Конспект уроку з української мови для 3 класу
“Ознайомлення з префіксом як значущою частиною слів”
Автор: Вчитель початкових класів Агаркова Вікторія Вікторівна
ТЕМА. Ознайомлення з префіксом як значущою частиною слів.
МЕТА. Дати поняття про префікс як значущу частину слова; ознайомити учнів з роллю префіксів у словах; закріпити знання дітей про морфемну будову слова; розвивати навички грамотного і каліграфічного письма; формувати вміння визначати і позначати префікс у словах виховувати любов до природи.
ОБЛАДНАННЯ. Презентація, малюнки з тваринами, картки для роботи в парах, сердечка для рефлексії.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Пролунав уже дзвінок.
Нас покликав на урок.
Щоб знання ми здобували
І розумними зростали.
– Сьогодні до нас на урок завітали гості. Давайте з ними привітаємось. Дякую. Сідайте.
– На уроці я запрошую вас до… (слайд 1). Так. Я запрошую вас до лісу.
Пухкенькі пташенята
В сонливої сови. (слайд 2)
Найкращі травенята
В шумливої трави (слайд 3)
У вітра – найспритніші
Веселі вихорці. (слайд 4)
У сонця найясніші
Гарячі промінці (слайд 5)
У річки голубої –
струмочки гомінкі. (слайд 6)
В дороги степової –
стежиночки в’юнкі. (слайд 7)
- Тож починаємо працювати.
Зошит свій я відкриваю,
Навскіс я його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно – не зігнусь,
Буду я писати вправно –
До роботи я берусь.
(число, ( сьоме грудня, класна робота)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
– А ось і перший мешканець лісу нас зустрів на стежині. Здогадайтесь, хто це?
Робота над загадкою
Я вухатий ваш дружок,
В мене сірий кожушок,
Куций хвостик, довгі вуха,
Я усіх-усіх боюся. (Зайчик) (слайд 8)
– Скільки складів у слові зайчик?
– Який перший склад? Другий?
– Скажіть, а чи можна перенести це слово так: за- йчик? (Ні)
– А, зайчик, діти, прийшов до нас не з порожніми лапками, а приніс він нам завдання. Каліграфічну хвилинку.
– З якою буквою ми будемо писати з’єднання під час каліграфічної хвилинки? (З’єднання з буквою з. Коментування учнями з’єднань).
За зу зл ов на ар
Зайчик – зв-букв. аналіз слова
У лісі під кущем ховається полохливий зайчик. – деформов.речення. Робота над реченням.(х-ка, схема).
ІІІ. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
Мозкова атака.
– А зараз ми подорожуємо далі лісом. (слайд 9)
– Як називаються люди, які доглядають ліс? (Лісники) (слайд 10)
– Як називають ягоди, що ростуть у лісі? (Лісові) (слайд 11)
– А як називають край лісу? (Узлісся) (слайд 12)
– Старий, віковий ліс… (праліс). (слайд 13)
Лісники, лісові, узлісся, праліс. (слайд 14
– Що це за слова? Доведіть свою думку.
– Який вони мають корінь? (ліс)
– На які групи ви можете поділити ці слова?
– А можливо хтось знає, що називається префіксом?
– А що ви знаєте про префікс?
– Сьогодні на уроці ми починаємо цикл уроків, на яких будемо вивчати префікс. Дізнаємось з вами, яку роль виконує префікс у слові, для чого він існує. (слайд 15)
Отже, перед нами стоять такі завдання:
- Дізнатися яка частина слова називається префіксом?
- Яку роль виконують префікси?
- Удосконалювати вміння розбирати слова за будовою.
- Утворювати і записувати нові слова з префіксами.
– А що таке префікс, ми дізнаємось детальніше, коли відвідаємо прес-конференцію. Тож я з групою учнів запрошую вас на прес-конференцію. Прес-конференція – зустріч з журналістами. Вона проводиться для того, щоб глибше про щось дізнатися і написати про це в газеті чи повідомити по радіо, телебаченню. На прес-конференцію до нас завітали Мудра Сова, Їжачок – Трудівничок, Сорока-Історик та дівчинка журналіст. (слайд 16)
Отже розпочнемо прес-конференцію.
Журналіст. Ви працюєте над науковою темою „Префікс”. Скажіть, а звідки прийшло до нас це дивне слово?
Сорока-Історик. Воно прийшло до нас із латинської мови, в перекладі означає „причеплений перед чимось”. (слайд 17)
Журналіст. А перед чим „причіплюється” ПРЕФІКС?
Мудра Сова. Префікс стоїть перед коренем. (слайд 18)
Журналіст. А скільки префіксів в українській мові?
Їжачок-Трудівничок. Префікси дуже поширені в українській мові. Їх налічується близько двох десятків. (слайд 19)
Журналіст. Які префікси найчастіше вживаються?
Мудра Сова. Найчастіше вживаються префікси, в-, за-, з-, по-, при-. (слайд 20)
– Що ж прес-конференція завершилась. А тепер давайте підсумуємо сказане. І спробуємо сформулювати правило, що називається префіксом? А допоможуть нам в цьому зашифровані слова. (квазі письмо)
– Давайте порівняємо наше правило з правилом у підручнику на с. 100.
– Читання правила вголос.
– Про що ми довідалися з правила?
- Префікс стоїть перед коренем.
- Служить для утворення нових слів.
- Оберіть значок, яким ми будемо позначати префікс. (Позначається ¬) (слайд 21)
IV. Первинне закріплення нового матеріалу.
– Отже ми вже знаємо, що називається префіксом тож рушаємо далі в подорож лісом. Мудра Сова залишила для нас завдання – казку. Але ми будемо не тільки слухати казку, а й будемо допомагати утворювати нові слова.
