mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови для 6 класу
“Загальна характеристика частин мови”

Автор конспекту: учитель української мови та літератури Ірина Слоква Вікторівна

Презентація до уроку

Тема уроку. Загальна характеристика частин мови

Мета уроку:

  • повторити відомості про частини мови, їх класифікацію;
  • формувати вміння розпізнавати самостійні та службові частини мови в реченні та тексті; усвідомити різницю між самостійними та службовими частинами мови;
  • розвивати логічне мислення школярів, уміння аналізувати й узагальнювати, сприяти творчій активності учнів;
  • виховувати естетичні смаки, любов і повагу до рідної мови, художнього слова.

Тип уроку:  урок узагальнення і систематизації знань

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

– Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:

Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Тема нашого уроку «Загальна характеристика частин мови».

Діти, а для чого нам потрібно вивчати рідну мову, учити частини мови?

Правильно, , щоб бути грамотними, розумними, поповнити свій словниковий запас, правильно складати словосполучення, речення, висловлювати власні думки тощо.

Адже в нашій мові дуже багато слів. І крім наявних, повсякчас народжуються  нові й нові слова.

Проте для опанування мови не досить знати її словниковий склад, треба добре володіти граматикою, яку ще називають Царицею наук.

Таким чином, наша мова – це океан слів і граматика, мудрий господар, володар цього океану. Сила граматики в тому, що вона групує нескінченну кількість слів у певні групи, класи. Один із таких найважливіших класів – частини мови. Можливо хтось скаже, який розділ мовознавчої науки вивчає частини мови?

Так, правильно. Це – морфологія.

Морфологія – це розділ науки, який вивчає слово в частинах мови.

ІІІ. Повторення та узагальнення окремих фактів, подій, явищ.

Опрацювання опорного плакату “Дерево морфології”

Розділ науки про мову морфологію можна уявити деревом, його гілки – частинами мови, листя на гілках – словами.

Розглядаємо плакат, наводимо приклади слів на кожну з частин мови.

IV. Повторення і систематизація основних теоретичних положень.

Опрацювання таблиці “Частини мови”. Робота в парах

– Скільки в українській мові частин мови?

– На які групи поділяються частин мови??

– Скільки самостійних частин мови?

– Чому ми ці частини мови називаємо самостійними? Чим вони характеризуються?

– Скільки службових частин мови?

– Яка роль службових частин мови?

– Як називається особлива частина мови, що не є ні самостійною, ні службовою?

V. Узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.

Отже, ми з’ясували значення в мові кожної частини мови, знаємо, що самостійні частини мови мають лексичне і граматичне значення: морфологічні і синтаксичні ознаки. А службові частини мови служать для зв’язків слів і частин складного речення, вираження зв’язків між словами в реченні, надають словам чи реченням додаткових відтінків або служать для творення деяких граматичних форм та нових слів.

Перевіримо, як ви вмієте розрізняти частини мови.

1. Лінгвістична гра.

Якщо ви правильно розподілите частини мови у колонки.

Знайомий, один, пахучий, обов’язок ,два, дев’яносто, спритний, думка, тридцятий, окуляри, сімсот, світанок, найкращий, вправна, великий, привабливі, дихання, вільний.

Іменник                                     Прикметник                                            Числівник

2. Лінгвістична фізкультхвилинка

  Учитель читає слова різних частин мови. Учні уважно слухають. Почувши іменник – піднімають руки вверх, прикметник – в сторони,  дієслово – вперед, числівник – підносять до плечей, займенник – ставлять руки на пояс, на інші частини мови не реагують.

Мова, рідний, під, чарувати, одна, моя, сім, бо, твій, бринить, солов’їна, ой, колиска, щаслива, наша, говорімо, голосно, дванадцять, звук.

3. Яке орфографічне правило ілюструє ця поезія? Сформулюйте його. Випишіть слова, що ілюструють приклади на це правило. Виділіть орфограми в словах.

