Конспект уроку з математики, 3 клас
“Множення чила на суму. Складання задачі за даним рівнянням. Задачі, пов’язані з одиничною нормою”
Автор: Вчитель початкових класів та англійської мови Цюпка Марта Русланівна
Тема уроку. Множення чила на суму. Складання задачі за даним рівнянням. Задачі, пов’язані з одиничною нормою.
Мета уроку: ознайомити учнів із властивістю множення числа на суму; формувати вміння складати задачу за даним рівнянням; розвивати вміння розв’язувати задачі, пов’язані з одиничною нормою, логічне мислення, увагу та обчислювальні навички у дітей; виховувати любов та інтерес до математики.
Обладнання: ноутбук, презентація, картки із завданнями для індивідуальної роботи, схеми задач, лист, аудіозапис.
Тип уроку: комбінований; форма проведення – урок-подорож.
Хід уроку:
І. Організація учнів до уроку.
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
- Добрий день, діти! Мене звати Марта Русланівна і сьогодні я проведу у вас урок математики.
Девізом нашого уроку є :
СПОСТЕРІГАЮ.
ПОМІЧАЮ.
МІРКУЮ.
РОБЛЮ ВИСНОВОК.
- Сьогодні ми здійснимо подорож Країною знань, королеви Математики.
(Слайд 5)
(стукіт у двері)
- Діти, що це? Це лист, давайте прочитаємо, що там!
Любі третьокласники!
Я, Королева Математика, запрошую вас до Країни Знань!
Найкращим учням я відкрию свою таємницю, яка допоможе у навчанні. Щоб потрапити до Палацу мудрості, треба виконати мої завдання.
Успіхів Вам!
(Слайд 6)
- Діти, чи готові ви виконати завдання королеви?
- Тож часу не гаймо, а мерщій до роботи.
ІІ. Контроль, корекція та закріплення знань.
- Перевірка домашнього завдання.
А) індивідуальні завдання.
– Першим, нас зустрів пан Всезнайкін – це дуже талановитий і здібний чоловік. Чотирьом учням він передав індивідуальні завдання. Отож, ваше завдання уважно прочитати і виконати відповідні завдання якнайшвидше.
(Слайд 9)
Б) фронтальна форма перевірки.
- А зараз пан всезнайків хоче перевірити наскільки ви відповідально поставились до виконання домашнього завдання.
- Вам слід було розв’язати задачу №845.
Столяр робить за день 12 рам, а його помічник – 7. Скільки рам вони зробили разом за 5 днів?
- Що ви дізнались спочатку? (скільки рам столяр і його помічний зробили за 1 день)
- Якою дією ми можемо дізнатись? (дією додавання)
- Що до чого будемо додавати? (12+7=19 рам).
- Чи можемо ми відповісти на запитання задачі? (так, можемо).
- Якою дією? (множення)
- Тож скільки рам вони зробили разом за 5 днів? (95 рам)
- Молодці!
- Пан Всезнайкін, пропонує вам скласти вираз до задачі. Запишіть його на дошці.
(12+7)×5=95 (р.) |
В) творча робота над задачею.
– На скільки 95 менше від 100? (на 5)
– Скільки рам повинен зробити помічник, якщо за 5 днів він із столяром разом зробить 100 рам? ( 8 рам).
(12 + ?)×5=100 |
- Пан Всезнайкін надзвичайно сильно задоволений вашою роботою.
- А також вдома ви повинні були розв’язати приклади, №846.
28×3=84 3×9=27
84-72=12 27×3=81
12×5=60 81÷9=9
60÷20=3 9+19=28
- Чим особливі ці приклади? (вони є кругові)
- Як розв’язувати кругові приклади?
- Зачитайте результат першого прикладу?
- Зачитайте результат останнього прикладу?
- Пан Всезнайкін радіє за ваші успіхи.
Слухай! Це перше слово з таємниці Королеви Математики.
- Усні обчислення.
(презентація)
- Діти, вашої допомоги потребує селянин він просить у вас допомогти йому зібрати багатий урожай.
33×3=99 32×2=64 24÷4=6 8×7=56 19×5=95 40÷8=5
- Селянин дуже задоволений вашою роботою.
- Підсумок підготовки дітей до уроку.
