Конспект уроку з теми: «Ненаголошені голосні в корені слова»
Автор: вчитель початкових класів Кондакова Тамара Леонідівна
Українська мова. 3 клас
Тема: «Ненаголошені голосні в корені слова».
Мета: з’ясувати, які голосні звуки потребують перевірки в корені слова; активізувати отримані на уроках з російської мови знання про спосіб перевірки ненаголошених голосних у корені слова; формувати вміння користуватися цим способом у практичній роботі; розвивати мислення, увагу, пам’ять, пізнавальну активність.
Обладнання: картки, моделі.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Прочитайте слова. Відшукайте серед них споріднені слова до слова піч.
- Чому ці слова можна назвати спорідненими?
випічка, печінка, печатка, печериця, припічок
- Чи можна вважати спільнокореневими словами нарукавник і ручний? Яке явище відбувається в корені цих слів?
- Для чого ми повинні вміти розбирати слова за будовою, знати про явище чергування голосних і приголосних у корені слів, вміти добирати споріднені слова?
- Хвилинка з каліграфії.
нарукавник, випічка, сільський
(розбирають слова за будовою)
- Словниковий диктант.
Сьомий день, хлопчик Йосип, дівчинка Льоля, смачний, майонез, цьогорічні канікули, вишневого кольору.
III. Постановка навчальної задачі.
- Ви добре знаєте, коли в словах вживаються сполучення йо, ьо. Але мене дуже зацікавило написання слова вишневого. Ось такі варіанти написання слова я побачила:
вишневого
вешневого
в__шневого
- Постановка навчальної задачі.
- Пошук рішення.
- Прочитайте подані слова. Зверніть увагу, що ненаголошений голосний [е] у вимові наближається до [и], а ненаголошений [и] – до [е].
м[еи]довий в[ие]шневий
п[еи]карня кр[ие]ло
ш[еи]потіти м[ие]нуле
в[еи]ликий хв[ие]лина
ІV. Моделювання.
V. Фізкультхвилинка
VI. Відпрацювання одержаних знань і умінь.
- Вибір перевірних слів із запропонованих. Позначають корінь, наголос (картки).
ст__бло пень
в__рба широко
п__кти верби
ш__рокий жити
гр__бний стебла
ж__ття гриб
п__ньок лис
л__сячий спечений
- Робота з текстом (впр.224, с.80. Підручник «Українська мова» Н.В.Гавриш, Т.С.Маркотенко)
VII. Підсумок уроку
- Що нового вивчили на уроці?
- Як перевіряють ненаголошені голосні в коренях слів?
VIII. Домашнє завдання.
впр. 225, с.80. (підручник «Українська мова» Н.В.Гавриш, Т.С.Маркотенко)
Урок побудований методично правильно. Вчителька підвела учнів до вирішення проблемного питання – яку букву писати в ненаголошеному складі. Мені сподобалися моделі – підказки. На мою думку, мало вправ на відпрацювання одержаних знань і умінь.
На уроці ведеться важлива робота по розвитку орфографічної зоркості. Вчитель використовує моделі для перевірки ненаголошених голосних, на мій погляд дуже цікаві! Але крім роботи з окремими словами я не побачила ні творчої, ні самостійної. Робота з текстом по підручнику ,але яка саме не вказано.
Мені здається, в 3класі можно встигнути більш завдань.Мені не вистачило вправ на етапі закріплення. Мета уроку досягнута не повністю.Вибачте.
Тамаро Леонідівно! Теоретичний матеріал подано у чіткій системі відповідно до вимог мовознавчої науки.Ви забезпечили виховні вимоги уроку.Дидактичний матеріал дібраний із власне української лексики.Хороший робочий урок.Дякую