Конспект уроку з навчання грамоти (читання) 1 клас на тему: “Закріплення звукових значень букви «ю». Звуко-буквений аналіз слів. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського « Усі книжечки хороші». Робота з дитячою книжкою. « Ми до тебе, казко, в гості завітали…»”
Автор: Вчитель початкових класів Даньо Надія Михайлівна
Урок-подорож призначений для закріплення знань учнів про звукове значення букви «ю» на початку слова і складу та після приголосного.
Тема. Закріплення звукових значень букви «ю». Звуко-буквений аналіз слів. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського « Усі книжечки хороші». Робота з дитячою книжкою. « Ми до тебе, казко, в гості завітали…»
Мета. Закріплювати звукове значення букви «ю» на початку слова і складу та після приголосного, удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів та творчі здібності, вміння слухати та розуміти прочитане вчителем, бажання і вміння спілкуватися з книгою, інтерес до самостійного читання; поглиблювати знання дітей про українські народні казки; розвивати мислення, мовлення, уяву, фантазію учнів; виховувати любов до читання книжок, почуття добра і справедливості.
Обладнання. ТЗН (ноутбук, телевізор), презентація (слайди); магнітна дошка, звукові моделі слів, слова з буквою «ю», предметні малюнки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
– Девіз нашого уроку : Працюймо наполегливо, швидко, старанно.
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні у нас незвичайний урок, бо ми відвідаємо казкову, дивовижну країну.
В подорож вирушим разом
Перешкоди всі пройдем,
Хто не буде працювати
Із собою не візьмем.
- Прочитайте, як називається країна,в яку ми помандруємо.
- Молодці! Під час подорожі цією країною ми помандруємо такими зупинками: «Слово», «Звукова модель», зупинка « Читайликів»,
« Питання» та «Казкова», закріпимо звукове значення букви «ю», будемо читати слова, оповідання, а також побуваємо в гостях у казки. Рухатися будемо літаком.
ІІІ. Розвиток артикуляційного апарату.
- Діти, ми наближаємося до зупинки «Слово». Щоб ви добре працювали на цій зупинці, необхідно зробити зарядку.
- Як летить літак? ( Діти ставлять руки в сторони і гудуть: У-у-у!)
- Ви з літака бачите на дереві дятла і що він робить? ( Тук-тук-тук).
- Під кущиком сидить зайчик. Які звуки видає? ( Пі-пі-пі).
- А он – сорока? ( Скре-ке-ке, скре-ке-ке,скре-ке-ке)
- Вона попереджає зайчика про наближення до нього хитрої … (лисички). Ви її побачили? (Так)
IV. Подорож до країни Грайландії.
- Діти, за вікном літають хмаринки. Скоро піде сніг. А нам потрібно зробити посадку. Ми зможемо її зробити лише тоді, коли утворимо слово.
Гра « Утворіть слово»
АЮНК
ЮНАК
- Молодці! Посадку вам дозволено зробити на зупинці «Слово».
- Щось на зупинці тихо. Хтось наробив тут лиха і забрав букви. Нам необхідно відгадати, які це букви.
Гра « Відгадай букву»
- Що цікаве можете сказати про букву «ю» у цих словах? ( Буква «ю» позначає 2 звуки [йу] на початку слова, складу; позначає 1 звук [у] після приголосного і вказує на його м’якість).
- Чому всі ці слова написані з великої літери?
- То який «секрет» букви «ю»?
Із цим завданням ви впоралися добре. Я задоволена вами.
Ридають літери у кожному рядочку:
Від слів лишаються лише
шматочки!
Початок треба відшукати,
Щоб всі слова ті врятувати.
Гра «Врятуй слово»
- То ж врятуйте слова. (На магнітній дошці)
ка люнок
Юр пелюх
ма ко
- Прочитаємо разом врятовані слова.
- Ми залишаємо зупинку «Слово» і наближаємося до зупинки «Звукова модель».
- Які імена дітей із буквою «ю» ви запам’ятали?
Гра « Знайдіть схему»
- Доберіть звукову схему до імена дітей.
( На магнітній дошці)
Юрко =о=о
Люда =о–о
Люся =о-о
Юхим =о-о-
-о=о-
(Учні знаходять схему, називають звуки).
- Чи правильно підібрано схему?
- Молодці ! З цим завданням ви впоралися добре.
- Треба дружно нам всім встати, фізкультпаузу розпочати!
- А тепер сідайте в літак і полетимо до зупинки «Читайликів». На цій зупинці прочитаємо слова та оповідання В. Сухомлинського «Усі книжечки хороші».
Робота за Букварем.
- Розгорніть букварики на с. 151
Читання слів. ( « Буксир»)
- Прочитаємо слова на «буксир».
Словникова робота.
- Що означає слово книгарня?
Пошукове читання.
- Прочитати слово, в якому 2 склади, 4 склади.
- Прочитати слова, які ми ще не читали. Скільки складів?
Робота над текстом.
- А зараз будемо працювати над оповіданням «Усі книжечки хороші».
- Як думаєте, про що буде розповідатися в оповіданні? ( Я думаю, що про книжки; напевно про книжки).
Читання вчителем оповідання.
Перевірка сприймання.
- Про що говориться в оповіданні? Про кого?
- Що вам запам’яталося?
Читання «Ми – друзі»
- Зараз читання «Ми – друзі».
Гра «Слідопити»
- А тепер пограємо гру «Слідопити»
- Що сказала мама Настусі?
- Знайдіть речення про книгарню.
- Які книжечки побачила Настуся?
- Про що задумалася Настуся?
- Молодці! Постаралися.
