mail@urok-ua.com

Конспект уроку з математики, 2 клас

“Перевірка  віднімання додаванням. Знаходження периметра трикутника”

Автор: вчитель початкових класів Гусарова Антоніна Василівна

вчитель початкових класів Гусарова Антоніна ВасилівнаТема. Перевірка  віднімання додаванням. Знаходження периметра трикутника.

Мета: навчати учнів перевіряти віднімання  додаванням, вмінню застосовувати в обчисленнях правило знаходження невідомих компонентів дії віднімання;  формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження периметра; закріпити знання вивчених таблиць множення та ділення; розвивати навички швидкої лічби; виховувати інтерес до навчання, любов до природи.

Обладнання: підручник М.В.Богданович, Г.П.Лишенко,
мультимедійне обладнання, наочні посібники.

Хід уроку

І. Організаційна хвилина.

  • Встаньте, діти, посміхніться, привітайтесь до гостей.
  • Сідайте і погляньте, куди ми з вами потрапимо. (Весняний ліс)
  • Саме тут, у весняному лісі, народилися маленькі струмочки.
  • Який із струмочків вам більше подобається.
  • Чому?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Повторення таблиці множення на 5.
  • Струмочок ще зовсім маленький і беззахисний. Давайте оточимо його турботою і проспіваємо для нього пісеньку.
  • Пригадайте, таблицю множення якого числа ми нещодавно вивчили.
  • Тож давайте поспіваємо знайому нам пісеньку.
  1. Каліграфічна хвилинка.
  • Струмочку дуже сподобалася ваша пісенька, а цифру 5 він просить вас прописати красиво та каліграфічно у своїх зошитах.

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності.

  • А чи знаєте ви, куди так поспішає маленький весняний струмочок?
  • А хочете дізнатися?
  • Для цього ми повинні здійснити подорож з маленьким потічком, виконувати всі його прохання та допомагати долати перешкоди.
  • Разом з ним ми дізнаємося, як у математиці можна перевірити дію віднімання, закріпимо вміння розв’язувати арифметичні та геометричні задачі вивчених видів, розвиватимемо вміння швидко і правильно знаходити значення математичних виразів.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Підготовчі вправи (завдання на основі №710,711, с. 108)
  • Діти, неподалік від струмочка утворилася заглибина до якої потрапили рибки. Якщо не виловити їх, то вони можуть загинути. Давайте допоможемо тим рибкам, значення математичних виразів на яких дорівнює 5.
  • Молодці, повне відерце рибок врятували і випустили до струмочка. Але в нас ще залишилися рибки.
  • Погляньте на числові вирази, які записані на рибках?
  • Що їх об’єднує?
  • А чи знаєте ви як називаються числа при відніманні?
  • Щоб врятувати рибок, давайте з кожної різниці складемо та обчислимо вирази на додавання за зразком.
  1. Вивчення правила.
  • А зараз, увага, дослідження.
  • Розглянемо ще раз останній вираз.
  • Назвіть компоненти та результат дії віднімання.
  • Який приклад на додавання ми склали?
  • Що таке 23? (різниця)
  • Що таке 5? (від’ємник)
  • Який результат отримали коли до 23+5? (28)
  • Що таке 28? (зменшуване)
  • Отже, щоб перевірити віднімання додаванням, можна до різниці додати від’ємник. Якщо дістанемо зменшуване, то розв’язання правильне (повторення правила разом).
  • Давайте перевіримо, чи правильно ми з вами сформулювали правило. Розгорніть підручники на с. 108 і прочитайте правило.
  • Як можна перевірити дію віднімання?

VІ. Узагальнення і систематизація  нових знань.

  1. Первинне закріплення (№ 713, с. 108)
  • Струмочок хоче перевірити як добре ви запам’ятали правило і чи вмієте ви його використовувати. Він пропонує вам обчислити значення виразів з перевіркою № 713, с. 108. (один приклад з коментуванням біля дошки, а другий – самостійно).
  • Чи допомогло вам правило обчислити значення виразів?
  1. Розв’язування задачі за коротким записом (№ 715, с. 108).
  • Як ви гадаєте, де ще, в математиці, нам може знадобитися вивчене нами правило?
  • Складіть задачу за коротким записом № 715(1).
  • Як називаються задачі даного виду?
  • Як знайти невідоме зменшуване?
  • Розв’яжіть задачу усно.