Дивись! Це друге слово з таємниці Королеви математики.
- Королева Математика задоволена вашою підготовкою до виконання домашнього завдання. Всі учні 3-В класу виконали домашнє завдання. Бажає вам математичних успіхів і завжди старанно готуватись до уроку.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- А нам, щоб потрапити до палацу мудрості, слід ще пройти довгий шлях. Ось і наступний острів видніється він називається островом «Новинка». На цьому острові діти завжди дізнаються щось нове. А ми на цьому острові навчимося множити число на суму, складати задачі за даним рівнянням, а також розв’язувати задачі, які пов’язані з одиничною нормою.
- На цьому острові нас зустрів професор Задачкін, він пропонує нам розв’язати ряд задач.
(Слайд 21)
IV. Вивчення нового матеріалу.
- Підготовча робота.
- Діти, як ви помножите двоцифрове число на одноцифрове. Обчисліть вираз 32×3. ( Запишемо число 32 як суму десятків і одиниць 32 = 30+2. Одержимо такий вираз: (30+2)×3)
- Яке правило треба використати? (множення суми на число).
(30+2)×3=30×3+2×3=96
- Отже, спочатку помножили десятки на 3, одержали 90, а потім помножили одиниці на 3, одержали 6. Разом буде 96.
- Згадайте правило?! (Щоб помножити суму на число, можна помножити на це число кожний доданок і знайдені добутки додати).
- Засвоєння нових знань.
- А зараз уважно послухайте умову задачі.
На змаганнях у першому запливі було 4 човни, по 8 спортсменів у кожному. У другому запливі було 3 човни, також по 8 спортсменів. Скільки всого спортсменів брало участь у двох запливах?
- Чи можемо ми відповісти на запитання задачі? (ні, не можемо).
- Чому? (тому що, ми не знаємо скільки спортсменів було у першому запливі).
- Чи можемо ми дізнатись? (так, можемо)
- Якою дією? (множення)
- Що на що будемо множити? (8×4=32)
- Чи відомо нам скільки спортсменів було у другому запливі? (ні)
- Як ми можемо дізнатись?(8×3=24)
- Чи можемо ми тепер відповісти на запитання задачі? (так можемо)
- Якою дією? (додавання).
- Що до чого будемо додавати? (до 32+24=56 спор.)
Повторення плану розв’язання.
- Яке перше запитання до задачі?
- Скільки спортсменів було у 1 запливі?
- 8×4=32 (спор.)
- Яке друге запитання до задачі?
- 8×3=24 (спор.)
- Скільки спортсменів було у другому запливі?
- 8×3=24 (спор.)
- Скільки всього спортсменів брало участь у двох запливах?
- До 32+24=56 (спор.)
- Запишіть вираз до задачі.
8×4+8×3=56 (спор.)
- Чи можемо ми розв’язати задачу іншим способом? (так, можемо)
- Що нам потрібно дізнатись спочатку? (скільки разом було човнів у 1 і 2 запливі)
- Якою дією ми можемо дізнатись? (додавання)
- Що до чого будемо додавати? (4+3=7 чов.)
- Чи можемо ми відповісти на запитання задачі? ( так, можемо)
- Якою дією? (множення)
8×7=56 (спор.)
- Запишіть вираз до задачі.
8×(4+3)=56
8×(4+3)=8×4+8×3 |
- Отже, щоб помножити число на суму, можна помножити число на кожний доданок і знайдені добутки додати.
- Розгорніть підручники на сторінці 125, зачитайте правило.
- Хто вже запам’ятав правило?
- За ваші знання королева нам відкрила третє слово таємниці.
Думай!!!
Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
- Королева пропонує обчислити вирази, застосувавши правило. №849
7×(20+5)=7×20+7×5=140+35=175
3×(300+20)=3×300+3×20=900+60=960
(Учні виконують біля дошки з коментуванням)
- Тож яке правило ви застосували? (множення числа на суму).
- А №850 Королева сказала виконати вам самостійно, обчислити зручним способом.
14×(3+7)=14×10=140
8×(20+8)=8×20+8×8=160+64=224
- Королева Математика приємно вражена працею і вашими знаннями.
- Щоб ви отримали четверте слово таємниці королева наказує вам виконати №851
- За рівнянням х+200=500 скласти і розв’язати задачу.
