Конспект уроку з природознавства на тему: “Які культурні рослини вирощують у твоєму краї?”
Автор: вчитель початкових класів Якімова Катерина Миколаївна
Одним з пріоритетним завданням галузі «Природознавство» є розвиток розумових здібностей учнів, пізнавальної активності та самостійності, здатності до творчості, самовираження і спілкування.Аналіз наукової літератури та досвід вчителів засвідчив, що для успішного формування природознавчої компетентності вивчення природознавства в початковій школі повинно орієнтуватися на компетентнісно орієнтований підхід із використанням сучасних освітніх технологій, фронтальні, індивідуальні та колективні форми роботи із застосуванням інноваційних методик, використанням інформаційно-комунікаційних засобів.
Тема: Які культурні рослини вирощують у твоєму краї?
Мета: формувати уявлення про різноманітність культурних рослин рідного краю; вчити класифікувати їх на овочеві, зернові, плодово-ягідні; розвивати спостережливість, вміння аналізувати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;показати багатство і красу рослинного світу;виховувати бажання доглядати за культурними рослинами, бережливе ставлення до хліба.
Тип уроку: відкриття нових знань
Обладнання: малюнки живої природи і неживої природи; роздатковий матеріал: фішки, лупа; роздатковий матеріал: малюнки культурних рослин; малюнки овочів і фруктів, постер «Моя ділянка», кольорові олівці, підручник.
Хід уроку
І. Ситуація створення емоційного настрою.
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям,
І тоді обов’язково
День тобі веселим буде.
Усміхніться один одному і починаймо працювати.
1.Вправа «Погода».
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Створення ситуації успіху.
- Подивіться ілюстрації.
– Яка буває природа?
- Вибрати об’єкти які відносяться до живої природи.
– Назвіть ознаки живої природи?
- Гра « Я викликаю».
- Трав’янисті рослини;
- Дерева;
- Кущі.
ІІІ. Ситуація ціле визначення.
- Відшукування листочків.
ІV. Ситуація пошуку спільного засобу дії.
- Запитання уроку
ЯКІ? | ДЕ? | ДЛЯ ЧОГО? | ЯК? |
V. Ситуація розриву.
- Аналіз життєвої ситуації: «Чи можливо вирощувати банани в нашій місцевості?».
- Відгадування загадок і вивішування на постері.
- Довгий зелений, добрий солоний,
Добрий і сирий. Хто він такий? ( Огірок)
- Зелений чуб, червоний бік,
Смачний із нього чавлять сік.
Ґадзині варять з ним борщі,
Росте в городі на кущі.
(Помідор)
- Сидить Марушка в семи кожушках.
Хто її роздягає, той сльози проливає.
(Цибуля)
- Печуть мене, смажать і варять,
Їдять мене і дуже хвалять.
(Картопля)
- Помаранчева і гарна,
У землі сиджу не марно:
Соковита, солоденька,
Вже я стала чималенька.
Собою пригощу дитину.
Хай корисну з’їсть _ _ _ _ _ _ _ _.
(Морквину)
- Чи то жовта,
Чи то синя
Соковита господиня.
Чи то сонце,
Чи то злива —
Пригостить нас влітку…
(Слива)
- Соковите, червоненьке,
Круглобоке, солоденьке.
(Яблуко)
- Мовби на одній нозі.
Він зростає на лозі.
Подивись скоріш в віконце —
Грона сповнені всі сонця!
Кожен скуштувати рад
Соковитий…
(Виноград)
- Лампочка вгорі висіла,
Стала смачна, пожовтіла.
Діти лампочку зірвали,
З апетитом скуштували.
(Груша)
VІ. Ситуація застосування нових знань.
- Спільне відкриття нових знань. Засаджування плодами рідного краю.
ПОЛЕ
(зернові)
VІІ. Ситуація узагальнення.
- Відповіді на запитання.
- Де ростуть овочеві?
- Де ростуть плодово-ягідні культури?
- Робота в парах (за підручником ст.78)
- Перевірка виконання.
- Фізхвилинка «Зайчик»
Сірий зайчик скік та скік,
По капусту він прибіг.
Нахиливсь, зірвав головку,
Але й мав собі морковку.
Поки в ліс її приніс,
Мокрий став у нього ніс.
- Що збирав зайчик?
- До яких культур вони відносяться?
- Слухання вірша.
Він потрібен всім
у кожній хаті,
і їси його щоранку ти.
Щоб він був,
то треба працювати,
а як є –
то треба берегти.
VІІІ. Ситуація застосування нових знань у нестандартних умовах.
- Дослідницька робота в групах.
- Розглядання за допомогою лупи запропоновану крупу.
- Розповідь членів групи про користь крупи,
- Добір прислів’їв про користь культурних рослин .
- Виставка зразків круп.
ІХ. Рефлексія.
1.Скринька запитань.
Урок сучасний. творчий. Цінним є використання життєвих ситуацій, розв*язання практичних задач.Сподобалась дослідницька робота в групах, виставка зразків круп. Наочність допомагає краще засвоїти матеріал.
Урок творчий, традиційні види роботи переплітаються з новітніми, нестандартними. Це спонукає до розвитку пізнавальних можливостей учнів,вміння порівнювати, аналізувати, встановлювати причинно – наслідкові зв’язки, робити висновки. У ході пошукової діяльності учні отримали відповідь на багато запитань, які виникають у повсякденному житті. Так працюйте і далі.
Катерина Миколаївна підготувала чудовий конспект уроку (жаль, що не вказано за якою технологією дана структура уроку). Кожен етап уроку логічний та послідовний, випливає один за одним. Науковість подання матеріалу, оригінальність, життєвість уроку захоплюють. Скільки завдань можна виконати на такому уроці? Показати практичність засвоєного матеріалу. Творчості в роботі, наснаги. Спасибі за Вашу роботу.
Дорослим здається, що діти багато знають про культурні рослини, однак це далеко не так. Ви запропонували методику проведення, яку кожен може підлаштувати під себе. І це дуже цінно. Кожен у своєму краї знайде щось особливе, про що захочеться розповісти, ви надаєте широке поле для діяльності педагога. Думаю діти унесли багато цікавого з Вашого уроку.
Дякую за цікавий матеріал, Катерино Миколаївно. Все зроблено з любов ю до дітей, видно, що ви вчите дітей розвивати спостережливість, вміння аналізувати. У вашій розробці сподобалася ситуація пошуку спільного засобу дії та аналіз життєвої ситуації: «Чи можливо вирощувати банани в нашій місцевості? Поміркувалла саме і я, хочва вже доросла людина. Молодець. Саме такі вправи вчать дитину бути спостережливою, вчать аналізувати явища природи. Цікавим була, на мою думку, ситуація застосування нових знань у нестандартних умовах( дослідницька робота та робота з добіру прислів’їв про користь культурних рослин). Натхнення вам у вашій праці.