Фізкультхвилинка

  • Наш струмочок вдячний вам за допомогу і запрошує трішки відпочити.
  1. Розв’язування задачі №716, с.108.
  • Наш струмочок так заслухався вашими відповідями, що не помітив як потрапив на пшеничне поле.
  • А чи знаєте ви, що отримують із зерняток пшениці під час помелу?
  • Давайте розв’яжемо задачу №716.
  • Прочитайте задачу самостійно.
  • Про що говориться і задачі?
  • Що отримують з пшениці під час помелу?
  • Ці слова запишемо в умову задачі.
  • Скільки одержали манних круп? Борошна?
  • Що означає число 100?
  • Що питається в задачі?
  • Як називаються задачі даного виду?
  • Пригадайте правило як знайти третій доданок?
  • Розв’яжіть задачу самостійно? (один учень біля дошки)
  • Хто розв’язав задачу іншим способом?

Вправи для очей

  • Під час письма наші очі втомлюються. Давайте виконаємо вправи, щоб зняти втому.
  1. Розв’язування геометричної задачі №717, с.109.
  • А наш струмочок побільшав, поширшав і в ньому з’явилися острівці, на які випадково потрапили зайчик та білочка.
  • Знайдіть ці острівці у своєму підручнику №717.
  • Прочитайте завдання.
  • Дівчатка допоможуть білочці і обчислять периметр жовтого трикутника, а хлопчики – зайчику і обчислять периметр трикутника помаранчевого кольору. (2+3+4=9см 4+5+8=17см)
  • Порівняйте периметри і дізнайтесь до кого так поспішав весняний струмочок.
  • Який вираз складемо? (17 см – 9 см = 8 см)
  • Так, наш струмочок поспішав до своєї матусі, щоб привітати її зі святом 8 Березня.
  • Я впевнена, що кожен з вас також порадує свою матусю. І найкращим подарунком будуть ваші знання.
  • Продемонструвати їх ви зможете під час виконання домашнього завдання.
  • Вдома ви розв’яжете колові приклади № 718 та складену задачу на знаходження остачі №719, с.109.

VІІ. Підсумок уроку.

  • Як перевірити, чи правильно ми виконали віднімання?
  • Якими знаннями ви порадуєте свою матусю, коли повернетеся сьогодні зі школи.

Струмочок щиро вдячний вам за допомогу і на прощання дарує мультфільм від мудрої тітоньки Сови.

Презентація до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Авторка використала оригінальну, цікаву ідею для сюжету уроку математики. Добре підібрала навчальний матеріал. Методично правильно провела аналіз задачі . Запитання задаються у логічній послідовності. Гарна презентація тільки допомагає провести вдалий урок.

  2. Ще раз переконалася : фантазії та творчості українських вчителів немає меж! Вибрати Потічок в якості діючої особи, зв’язати в одне ціле задачі та охорону навколишнього середовища під силу лише креативній особистості, якою Вас, Антоніно Василівно, представляє ваш конспект. Спасибі за публікацію.

  3. Хороший робочий урок з ігровими моментами, самостійною роботою, з межпредметними зв’язками, що для підростаючого покоління дуже потрібно. Але на мою думку, потрібно дітей наводити на відкриття нових знань, а ви їм все піднесли на блюдечку. Дякую!!!

  4. Свідомому засвоєнню нового матеріалу сприяє методично правильно побудований урок.. Учитель розкриває зміст теми цікаво, доступно.У ході пояснення нового матеріалу проводиться безпосередня перевірка якості розуміння його учнями.

  5. Урок цікавий. Вдало підібрані питання, які сприяють актуалізації опорних знань і підготовці до сприймання нового матеріалу. Продумана бесіда, яка б сприяла мотивації навчальної діяльності. Конспект складений методично правильно.