mail@urok-ua.com

Конспект уроку з математики у 6 класі “Цілі числа. Раціональні числа”

Автор: вчитель математики Рябко Світлана Володимирівна

Презентація до уроку

Тема уроку. Цілі числа. Раціональні числа.

Цілі уроку: узагальнити і систематизувати відомості учнів про види чисел;

домогтися засвоєння поняття «ціле число», «раціональне число» і зв’язок між ними; навчити класифікувати числа;

розвивати цікавість учнів до математики, логічне мислення, зорову пам’ять, свідоме сприйняття матеріалу;

виховувати уважність, активність на уроці, прищеплювати культуру правильного математичного запису й мови.

Тип уроку – вивчення нового матеріалу

Обладнання: роздатковий матеріал, презентація Microsoft Power Point.

План уроку

I. Організаційний момент. 1 хв.

II. Перевірка домашнього завдання 2 хв.

III. Актуалізація опорних знань. 3 хв.

IV. Мотивація навчальної діяльності 2 хв.

V. Повідомлення теми, мети уроку. 1 хв.

VI. Вивчення нового матеріалу 10 хв.

VII. Фізкультхвилинка 3 хв.

VIII. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу 20 хв.

IX. Підсумок уроку 2 хв.

X. Домашнє завдання 1 хв.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Вступне слово вчителя:

Часто кажуть, що числа керують світом; принаймні немає сумніву в тому, що числа показують, як він керується.

І. Гете

Сьогодні на уроці ми спробуємо ще раз впевнитися в силі чисел.

II. Перевірка домашнього завдання

Почнемо роботу з перевірки домашнього завдання. (Взаємоконтроль)

Поміняйтеся зошитами з сусідом по парті і перевірте наявність двох номерів з домашньої роботи.

Відповіді на запитання учнів.

III. Актуалізація опорних знань.

Бліцтест. За кожну правильну відповідь учень отримує жетон, який оцінюється в один бал. Наприкінці уроку ці бали додаються до загальної відповіді учня.

1. Які числа називаються натуральними?

2. Чи є рядом натуральних чисел такий ряд: 1;2;3;4;6;7…?

3. Які числа називаються від’ємними? Невід’ємними?

4. Поясніть, що таке координатна пряма(одиничний відрізок, координата точки на координатній прямій)

5. Які числа є взаємно оберненими? А взаємно простими?

6. Що таке протилежні числа? Наведіть приклад.

IV. Мотивація навчальної діяльності

Вправа «Впізнай». (Учні об’єднані у групи. Кожна група має назву

«Натуральне число», «Звичайний дріб», «Мішане число», «Десятковий дріб»)

  • Які з чисел є натуральними? Звичайними дробами? Мішаними числами? Десятковими дробами?

(Після названого числа піднімаються учні відповідної групи)

  • Які числа залишилися неназваними?

Виконавши вправи, учні доходять висновку, що є числа, які вони поки що не можуть віднести до жодного відомого їм класу чисел. На уроці якраз і піде мова про відношення між відомими учням класами чисел

V. Повідомлення теми, мети уроку.

VI. Вивчення нового матеріалу (пояснення у вигляді евристичної бесіди, конспектування, робота з підручником)

1. Множина натуральних чисел

2. Множина цілих чисел

3. Співвідношення між цілими і натуральними числами.

4. Дробові числа.

  • Слід звернути увагу учнів, що дорівнює числу -2, яке є цілим, тому дробом не вважається.

5. Множина раціональних чисел

6. Порожня множина

7. Розташування раціональних чисел на координатній прямій

Розташування раціональних чисел на координатній прямій

VII. Фізкультхвилинка

А тепер проведемо фізкультхвилинку, яка допоможе не тільки відпочити від сидячої роботи, але заразом пригадати класифікацію чисел.

Діти встають у вихідне положення: п’яти разом, носки нарізно. Учитель називає числа. (На слайді умовні позначення)

Якщо я називаю додатне число – учні піднімають ліву руку.

Якщо я називаю від’ємне число – учні піднімають праву руку.

Якщо я називаю дробове число – учні розводять руки в сторони.

Якщо я називаю скоротній дріб – нахиляєтесь вперед

Якщо я називаю недодатне число – учні повертаються в ліву сторону.

Якщо я називаю невід’ємне число – учні повертаються в праву сторону.

Учитель називає числа: 94; -111; ; ; 0; 125; 5,7; ; ; -19; 206;.

VIII. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу

Розв’язування вправ. За підручником № 1048 (усно), №1051, №1053, № 1062.

Дидактична гра «Математичне лото»

Математичне лото

1. Яке число є ані додатним, ані від’ємним? [0]

2. Чому дорівнює відстань між точками А(-32) і В (-18)? [14]

3. На координатній прямій дано точки С (2) і Д(6). Знайдіть координату

точки, що є серединою відрізка СД. [4]

4. Згадайте казку про вовка і козенят. Скільки було козенят? [7]

5. Яку частину пирога складає його восьма частина? []

6. Яке число протилежне до числа -999? [999]

7. Яке число протилежне до ? []

8. Яке з чисел є цілим від’ємним ? [-25]

9. Яке з чисел є дробовим ? []

10. Число, обернене до 12?

11. Яке число протилежне до 17?

IX. Підсумок уроку

1. Метод «незакінчених речень»

Закінчіть речення:

Число, протилежне до натурального…. (ціле від’ємне)

Число, обернене до натурального (дробове)

2. Ігровий момент

У ч и т е л ь. Я задумала два протилежних числа. Поставте тільки одне запитання, щоб дізнатись ці два числа?

X. Домашнє завдання: вивчити §24, виконати №1057, №1061 (письмово)

Додаткове індивідуальне завдання: Укажіть які-небудь три значення, дляяких між числами і на координатній прямій розташоване тільки одне ціле число.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Надзвичайно цікавий урок математики. Авторка використовує різні види роботи, що сприяє зниженню втомленості учнів у процесі роботи. Звичайно це одна з позитивних сторін уроку, глибоко продумана вчителькою. А ще неперевершена фізкультхвилинка, під час якої учні фізично відпочивають та розумово працюють одночасно. Також хороший підсумок уроку у вигляді логічного запитання. Дякую за чудовий та змістовний урок!

  2. Світлана Володимирівна, з задоволенням ознайомилася з Вашим матеріалом. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів відбувається протягом усього уроку, спрямована на розвиток інтересу до навчання, потреби в різноманітних знаннях. розуміння необхідності вивченого у житті. Єдине зауваження – додати історичний матеріал, який можливо прикасить урок.

  3. Світлана Володимирівна запропонувала конспект цікавого та дійсно навчального уроку. Виділяючи основну частину уроку (20 хв), на закріплення вивченого матеріалу, вчитель формує навички дійсно осмисленого застосування одержаних знань. Всі етапи уроку нерозривно зв’язані спільною тематикою і підпорядковані реалізації поставленої на початку заняття мети. Справжньою родзинкою уроку стала тематична фізкультхвилинка, яка не тільки дає бажаний відпочинок, а й дозволяє глибше закріпити вивчений матеріал, розвиває уважність та кмітливість. Окреме спасибі за презентацію.