mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови для 5 класу

Правопис префіксів роз-, без-, через-

Автор: учитель української мови і літератури Скоблей Лідія Степанівна

Вчитель-української-мови-та-літератури-Скоблей-Лідія-СтепанівнаТема: Правопис префіксів роз-, без-, через-.

Мета:

  • Познайомити п’ятикласників із вимовою та написанням префіксів роз-, без-, через-.
  • Розвивати уміння розрізняти правопис різних префіксів; розвивати орфографічну і зорову пам’ять, творчість учнів.
  • Учити складати різноманітні творчі роботи, грамотно записуючи префікси роз-, без-, через-.
  • Прищеплювати чарівні та незвичайні почуття до всього прекрасного.
  • Виховувати повагу один до одного.
  • Виховувати особливий інтерес до предмета.
  • Розвивати комунікативні, соціальні і творчі компетентності.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Форми і методи роботи на уроці : робота в парах, , метод «Рефлексія», метод «Релаксація », , усна робота, гра, бесіда, метод «Мікрофон», творча робота.

Обладнання: епіграф до уроку, записи слів, мультимедійна дошка за програмою Ponabord, комп’ютер.

Очікувані результати :

Після уроку учні зможуть

  • дізнатися про префікси, розрізняти їх і написання префіксів роз-, без-, через-;
  • уміти використовувати ці правила при написанні різних текстів;
  • розвивати творчість учнів.

 Хід уроку

  1. I. Організаційний момент.

Подивіться один на одного, візьміться за руки і передайте тепло своїх сердець

друзям.

На інтерактивній дошці написаний епіграф, а учні намагаються пояснити його зміст.

епіграф уроку

II. Актуалізація знань, умінь і навичок учнів.

1.Оголошення теми і мети уроку.

Учитель оголошує тему та мету уроку.

Слайд № 2.

Слайд 2

(П’ятикласники пояснюють, що вони повинні уміти і знати, та які очікувані результати )

2.Усна робота.

(фронтальна робота)

Метод «Мікрофон» 

-Яку частину слова називаємо префіксом?

– Прийменник –це…

– Чи є різниця між префіксами і прийменниками?

– Як пишуться префікси зі словами?

– Про які правила написання префіксів ви знаєте ?

– Як визначати префікс ?

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Емоційна підготовка до уроку.

-Посміхнулись один одному і побажаємо успіхів та гарного настрою. Тільки так треба починати урок!

2. Перевірка домашнього завдання.

Перевіряю домашнє завдання, пройшовши по класу, роблячи коментарі, а далі учні запитують один одного.

3. Експрес –опитування (учень – учня ).

(Учні заздалегідь готували вдома по 2 запитання, задають ланцюжком про префікси та прийменники. Наводять приклади.)

Знання і відповіді учнів оцінюються самими учнями (тобто самооцінка з коментарями.

IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

1. Усна робота .

 Метод « Передбачення»

 ( А потім із записом у зошити)

Слова написані на слайді, а учням треба правильно переписати, використовуючи раніше набуті знання ( у слова є й помилки, їх потрібно помітити і записати вірно, а потім пояснити цю орфограму).

Слайд № 3 Беззбройний, розписати, бесхмарний, розказати,
  безцінний, ростин, роздум, розмах, бескоштовний, бездощовий,
  безкорисний

Далі йде самоперевірка за написаним на мультимедійній дошці.

Учитель разом з учнями робить висновки щодо написання префіксів роз-, без-, через-.

Звертаємося до правил у підручнику.

2. Складання плану .

3. Вибірковий диктант.

Учитель читає речення, а учні записують тільки слова з префіксами роз-, без-через-.

Цвіти, вишенько, зелененькими гілочками розпустися, сонячними променями розмалюйся, з теплим вітром розцілуйся. Яскраве проміння йшло через шибки, і від того на стінах грали роз­шиті голубами рушники . У роз­крите вікно йдуть незвичайні запахи розпущених квітів . Через розштормоване море керує свій малесенький катерок безстрашний татусь .

Перевіряються виписані слова, пояснюється їхнє написання.

V. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок учнів.

 1.Розподільний диктант.

Переписати слова зі слайду, вставивши потрібний префікс, і записавши в 2 стовпчики, розподіливши за орфограмами.

