Конспект уроку з української літератури в 10 класі. Тема: ” Проблема еміграції галицьких селян до Канади в к. 19 – на п. 20 століття за новелою В. Стефаника ” Камінний хрест” ( ” Із України линуть журавлі”).
Автор: Вчитель української мови та літератури Мишура Любов Іванівна
Трагедія в родині Івана Дідуха за новелою В. Стефаника” Камінний хрест” спонукає задуматися над сенсом життя, власною долею, долею України. Адже Вітчизна у кожного – одна, найкраща і неповторна. Для нас, українців, Україна – це і червоная калина під вікном, і солов’їна пісня у вишневому саду, і батьківська хата, заквітчана матусиними вишиванками… Яке це щастя!
Тема уроку: «Проблема еміграції галицьких селян в кінці 19 – на початку 20ст.» ( « Із України линуть журавлі») за новелою В. Стефаника
« Камінний хрест»
Мета:
- навчальна: з’ясувати причини еміграції галицького селянства до Канади; розкрити трагізм долі Івана Дідуха ;
- розвиваюча:удосконалювати навички ідейно-художнього аналізу прозового твору, уміння працювати самостійно з додатковою літературою , узагальнювати, робити висновки; розвивати усне мовлення, творчу уяву;
- виховна: виховувати любов до Батьківщини, почуття національної свідомості й гідності.
Обладнання: портрет В.Стефаника, вишитий рушник, відео « Моя священна Марківська земля», уривок із фільму « Камінний хрест», панно « З України линуть журавлі», відеозапис.
Тип уроку: урок – психологічне дослідження.
Учні класу об’єдналися в 3 групи по 5 – 6 чоловік.
Випереджувальні завдання: дослідження історичних та літературних фактів, цитатний план до образу Івана Дідуха, інтерв’ю з Іваном Дідухом.
Епіграф до уроку: Задумаймось над долею важкою,
Що гнала цих людей в далекий край,
Відчуймо біль Стефаника героїв
І зрозуміймо, де насправді рай.
Хід уроку
І. Тема та мотивація уроку
Вчитель. Діти, сьогодні, продовжуючи роботу за новелою В. Стефаника
« Камінний хрест», ми розглянемо проблему еміграції галицьких селян в кінці
19 – на початку 20ст., з’ясуємо причини їх еміграції до Канади; розкриємо трагізм долі Івана Дідуха , будемо удосконалювати навички ідейно-художнього аналізу прозового твору.
Сьогоднішній урок мені хотілося б назвати ще так : „ Із України линуть журавлі”. Це журавлі, які відлітали у вирій, щоб ніколи більше не повернутися. Їх плач розносився по всьому світу.
Летять журавлі щастя-долі шукати.
Летять восени у далекі світи,
Й не знають, чи вернуть до рідної хати,
Щоб місце під сонцем для себе знайти.
Ті журавлі – наша українська родина, розкидана по Америці, Бельгії, Бразилії, Канаді. ( Відео « Журавлі» )
ІІ. Дослідження проблемних завдань у творчих групах.
Вчитель. Щоб дослідити цю проблему, ви об’єдналися у 3 групи: « Науковці» ,
« Літературознавці», « Сучасники». І зараз я запрошую всіх до співпраці.
І група « Науковці».
1 учень. Ми отримали завдання дослідити причини еміграції галицького населення в кінці 19 – поч.. 20 ст.. І ось, що ми дізналися. На початку XX ст. почалася еміграція українського населення до Америки. Причинами такого явища стали безземелля та малоземелля, безробіття, нестерпні податки. На кінець XIX ст. українська громада в СШАнараховувала 200 тис. чоловік, українська громада Канади — 24 тис. Еміграція західноукраїнського селянства набирає такого розмаху, що лякає панівні класи. Вони лютували, бо втрачали дешеві робочі руки. Говорили: «Мужики з жиру дуріють, шукають дармового хліба!
