Конспект уроку з музичного мистецтва “Танцювальний карнавал”.
Автор: Вчитель музики та співів Рябчій Галина Сергіївна
Формування художньо – естетичної ерудиції на основі оволодіння знаннями про основні види та жанри музичного мистецтва з проведенням паралелей з іншими видами мистецтва;
– Накопичення художнього досвіду, формування музичного мислення;
– Набуття елементарних умінь та навичок художньо- творчої діяльності
Ця розробка допоможе втілити ці завдання, зробити урок цікавим та насищеним.
Танцювальний карнавал
Мета:
Виховна:
- Формування культури художнього сприйняття, тобто особистісно-ціннісного ставлення до мистецтва, здатності до його переживання і розуміння;
- Виховання світоглядних уявлень і розуміння школярами зв’язку музичного мистецтва з іншими видами мистецтва,які породжені життям.
Розвиваюча:
- Формування індивідуальності музично – естетичного сприйняття;
- Розвиток музичних здібностей;
- Стимулювання до художньо – творчої діяльності.
Тип уроку: Урок узагальнення теми з елементами комп’ютерної підтримки.
Обладнання: ІКТ: музичний матеріал: фрагменти балетів П. Чайковського «Щелкунчик», «Лебедине озеро», сучасні танці…, роздатковий матеріал, портрети композиторів, малюнки дітей, шумові інструменти.
Хід уроку
/Діти заздалегідь поділені на команди. У кожної команди є своя назва, емблема, капітан/
Вхід дітей до класу під музику (унт «Гопак»- діти поклоном голови вітаються з гостями).
- Музичне вітання:
Вчитель : Добрий день, добрий час
Хто співає краще нас?
Діти: Добрий день, добрий час
Любить музику наш клас
Чок, чок, каблучок
Ми танцюєм гопачок.
(ІКТ– презентація теми уроку та вчителя. )
-Любі гості, школярі
Ви зібрались недарма в цей час
Бо саме сьогодні проходитиме
Танцювальний карнавал!!!
Вчитель. Ми сьогодні з вами здійснимо подорож у музичну країну танців. Кожна команда за правильну відповідь отримає жетони. Ви уважно слухайте музику, відповідайте на питання, співайте та танцюйте. Чия команда набере більше жетонів- та і виграла. Але, щоб виконати всі завдання на відмінно, треба спочатку розспіватися.
- Поспівка з української народної пісні «Гарний танець гопачок»
(2 -3 такт пісні )
- Робота над звуковеденням, ритмічним малюнком.
/ виконання укр.нар. пісні «Гарний танець гопачок»/
Запитання для 1 ком: Який характер цієї пісні?
Запитання для 2 ком: Якими б фарбами намалювали б ви цю пісню?
Запитання для обох ком. : З музикою якої країни ми зараз з вами зустрілися?
– Діти відповідають на запитання та отримують жетони.
/Звучить музика П. Майбороди «Пісня про рушник». Учні танцюють танок з рушниками. В кінці танцю підходять до карти України, яка знаходиться на дошці. ВОНА- прикрита білим папером, який під час уроку діти, відповідаючи на питання вчителя – відкривають її. /
Вчитель. Що це за нерозгадана краса? (відповідь дітей)
…Україна моя, мій щасливий барвінковий краю,
В солов’їних гаях, в жайворонковій пісні, в полях
Рідна земле моя, я ріднішої в світі не знаю
Україно – ти пісне моя!
- Діти, а що це за біла пляма на Україні? Мабуть це наше перше завдання! Зараз прозвучить ще одна пісня, ви уважно прослухайте та дайте відповідь на такі питання:
1 ком. Який характер пісні та танцю з рушниками?
2 ком. Який темп?
/Звучить пісня «Це моя Україна» М. Ведмедері. Виконує квартет дівчаток 4 класу./
Діти дають відповідь та отримують жетони.
Запитання:
- В якому царстві пісні та танцю ми щойно побували?
- А які ви ще знаєте народні танці?
А зараз музична вікторина. Прослухайте будь – ласка декілька музичних творів і дайте відповідь на запитання: «Музику якого народу ви прослухали»
/звучить музика «Лезгінка», «Камарінська» -діти впізнають та отримують жетони/
Вчитель. До нас приїхала дівчинка з Казахстану, привезла муз. подарунок – танок свого народу.
/Восточний танок у виконанні учениці 7 класу/
/ Діти знаходять малюнки с зображенням нар. танців підходять до солістки, пританцьовують та показують малюнки гостям. А в цей час учениця 9 класу виконує пісню Н.Май «Ніченька»/
Вчитель. Ось ми і відкрили першу пляму на карті. Ну що ж подорожуємо далі.
/Діти дивляться фрагмент балету «Лебедине озеро» П.Чайковського
-Ой, а в яке царство ми потрапили?
-Як наз. балет, який ви бачите, і хто його написав?
-Як наз. номер балета, коли виконують два танцюриста?
-Як наз. номер балету, коли виконує група танцюристів?
-Якого сучасного танцюриста ви знаєте? (Малахов)
– За допомогою чого артисти балета висловлюють свої почуття, ніби розмовляють між собою?
/Звучить фрагмент балета «Щелкунчик» П. Чайковського слайд /
/Діти впізнають балет, показують декілька рухів (хлопці – Щелкунчика, дівчата – Ляльку, яку подарували на свято дівчинці)
/Одні діти відкривають другу пляму на картці, а інші відбирають малюнки з балетом/
Вчитель. Перед тим, як ми відправимося в інше царство, зверніть будь ласка на картки, які знаходяться на ваших партах.
/На партах знах. картки Легато, Стакато)
/Слайд с зображенням вальсу/
Прослухавши вальс , дайте відповідь на такі запитання
-За допомогою якого засобу муз. виразності композитор написав вальс?
-До якого царства належить вальс?
-А які ви знаєте бальні танці?
/Виконання «Полька»- одна команда співає пісню, а друга виконує танок/
Вчитель. Завдання ускладнюється: вам необхідно викласти нотками муз. диктант цієї пісні
/Діти викладують 5 такт пісні, одна дитина відбирає малюнки з бальним танцем/
3 пляма- Царство бальних танців
Вчитель. Наш танцювальний карнавал продовжується
/Звучить «Лезгінка» з опери «Руслан і Людмила» М. Глінки, діти впізнають, з якого царства цей фрагмент/
4 пляма Царство класичного танцю
5пляма Сучасний танок
/Діти дивляться слайд з танцем Брейк – Данс підтанцьовують.
Вчитель. Що ж ми бачимо відкривши всі плями – червона калина. А чому ж листочки закриті?
/Діти грають на шумових інструментах «Неаполітанську пісню» П.Чайковського – відкривають листочки/
Вчитель. Ми відкрили…калину! А калина являється…символом України
/Всі учні виконують пісню «Без верби і калини не бува України М. Верижнікова/
Підсумок уроку.