лити, ..дерти, ..штовхнути, ..носити, ..фотографувати, ..щулити,

ро…мова, ро…гадка, бе…смертя, ро…копка, бе…межжя, бе…бородий, бе…вусий, ро…повісти, ро…плести, бе…дощовий

Слайд № 4

З-, роз-, без- С-
Злити, здерти, зносити, розмова, розгадка, безсмертя. розкопка, безмежжя, безбородий, безвусий розповісти, сфотографувати
розплести, бездощовий  
  Зіштовхнути, зіщулити !!!

 2. Робота в парах.

 Метод «Робота в групах»

Учні працюють за партою попарно .

До запропонованих слів дописати префікси роз-, без-, розібрати за будовою. А потім із виділеними словами скласти і записати речення. Можна і вірш написати ( акровірш чи сенкан) .

Слайд № 5

робити
дати
водний
хмарний
бідніти
мовчати
чавити
мити
лижний
цінний

Перевіряємо завдання, визначаємо найкращу роботу.

3. Словниковий диктант

 Слайд № 6
Слайд 6

(за слайдом на дошці перевіряють написане)

4. Гра «Так! Ні!».

Пропоную слова із префіксами і називаю префікси роз-.без-, через-, з-, с-( у будь-якому порядку), а учні кажуть «Так « чи «Ні».

5. Граматична хвилинка. 

  • Розібрати за будовою запропоновані слова.

Розтин, розкішний, розказати; безлад, безмежний, безводно.

  • . Указати частини мови.

6. Творча робота. 

Написати твір-нарис «Природа навколо нас», викориcтовуючи слова:

розлитися, розмаїття, безхутряний, безхмарний, безціннний.

Слайд № 7
Слайд 7

7. Слово вчителя.

Підводжу підсумок. Оцінюю роботу п’ятикласників.

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

Метод «Мікрофон » .

  • Чи запам’яталось щось вам найбільше?
  • Що вразило вас ?
  • Що б ви порадили ?

VII. Домашнє завдання.

Додому даю диференційоване завдання ( творче завданняна вибір)

Скласти будь-яку творчу роботу, використовуючи префікси, вивчені на уроці.

(Розмір 5-6 речень)

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

  1. Досить цікавий та насичений урок.Види робіт підібрані дуже вдало та вони є різноманітними за формою та призначенням. Усі вони сприяють досягненню мети уроку та вироблення в учнів позитивного ставлення до уроку.

  2. Лідіє Степанівно! Дякую за розробку конспекту уроку. Добре, що велику увагу приділяєте емоційному настроєві п’ятикласників. Завдання, що виконують учні під час уроку, відповідають їх віковим та індивідуальним особливостям. Сподобалося те, що учні вміють працювати самостійно (оцінюють відповіді та коментують їх, роблять висновки щодо вивченого матеріалу).

  3. Лідіє Степанівно! Пишаюся тим, що знаю Вас особисто, мала нагоду переймати Ваш досвід. Не перестаю захоплюватися Вами! Ви – майстер!

    1. Галино! Якщо Ви викладаєте українську мову та літературу ,то Ви б не питали, а глянули б у довідник, бо там написано, що можна так і так, але більше правильно,бо вірною буває дружина, хоча в деяких словосполученнях можна 2 варіанти.Якщо Ви знаєте, що є посібники українського правопису, де пояснюється :у багатьох випадках є подвійне написання(особливо зараз).

  4. Урок майстра. Як все продумано, скомпановано та подано учням! Вийшов такий звичайний – незвичайний урок! Саме за такими уроками ховається надзвичайний труд вчителя. Саме такі уроки навчають учнів і приносять їм радість пізнання, а вчителю моральне задоволення. Читати Ваші публікації, Лідіє Степанівно, одне задоволення. Дякую, що надаєте свої наробки для навчання колег..

    1. Дякую за вашу оцінку моєї роботи .Усе життя старалась,але якось не знаходила цей сайт .Низький уклін Вам усім!

  5. Цікавий урок з української мови. Керуючись навчально-пізнавальною діяльністю учнів учитель виявила глибокі знання фактичного матеріалу, методику створення проблемних ігрових ситуацій. Учителю вдалося реалізувати триєдину мету навчання.