Конспект уроку з природознавства в 3 класі
Чим особливі гриби?
Автор: вчитель початкових класів Самокиш Лідія Іванівна
Тема: «Чим особливі гриби?»
Мета: ознайомити дітей з царством грибів, з особливостями будови, значенням в житті людини та місцем у природі, розширити світогляд учнів, пробудити інтерес до природи;
розвивати пізнавальну активність, процеси мислення, зв’язне мовлення, спостережливість;
виховувати бережливе ставлення до природи, до свого здоров’я.
Тип уроку: урок отримання нових знань.
Обладнання: презентація «Види грибів», картки-завдання для роботи в групах, таблиці з природознавства для 3 класу, пам’ятки «Цей урок навчить мене…», енциклопедія рослин.
Презентація до уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент.
-Треба дружно привітатись:
– Добрий день!
– Друзям голосно сказати:
– Добрий день!
Друг до друга поверніться, Один одному всміхніться,
Молодці!
-Що ви чекаєте від нашого уроку, чого сподіваєтесь навчитися на цьому уроці?
– Так, сьогодні ми будемо працювати в групах, аналізувати отриману інформацію та робити висновки.
(Вивісити на дошку додаток № 1).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- З давніх-давен людина подорожує. Сьогодні ми з вами також відправимося у подорож. А от куди помандруємо-спробуйте дізнатися із загадки:
Навесні веселить, влітку холодить,
Восени живить, взимку зігріває.
(Ліс).
-А для того, щоб ми в лісі не заблукали, нам потрібен провідник.
Цим провідником, буде дитина, яка багато читає енциклопедій, пізнавальних журналів. (Прізвище дитини).
_Щоб з нами не трапилося біди, повторимо правила поведінки в лісі.
- Вирушаємо у подорож.
(На екрані з’являється слайд № 1 «Ліс».)
- Подивіться, прислухайтеся. Що ми побачили та почули?
(Дерева, квіти, гриби, звірі, спів птахів).
- Робота в групах «Перевірка домашнього завдання».
1 група «Дерева мішаного лісу»;
2 група «Звірі лісів України»;
3 група «Птахи лісів України»;
4 група «Які рослини лісу люди можуть споживати?»( Ягоди, горіхи, гриби).
- Проблемна ситуація : розподіліть дари лісу, які назвала 4 група, за видами (дерева, кущі, трав’янисті рослини).
- Чим ви користувалися при розподілі?
- До якої групи і за якими ознаками ви віднесли гриби?
ІІІ. Основна частина.
- Повідомлення теми уроку.
-Прочитайте запис на дошці та сформулюйте тему уроку.
Чимособливігриби?
- Отримання нових знань.
- Гриби – віднесено до окремого царства.. Це окрема група організмів.
- Робота з підручником ( ст..122-123)
- Проведемо дослід на визначення ознак грибів, спільних з рослинами та тваринами.
(На дошці додаток № 2)
Зразок виконання завдань
Висновок (дітей, а потім зачитати з підручника ст..123).
ІV. Фізхвилинка.
Посиділи ми всі трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі, от чудово,
У лісок підемо знову.
- Гриби поділяються на їстівні та отруйні. У звірів цар-це лев, то у грибів царем вважається білий гриб, або боровик.
- Звернення до нашого провідника. (Повідомлення енциклопедичних даних: цей гриб людина не навчилася вирощувати в теплицях, дуже смачний гриб.)
- Робота за таблицею «Гриби».
- Роздивіться та назвіть складові частини гриба.
- За якою ознакою на таблиці гриби розподілені на дві групи?
( їстівні та отруйні).
V. Розширення нових знань.
Перегляд презентації.
- Звернення до нашого провідника. (Дані з енциклопедії: бліда поганка має таку сильну отруту, що вона сильніша за отруту змії. Мухомор-не тільки отруйний та красивий гриб, а ще він є ліками для лосів).
- Гра «Упізнай грибок» (якщо гриб-їстівний-плескаємо в долоні, якщо ні-мовчимо).
Матеріал для гри: білий гриб, мухомор,пліснява, сироїжки, жовчний гриб, підосичник, цвіль, бліда поганка, несправжні опеньки.
- Проблема: пліснява та цвіль-зайві слова чи гриби?
- Звернення до нашого провідника. (Дані з енциклопедії про плісняву та цвіль).
VI. Узагальнення та закріплення нових знань.
- Робота в малих групах.
1 група «Довести, чому не можна збирати гриби біля смітників, уздовж доріг».
2 група «Довести, що отруйні гриби та пліснява приносять певну користь».
3 група «Розкрити роль грибів в житті людини».
4 група «Скласти поради для недосвідчених грибників».
- Додаток № 3 «Поради досвідченого грибника».
- Збирати лише ті гриби, у яких ви впевнені;
- Ніколи не збирати старих, перезрілих, червивих та зіпсованих грибів;
- не їсти сирих грибів.
- Звернення до нашого провідника. (Дані з енциклопедії про виготовлення чорнила з сірого гнойовика.)
VII. Підсумо уроку.
- Дати відповідь на головне питання нашого уроку «Чим особливі гриби?»
VIII. Рефлексія:
- Самооцінка учнів;
- Оцінювання роботи учнів вчителем.
IX. Домашнє завдання:
- дізнатися більше де використовували чорнило з гнойовика;
- яка інша назва різнокольорового гриба? (Сироїжки).
Література:
- М.І. Майхрук «Позакласна робота з природознавства» 1-4 класи, 2004р.
- О.В. Тагліна «Предметні тижні з природознавства в початковій школі», 2010р.
- Л.П. Хитяєва «Цікаві завдання з природознавства для початкової школи», 2008 р.
- Т. Тарнавська «Чорнильний гриб». Журнал «Колосок» № 6 2009 р.
- І.В.Грущинська «Природознавство» 3 клас, 2013 р.
як завантажити презентацію?*
Методично правильно розроблений конспект уроку. Багато різнорівневих завдань, цікавих вправ. Чудовий додатковий матеріал. Яскрава презентація, яка переносить тебе у справжній ліс. Думаю діти були в захваті.