2учень. Початок еміграції галицького селянства за океан до Канади має точну дату.
Василь Юричко подає її так: «7 вересня 1891 року Пароплав “Орегон” пришвартувався у порту “Галіфакс”, на канадському березі Атлантичного океану. На берег зійшли двоє українців — Василь Єлиняк та Іван Пилипів, галицькі селяни із села Небиліва, що в теперішіній Івано-Франківській області. З них і прийнято вести відлік початку української еміграції до Канади». Уже через кілька років, починаючи з 1896-го, еміграція галицьких та буковинських селян набула масового характеру. Кожен переселенець, якщо він досяг 18 років і вніс 10 доларів попередньої плати, отримував від уряду Канади земельну ділянку, яка становила приблизно півгектара залісненої території.
3 учень. Переселенець зобов’язувався жити на цій території не менше трьох років, побудувати хату й господарські приміщення, викорчувати ліс і розорати хоч десяту його частину. Якщо емігрант це робив, він ставав власником усього поля. Проте для обробітку були потрібні знаряддя і тяглова худоба, а тому селяни на якийсь час погоджувалися на небезпечну роботу в шахті, працювали на прокладанні залізниць, щоб заробити необхідну суму.
Переїжджаючи на нове місце проживання, українці наче брали часточку материкової України з собою, а тому називали свої нові поселення українськими назвами: Полтава, Коломия, Козак, Січ, Хмельницький, Галичина. Всього таких українських назв на карті Канади близько двохсот.
ІІ група.
Керівник групи. « Літературознавці».
А ми отримали завдання дослідити історичну основу написання новели
« Камінний хрест».
1 учень. Досліджуючи життєвий і творчий шлях В. Стефаника, ми дізналися про те, що в основу написання новели покладені факти , свідком яких був сам автор.
Коли Василь Стефаник навчався у Кракові, йому доводилося спостерігати, як мандрують у світи його земляки-емігранти. Враження було гнітюче, розпачливе.
На Краківському вокзалі, проводжаючи земляків у далеку Америку, Стефаник бачив сині, спечені губи, підпухлі від плачу дитячі очі, чув захриплі від голосінь та зойків голоси матерів. Отже, цей твір написаний на основі реальних подій.
2 учень. А я познайомився з листом В. Стефаника до своєї дружини Ольги Гаморак від 21 квітня 1899 року, в якому він пише:
«У п’ятницю приїхало їх 800 душ ранісінько, не вилізали з возів, але випадали, не сідали до другого поїзду, але здобували його штурмом. Жінки бігали і верещали за згубленими дітьми, урядники одного-двох мужиків силоміць пхали до воза, хоть той молив їх, що жінка з дитиною десь пропала…». Такі картини Стефаник часто спостерігав. Вони мучили його, не давали не тільки спати, а й жити.
ІІІ група. Сучасники. Вчитель. А хто був прототипом головного героя?
1учень . Прототипом головного героя Івана Дідуха став русівський селянин Стефан Дідух, односелець В. Стефаника , який, емігруючи до Канади, поставив на своєму полі камінний хрест. Він і понині стоїть на найвищому горбі в Русові.
Науковці стверджують, що Стефан Дідух, виїхавши до Канади, більше ніколи не повернувся на Батьківщину.
2 учень. Задумаймось над долею важкою,
Що гнала цих людей в далекий край,
Відчуймо біль Стефаника героїв
І зрозуміймо, де насправді рай.
Вчитель. Іван Дідух… Такий собі селянин з Галичини, яких тисячі. Він серцем приріс до землі, пустив глибоко корені . І люди поважали його за щоденну працю.
А ось і він сам. ( Інтерв’ю)
Журналіст. Шановний Іване, розкажіть про вашу тяжку працю на горбі?
Іван Дідух. Мене завжди пам’ятали в селі ґаздою, відтоді мав усе лиш одного коня і малий візок із дубовим дишлем. Коня запрягав у під руку, сам себе в борозну.