Жило-було собі слово в лісі. Лунало воно так: ЙТИ. Родини не мало, бо постійно було в дорозі. Втомилося дуже, бо мусило все йти, йти, йти. І друзі погубилися. От і почувалося це слово в дорозі дуже нещасливим.
Аж ось наздоганяє його на шляху веселий галасливий гурт частинок слів. Познайомилися. Виявилося, що це Родина префіксів. Поділилося слово Йти з префіксами своєю журбою. (слайд 22)
Тут вони зашуміли, кинулися наввипередки пропонувати йому свою допомогу. Слово ЙТИ здивувалося – чи ж то можливо йому допомогти? Підбігла частинки ПРИ-, і попросила дозволу стати попереду, … отрималось слово …ПРИЙТИ. От і перепочиває слово ЙТИ. (слайд 23)
Далі часточка ЗА- взялась за роботу, якраз біля гостинної господи це трапилось. Яке слово утворилось? ЗАЙТИ. (слайд 24)
Зайшло втомлене слово, перепочило, підкріпилося. Далі час рухатися. А нові друзі поряд, не покидають. Чи не здогадаєтесь, яка часточка далі повела наше слово? Ви-Утворилося слово ВИЙТИ. Вийшло, йде по дорозі, аж ось джерело перетинає шлях. Яку б часточку ви запросили? Так через місток часточка ПЕРЕ- ПЕРЕЙТИ допомогла. (слайд 25)
Ось так дружні частинки – префікси допомогли слову ЙТИ всі труднощі подолати, до мети ДІЙТИ, а все тому, що справжніх друзів вдалося ЗНАЙТИ. (слайд 26)
– Давайте почитаємо, які слова ми утворили за допомогою префіксів?
Прийти, зайти, вийти, перейти, дійти, знайти.
– Запис на дошці і в зошитах. Визначити префікс, повторити правило (для того щоб позначити префікс треба спочатку знайти корінь).
V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
– А ось чарівна Бджола прилетіла до нас зі своїм завданням.
1) Коментоване письмо на дошці: вправа 241.
– Що таке антоніми?
2) Наступне завдання принесло Лисичка. Робота в парах: завдання на листочках.
– Перевірка роботи (учні читають текст)
3) Протягом усього уроку за нами спостерігав Іжачок і підготував для нас завдання – гру „Шаради”. За допомогою підказок утворіть слова.
- Префікс від слова підніс, корінь від слова вода, суфікс від слова грибний, закінчення від слова білий. (Підводний).
- Префікс від слова завести, корінь від слова напис, суфікс і закінчення від слова ручка. (Записка).
– Давайте запишемо утворені слова і зробимо розбір слів за будовою. (Згадати алгоритм)
Коментоване письмо біля дошки.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Ось і добігла кінця наша подорож лісом.
– Звірята питають вас:
– З якою частиною слова ми познайомились на уроці?
– У когось виникли труднощі з визначенням префіксів?
– Як їх подолати. (Розкажіть правило).
– Подаруйте сердечка тим звіряткам, чиї завдання вам сподобались найбільше.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: правило; різні завдання від білочки.
Презентація до уроку
Робота, яку Ви, Вікторіє Вікторівно, провели по підготовці до уроку та на уроці, є дуже великою, а саме: створення слайдів, підготовка учнів до прес – конференції, доповнення казки на уроці, підбір матеріалу для уроку та ін. Але я впевнена, що в такий нестандартний спосіб Ви дали дітям глибокі нові знання. Дякую Вам.
Вікторія Вікторівна, ідея уроку мені сподобалася. Ви провели дуже велику підготовчу роботу. Сам урок цікаво, методично правильно побудований, з комп`ютерною підтримкою, насичений ігровими моментами. Але, на мою думку, перенасичений слайдами. Хоча нестандартний урок – це творчість учителя. Дякую.
Урок в цілому сподобався. Він потребує ретельної підготовки до його проведення як вчителя, так і учнів-помічників, що виконуватимуть ролі журналістів, сороки тощо. Цікаво і методично вмотивовано є використання слайдової підтримки, що наочно узагальнює навчальний матеріал і сприяє кращому його засвоєнню учнями – візуалами.
Сподобався ваш урок! Стільки інтерактивних вправ, різноманітних видів діяльності, всі етапи уроку взаємопов’язані і “випливають один з одного”! На кожному етапі проводився міні-підсумок уроку!
Дуже – дуже гарний урок! Різні форми роботи (преконференція, робота з підручником, мозкова атака), логічна послідовність (повторили корінь, вивчаємо префікс; завдяки знанням про префікс діти складають казку), цікаві завдання (шаради, загадки. складання казки), мультимедійна презентація. Дуже грамотно все продумано. Дякую, Вікторії Вікторівні за гарний урок!
Чудовий урок! До вподоби всі види завдань та форми роботи, які запропоновані учням. Логіка урока продумана, психологічний комфорт учнів на вищому рівні. Сучасний підхід до навчання використаний на максимумі. Викладений методичний доробок – зразок роботи творчо працюючого учителя. Подальших творчих успіхів Вам, Вікторія Вікторівно!
Вікторіє Вікторівно! Ваш урок побудований методично правильно ,використані інтерактивні технології навчання, елементи конференції,а це велика підготовка до роботи в старших класах та написання наукових робіт,тобто МАН.На протязі всього уроці Ви використовуєте і ігрові елементи роботи. Ви учитель з Великої літери.Батькам Ваших учнів пощастило ,що вони мають такого творчого вчителя. Здоров’я Вам та творчої наснаги.
Велике спасибі, Лідіє Степанівно, за теплі слова та професійну точку зору.