- Наприклад, за 2 дні садівники посадили 500 дерев. Другого дня 200. Скільки дерев посадили першого дня?
х+200=500
х=500-200
х=300
- Як називаються компоненти при додаванні? (доданок, доданок, сума).
- Що нам невідомо? (перший доданок)
- Як знайти невідомий доданок? (щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок)
- Зачитайте свої задачі.
- Королева Математика повідомила мені, що скажить вам останнє четверте слово таємниці, коли ви розв’яжете останню задачу №852.
- Узимку корові на день дають 6 кг буряків. Скільки потрібно буряків 3 коровам на 5 днів?
(Слайд 25)
- Чи можемо ми одразу відповісти на запитання задачі?(ні, не можемо)
- Чому? (тому що, ми не знаємо скільки буряків за 5 днів з’їдає одна корова).
- А можемо ми дізнатися?(так можемо)
- Якою дією? (дією множення)
- Що на що будемо множити? (треба 6×5=30 (бур.))
- Чи можемо відповісти на запитання задачі? (так, можемо)
- Що нам слід зробити? (треба 30×3=90 (кг.)).
- Яка відповідь до задачі? (90 кг. буряків потрібно 3 коровам на 5 днів).
6×5=30 (бур.) – з’їдає 1 корова за 5 днів.
30×3=90 (кг.) – з’їдають 3 корови за 5 днів.
- Отже, королева задоволена вашою працею. Розкрила вам четверте слово з таємниці королеви Математики – ВИКОНУЙ!
VI. Підсумок уроку.
- Пригадайте правило, яке ми сьогодні вивчали.
- Обчисліть із поясненням:
3×(10+4)=
5×(12+6)=
4×18=
6×16=
- Що ми сьогодні вивчали на уроці? (Множення числа на суму. Складали задачі за даним рівнянням. Задачі, пов’язані з одиничною нормою.)
- Королева математика надзвичайно сильно задоволена вашою роботою на уроці. Бажає вам математичних успіхів.
(Слайд 31)
- Повідомлення домашнього завдання.
- На дошнє завдання вам треба ще раз добре вивчити правило. Розв’язати приклади №854 і задачу №855.
Презентація до уроку
Чудова робота : творчо продумана, деталізована та майстерно втілена в життя; цікава дітям оригінальною формою проведення та різноманітними формами роботи, а для нас, вчителів, справжній майстер – клас з методики формування вмінь розв’язування задач. Спасибі за публікацію.
Дякую за цікаву розробку! Дуже змістовно, креативно та цікаво. Урок захоплює і формою, і змістом. На такому уроці всі діти будуть працювати, їм буде цікаво. Матеріал для учнів пізнавальний. Творчих Вам успіхів!
Прекрасна задумка з Королевою Математики, яка запрошує учнів до Країни Знань, пропонує виконати завдання та потрапити до Палацу мудрості. Успіхів Вам та нових звершень)))
Розробка чудова з дотриманням сучасних вимог до уроку. Рада відчути у вашій розробці успіх учнів, бо це найголовніше для вихованців: Завдання різнорівневі і забезпечують успіх кожному учню на уроці! Щасти вам у роботі!!!!
Чудовий урок! Він має раціональну структуру та спрямований на високі кінцеві результати, всебічний розвиток особистості. Сподобалась робота над задачею, її схематичне зображення. Презентація – супер! Дякую!
Гарно дякую. мені приємно.
Усі аспекти створення уроку дотримані учителем. А творчі елементи самого уроку: введення казкового персонажа королеви Математики, палацу Мудрості, острова “Новинка” – свідчать по захоплюючий сюжет, де потрібно застосувати вміння та набуті знання для обчислення та розв’язку завдань. Спасибі за живий урок. Правду кажуть: “Кожен математик у душі трохи поет” Успіхів вам, колего)
Щиро дякую! Приємно.
Дуже цікавий і методично грамотно побудований урок.Учнів заохочує вчитель до роботи,бо постійно методи і прийоми роботи міняють один на інший. Тут і фронтальна робота, творчі завдання.і усна робота ,і фізкультхвилинки ,і презентації тощо .Учитель молодець!
Дуже дякую за такі теплі і приємні слова. Надзвичайно приємно!