То як тягнули снопи з поля або гній у поле, то однако і на коні, і на мені жили виступали.
Журналіст. Іване,а чому в селі всі вас кличуть Переломаним?
Іван Дідух. Так кличуть, бо все ходив схилений. А сталося це зі мною так: сонце пражить, а я колінкую з гноєм наверх, аж шкіра з колін обскакує. А на горі такий вітрець дунув на мене, що мене за мінуту в попереці зачало ножами шпикати.
Від цієї пригоди я ходив усе зібганий у поясі, а люди прозвали мене Переломаний.
ІІІ. Робота над дослідженням трагічної долі Івана Дідуха .
Вчитель. Земля – матінка, земля – годувальниця… Яка ж вона рідна та мила! Мав землю Іван Дідух , радів їй і важко доглядав. Працюючи над змістом твору, будемо шукати відповідь на запитання: в чому ж трагізм долі Івана Дідуха.
- Давайте пригадаємо, а звідки у Івана земля? ( І розділ . Від слів: як прийшов із війська додому…. Зачитати)
- Чи був грунт на тому горбі родючим? ( І розділ. Від слів: на тім горбі жінки копали пісок…
- Як ви розумієте вислів В. Стефаника: « Іван вік свій збув на тому горбі»?
( І розділ. Зачитати від слів: але хоч той горб його переломив…).
- Чи могла така земля прогодувати родину Івана?
- Чому не кидав того «тяжкого» горба, який забирав усі сили? ( залишилося від батька у спадок).
- З якої причини Іван запросив усе село ?( ІІ розділ, початок : бо сини з жінкою до Канади наважилися…)
- Чому Іван вирішує податися до Канади? (Зачитати. ІІІ розділ, початок. Бо так сини просили)
Вчитель. Іванові важко покидати рідний край. Він серцем відчуває, що більше сюди не повернеться. А Канада для них із жінкою стане могилою.
( ІІІ розділ. Опис жінки. Від слів: прийшла Іваниха… . Розмова Івана Дідуха про Канаду)
- З яким проханням звертається Іван Дідух до односельчан? ( ІV розділ. Прохання – не минати горба…)
- Як почувається Іван? ( 5 розділ. Відповідь. Він співав, танцював з старим Михайлом, зі своєю дружиною. Той спів і танець був веселий, як в молодії літа… Зачитати.)
Вчитель . А тепер давайте спробуємо себе у ролі психологів.. Вчені стверджують, що іноді вчинки людини є красномовніші за слова. Але для цього переглянемо фрагмент з фільму «Камінний хрест» режисера Леоніда Осики.
- Рубрика « Ми – психологи»:
Який душевний стан головного героя, на вашу думку, передає його танець?
( це крик душі, розпач, туга за рідним краєм)
- З якою метою Іван поставив хрест на своєму горбі? (Цим він хотів лишити про себе пам’ять на рідній землі.) 7 розділ. Зачитати.
Вчитель. Щоб повніше розкрити трагізм долі Івана Дідуха, В. Стефаник створив образи – символи.
Робота над образами-символам. Створити « Асоціативний кущ»
І група – горб, ІІ – хрест , ІІІ – дідух
Горб | Хрест |
· Життя · Важка праця · Рідна земля · Страждання · Надія · Віра · Любов | · Пам’ять · Печаль · Туга за рідною землею · Важка доля · Смерть у чужому краї |
Прізвище символічне. Дідух – сніп, урожай, землероб, достаток, щаслива доля. Це те, чого не вистачало Івану та його родині. Це те, за чим він відправився у далеку дорогу – дорогу в один кінець.
ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу. Робота в творчій майстерні.
Вчитель. А зараз я запрошую вас до творчої майстерні.
1). Літературний диктант ( усний) . Продовж речення.
- Івана Дідуха в селі всі кличуть … Переломаним.
- В спадок від батька Іванові дістався … горб.
- Коня Іван запрягав у під руку, а сам себе в…борозну.
