Конспект уроку з навчання грамоти, 1 клас
Закріплення букви «ї». Словниково-логічні вправи. Опрацювання вірша О. Василенко «Я – українка»
Автор: Вчитель початкових класів Маляс Світлана
Мета: Продовжити формувати у дітей уявлення про звуко-буквені співвідношення в системі голосних української мови; формувати свідомі навички читання слів з буквою «ї»; розвивати увагу, мислення, мовлення; виховувати у дітей патріотичні почуття.
Обладнання: презентація до уроку, картки, фішки, макет карти України, казковий герой, слова-«блискавки», конверт з листом, український віночок, квіти – ліпки, назви зупинок, пташечки миру, інтерактивна гра «Що? Де? Коли?».
Хід уроку
І. Організаційний момент
– Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли в домі гості, це значить – свято. Тож давайте і наш урок ми проведемо святково і подаруємо нашим гостям…
Хором. Добрий день, у добрий час
Всіх гостей вітаємо.
Здоров’я, творчих успіхів
Усім ми вам бажаємо.
- Сідайте за парти і розпочинаємо урок навчання грамоти. Крім тих гостей, яких ви бачите, до нас завітав ще один гість. Відгадаємо хто це? Слухайте, дітки, загадку.
Хто це ходить по ліску
У колючім кожушку?
Миттю згорнеться в клубок –
Й стане купа голочок.
Ані вовк, ані лисиця,
Геть не можуть доступиться. (Їжачок.)
(Слайд з їжачком. У їжачка конверт.)
- Прочитаємо вірш про їжачка. Беремо всіх на «буксир».
Ой колючий їжачок,
Шубка в нього вся з голок.
Де? Ну, де узяв таку?..
Ой, колючу! Ой, кольку!..
«Як і носить він її?» –
Все дивуються гаї.
Й посміхається ріка:
«Шубка та, мов з будяка».
- Їжачок у нас цікавий, він у нас не перший раз на уроці. Коли він став найчастіше з’являтися у нас на уроці? ( Коли стали вивчати букву «ї».)
- А чому він завітав до нас саме тоді, коли ми вивчали букву «ї»? (Бо слово їжачок починається буквою «ї».)
ІІ. Ознайомлення з темою уроку
- Отже, якщо він і сьогодні у нас на уроці, то тема уроку звучить так: Закріплення букви «Ї». Опрацювання вірша О. Василенко «Я – українка».
- Що ж за лист приніс нам їжачок? Прочитаємо.
- Сьогодні Їжачок хоче відправити нас у подорож по Україні. Навіть, дивіться яку карту нам приніс. Але їжачок наш хитрячок. Щоб відправити нас у подорож, він хоче задати нам завдання. Виконаємо? (Так.)
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
- Їжачок, коли котився клубочком, то наколов на голочки деякі букви і не може їх прочитати. Допоможемо йому? (Так.)
…хав …жак солов’… пір’…нка
Сиро…жки …жа за…хав …дальня
- Повторення про букву «ї»
- На яку букву схожа буква «ї»?
- Хто пригадає вірш про букву «ї»?
- Що цікавого ми вивчили про звукове значення букви «ї»?
- Їжачок хоче, щоб ви до першого слова склали звукову модель. Складемо? Підготували фішки.
Їхав =○−○− 4 букви, 5 звуків
- Чому у слові 4 звуки, а букв 5?
- Поділіть слово на склади, поставте наголос.
- «Мозговий штурм»
- Скільки складів у слові?
- Який склад наголошений?
- Скільки всього звуків у слові?
- Скільки голосних звуків?
- Скільки приголосних звуків?
- Скільки приголосних м’яких?
- Скільки приголосних твердих?
Початок подорожі
Їжачок задоволений вашими відповідями і дозволяє нам відправитися у подорож. Ми маємо дуже цікаву карту. Давайте прочитаємо вислів, який приніс нам їжачок.
Україно! Доки жити буду,
Доти відкриватиму тебе…
Василь Сухомлинський
- Що означають ці слова? (Пояснення.)
- А, на вашу думку, яка наша Україна? Які слова ви б підібрали? ( Гарна, чарівна, радісна, весела, квітуча, миролюбива, сонячна, привітна ….)
- Щоб наша країна дійсно була квітучою, сонячною, з мирним небом, то ми посадимо їй гарні квіти. Згідні? (Так.) Зверху вони будуть голубими, а знизу – жовтими.
- А ще виберемо транспорт яким будемо подорожувати. Маємо три види транспорту. Виберемо транспорт у назві якого є буква «ї».
( Автобус, літак, поїзд.)
