Конспект уроку з навчання грамоти з теми «Закріплення звукового значення букви Б «бе». Опрацювання тексту «Білки»
Автор: вчитель початкових класів Трифонова Ольга Григорівна
Представлено розгорнутий конспект уроку з навчання грамоти. Це урок –подорож, на якому застосовуються інтерактивні та мультимедійні технології. На уроці в цікавій формі учні зможуть закріпити звукове значення букви Б «бе», удосконалюватимуть навички читання зв’язного тексту, працюватимуть над виразністю читання, збагачуватимуть словниковий запас.До уроку додається презентація.
Урок – подорож.
Тема. Закріплення звукового значення букви Б «бе». Опрацювання тексту «Білки».(слайд 1)
Мета. Закріпити вміння учнів виділяти у словах звук [б];
вдосконалювати навички звукового та звуко – буквеного аналізу слів; формувати навички читання; збагачувати активний словник учнів; розвивати мислення, зв’язне мовлення, фонематичний слух; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи.
Обладнання. Каса букв, звукові моделі, малюнковий план уроку, мультимедійний супровід уроку, підручник.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
(слайд 2)
Діти, погляньте, до нас завітало сонечко. Воно дарує нам своє тепло, затишок, посмішку й чудовий настрій. І ми давайте сонечку посміхнемось і розпочнемо урок.
II. Актуалізація опорних знань та умінь.
– Діти, пригадайте, з якими звуками ви ознайомилися на попередньому уроці?
-Якою буквою вони позначаються на письмі? (слайд 3)
-Яке місце займає буква «бе» в касі розрізної азбуки?
-На минулому уроці ми досліджували з вами, що звуки [б], [б’]
утворюються за допомогою чого?(голосу і шуму).
А це означає, що ці звуки які?(дзвінкі).
– Як потрібно вимовляти звук [б] у кінці складів і слів ?
(дзвінко)
- Повторюємо за мною гриб, зуб, біб, куб, дуб; дубки, зубки, рибка, грибки.
-Пам’ятайте про це і вимовляйте дзвінко звук [б] у кінці складів і слів.
На закріплення звукового значення букви «бе» проведемо
звуковий аналіз слів (буквар, білка).
– Назвіть перший звук у слові буквар. Який він?
– Який перший звук у слові білка. Який він?
– Ми довели, що буквою «бе» позначаються звуки[б], [б’]
III.Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми закріпимо звукове значення букви «бе», будемо читати склади, слова, речення з цією літерою, попрацюємо над текстом, будемо захоплюватися красою рідної природи.
- Сьогодні урок у нас незвичайний. Ми будемо подорожувати казковим лісом. Хто з лісових мешканців запросив нас в гості, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку. (Слайд 4).
Що за дивна непосида
на стежину шишки кида?
З гілки скік та скік на гілку.
Ви впізнали? Так це ж … . (Слайд 5)
- Так, дійсно, нас запросила в гості красуня білочка. Дорога у загадковий ліс повна перешкод і несподіванок. Щоб подолати всі труднощі, вам потрібно бути дуже уважними, старанними, кмітливими.
- Ось перед вами план подорожі.(малюнковий план)
- Ви готові до мандрівки?
- Отже, вирушаємо в дорогу.
ІV. Робота над темою уроку.
- «Місточок» скоромовок.
- Щоб дістатися до білки, нам потрібно перейти через чарівну річку «місточком» скоромовок.
- Щоб чітко і правильно промовляти слова в скоромовці, спочатку виконаємо вправи на відновлення дихання: пам’ятайте – вдих робимо через ніс, видих – через рот.
а) Надуйте повітряну кульку.
б) Дмухніть на кульбабку.
в) Здмухніть дощову краплинку з листочка.
г) Зігрійте у своїх долоньках маленьке кошенятко.
А тепер повторимо скоромовку, яку вивчали на попередньому уроці.
