mail@urok-ua.com

Конспект уроку з природознавства для 5 класу на тему “Різноманітність організмів. Гриби”

Автор: вчитель географії, біології Коханівська Діана Володимирівна

Коханівська Діана ВолодимирівнаПлан-конспект уроку природознавства з теми ” Різноманітність організмів. Гриби. ” в 5 класі з використанням мультимедійної презентації та різних навчальних прийомів на всіх етапах уроку.


 

Тема: Різноманітність організмів. Гриби.

Мета: навчити характеризувати особливості будови грибів, їх відмінності від рослин та тварин, їх значення для природи; розвивати вміння розрізняти їстівні та отруйні гриби; виховувати екологічне мислення та прагнення досліджувати навколишнє середовище.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, робочий зошит, словник, навчальна таблиця « Будова грибів », презентація « Їстівні та отруйні гриби », рукавички, хліб з цвіллю.

Очікувані результати: учні зможуть – вказувати відмінності між грибами та іншими організмами; розрізняти їстівні та отруйні гриби; вести просвітницьку роботу по збереженню та охороні окремих видів грибів.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Перевірка готовності учнів до уроку.

2. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

Бесіда з учнями за запитаннями.

Чим тварини відрізняються від рослин?

Які спільні ознаки між рослинами та тваринами?

Хто такі гетеротрофи? Автотрофи?

Яке значення руху для тварин?

3.Мотивація навчальної діяльності

Прийом «Віршований рядок»

Людину, звіра, муху,

Кого б він не стрічав,

Ні разу капелюха,

Одначе не знімав.

А хто на нього подивився –

Той йому зразу уклонився. ( Гриб ).

Прийом « Факти про природу »

  • Гриби – хижаки, які розпорошуючи свої спори і потрапляючи в жертву виростають в ній.
  • Бліда поганка дуже отруйна, достатньо одного грибочка що б отруїти 4 чоловік.
  • У середньому кожен гриб складається з приблизно 90% води.
  • Найперший у світі антибіотик був виведений з гриба (пеніцилін).

4. Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя з елементами бесіди.

Одним з найбільш загадкових живих організмів на Землі є гриби. Вчені раніше відносили їх до царства рослин, і через це мікологія – наука про гриби – довго входила в розділ ботаніки, а не біології. Тепер уже з’ясовано, що гриби стоять десь посередині між рослинами і тваринами, а дослідникам на сьогоднішній день відомо близько 100 тисяч їх видів.

Прийом « Словничок»

Мікологія – наука, яка досліджує гриби як особливу групу організмів, що становлять самостійне царство живої природи.

Прийом « Схема »

Screenshot_1

 

1. Будова шапинкових грибів.

Робота з навчальною таблицею.

Screenshot_2

Шапинковий гриб отримав свою назву через наявність шапки. Сукупність шапинки та ніжки називається плодове тіло. У деяких грибів шапинка може досягати 70см у діаметрі, а маса гриба – до 18 кг. Зовні шапка має різні відтінки від світлих до темно-коричневих. Зростають і живляться шапкові гриби за допомогою ниток грибниці ( гіфів ), які обплітають частинки ґрунту та мають світлий колір . Саме плодове тіло також утворене нитками – гіфами, які щільно прилягають одна до одної.

Шапкові гриби можуть розмножуватися і вегетативно: частинами вегетативного тіла, тобто грибниці (міцелію). Ріст і розвиток грибів у лісі залежать від умов середовища існування, складу ґрунту, наявності вологи.

2. Їстівні та отруйні гриби.

Слово вчителя.

Серед шапинкових грибів багато таких , що вживають в їжу. Це їстівні гриби ( білий гриб, печериці, опеньок та ін. ). Проте існують гриби, які не можна їсти в жодному разі, тому що їх плодове тіло містить отруйні речовини. Такі гриби називають отруйними ( бліда поганка, мухомор та ін.. )

Робота з ПК ( перегляд презентації )

Фізкультхвилинка.

3. Різноманітність грибів.

Слово вчителя з елементами бесіди та демонстраціями відповідних слайдів презентації.

У природі цвілеві гриби виконують роль санітарів лісу, адже саме вони розкладають рештки рослинного та тваринного походження, крім того беруть активну участь в грунтотворенні. Але цвілеві гриби завдають людині та її господарству відчутної шкоди. Вони здатні уражати харчові продукти , особливо полюбляючи вологі та темні приміщення. Споживання уражених продуктів може призвести до харчових отруєнь та навіть смерті ( демонстрація хліба з цвіллю ).

Гриби-паразити оселяються на рослинах та деякі види грибів на тваринах . Вони існують завдяки іншим організмам, споживаючи їх органічні речовини. Наприклад : сажки, ріжки, трутовики та ін..

Слово дріжджі завжди було пов’язане в нас із випіканням хліба та іншої здоби. Їх відносять до групи одноклітинних грибів . У природі дріжджі широко поширені і мешкають на субстратах, багатих цукрами, харчуючись нектаром квітів, соками рослин, тощо. Дріжджові гриби можуть жити в грунті та воді. Ріст і розмноження дріжджів відбувається з величезною швидкістю, що допомагає людині використовувати їх з більшою ефективністю.

Прийом « Дерево рішень »

Складіть памятку « Правила збору грибів».

5. Первинна перевірка та засвоєння вивченого матеріалу.

Робота з зошитом. Учні виконують завдання 70-71 ст.

Прийом « Закінчи речення »

Шапинка і ніжка – це невелика частина гриба, яку називають – …. ( плодове тіло ).

Плодове тіло складається з тонких ниток – …… ( грибниці ).

Гриби живляться …… ( готовими органічними речовинами ).

До їстівних грибів належать …… ( наводять приклади ).

До грибів паразитів належать ….. ( наводять приклади ).

Дріжджі людина використовує для …. ( випікання хліба, пивоваріння та ін.. ).

6. Підсумок уроку

Прийом « Сьогодні на уроці я навчився, зрозумів, запам’ятав »

7. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний матеріал підручника.

Скласти кросворд по темі Гриби ( 8-10 слів ).

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Діана Володимирівна досить вміло використовує на уроці прийоми інтерактивної технології, що стимулює розвиток активності і самостійності учнів. Цікава та яскрава презентація додає наочності вивченого матеріалу. Не вказано автора підручника.