- До церкви Іван Дідух ходив лише….на Великдень.
5 «Спросив Іван ціле село», щоб … попрощатися.
- Істерично виконував Іван Дідух зі своєю дружиною танець… польку.
- Іван Дідух у щасливе життя на чужині … не вірить .
- Трагедія Івана Дідуха в тому, … що він змушений був покинути рідний край.
2). Скласти сенкан:
І група – Іван
ІІ група – Еміграція
ІІ група – Україна
Вчитель. Не залишилася байдужою до проблеми еміграції і Кравцова Оля. Написала авторський вірш « Емігранти»( учениця читає вірш).
Вчитель. Доля емігрантів дуже важка . Давайте поміркуємо:
- Міні – диспут. Чи буде Іван Дідух щасливим у чужому краї?
- Хвилинка вільнодумства « Якби я був письменником…»
ІV. Підсумок уроку
Вчитель. Любі діти, трагедія Івана Дідуха в новелі «Камінний хрест» спонукає нас замислитися над сенсом життя, долею України і власною долею.
І як би не склалося ваше життя, пам’ятайте, що немає на світі іншої
України, немає іншого Дніпра, бо тільки в ріднім краї росте червоная калина біля хати, у вишневому саду – спів солов’я, а у маминій хаті – вишиті рушники
( авторське відео « Моя священна Марківська земля» ).
VIII. Рефлексія. Продовжіть речення:
- На уроці я дізнався…
- Мене вразила…
- Трагедія Івана Дідуха в тому, що…
- Я зрозумів, що справжній рай…
Підсумок уроку. Вчитель:
На уроці всі активно дуже працювали,
І новелу , і героїв , безперечно, знали.
А зараз – час оцінити вашу роботу.
- Картки самоцінювання заповнені вами в процесі роботи.
- Самооцінка, оцінка вчителя.
IX. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольного твору на тему ” Образ Івана Дідуха– символ трагізму долі українського селянина – бідняка (за новелою Василя Стефаника “Камінний хрест”)” .
Картка самооцінки
Прізвище,ім’я учня__________
Оцінювання здійснюється за 12-бальною шкалою. За кожне питання: від 0 – до 2 балів.
Як я працював(ла)? | Бали ( від 0 – до 2) |
1. Підготував домашнє ( випереджувальне) завдання і поділився думками на уроці. | |
2. Працював за змістом новели , наводив цитати, приклади на підтвердження своїх думок. | |
3. Творчо працював у групі ( асоціативний кущ) | |
4. Правильно написав літературний диктант. | |
5. Склав сенкан за ключовим словом. | |
6. З точки зору психолога проаналізував ( ла) фрагмент із фільму ( робота в парах). | |
7. Написав( ла) авторський вірш . | |
8. Брав участь у « Хвилинці вільнодумства». | |
9. Узагальнював вивчений матеріал, робив висновки. Загальний бал: |
Презентація до уроку
Я в захваті від уроку! Різноманітні завдання допомогли дітям різнобічно розглянути проблему еміграції галицьких селян в кінці ХІХ -на початку ХХ століття. Виступити не лише критиками, а й дослідниками, літературознавцями, психологами, журналістами… Дякую за ґрунтовний конспект уроку. Дуже сподобалася картка самооцінки , яка полегшила дітям оцінювання. А головне, учні знали за що саме їм поставлено оцінку. Бажаю успіхів автору!
Чудовий урок. Зручний конспект, поширений , із матеріалом , який готували діти.Учителька досягла мети уроку:прекрасний аналіз тексту, історичні довідки та гарна презентація.Види роботи сприяють засвоєнню матеріалу.
Василь Стефаник писав коротко,влучно і страшно.Мабуть тому,що боліло йому дуже…Люди покидають рідний край і їдуть на чужину.Робота на уроці послідовна,насичена різними формами роботи.Диспут спонукає замислитись учнів про сьогодення,коли теж втікають у чужі країни.Дякую