mail@urok-ua.com

Конспект уроку з природознавства для 3 класу

“Поняття про енергію. Джерела енергії”

Автор: вчитель початкових класів Тюріна Юлія Володимирівна

Вчитель початкових класів Тюріна Юлія ВолодимирівнаТема. Поняття про енергію. Джерела енергії

Мета. Дати поняття «енергія», уявлення про від­новлювані та невідновлювані джерела енергії; формувати науковий світогляд; роз­вивати пам’ять, мовлення учнів, уміння аналізувати й порівнювати; виховувати бережливе ставлення до невідновлюваних джерел енергії.

Обладнання: мультимедійна презентація, картки зі словами для асоціативного куща, ритмічна мелодія для фізкультхвилинки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Продзвенів дзвінок –

Розпочнемо наш урок!

Допитливі в нашім класі діти

Про все хочуть знати на світі!

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

АНАЛІЗ ПОГОДИ

Сьогодні 14 листопада 2014 року. За вікном осінь. Температура повітря зранку була… . Небо похмуре. Парасольки можна залишити вдома, бо опадів не має. Не зважаючи на погоду за вікном, у нашому класі сяє 20 Сонечок. Настрій прекрасний! Дощу не очікується. Тому можемо сміливо розпочинати наш урок.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

«Передбачення»

Переходимо до вивчення нового розділу

(назва на слайді)

Що ми можемо з нього дізнатися?

  1. Кросворд
  2. По дроту гуляє,

Темряву розганяє.

(Електрика)

  1. Масляниста рідина,

З різким запахом вона,

Темно-бурий колір має,

Під землею залягає.

Чорним золотом її

Звуть всі люди на землі,

З неї роблять, любий друже,

Гас, бензин, машинне масло,

Фарбу, гуму і пластмаси.

(Нафта)

  1. Усі його люблять, усі його чекають, а хто подивиться — кожен скривиться. (Сонце)
  2. Синя стрічка блищить,

Щось тихенько гомонить.

І біжить собі, біжить,

Не зупиниться й на мить.

(Річка)

  1. Під землею вогонь горить, а на плиті обід кипить.

(Природній газ)

  1. Хоч безкрилий, а літає,

Безголосий – свище.

Хоч безрукий, а буває,

Груші з дерева збиває,

Навіть часом вириває

Сосни з коренищем.

А як втомиться – впаде

І нема його ніде.

(Вітер)

  1. Грію взимку я будови,

З мене паливо чудове,

Я потрібне для тепла,

З мене зроблені, до речі,

І такі корисні речі,

Як пластмаси, гума, фарба,

Ліки, спирт, бензин, смола.

Чи впізнали ви мене? Я — …

(вугілля кам’яне).

Кросворд

Отже, сьогодні ключовим словом нашого уроку є «енергія».

(Прикріпити на дошку)

  1. Гра «Дешифрувальник»

Розшифруйте слово, і ви дізнаєтеся тему уроку.

Інтерактивна вправа «Передбачення»

Спробуйте здогадатися, про що буде йтися на уроці. (Учні ви­словлюють припущення.)

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Розповідь учителя

До якої групи належать корисні копалини, які зображено на слайді?

(Горючі)         Слайд 10

Енергія є в усьому.

(Слайд 11.)

(Демонстрація зображення гідроелектростанції.)

Енергія падаючої води на турбіну також перетворюється на електроенергію.

Коли спалюється кам’яне вугілля, газ, торф, виділяється енер­гія, яка може нагрівати воду в наших батареях опалення або пере­творюється на електричну енергію.

(Демонстрація зображення електронної іграшки, ліхтарика, лампи, годинника.)

Енергія батарейки змушує світити ліхтарик, рухатися іграш­ку, стрілки годинника.

(Демонструється іграшка, яка починає рухатися або звучати після вставлення батарейки.)

Поживні речовини, які ми одержуємо з їжею, також містять енергію. Її ми витрачаємо під час ігор, виконання фізичних вправ або якоїсь роботи.

(Слайд 12)

Учені помітили, що використання енергії завжди приводить до якоїсь дії, руху.

  1. Робота за підручником

(Слайд 13)

Розгорніть підручник на с. 60. Знайдіть і прочитайте, що ж називають енергією?

