Конспект уроку з української літератури в системі ноосферної освіти. Тема: Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Дієприкметник як особлива форма дієслова»
Автор: учитель української мови та літератури, зарубіжної літератури Саранча Тетяна Іванівна
Тема . Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Дієприкметник як особлива форма дієслова»
Мета:
-узагальнити та систематизувати знання вміння, навички учнів, отримані під час вивчення теми «Дієприкметник як особлива форма дієслова»,
перевірити вміння виділяти дієприкметники у тексті, визначати їх граматичні ознаки, синтаксичну роль, будувати власні висловлювання;
-розвивати логічне мислення, творчі вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; удосконалювати навички обґрунтовувати свою точку зору;
-формувати ціннісне ставлення до праці, до природи та її краси; формувати галузеву та здоров’язберігаючу компетентність
Обладнання: кольорові смужки, мандарини, цукерки «Мрія», малюнки на тему «Зима», лист від Діда Мороза,
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, отриманих під час вивчення теми«Дієприкметник як особлива форма дієслова»,
Методичні основи уроку:
методи організації та здійснення навчально-пізнавальної діяльності: словесні, наочні; проблемно-пошукові; самостійна робота учнів
методи стимуляції та мотивації: пізнавальні ігри, створення цікавої ситуації, заохочення, змагальність;
методи контролю та самоконтролю: індивідуальне опитування, фронтальне опитування;
Засоби навчання: наочні, вербальні
Педагогічні технології: ігрові, діалогові
Види навчальної діяльності учнів: групова робота, колективна робота
Види оцінювання навчальних досягнень: усне опитування
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Гармонізація простору
-Доброго дня! Сьогодні у нас на уроці присутні гості. Привітайтесь з ними, будь ласка! Скажіть, будь ласка, хто перший повинен сісти-дівчатка чи хлопчики? Правильно, дівчатка. А чому? Спочатку- краса, а потім-сила. Сподіваюсь, що сьогоднішній урок буде насичений силою знань і красою оточуючої нас природи. Але спочатку вгамуймо серце від хвилювання правильним диханням. Тож вдихнімо на повні груди, видихнімо. Послухайте прогноз на сьогоднішній день
У понеділок у 7 класі очікується сонячна ясна погода. Щоправда на другому поверсі відбудеться легкий землетрус від біганини першокласників. Найбільше постраждають учителі від радісних викриків, гамору . Рятівниками будуть чергові.
На другому поверсі буде мінлива хмарність з проясненнями при появі директора. А в кабінеті № 206 у 7-А класі на уроці української мови очікується сонячна і тепла погода, яка буде супроводжуватися дванадцятибальним шквалом оцінок.
Вперед.
Відкриваємо зошити, пишемо число, класна робота.
ІІ. Робота за темою.
- Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
Грає музика
-Про що вам нагадує ця музика?
-Які почуття виникли у вас?
Напередодні новорічних свят у нашому мовленні звучить дуже багато слів на новорічну тематику. Зараз ми перевіримо, чи вміємо ми їх грамотно писати, провівши орфографічну розминку.
Орфографічна розминка
схвильований Дід Мороз, мріюча Снігуронька, спустошена крамниця «Ялинкові прикраси», заповнене кафе «Сніжинка», палаючий фейєрверк, запрошені колядники, чаруюча красуня-ялинка, Новий рік, пів’ялинки, пів іграшки, Різдво
Взаємоперевірка. Кожне правильно написане слово-0,5б. Оцініть товариша, обміняйтесь зошитами ( на партах лежать смужки. Зелена-високий рівень, жовта-достатній рівень, синя- середній рівень, червона- початковий рівень). Підніміть смужку того кольору, який відповідає вашій оцінці. Зверніть, будь ласка увагу на щойно записані слова, що це за слова?(дієприкметники, пов’язані з святом)
- Повідомлення теми, мети уроку.
- Мотивація навчальної діяльності учнів.
4.Сенсорно-моторний етап.
Грає музика.
Сядьте зручніше. Заплющіть очі. Розслабте груди, шию , руки, очі, ноги. М’язи обличчя стають м’якими, розслабленими…
Все ваше тіло окутане теплом. Які ж ви гарні, коли посміхаєтесь. Уявіть, що скоро Новий рік. Зима. Ви йдете стежкою зимового засніженого лісу. Пахне хвоєю. Погляньте, як красиво навколо. А там, далі… красуня-ялинка. Яка ж вона гарна! Вся прикрашена великими різнокольоровими іграшками, мандаринами, цукерками, а зверху-незвичайна верхівка.
Ви підходите ближче до ялинки, придивляєтесь. На всіх ялинкових прикрасах написано якісь слова. Читаєте-засніжена, засніжений, засніжене-рід, розквітла, занесена-стан, прикрашена, прикрашаюча – час, запорошеної, запорошеній, запорошено.-відмінок, а на верхівці напис-дієприкметник. Які цікаві слова! Ви стоїте як зачаровані і не можете відвести очей від лісової красуні. Запам’ятайте цей образ. Він буде для вас натхненням під час виконання практичної роботи. Зупиніться, і ще раз подивіться на цю красуню. Подумки подякуйте ялинці за те, що вона дала вам можливість відчути такі приємні емоції. А зараз час повертатися в клас. Відчуйте ступні ніг, руки. Пошевеліть пальцями рук, ніг, поверніть голівку вліво, вправо. Відкрийте очі, посміхніться.
Фізкультхвилинка.