Бурі бобри брід перебрели.
Забули бобри забрати торби. (Слайд 6)
а) Прочитайте скоромовку повільно та чітко.
б) Пригадайте і поясніть значення слів: бурі, брід, перебрели.
в) Промовляємо скоромовку прискорено.
г) Промовляємо швидко і тихо.
д) Промовляємо швидко і голосно.
е) Промовляємо в парах.
- Молодці, діти. Ви чудово перейшли через «місточок» скоромовок.
- Розчитування.
- Продовжуємо мандрівку. Дивіться, хто ж це нас зустрічає?
- Так це ж їжачок!(Слайд 7).
- Він для вас підготував цікаві вправи для розчитування.
а) Читаємо склади з їжачком ( хором, прочитайте ще раз склади, читаємо на одному подиху).)
б) Читаємо злиття приголосний, приголосний, голосний. (Слайд 8)
в) Вправа « Читаємо слова з їжачком».
– правильно прочитаєте слово, з’явиться малюнок.(Слайди (9-17)
( зубр, вовк, бобер, білка, баран, кабан, борсук).
- Прочитати слова хором, з кінця, читаємо поступово підвищуючи силу голосу, читаємо швидко, цілими словами.
- Що об’єднує цю групу слів?
- Яке слово «зайве»?
- Молодці! Дуже добре впоралися із завданнями їжачка.
- Гра «Цікаві листочки».
- Мандруємо далі. Ось привітно зустрічає нас Лісовичок – друг і господар лісу. (Слайд 18).
У краю лісів й річок
Має дім Лісовичок.
Він про все у лісі дбає,
Пильним оком доглядає.
- Лісовичок хоче перевірити чи знаєте ви, які дерева ростуть у лісі. А для цього пограємо у гру «Чарівні листочки».
На листочках написані склади. Вам потрібно скласти слова – назви дерев. Працюємо в парах. (перший ряд – сосни, дуби; 2 ряд – берези, липи; 3 ряд – осики, клени). (Слайди 19-24).
- Дуб – це могутнє міцне дерево, яке має товстий стовбур . Живуть дуби до п’ятиста років.
- Чим цінна липа? Липовий цвіт має цілющі властивості.
- Клени дуже гарні восени. Листя на кленах стає не тільки жовтим, але й червоним.
- Так які дерева ростуть у лісі?
- Прочитати слова.
- Прочитати ті, в яких є літера «бе».
- Одне з цих дерев відрізняється від інших?Яке це дерево?(сосна)
- Чому ви так вважаєте?
- Лісовичок задоволений, як ви виконали його завдання.
Ви справжні знавці лісу!
- Фізкультхвилинка.
- Підходимо до Лісової школи.
- Ще здалеку ми побачили мудру Сову.
- Сова помітила, що ми втомилися і запропонувала нам відпочинок разом з її учнями. (Слайд 25).
- Робота з деформованими реченнями. (робота в групах).
- Відпочили, подякували Сові та її учням і помандрували далі. Ідемо, захоплюємося красою лісу. Зустрічаємося з багатьма лісовими мешканцями.
Аж ось і Лисичка. Всі знають, що Лисички люблять хитрувати. На цей раз без хитрощів також не обійшлося. Лисичка переплутала всі картки зі словами і малюнками. А тепер просить, щоб ви відновили речення. Попрацюємо в групах. Об’єднайтеся в групи, оберіть командира. Ось завдання. В конверті картки зі словами та малюнком. Вам потрібно скласти речення. Починаємо працювати.
1 група. У лісі діти побачили їжачка.
2 група. У лісі діти побачили ведмедика.
3 група. У лісі діти побачили сову.
4 група. У лісі діти побачили лисичку.
5 група. У лісі діти побачили зайчика.(Слайд 26)
Перевірка. Командир зачитує речення – з’являється на екрані. Діти читають речення самостійно і з’ясовують, які слова повторюються.
