Конспект уроку з музичного мистецтва для 2 класу.
Автор: вчитель музичного мистецтва Андрєєва Галина Петрівна
Знайомство дітей с зимовими календарно-обрядовими піснями, з обробками українських народних пісень; розкриття понять «колядка», «щедрівка», «обробка»; надання учням уявлення про музику як мистецтво, що розповідає про життя людей і навколишній світ мовою звуків
Тема. СВЯТКУЄМО РАЗОМ ІЗ МУЗИКОЮ
Мета:
- навчальна: познайомити дітей с зимовими календарно-обрядовими піснями, з обробками українських народних пісень; розкрити поняття «колядка», «щедрівка», «обробка»; надати учням уявлення про музику як мистецтво, що розповідає про життя людей і навколишній світ мовою звуків;
- розвивальна: розвивати в учнів уміння сприймати музику та визначати засоби її виразності; розвивати вокально-хорові навички, відчуття ритму, музичну пам’ять та слух, творчі здібності учнів;
- виховна: виховувати музичну культуру та моральні якості: доброту, співчуття, людяність, любов до рідного краю та народних традицій.
Музичний матеріал: українські народні пісні «Ой, сивая та зозуленька», «Щедрик» в обробці М. Леонтовича; українска народна пісня «Ой, хто Миколая любить», повторення українска народна пісня «Ходить гарбуз по гроду», А.Філіпенко «Ой, заграйте, дударики».
Наочні посібники: підручник, портрет М. Леонтовича, презентація до уроку, відео-фрагмент з к/ф «Ніч напередодні Різдва», «Один вдома», відео до пісні «Ой, хто Миколая любить», ялинка.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ(3-5 хв.)
Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання:
Доброго ранку, посміхнись скоріше
І сьогодні весь день буде веселішим!
А на згадку ми з вами цю пісеньку таким чином захаваємо в кульку, щоб вона нам про себе нагадувала.
А давайте з вами пограєм в гру «Вгадай мелодію»
Звучить фонограма пісні «Ходить гарбуз по городу», діти вгадують, разом співаємо, та теж вішаєм на дошку кульку з нагадуванням пісні.
Наступна звучит фонограма пісні «Ой, заграйте, дударики». Діти вгадують, разом співаємо, та теж вішаєм на дошку кульку з нагадуванням пісні.
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (1-2 хв.)
- Яка пора року надворі?
- А для кого зима – це найулюбленіша пора року?
- За що ви любите зиму?
- Які зимові свята ви знаєте?
- Які свята ваші найулюбленіші?
Я теж дуже люблю зимові свята, вони найчарівніші. Під час зимових свят відбувається багато цікавого та чарівного. Наші пращури зберегли для нас багато веселих обрядів та пісень.
- ОСНОВНА ЧАСТИНА. (Бесіда, слухання музики, спів 20-25 хв.)
Не випадково тема нашого уроку «Святкуємо разом із музикою».
Взимку дуже багато свят, які пов’язані з іменами святих: Варвари, Катерини, Андрія, Миколая, Василя, Маланки.
Відгадайте загадку:
Цей добрий чоловік
У грудні, раз у рік
До хати завітає,
Чемних дітей вітає,
Дарунки залишає.
Відео-ролік до пісні «Ой, хто Миколая любить»
Діти, це українська народна пісня. Композиторів дуже приваблювала народна пісня. Чимало з них слухали народні пісні, збираючи їх у свою скарбницю, записували, додаючи у мелодію, щось своє, тобто обробляли.
Обробка — це «прикрашання» мелодії музичного твору.
Слухання пісні «Ой, хто Миколая любить» в обробці О.Токар гурт «Джерела».
Надайте відповідь:
- Хто виконував цю пісню – музичні інструменти чи голоси? – Так, це було вокальне виконання пісні.
- А голоси співали у музичному супроводі чи ні? – Вірно, без музичного супроводу. Така обробка виконана для вокального ансамблю.
Давайте й ми з вами вивчимо цю пісню. Після розучування кульку на згадку вішаємо на дошку.
- Про яке свято наступна загадка?
На столі багато страв,
Закінчили безліч справ,
Бо в кутку стоїть дідух,
Відчуваєм свята дух.
Гостей зустрічаємо,
Колядками вітаємо. (Різдво)
Наші пращури — сміливі, працьовиті люди, але явища природи були для них незрозумілими, таємничими. Тому, хвилюючись за врожай і власну долю, наші пращури намагалися задобрити сили природи за допомогою різноманітних обрядів із піснями, танцями та дійствами. Хату прикрашав святковий сніп — дідух — символ добробуту родини. Вулицями ходили гурти дітей, парубків, дівчат і колядували. Біля кожної хати вони виконували вітальні пісні — колядки, у яких величали господарів, бажали доброго врожаю, за що отримували винагороду. Коли колядники входили до хати, вони вітали господарів зі святом:
Добрий вечір, господарю, у вашій оселі!