Отже, енергія — це здатність тіла виконувати будь-яку роботу.

(Слайд 14)

  1. Продовження розповіді.

А звідки береться енергія, наприклад, у автомобіля? Її одержують із бензину, під час його згоряння у циліндрах. Ця енергія пускає у хід певні сили, які надають рух механізмам автомобіля. У результаті – двигун працює, і це стало можливим завдяки енергії.

(Слайд 15)

Енергію мають сонячне проміння, вітер і вода річок. (Слайд)

Від енергії Сонця працюють сонячні батареї.

Від енергії вітру – вітроенергетичні установки.

Від енергії води працюють гідроелектростанції.

Енергія зберігається у деревині, покладах газу, нафти, кам’яного вугілля і вивільняється під час горіння цих речовин

(Слайди)

Давайте ще раз скажемо, звідки черпає енергію людина?

(з їжі, Сонця, вітру, води)

Отже, це все є джерелами енергії

  1. Робота за підручником

На с. 61 прочитайте, на які 2 групи поділяються джерела енергії.

Які з джерел відносять до кожної з груп?

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Чи енергійні Ви, діти?

Оті дізнаємося, трішки відпочивши і виконавши вправи

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота в зошиті

(Слайди )

  1. Хвилинка-цікавинка

VІІ. РЕФЛЕКСІЯ. ПІДСУМОК УРОКУ

  1. Асоціативний кущ
  2. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

Закінчіть речення.

  1. Я дізнав(ла)ся на уроці …
  2. Я навчив(ла)ся …
  3. Мені сподобалося …
  4. Відновлювані джерела енергії — це …
  5. Невідновлювані джерела енергії — це …
  6. Задача

VІІІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Прочитайте текст підручника (с. 60—62).
  2. Дайте відповіді на запитання підручника (с. 62).
  3. Виконати завдання 4, 5 у зошиті

Презентація до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

  1. Пояснення нового матеріалу супроводжується демонстрацією великої кількісті ілюстрацій й предметів. Діти бачать, що іграшка рухається саме завдяки батарейці. Проте етап “Мотивація навчальної діяльності” я б перейменувала у “Актуалізацію опорних знань”.Тому що, не прослідковується жодної мотивації до навчання.

  2. Шановна Юліє Володимирівно! Мені сподобався Ваш урок! Доступне пояснення, гарний кросворд.
    З повагою, Олена Володимирівна

  3. Всі етапи уроку продумані вчителем так, щоб зацікавити учнів і ознайомити з різними джерелами енергії. На мою думку, потрібно менше слайдів, щоб вистачало часу дітям на обговорення такої важливої теми. Дякую.

  4. Використання на уроці мультимедійної презентації сприяє підвищенню навчальної діяльності. Вдало підібрані питання, які сприяють актуалізації опорних знань і підготовці до сприймання нового матеріалу. Вчителю вдалося досягти мети уроку.

  5. Тема уроку є дуже важко. Заслугою вчителя є те, що він завдяки інтерактивних та ігрових вправ спробував подати учням досить складний матеріал і йому це вдалося. Крім цього, вчитель спланував завдання для учнів шляхом роботи з підручником для розвитку вмінь та навичок. Щиро Вам дякую!!!

  6. Юлія Володимирівна зуміла спланувати урок так, що одна з нелегких тем по природознавству перетворилася на цікавий матеріал. А використання такої чудової презентації допомогло учням глибше проникнути в суть матеріалу, який вивчався. Дякую за творчість!

  7. Гарний технічний супровід уроку. Вчитель доречно використовує інтерактивні методи. Детальна рефлексія. За технологією “Росток” тема про енергію є в 1 класі, тому беру ваш доступний для дітей матеріал собі у копілку.

  8. Дуже важка для сприйняття третьокласниками тема. Але, дякуватиме Юлії Володимирівні, була напрочуд цікаво викладена. І, звичайно, набагато сприяла засвоюванню презентація, створена до цього уроку. Бажаю вчительці творчих успіхів!

  9. Тема уроку не проста и Юлія Володимирівна постаралась якнайкраще донести у доступній формі пояснити новий матеріал.Чудова презентація,розширюєте світогляд учнів.Спасибі за урок