- Чи можемо ці п’ять речень замінити одним, щоб слова не повторювалися?(Слайд 27) ( У лісі діти побачили їжачка, ведмедика, сову, лисичку, зайчика). Це речення потрібно прочитати з перелічувальною інтонацією. (вчитель,хором, читає два учні)
- Прочитаймо це речення із захопленням. (вчитель,хором, читає два учні)
- Прочитайте слово, в якому є буква «бе».
- Молодці! Ви довели Лисичці, що ви вмієте читати не тільки склади, слова, а й речення.
- Зустріч з білочкою.
- Ну що ж, наближаємося до дуба, де гостинно зустрічає нас білочка. Ми привітались і запитали у неї… ( Інсценізація вірша «Де ти, білочко, живеш?»)
- Робота над текстом.
- Білочка також приготувала для вас цікаве завдання: попрацювати над текстом.
- а) Робота над малюнком.(Слайд 28)
- Розгляньте малюнок, як ви вважаєте, про кого буде розповідатися в тексті?(відповіді дітей)
б) Читання тексту вчителем.
- Послухайте уважно текст і ви дізнаєтесь чи справдились ваші передбачення?
- А також дасте відповідь на запитання: кого побачили діти в лісі?
- (Відповіді дітей)
-Чи справдились ваші передбачення?
-Кого побачили діти в лісі?
в) Словникова робота.
Перед тим ,як ви будете читати текст самостійно, повправляємось у читанні складних слів. (Слайд 29)(дітвора, бавилась, кинулись, зникли,турбувати, заборонив).
(Читання разом з вчителем по складах, самостійне читання по складах, луною,читання цілими словами з вчителем, самостійне читання цілими словами, пояснення значення слів: бавилась дітвора, кинулись до звірків, зникли в дуплі.)
г) Відпочинок. (перегляд слайд – шоу із зображенням білок)(Слайд 30)
– Перед тим, як ви будете читати текст, давайте відпочинемо й переглянемо слайд – шоу із зображенням білок.
- Дійсно, які прекрасні ці лісові тваринки! Недарма білок називають окрасою лісів і парків.
д) Читання тексту учнями ( самостійне напівголосне читання).
е) Інтонування речень.
На екрані речення. Раптом Богдан крикнув: «Білки! Он білки!». Не треба білок турбувати! (Слайд 31).
-Подивіться, який розділовий знак стоїть в кінці цього речення? З якою інтонацією потрібно його прочитати? (Читаємо).(Вчитель, всі учні,2 учні)
-Давайте прочитаємо це речення із здивуванням.
- А це речення потрібно прочитати так, щоб у ньому звучав наказ, заборона про те, що не можна білок турбувати, адже ліс – їхня домівка. (Читаємо).
є) Читання тексту вголос окремими учнями.
-А тепер прочитаємо цей текст вголос. Білочка хоче послухати, як ви навчилися читати.
ж) Робота над змістом. Вибіркове читання.
– Де бавилась дітвора?
– Що крикнув Богдан?
– Хто кинувся до звірків?
– Що зробили білки?
– Що сказав дідусь?
з) Гра «Павутинка – плутанка»(Вчитель замінює одне слово в реченні, діти знаходять помилку).
У лісі під старими кленами бавилась дітвора.
Раптом Борис крикнув:»Білки!Он білки!»
Але білки враз заховались в дуплі дуба.
и) Гра «Дослідники». Скільки разів повторюється слово білки.
-В тексті не сказано, які запаси роблять білки на зиму.
-Як ви думаєте, чим живляться білки взимку?( Відповіді дітей)
Цікавинка про білочку.
Білочка може мати у лісі до п’ятдесяти схованок – комор, де знаходяться її запаси. Недарма її називають трудівницею, господаркою.
V. Підсумок уроку.
Підсумок уроку-подорожі проведемо біля мальовничого лісового озера.(слайд 32) Давайте ще раз помилуємося красою осіннього лісу.