Взимку ми всі часто хворіємо через те, що слабшає імунітет. Підняти його допоможе масаж. Тричі на день кінчиком вказівного пальця робіть 9 колових рухів за годинниковою стрілкою:
у центрі лоба на межі волосся;
посередині перенісся;
біля внутрішніх країв брів;
біля крил носа.
Парні точки масажуйте обома руками
ІІІ. Формування вміння використовувати знання
- Створення образону
Намалюйте один головний образ, який ви побачили. (Учні порівнюють образон учителя і свій.)
-Поділіться своїми враженнями.
-Які почуття виникли?
-Хто пам’ятає, які слова були написані на іграшках?
-А що було написано на верхівці?
Отож, тема сьогоднішнього уроку Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Дієприкметник як особлива форма дієслова». Запис у зошиті.
- Лінгвістичний етап
Робота з підручником §14
Теоретична хвилинка.
- Я отримала мішечок від Діда Мороза. В ньому є завдання для кожної групи. Поки одні учні по-черзі витягують завдання і дають відповіді на питання, інші, користуючись підручником, звіряють відповіді.
Робота в групах.
-Погляньте, на партах у вас знаходяться різні малюнки. Оберіть той, який вам найбільше сподобався. Складіть в групі по одному реченню до картинки, яку ви обрали. Серед усіх речень виберіть найкраще, презентуйте його своїм однокласникам.
Новий рік- це таке свято, яке відзначається у кожній родині. Мабуть, серед нас немає таких, чию б оселю не прикрашала ялинка.
- Багато письменників присвятили свої твори новорічній тематиці. Зараз ми виконаємо наступне завдання. У кожного з вас на столі лежить текст. Ми його прочитаємо, визначимо, з якого твору уривок і хто автор, і знайдемо дієприкметник. Потім ви самостійно виконаєте його розбір за схемою.
Текст.( О.Пчілка «Сосонка»)
Світе мій ясний! Івась навіть не пізнав своєї сосонки! Вся вона сяє свічечками, ліхтариками. Все гілля обчіпляне яблучками, якимись цяцьками, червоними, синіми, золотими…Аж у очах мигтить! Під сосною, на примості, стоять ляльки, коники, щось таке ще…А ось кругом сосонки почали ходить такі дивні діти- чи, може, то живі ляльки? Такі гарні, кучеряві…Що се таке?…Чи сниться, чи справді діється?
Розбір дієприкметника: вид, час, стан, рід, відмінок, синтаксична роль
ІV. Закріплення навичок використання знань, виконання вправ на закріплення
- До нас надійшла телеграма із запитаннями від Діда Мороза і Снігуроньки, які зараз знаходяться в дорозі до нашої школи. Нам потрібно написати їм відповідь.
На дошці – питання, на які вам слід дати відповідь, вживаючи дієприкметникові звороти, утворені із поданих у дужках речень і розставити розділові знаки при них.
- До якого міста ми під‘їжджаємо? (місто, яке засипав білий і пухнастий сніг)
- Які верхів я сосен виднітимуться здалеку? (верхів я, які вкрив сріблястий іній)
- Яку річку ми побачимо зліва? ( річку, яку скував міцний мороз)
- У якій школі гостинно зустрінуть Діда Мороза і Снігуроньку? ( в колегіум №2, який прикрасили учні до свята)
- -Діти, що є невід’ємним атрибутом Нового року? (ялинка). У вас у кожного на парті є ялинки, які треба прикрасити. Наступне завдання буде мати назву «Прикраси для ялинку»
- Творче завдання.
На картках- дієприкметникові звороти.Ваше завдання: скласти міні- твір на тему “Підготовка до новорічних свят”, використовуючи дієприкметникові звороти.
-виготовлені руками дітей;
-намальовані на уроках образотворчого мистецтва;
-вивчені напам ять;
( учні зачитують твори, визначається краща творча група)
Вправа на закріплення.
- Пояснювальний диктант. Записати текст, пояснити орфограми.
Символом вічного життя і радості є вічнозелена ялинка. Верх її увінчаний прекрасною зіркою. Гілля обвішане різнобарвними кульками, фігурками співаючих ангелів, а також прикрашене свічками і ліхтариками.
Рефлексія.
Ми з’ясували…
Засвоїли…
Навчилися…
Важким було…
Мені захотілося…
Отримані знання мені потрібні для…
V.Підсумок уроку. Оцінювання.
Я хочу з’ясувати, чи є в класі хтось, хто не любить цього свята? Звичайно, такого не може бути. А чому ви любите Новий рік?
Я, як і ви, також люблю Новий рік за те, що це одне з найбільш таємничих, урочистих свят, яке обіцяє здійснення мрій кожному, хто вірить у дива. І на передодні цього свята прошу вас пригоститися однією чарівною цукеркою під назвою «Мрія». Загадайте бажання, і тому, хто вірить у дива, це бажання (мрія) обов’язково здійсниться.
VІ. Домашнє завдання.
- Написати листа Діду Морозу, використавши дієприкметники.
- Скласти новорічне привітання рідним
- Повторити §14
Конспект уроку дуже сподобався, адже зроблений за всіма методичними та науковим вимогами. Урок цікавий, види роботи підібрані для активізації учнів, бо діти не дуже люблять цю тему, а тут застосовано елементи гри.Дякую!
Дуже цікавий задум та форма проведення такого уроку.Тетяна Іванівна пов”язала тему з попередніми уроками.Правильно визначено мету та завдання .Вдало була організована робота з формування основних мовно-мовленнєвих умінь та навичок.Сподобався етап рефлексії.Дякую