Конспект уроку з образотворчого мистецтва “Летимо на іншу планету”
Автор: вчитель початкових класів Роменська Наталія Юріївна
Цікава зустріч з мешканцями іншої планети
Мета: закріплювати поняття про композицію, надавати учням початкові відомості про передавання глибини простору на площині; формувати образне, логічне,просторове мислення, продовжувати розвивати творчу уяву, комбінаторні здібності, навички та вміння дітей передавати простір, освітлення, визначати тон,продовжувати формувати вміння аналізувати, навчити міркувати; виховувати в учнів уважність стимулювати розвиток допитливості.
Обладнання:
- Для вчителя:навчальні плакати, репродукції картин відомих художників, навчальні роботи, що зображують глибоку перспективу, матеріали для демонстрації послідовності і техніки виконання роботи.
- Для учнів: клейонка, баночка для води, фарби, альбом, пензлі,палітра, серветка, олівець, гумка.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: тематичне малювання
Література: Любарська «Програма з образотворчого мистецтва»
Хід уроку (45хв)
I. Організація класу
1. Привітання
- Доброго дня, діти! Сідайте!
2. Перевірка готовності
- Перевірте, щоб у вас на партах лежала все необхідне: альбом, фарби, олівець, гумка, пензлі, а все інше приберіть, щоб вам нічого не заважало.
3. Створення сприятливої атмосфери
- Діти, подивіться у мене є яскраве сонечко – у кого настрій схожий на нього, а у кого на хмарку? Я сподіваюсь , що в кінці уроку у кожного настрій буде схожий на сонечко.
II. Вивчення нового матеріалу
1. МНД
- Сьогодні у нас незвичайний урок малювання до нас на урок завітав інопланетян Марс і в нього до нас прохання. Коли він летів на Землю його космічний корабель впав і розбився. А Марс дуже хоче додому. Тому давайте йому допоможемо і сконструюємо новий космічний корабель, і можливо когось із нас він візьме з собою у гості. Ну що допоможемо?
- За кожне виконане завдання ви будете отримувати частину ракети і наприкінці уроку ми повинні з вами зібрати ракету.
2. Сприймання і аналіз твору мистецтва
- Діти, розгляньте картини космонавта Леонова. Це перша людина, яка вийшла у відкритий простір. І хто б міг подумати,що заслужений льотчик – космонавт ССРС ,ще й художник.
- Чому картини Леонова викликають у глядачів такий інтерес?
- Чи можна картини Леонова назвати фотографіями?
- Що та хто зображені на картинах?
- Які кольори переважають? Чому?
- Які космічні обєкти ми бачимо? Які природні обєкти?
- Отже, картини, якого художника ми дивилися?
- Чи є він художником насправді?
- Чи сподобалися вони вам?
- Ми з вами отримали першу частину нашого космічного корабля.
3. Вступна бесіда
- Кожна людина мріє мати друзів. Щоб вони були надійними і веселими. Щоб ніколи не почуватися самотньо. Людство взагалі теж мріє про друзів – сусідів по зоряному будинку. Якими вони будуть, схожими на нас чи зовсім іншими?
- Поки що люди не знають, хто, крім нас, мешкає у великому зоряному домі. Кожному хочеться мати веселих і добрих сусідів. Давайте зберемо ракету і разом із Марсом вирушимо у Космос. Для цього нам потрібно, щоб у політ вирушила наша фантазія, а допоможе нам у цьому акварель.
- Як ви гадаєте, як виглядають наші зоряні сусіди?
- Звісно, ви маєте рацію. Вони можуть виглядати як завгодно, адже їх ніхто ще не бачив.
- Отже, за політ нашої фантазії ми отримуємо ще одну частинку нашого космічного корабля.
4. Оголошення теми і мети уроку
- Отже, діти як ви гадаєте, що ми будемо малювати сьогодні на уроці?
- Правильно ми будемо малювати себе у космосі. Ми будемо юними космонавтами, які відкриватимуть безмежні простори Космосу.
5. Бесіда за сюжетом
- Ми будемо малювати всі на одну тему.
- Але ситуації можуть бути різними. Якими саме?
- Як ви бачите себе у Космосі?( бачить себе по різному. Хтось може бути поруч із ракетою, а хтось може бути поруч з інопланетяном)
6. Показ композиційних варіантів
- Діти, я зараз вам покажу, які сюжети можна підібрати до цієї теми та як саме можна розмістити себе.