Жили – були дієслова,
Рухливі й жвавії слова,
Які скакали, веселились
Й нікому зроду не корились
Та стало враз життя сумне,
Коли з’явилась частка не.
Вона веліла не співати,
Не пустувать, не розмовляти…
Дієслова “не” не стерпіли
І стати поруч не схотіли.

Яка частина мови пишеться з дієсловами окремо? ( Частка )

4. Вибірковий диктант.

Знайдіть займенники, запишіть. ( Крім особових займенників, є й інші розряди за значенням, спробувати відшукати і їх ).

До рідного слова торкаюсь душею,
Боюсь очорнити чи зрадить його.
З цих слів наша мова, пишаємось нею
Це музика й пісня народу мого.

Без неї не зміг би на світі прожити,
Не зміг би помітить земної краси,
Не чув би й не бачив, як шепчеться жито,
З якого стікають краплинки роси.

Вона – джерело й найчистіша криниця,
З якої черпаю натхнення й снагу.
Вона кришталево дзвенить і іскриться,
Я нею тамую духовну жагу.

У шелесті трав, у цвітінні калини
Я чую цю мову у сні й наяву.
Вона в моїм серці, – це вся Україна,
Я дихаю нею, я нею живу!

5. Вправа « Знайди зайве речення»

 –  Прочитайте фразеологізми. Поясніть значення кожного з них. Знайдіть числівники та «зайве» речення. Доведіть свою думку.

  1. Говорить п‘яте через десяте.
  2. Зробить на копійку, а розмов на п’ятак.
  3. Сім раз відмір, один раз відріж.

– Що таке числівник ? Наведіть приклади.

– Що таке фразеологізми? Наведіть власні приклади.

6. Вправа «Будь уважним»

Про яку  самостійну частину мови не йшлося на уроці?

Чим прислівник відрізняється від інших самостійних частин мови? (Незмінний)

Знайдіть прислівник в усмішці:

–        Яку фразу найчастіше говорять учні на уроці?
–        Не знаю…
–        Правильно!
–        Складіть речення з даним прислівником.

7. Поетична хвилинка

З поезії  виписати службові частини мови.
Спитай себе, дитино, хто ти є,
І в серці обізветься рідна мова;
І в голосі яснім ім’я твоє
Просяє, наче зірка світанкова.
З родинного гнізда, немов пташа,
Ти полетиш, де світу далечизна,
Та в рідній мові буде вся душа
І вся твоя дорога, вся Вітчизна.
У просторах, яким немає меж,
Не згубишся, як на вітрах полова.
Моря перелетиш і не впадеш,
Допоки буде в серці рідна мова.

– Чому ці слова належать до службових частин мови?

– Чим відрізняються самостійні частини мови від службових?

8. Завдання «ОЙ»

Скласти з вигуком «ОЙ» 5 речень:

1.Дорікання.
2.Страх.
3.Переляк.
4.Горе.
5.Здивування.

VI. Підсумки уроку.

Вправа «Закінчи речення»

–        Сьогодні на уроці ми повторювали…
–        Мені важко далося…
–        Я зрозумів….

Скласти діалог на тему: «Частини мови»

VII. Домашнє завдання.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Урок відповідає чинній програмі з української мови,методично побудований грамотно та творчо.Конспект уроку містить цікаві форми та методи.Дуже вдала і гарна мотивація уроку.Сподобалося ефективне використання робочого часу.Дякую

  2. Ірино Вікторівно! У Вас дуже цікаво побудований урок ,багато нестандартних і цікавих форм роботи,увесь матеріал має велику виховну спрямованість.Ви підібрали цікаві тексти для роботи і постійно звертаєте на це увагу. учитель пропонує на уроці творчу роботу ,цікава форма “Підсумок уроку”( або “Рефлексія”) .І головне, протягом уроку вчитель працює над частинами мови. Ви досягли мети уроку,я думаю.