– Які звуки ми закріплювали на уроці?
– Якою буквою вони позначаються?
– Розгляньте малюнок, назвіть слова, в яких є звуки [б], [б’].
(лебідь, риба, берізка, гриби, бабка, берег)
- Серед слів, які ви назвали, виберіть те, яке підходить до першої звукової моделі.(рибка, бабка)
- Який звук позначає буква «бе» у слові рибка, бабка?
- Виберіть слово, яке підходить до другої звукової моделі.(лебідь)
- Який звук позначає бува «бе» у слові лебідь?
- Білочка дякує за те, що ви відвідали її, за вашу гарну роботу на уроці і хоче подарувати вам гостинці. Це, звісно, горішки.
- А ми на прощання давайте скажемо білочці, яка вона… ( гостинна, чудова, гарна, щедра, працьовита, прудка, весела …)
- І закінчимо наш урок – подорож такими словами:
На цьому уроці я зрозумів, що білок …
Любіть і бережіть природу! Радійте кожній стеблинці,кожній тваринці, і світ, в якому ми живемо, буде прекрасним.
- Сонечко прощається з вами і каже вам, що ви молодці.(слайд 33)
Презентація до уроку
Завантажити презентацію на диск
Скажіть будь ласка, як можна завантажити презентацію?
Урок просто сепур, автор молодець. Бажаю вам творчих злетів.
підкажіть будь ласка як завантажити презентацію?
Сподобалось те, що в роботі повязано декілька завдань, при чому так цікаво подана виховна функція. Такий урок буде ефективним.
Автор молодець.
А як можна завантажити презентацію?
Конспект уроку складений відповідної чинних вимог. На уроці присутні різні види навчальної діяльності. Приділяється увага збереженню природи. Гра “Павутинка -плутанка” розвиває увагу . Презентація робить урок сучасним.
Дійсно, дуже цікавий урок! Застосування ТЗН для сучасного 1-го класу є досить ефективним. Я впевнена, за допомогою таких методів і форм роботи діти відмінно усвідомлять навчальний матеріал! Дякую за цікаву подачу даної теми!
Урок – подорож з використанням інтерактивних та мультимедійних технологій. Як для першого класу, то забагато видів робіт на 35 хв уроку.Учитель багато уваги приділяє работі тад змістовою та мовною лінією тексту. Сподобались система вправ з читання, мовно артикуляційні вправи, доповнення знань учнів природничими цікавинками. Дякую за наполегливу працю.
Хороший урок! Зустріч з білочкою, різновиди вправ, застосування мультимедійного супроводу. За методикою побудований вірно. Дітям потрібно змінувати часто види роботи, інакше вони перестають сприймати. Конспект уроку заслуговує похвали.
Урок мені дуже сподобався. велика кількість видів робіт . Дякую за ваш труд.
Урок чіткий за своєю структурою, наповнений різного роду видами роботи, емоційно направлений. Сподобалося те, що вчитель додає мультимедійну презентацію. Вважаю, що вчитель опрацював велику кількість інформації й вдало її скомпонував. Етапи уроку відповідають традиційній побудові з елементами подорожі. Все подобається, а деякі елементи взагалі додаю до свого портфеля. Спасибі, успіху.
Урок побудовано методично правильно. Яскрава презентація сприяє засвоєнню нових знань. Учитель детально продумав запитання, після кожного виду робіт підводить підсумок. Добре, що першокласники вміють працювати в групах. Великий виховний момент уроку: діти зрозуміли, що потрібно любити й берегти природу.
Дуже цікавий і грамотно побудований урок, думаю Ваш конспект багатьом колегам знадобиться в роботі! Ви продумали всі етапи уроку, підготували цікаві розвиваючі запитання і завдання для дітей. Підведений підсумок уроку і проведена рефлексія. Презентація яскраве доповнення до нього!