Конспект уроку з розвитку продуктивного мислення для учнів 2 класу.
Автор: вчитель початкових класів Клешньова Марина Іванівна
Вашій увазі пропонується перший урок з розвитку продуктивного мислення для учнів 2 класу, за посібником “Планета міркувань” О.Гісь
Урок 1(с.4-9)
Тема. Розвиток перцептивних здібностей. Помилки в малюнках.
Кількість предметів. Відмінність, подібність.
Мета. Вчити учнів порівнювати малюнки і об’єднувати в групи
однакові предмети, показувати в малюнках зайві елементи,
знаходити помилки в поданих малюнках ;
розвивати увагу, спостережливість;
виховувати товариськість та дружбу.
Обладнання : кольорові олівці, навчальний посібник «Планета
Міркувань», 2кл., малюнки до теми, зображення планети
Міркувань .
Хід уроку
І.Організація учнів до уроку
ІІ. Ознайомлення з посібником « Планета Міркувань » для 2 класу
- На уроках розвитку продуктивного мислення ми продовжимо працювати з посібником Ольги Гісь « Планета Міркувань »
- Ви добре відпочили за літо, набрались сил, здоров’я, підросли. І от разом з новим навчальним роком ми починаємо захоплюючу міжзоряну подорож. Ми знову вирушимо у безмежні простори Всесвіту Знань до сузір’я Логіки і зробимо висадку на планету, цікавішу, яскравішу, захоплюючу за яку ви навряд чи зустрінете. Загадкова, незвідана, безмежна, вона радо відкриє свої великі й не дуже таємниці всім, хто любить міркувати над цікавими завданнями, задачами, головоломками, ребусами, кросвордами, хто не боїться труднощів і звик доводити справу до кінця. Ви з подібними завданнями чудово впоралися в минулому році. Тепер вам стануть у пригоді ці знання. Ті з вас, хто буде уважним і наполегливим, легко розшифрують закодовані послання агента Пігулки , доберуть ключі до шифрограм, над якими мудрує інспектор Розкодуйко. Ви навчитесь приборкувати літери , розгадувати незвичайні кросворди, чайворди, ребуси, дивовижні приклади і загадки. Дізнаєтеся, в які ігри грають на Планеті Міркувань-2, і зможете позмагатись з її мешканцями у винахідливості та кмітливості. Інколи подорож може видатися складною, але не слід втрачати віри в свої сили, бо, по-перше, сміливим, завзятим і допитливим завжди відкриваються найбільші таємниці, а, по-друге, разом- ми сила! Запросіть у подорож своїх друзів, знайомих, батьків, дорослих, адже вони всі теж полюбляють мандрувати.
ІІІ. Оголошення теми уроку
- Перегорніть сторінку, ввімкніть на всю потужність фантазію та уяву.Сьогодні на уроці ми з вами перевіримо чи не втратили ви своїх навиків і вмінь щодо спостережень .
- Ми маємо бути надзвичайно уважними та спостережливими, щоб побачити однакові малюнки , відмінності між малюнками , а також помилки в малюнках .
ІV. Робота над темою уроку .
4.1. Спостереження за малюнками і знаходження помилок в них.
– Прослухайте уважно віршик А.Костецького про хлопчика Вітю і допоможіть мені його закінчити..
Геть усе-усе на світі переплутав хлопчик Вітя.
Каже: «Діти вчаться в полі,
А комбайн працює в школі.
Всіх людей стрижуть в лікарні,
А лікують в перукарні.
Ми книжки берем в аптеці,
Ліки — у бібліотеці».
Ой, який Вітьок дивак!
Ти ж бо знаєш —…(це не так)
– Що тут неправильно?
– Обґрунтуйте свою відповідь.
– Давайте разом переставимо місцями слова так, щоб все відбулось у віршику за «правильним сценарієм»
Діти, звісно, вчаться в… (школі),
А комбайн працює в… (полі).
Ми лікуємось в… (лікарні),
А стрежемось в… (перукарні).
Ліки беремо в… (аптеці),
А книжки в… (бібліотеці).
4.2. Робота в посібнику завд . 1 с. 4.
-Уважно розгляньте малюнки. Що тут не так? Поясніть.
Завд. 2 с. 5 .
-Подивіться уважно, подумайте і скажіть, чи може так бути насправді?.
V. Фізкультхвилинка
VІ. Кількість предметів.
6.1. Визначення кількості предметів
– А зараз попрацюємо в парах. Перед вами лежить картка, визначте кількість кожного предмету, який зображений на ній.
6.2. Робота в посібнику завд . 3 с. 6.
– Скільки предметів ви бачите на малюнку? Назвіть кожен з них.
– Чи можна їх назвати одним словом? Яким?
Завд . 4 с. 6.
- Скільки тварин ви бачите на малюнку? Назвіть їх. В які групи їх можна об’єднати?
- Знаходження відмінностей і подібностей.
- Перед вами на столах лежать малюнки, на перший погляд вони однакові, але в них є 7 відмінностей, знайдіть їх. Розмалюйте. (робота в парах)
- З’ясуйте кількість відмінностей у слідуючій парі малюнків, обведіть їх.
Робота в посібнику завд . 5 с. 7.
- Між табличками ліворуч і праворуч у першому завданні є 4 відмінності, знайдіть їх.
- Скільки відмінностей у другому і третьому завданнях? Знайдіть самостійно і запишіть відповіді у квадратиках.
Завд . 6 с. 7.
- Знайдіть в таблиці дві однакові клітинки і зафарбуйте їх : дівчатка– в рожевий колір, а хлопчики – в зелений.
- Вправи на спостережливість та увагу.
Завд . 7 с. 8-9.
- У кожному ряду від 1 до 10 розгляньте фігури ліворуч і з’ясуйте, під яким номером вони заховалися серед інших фігур свого ряду. Обведіть правильну відповідь.
- Перевірте, чи такий ряд у вас утворився.
- 4
- 4
- 4
- 2
- 3
- 2
- 4
- 2
- 2
- 4
VІІ. Підсумок уроку
– Ви чудово справились із завданнями.
– Що нового навчились на сьогоднішньому уроці?
– Що найбільше сподобалося?
Урок цікавий, продуктивний. Подібні види роботи я особисто проводжу на уроках інваріантної частини. У Вас, напевно, є окремі уроки? Хотілося б ознайомитися з підручником О Гісь “Планета міркувань”, запозичити нові види роботи з розвитку продуктивного мислення. Дякую за новинку.
Марино, дуже добре, що у вас є можливості проводити такі уроки! Вони розвивають мислення , увагу, пам”ять, що дає можливість вашим учням у майбутньому глибше засвоїти знання і застосувати їх у житті.