Приміть наші побажання на свята веселі!
На столі у господарів була святкова вечеря, у якій нараховувалося дванадцять пісних страв, як подяка на щедрий врожай.
На Різдво, на Рік Новий, на веселі святки,
Скарб несемо золотий – давнії – … (колядки)
Колядка — величальна українська зимова обрядова пісня
Відео фрагмент к/ф «Ніч напередодні»
- Про що співають у колядках? – Так, колядники сповіщають, що Ісус народився.
Діти, а давайте і ми з вами вивчимо колядку, щоб ви теж уміли колядувати. Після розучування кульку на згадку вішаємо на дошку.
Вечір напередодні Нового року називають Щедрим. Пісні, що виконували цього дня, назвали відповідно щедрівками. Зазвичай їх виконували дівчата. Щедрівки співали окремо господареві, господині, хлопцеві, дівчині, усій родині.
Слухання «Ой сивая тая зозуленька»
- Про якого птаха йдеться в щедрівці?
Так – це зозуля. А щедрівках вітали господарів, але й сподівалися на скорий початок весни. В давнину новий рік розпочинався навесні. Приспів цієї щедрівки дуже простий та легко запам’ятовується. Давайте й ми вивчемо цю пісню. Після розучування кульку на згадку вішаємо на дошку.
А зараз ми ще раз послухаєм цю ж саму щедрівку, але в обробці відомого українського композитора Миколи Леонтовича.
Повторне слухання «Ой сивая тая зозуленька», в обробці М. Леонтовича
- Для кого композитор зробив цю обробку?
- Які голоси були в хорі?
Діти, а ще одна обробка української народної пісні, яку зробив М.Леонтович, вона усім дуже знайома, та сподобалась навіть американському режисеру і він взяв її до свого фільму. Увага на екран.
Відео фрагмент к/ф «Один вдома»
- Про якого птаха співається в щедрівці?
Давайте вивчимо цю пісню також. Після розучування кульку на згадку вішаємо на дошку.
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ (5-7 мин)
Давайте з вами пригадаєм:
- Які свята ми пригадали на нашому уроці?
- Які пісні лунали на уроці?
Кульками, на яких зображені пісні до зимових свят, прикрасимо нашу ялинку, але вішаючи кульку, треба заспівати цю пісню.
Діти, а може ви ще знаєте пісні про зиму, які ми не пригадали на уроці? У мене є порожні кульки, без малюнків. Тільки треба заспівати пісню, а тоді вже вішати кульку на ялинку.
Діти, наш урок добігає кінця. Мені буде дуже приємно, якщо знання здобуті на уроці вам будуть у пригоді, а піснями, вивченими сьогодні ви могли привітати своїх рідних, друзів, сусідів.
Щиро дякую за інтересний урок!
На уроці музики учні знайомляться з зразками української народної музики, фольклору. Дійсно, основою виховання музичної культури учнів є засвоєння саме класичної спадщини. В процесі спілкування учнів з музикою формуються їхні інтереси, погляди, смаки. Спасибі за цікавий урок!
Дівчата, дуже дякую за коментарі!!!
Музичне мистецтво відіграє величезну виховну функцію у початковій школі.Важливо з раннього дитинства ознайомити школярів з народними традиціями рідного краю.Ваш урок розкриває навчальні поняття і вчить дітей шанувати нашу культуру.Дякую
Зміст уроку, відповідає меті. Погоджуюся з попередньою колегою, що учителю вдалося гарно поєднати народознавство з музикою, а відео фрагменти з обговоренням, слухання пісень, по-перше – розвивають в учнів уміння сприймати музику, а по друге – розвивають вокально-хорові навички, відчуття ритму, музичну пам’ять, слух та творчі здібності.Дякую.
Дана розробка демонструє вміння вчителя поєднати музичне мистецтво з народознавчою тематикою: «Вгадай мелодію» налаштовує дітей на емоційну та продуктивну працю; к/ф «Ніч напередодні» формує мотивацію до навчальної діяльності, а прослуховування фонограм пісень сприяє розвитку в учнів уміння сприймати музику та шліфує їх вокально – хорові навички. Впевнена, урок залишив в душах дітей приємний слід.
Урок, що розширює кругозір учнів, вчить любити і шанувати звичаї рідного краю. Вчитель використовувала найрізноманітніші прийоми і форми роботи, що позначилося на активізації роботи учнів. Дякую за цікавий урок.