- Отже, вирушаємо у подорож поїздом, всідаємося зручніше, наш поїзд рушає. ( Діти імітують як крутяться колеса, видають звук справжнього поїзда.) І ось ми на першій зупинці. Зупинка називається «Західна». (Вчитель прикріплює назву зупинки.)
Зупинка «Західна»
- Для того, щоб познайомитися з цікавими місцями Західної України, нам потрібно виконати певні завдання. Попрацюємо над скоромовкою.
Робота над скоромовкою
Їжак, їжаченя,
Їздять по гриби щодня
Їжачиха помагає
Сироїжки їм збирає.
(Буква «ї» виділена іншим кольором.)
- Читання по одному рядочку окремими учнями
- Читання хором в повільному темпі
- Читання хором в швидшому темпі
- Читання хором ще в швидшому темпі (тримаючись за парти)
Перевірка змісту скоромовки
- Хто їздив по гриби? (Їжак, їжаченя.)
- Хто їм допомагав? (Їжачиха.)
- Як допомагала їжачиха?( Вона збирала сироїжки.)
- Коли вони їздили по гриби? (Щодня.)
- Подивіться на картинки і скажіть , яких героїв в скоромовці не було? (Їжак, їжаченя, гриби, їжачиха, птахи, сироїжки.)
- Читання скоромовки окремими учнями
- Молодці! Я думаю, що ви заслуговуєте оглянути славетні місця Західної України.
Презентація. Розповідь вчителя
Зупинка «Північна»
- Чим же славиться Північна Україна ми дізнаємося трішечки пізніше. Спочатку виконаємо завдання.
- Гра «Утвори слова». (Робота в парах.) Треба з’єднати рисками частини слів, щоб утворилося слово
Ук їхали
укра їса
Ра раїна
при їв
кра їнська
Ки їна
- Назвати, які слова утворилися.
- Перевіримо (слайд)
Україна, приїхали, українська, Раїса, країна, Київ.
- Сьогодні ми подорожуємо Україною. Якою ж іншою назвою можна назвати Україну? (Відповіді дітей.)
- Перевіримо (слайд)
Батьківщина, Вітчизна, рідний край, ненька.
- Отже, мама рідна, мила, добра і Україна рідна, мила, добра.
- Чим же славиться Північна Україна? Зараз побачимо.
Презентація. Розповідь вчителя
Зупинка «Східна»
- На такій хорошій нотці, з хорошим настроєм ми вирушаємо далі. І зупиняємось на зупинці «Східна». Тут на нас чекають важливі завдання. Ми ознайомимося з віршем «Я – українка», який написала Олеся Василенко. Тому перед тим завданням ми трішки відпочинемо.
1.Фізкультхвилинка
2.Ознайомлення з віршем
– Словникова робота. Читання слів з Букваря, пояснення їх змісту.
гордість мелодія сніг
горджуся мелодійність білосніжні
3.Читання вірша вчителем
– Послухаєте вірш і в кінці дасте відповідь на запитання.
– Хто виконує цей вірш? (Дівчинка – українка.)
4.Читання та аналіз змісту вірша
– Ви сказали, що цей вірш виконує дівчинка. Тому зараз будуть читати дівчата, а хлопці будуть аналізувати зміст. Читає та дівчинка, у якої віночок.
1 частина:
– Чим гордиться дівчинка?
– Якою мовою ми розмовляємо?
– Що таке шевченкові слова?
2 частина:
- Чим ще гордиться дівчинка?
3 частина:
- Що радує дівчинку?
5.Читання хором «буксиром» (читати до третьої частини)
6.Читання третьої частини. Операція «Губи».
– Скажіть, що означає у вірші слово «білосніжний»?
- Гра «Фініш»
7.Робота над ілюстрацією
– Хто зображений на малюнку?
– Якими словами з вірша ви б підписали цей малюнок?
– А якби вірш читав хлопчик, то як би він себе назвав?
– А вам, діти, подобається жити на Україні?
– Ми зараз попробуємо з гордістю промовити слова: «Я – українка!», «Я – українець!».(Спочатку діти промовляють по одному, а потім всі хором. Хлопці окремо, дівчата окремо.)
– А зараз продовжіть речення. Україна це: гори, луки…..
-Давайте зараз будем насолоджуватися гарними куточками Східної України.
Презентація. Розповідь вчителя
Зупинка «Південна»
Чим же славиться Південь дізнаємось згодом. Ми ознайомилися з гарним віршем, виконали багато різноманітних завдань. На протязі уроку читали багато слів з буквою «ї». Зараз побачимо як ви їх засвоїли. Вам треба за пару секунд прочитати слово.
- Гра «Фотооко»
Україна, українець, українка, поїзд, Київ, їжа, їжак, їдальня, пір’їнка, солов’ї, їхав, сироїжки.
