)

100г                       100г                          100г

____________________________________

30г  30г  30г  30г  30г

Оцінювання -2 бали

VІ. Домашнє завдання

Виконати на вибір:розв’язати задачу №804 або№805

VІІ. Підсумок уроку.

-Чи виконали завдання,які ставили перед собою?

Рефлексія.

Я навчився…(працювати в групі,… )

Я знаю…( як розв’язувати задачі, як знаходити дріб від числа, які є факультети в СНАУ…)

Я ціную…( свій час, думку товаришів, працю своїх батьків, знання набуті на уроці…)

Я переконався…( яке значення має математика в житті людини…)

Я бажаю…(вчитися, вивчати математику, в майбутньому вступити до університету…)

Оцінювання – бали в заліковій книжці.

Screenshot_12

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Олено Миколаївно, ви зразу заінтригували учнів, повідомивши тему і завдання уроку. Цікаво було б побувати на такому уроці, відчувши разом з учнями себе абітурієнтом і студентом університету. Продумано все – від організації класу до уроку до оцінювання знань у заліковій книжці. Ви -справжній МОЛОДЕЦЬ!

  2. Цікава ідея “віртуально” завітати до Сумського національного аграрного університету! Вчитель вдало поєднує види діяльності з напрямками роботи факультетів, проводячи на уроці математики роботу з ранньої профорієнтацї!Олено, а раптом хтось з Ваших учнів дійсно стане студентом завдяки цьому уроку, згадуючи його через 7 років? Бажаю Вам творчої наснаги!

  3. Дуже цікавий урок для дітей це урок-подорож у майбутнє. Можна підібрати дуже багато різних завдань. Що і було зроблено вчителем. Нічого зайвого,все поетапно. Всі етапи уроку дотримані. Незвично проводиться рефлексія. На уроці використовуються різні форми роботи, що дозволяє виробляти у дітей самостійність.

  4. Дуже сподобалась мандрівка в майбутне,особливо план уроку. На уроках закріплення дозволяю дітям міняти пункти плану місцями. Діти відчувають, що можуть самі керувати уроком.Урок продуман методично вірно.Дякую.