- Як ви гадаєте, що повинно бути в центрі малюнку?(основне)
- Чому?(бо центральним зображенням є зазвичай найважливіше і на нього звертають увагу в першу чергу)
- Яку площу ви повинні займати на малюнку? (щоб повністю помістився на малюнку,але не бут замалим)
- Діти, як ви гадаєте у чому повинна бути вдягнута людина, для того щоб полетіти в Космос. Тому не забувайте її одіти в скафандр.
7. Показ елементів композиції
- Візьміть ваш альбом та покладіть горизонтально, щоб було зручно малювати.
- Давайте згадаємо з яких елементів складається тіло людини і які повинні бути розміри.
- Рука – повинна бути до середини стегна, голова – 1/7 всього тіла,тулуб – половині нижньої частини, кисть – висота обличчя, ступня – довжина передпліччя.
8. Показ послідовності виконання лінійного малюнка(методична розгортка)
- Спочатку ми намічаємо олівцем легенько приблизне розташування об’єктів за допомого геометричних фігур, потім наведіть контури та вималюйте силуети та інопланетян, наступним кроком намалюйте останні об’єкти, які будуть присутні на малюнку та розмалюйте.
9. Інструкція до роботи аквареллю
- Малюйте охайно, користуйтеся палітрою, не залишайте пензлі у воді. Міняйте воду за необхідністю.
- Дотримуйтесь правил ТБ.
10. Закріплення нового матеріалу
- Що ми будемо малювати?(силует людини)
- Які пропорції людини?
- Якого художника сьогодні розглядали?
- Які кольори ми будемо переважно використовувати? (синій, жовтий)
- Ось ми отримали ще одну частинку нашої ракети.
III. Практична робота
- Фронтальна робота
- Індивідуальна робота
- Контроль за часом
- Контроль за поставою учнів
- Фізхвилинка
IV. Підсумок уроку
1. Закріплення матеріалу теми
- Що ми малювали на уроці?
- Яка тема уроку?
- Які кольори використовували?
- Якого художника розглядали?
2. Виставка кращих робіт
3. Оцінювання і мотивація оцінок
Критерії оцінювання:
4. Домашнє завдання
5. Прибирання робочих місць
6. Закінчення уроку
Урок творчий, цікавий, доступний. Матеріал поданий у доступний формі. Вчитель на уроці використовує як фронтальну так і індивідуальну форми роботи. Демонструє послідовне виконання лінійного малюнку методично правильно. Урок заслуговує на увагу!
Коротко, лаконічно і зрозуміло – девіз даної розробки:) Важливим на уроках образотворчого мистецтва являється розкриття творчого потенціалу школярів. Використовуючи розробку даного заходу, вчитель матиме всі можливості для розкриття творчих здібностей та для створення позитивного настрою дітей.
Кожен етап уроку чітко відокремлений. З такою розробкою легко працювати на уроці. Малювання людини – це важка тема для учнів початкових класів, але конспект містить докладний інструктаж й алгоритм дій. Та все ж , не забуваймо, що урок має тривалість 40 хвилин, а не 45.
Чудовий урок, на якому присутні багато необхідних елементів. Вчитель наголошує про розміщення на аркуші деталей малюнка, де центр і т. д. Інструктаж при роботі. Фізкульт хвилинка як на мене має бути трохи раніше. Десь перед початком практичної роботи, або під час. Наприкінці вона вже не має сенсу. А по часу, це приблизно і є -5-8 хв до завершення.
Учитель створив доброзичливу робочу атмосферу. Усі види роботи допомогли уявно створити мандрівку на іншу планету. Заслуговує уваги показ композиійних компонентів та елементів композиції. Урок навчальний, творчий, спонукає якісно виконувати поставлені перед учнями завдання.
Урок відповідає дидактичним вимогам.Використано цікаві методи і прийоми для навчання та пробудження уяви та інтересу дітей в навчанні.Думаю, урок був проведений на високому рівні , оскільки вчитель гарно продумала кожен етап уроку. А цьому передувала клопітка попередня підготовка педагога.
Неперевершений урок, захоплююча мандрівка на іншу планету. Діти в ході розповіді про космос і інші планети створюють свої малюнки які думаю будуть неперевершеними. Дякую за урок.
“Польоти уві сні і наяву” – так можна сказати про цей урок. Педагог розповідає дітям про космос, видатних космонавтів – і водночас навчає тому. як правильно розташувати елементи композиції малюнка, продумати його сюжет.