- Гра «Утвори нові слова»
……їзд
Перевіримо. (Виїзд, під’їзд, заїзд, приїзд, переїзд.)
- Виразне читання слів
- Як вимовляємо букву «ї»?
- Які звуки позначає буква «ї»?
- Молодці, ви впоралися із завданнями. Можемо відпочити і подивитися Південну Україну.
Презентація. Розповідь вчителя
- Діти, чи сподобалася вам екскурсія? Сьогодні ми побуваємо ще в одному цікавому місці. Як ви думаєте, куди ми поїдемо далі?
- Ми поїдемо до столиці України. Яке місто є столицею нашої країни? (Київ.) Тут ми будемо просто відпочивати, грати ігри. Згідні? (Так.)
Зупинка «Київ»
Презентація. Розповідь вчителя
Гра «Що? Де? Коли?»
«Україна – моя Батьківщина»
Поетична сторінка
- Мій край чудовий – Україна!
Тут народились ти і я.
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов’я.
- І найдорожча рідна мова
Джерельцем радісно дзвенить,
І мила пісня колискова,
Чумацький шлях кудись зорить…
- Усе найкраще і єдине,
І радощі, і жалі…
Мій рідний краю, Україно!
Найкраще місце на Землі!
- Я щиро так люблю усе навколо мене,
Усе, що є й було багато сотень літ…
Люблю чарівний ліс і житечко зелене,
Увесь казковий, неповторний світ!
- Усе мені тут рідне: і поля, й джерельця.
Я міцно на своїй землі стою.
Тепло своїх долонь і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю.
- Українка я маленька,
Україна – моя ненька.
В неї щира я дитина,
Добра, люба та єдина.
- Українець я маленький,
Україна – край рідненький.
Вірний син я свого роду,
Українського народу.
- Ми є діти українські –
Український славний рід!
Дбаймо, щоб про нас, маленьких,
Добра слава йшла у світ.
- І тому найдорожчою нам
Є і буде у кожну хвилину
Серед інших країн лиш одна –
Дорога нам усім Україна.
- Боже на небі, линуть до тебе
Наші простенькі дитячі слова.
Ми – твої діти, ми – твої квіти,
Ми – України надія жива.
Дай нам сміливість для думки і чину,
Вірність народу без міри й межі.
Боже, для нас збережи Україну.
Боже, для неї ти нас збережи.
Сповнені віри, просимо щиро
Ласки для нас у святого Отця,
Щоб серце добре, мужнє, хоробре
Вірне Вкраїні було до кінця.
Виступ вчителя
Подивіться, діти, на Україну. Чи стала вона кращою? Я хочу, щоб ми все життя гордилися за нашу Україну; щоб жили у достатку дружною, єдиною родиною; щоб ми не бачили війни, а навпаки, тільки мирне небо, щоб наша Україна завжди була такою гарною, як на сьогоднішньому уроці. Сьогодні ми згадували про птаха миру, голуба. Я з дітками 1 класу хочемо подарувати вам цих мирних пташечок. Щоб у ваших оселях був тільки мир.
Вручення пташечок
Звучить пісня «Лише у нас на Україні»
Презентація до уроку
Конспект дуже докладний. Чітко прописаний кожен етап уроку. Хороша презентація-подорож.Різні види роботи дозволять добре засвоїти вивчену букву. Декілька разів зустрічається читання “буксиром”. Звичайно, гра “Буксир” сприяє швидкісному читанню школярів. Оскільки слабші учні орієнтуються на читання вчителя, інших дітей. Тільки не забути дати настанови таким учням.На перших порах вони зовсім не читають, або ж тільки кивають головою.
Гарний конспект уроку, продуманий, з музичними вставками, мультимедійним супроводом. Усе вірно сплановано. Мені сподобався. Дякую за вашу творчість та креативність. Удачі вам у роботі.
Урок надзвичайно цікавий та продуктивний. Вчитель застосовує різноманітні форми та методи роботи, які сприяють вирішенню триєдиної мети. Ви – справжній професіонал. Дякую!!!
Велика різноманітність завдань, наочність, презентація, яка використовується в ході уроку, сприяли підвищенню інтересу дітей до праці, формування позитивної шкільної мотивації. Етапи уроку були логічно взаємопов’язані і випливали один з іншого. Дякую.
Урок наповнений творчими завданнями. Учителю вдалося реалізувати триєдину мету. На уроці використовувався велика кількість наочності. Наявний особистісно-зорієнтований підхід до формування умінь і навичок.
Такий насичений урок і роздаткового матеріалу багато.Презентація цікава і підходить до теми уроку,але на мою думку вона занадто велика,можливо я помиляюсь,одне діло дивитись урок а друге читати.
Подскажите пожалуйста имя автора “Я Украинка”?