Гра «Дочитай кінцівку»
- А зараз я хочу побачити чи ви уважні. Я читаю початок речення, а вам потрібно знайти і прочитати його продовження.
Молодці! Час вирушати до наступної зупинки «Питання».
Гра « Ти – мені, я – тобі»
- А зараз, діти, я вас запитуватиму, а ви відповідатимете.
- Куди мама відправила Настусю? Для чого?
- Що побачила Настуся?
- Які книжечки побачила?
- Доякого з підкреслених слів підходить схема?
- Про що задумалася дівчинка?
- Яку пораду ви б дали Настусі?
- А хто з вас ходить в бібліотеку?
- Які книжечки читаєте?
Фізкультхвилинка
Зупинка «Казкова»
У літак вже сіли ми
В казку вирушаємо,
А у казці як завжди,
Чудо зустрічаємо.
Заходить Королева казок.
- Доброго дня, дітки. Я рада, що ви завітали до мене в гості. Ви знаєте хто я?
- Так, я Королева казок, тож пропоную вам казку ( махає паличкою).
V.Знайомство з казкою «Рукавичка»
- Як називається казка?
- Робота з початком казки.
- Подивіться на екран. Як ви почнете казку?
- Слухання казки за книжкою.
- Первинне сприймання.
- Сподобалася казка? А ви її добре запам’ятали?
- Давайте перевіримо.
- Робота над змістом казки за малюнком та питаннями.
(Фрази читає вчитель, на екрані малюнки до речень з казки)
Ішов дід лісом
- Хто за ним біг?
- Що дід загубив?
От біжить мишка.
- Що зробила мишка?
- Що сказала?
Плигає жабка.
- Що вона питає?
- Чи впустила мишка жабку?
- Скільки їх?
Коли біжить зайчик.
- Куди він прибіг?
- Що питає?
- Чи впустили його звірята?
V. Переказ казки за малюнками.
– Хто із вас хотів би побувати в ролі казкаря і розповісти як далі розвивалися події в казці?
(2 учні розказують казку).
- Молодці! Сідайте.
- Дітки, чого вчить нас ця казка?
VI. Закріплення матеріалу.
- Я думаю, що ви знаєте вже багато казок.
- Зосередьте свою увагу на екран телевізора.
1.Презентація улюблених казок.
– Діти, ви повинні назвати правильно назву казки, яку побачите на екрані.
- З ким зустрівся колобок? ( Зайчик, вовчик, ведмедик, лисичка).
- Чого вчить ця казка? ( Бути слухняним).
- Яким був півник? (Працьовитим). А мишенята? ( Лінивими).
- Хто гнав козу із зайчикової хати? (Ведмідь, вовк, лисичка, рак).
- Гра «Упізнай казку за ключовими словами».
Королева Казок
- Я теж хочу запропонувати вам гру « Упізнай казку за ключовими словами».
- Прочитайте ці слова.
Дід Город
Баба Дід
Пір’ячко Баба
Гніздечко Онучка
Собачка
Мишка
Кривенька качечка Ріпка
- Яка це казка?
- Чому качечка залишила діда і бабу?
- Хто допоміг вирвати ріпку?
- Молодці! Бачу, що казки ви знаєте. Я дуже рада.
- А мені пора! До нових зустрічей!
VII. Підсумок уроку
- Діти, ви виконали всі завдання. Молодці!
В літак поспішайте,
Всі зручнесенько сідайте!
Бо додому всім нам час.
Вже давно чекають нас.
- Наш літак повертається в мальовниче, із загадковою назвою, місто Чортків і посадку робить на подвір’ї школи № 6.
- Чи сподобалася вам наша подорож?
- Що саме?
- Наша подорож закінчилася..
Змістовний навчальний урок для першого класу. Багато різних видів робіт із словом, звуками, текстом. Усі види робіт спрямовані на закріплення звукового значення букви ю в різних позиціях, формують навички звуко- буквеного аналізу слів. Якщо вчитель встигне виконати таку кількість завдань, то працездатність учнів на уроці дуже висока. Навчання у грі збуджує пізнавальний інтерес до навчання.
Дуже вражаючий і цінний урок. Багато наочності, різних методів, що стимулюють дитину до повноцінного та гармонійного навчання. Автору можна побажати тільки сил, терпіння і натхнення. Багато можна писати про цей урок, проте, скажу одне лиш слово – СУПЕР!
Урок-подорож до країни Грайландії, пройшов, як справжня подорож – з зупинками, емоційно, цікаво і захоплююче! Особливо сподобалося, що учитель велику увагу приділив виховуванні любові до читання книжок і прививав інтерес до самостійного читання. Мета уроку відповідала психологічним особливостям учнів. Урок проведений на високому методичному рівні. Дякую.
От таким, на мою думку, повинен бути кожен урок першокласників: навчальним, насиченим, емоційним та ігровим. Впевнена, що вихованці Надії Михайлівни матимуть стійкий інтерес до навчання і глибокі знання в майбутньому. Молодими колегам є чому повчитися. Так тримати!!
Дібраний матеріал до уроку відповідає віковим особливостям першокласників та сприяв досягненню поставленої мети і завдань уроку. Граючись діти закріпили вивчений матеріал, та ознайомились з книгою. Дуже добре, що вчителька використовує технічні засоби навчання.
Даний урок побудований методично вірно. За допомогою даного уроку реалізуються поставлені розвиваючі та виховні завдання. Цей урок викликає інтерес у дітей до навчання. Вчителем дуже чітко прописані всі етапи уроку, що без затруднень дозволить іншим вчителям використовувати даний конспект у своїй роботі.