Конспект уроку з української мови для 7 класу з теми “Узагальнення й систематизація вивченого з теми “Дієприслівник”

Автор: учитель української мови та літератури Волобуєва Марина Петрівна

Screenshot_46Урок з української мови для 7 класу з мультимедійним супроводом


 

Тема. Узагальнення і систематизація вивченого із теми «Дієприслівник»

Соціокультурна тема: краса і багатство української мови

Мета уроку:

навчальна: повторити, узагальнити і систематизувати знання учнів про дієприслівник, його ознаки; формувати в школярів уміння й навички визначати дієприслівник і дієприслівниковий зворот у реченні; правильно писати дієприслівники з часткою НЕ; вдосконалювати орфографічні й пунктуаційні навички;

розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, творче мислення, пізнавальні здібності, пошукові якості, організаторські навички, культуру мовлення, стилістичну вправність;

виховна: виховувати любов до української мови, художнього слова, повагу до традицій і звичаїв українського народу, поглибити знання учнів про рослини-символи України

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, урок-віночок

Обладнання: квіти для віночка,   картки,   додатковий матеріал, проекти

Хід уроку

І.Організаційний етап

Доброго ранку, любі мої! Станьте рівненько, підніміть голівки, налаштуйтеся на урок. У нас багато гостей – привітайте їх .

ІІ. Установчо-мотиваційний етап

У народі говорять: «Слова щирого вітання дорожчі частування.» Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені в собі і задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягне певних успіхів. Тож бажаю вам успіхів на нашому уроці.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Тема сьогоднішнього уроку – «Узагальнення і систематизація вивченого із теми «Дієприслівник». Виходячи з теми уроку, я і кожен з вас поставив перед собою мету. Яку мету поставили перед собою ви?

-ЗАКРІПИТИ (знання про дієприслівник)

-ПОВТОРИТИ (що таке дієприкметник, його морфологічні та синтаксичні ознаки, правила написання НЕ з дієприслівниками, правила вживання розділових знаків при дієприслівникових зворотах та одиничних дієприслівниках, 

-РОЗВИВАТИ (творчі здібності).

Вчитель. Урок буде проходити під гаслом: «Пишу грамотно!

                                                                           Говорю правильно!»     

І мені дуже хочеться, щоб на цьому році ви навчилися бачити прекрасне у звичайному, а з  уроку винесли любов до художнього слова, повагу до традицій і звичаїв українського народу.

Сьогодні також кожен з вас зможе побудувати свою квітку знань з теми «Дієприслівник» .

  1. Слово вчителя

Сьогодні наш урок буде незвичайним. Це – урок-віночок.  Квіти – вічні супутники нашого життя. Вони створюють піднесений настрій, надихають на творчість. Вінок – це символ життя, долі, життєвої сили, символ дівоцтва.  Наші бабусі знали секрети: як плести, де і коли зберігати квіти у вінках. Всього в українському віночку 12 квіточок і кожна з них є оберегом. Дівчаткам плели віночки із семи квіточок.  На сьогоднішньому уроці ми будемо плести свій віночок. А з чого ви дізнаєтесь, відгадавши загадку: На базарі їх  не купиш,

На дорозі не знайдеш,

Їх не зважиш на терезах,

І ціни не підбереш (знання).

   ІІІ.Системно-узагальнюючий етап

  1. Щоб вплести першу квітку – мак, проведемо мовленнєву розминку.

                             Мовленнєва розминка  

– Який розділ науки про мову ми вивчаємо?

– На які  групи поділяються частини мови?

– Яка різниця між самостійними та службовими частинами мови?

– Що називається дієприслівником?

– Які ознаки має дієприслівник від дієслова?

– Які ознаки має від прислівника?

– На які питання відповідає дієприслівник?

– Що утворює дієприслівник разом із залежними словами?

– Які розділові знаки вживаються при дієприкметниковому звороті?

– Одиничному дієприслівнику?

– Яку літеру И чи І пишемо у суфіксах дієприкметників?

– Як утворюються дієприкметники недоконаного виду? Наведіть приклади (від дієслів теперішнього часу + учи, ючи, ачи, ячи )

– Як утворюються дієприкметники доконаного виду? Наведіть приклади (від інфінітива + ШИ, ВШИ)

– Як пишуться дієприслівники з часткою НЕ?

– Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник у реченні?

Вчитель. Прикрашаємо наш віночок квіткою, яка є символом боротьби українського народу за волю. Існує легенда: коли людина втрачала когось рідного, то  процвітала пролита кров маковою квіткою в українському вінку.

  1. Вчитель. Щоби вплести наступну квіточку, потрібно розшифрувати її символічне значення. Для цього необхідно вибрати з поданих слів дієслова і за першими буквами відновити слово, у кінці додати ь. Утворити дієприслівники.

Робота біля дошки                                                                  

Коло, малювати малий, троє, умивати, близький, долати, радіти, танути, іти, сонний, вільний, співати, четверо, тихий, танцювати.

Малювати –

Умивати –

Долати –

Радіти –

Іти- ідучи –

Співати –

Танцювати –

Вчитель. І так у нас утворилось слово «МУДРІСТЬ». Символом мудрості, людського прозріння, краси і величі неба є- волошка. Це лікарська рослина. Відвари з неї п’ють при сильному кашлі.

3.Вчитель. Щоб вплести третю  квітку – безсмертник, виконаємо наступне завдання.

Але спочатку кілька слів про цю квітку. Вона дарує здоров’я роду людському. Гоїть ранки чи виразки. Квітка смерть перемагає, тож ніколи не вмирає. От безсмертником зветься. На здоров’я нам дається.

Лінгвістичне змагання «Народ скаже, як зав’яже».

Записати речення, прибравши риску, пояснити правопис НЕ з дієприслівниками. (самостійна робота )

  1. Не/нагнувшись, гриба не знайдеш
  2. Не/хтуючи честю, не вбережеш совісті.
  3. Не/ працюючи, не будеш ситим.
  4. Не/славлячи інших, соромиш себе

Перевірка виконаного завдання.

4.Вчитель. Вплітаємо ромашку – символ доброти, ніжності, дівочої чистоти.

Гра «Впіймай помилку ». (коментоване письмо)                                                                        

Вчитель. Знайти та виправити помилки в реченнях.

  • Вишивши сорочку, майстриня вкладає всю душу в роботу.
  • Віночок не просто елемент костюма, він оберігав, захищаючі від бід.
  • Віночки дівчата плели, усміхаючись.
  • Селяни працювали, не покладаючи рук.

Фізкультхвилинка. Ми довго й плідно працювали. Настав час перепочинку. Закрийте очі й пориньте в чарівний квіткограй.

  1. Вчитель: А ми продовжуємо свою роботу. Вплітаємо до нашого віночка яблуневий цвіт – символ материнської любові. То був цілий ритуал, коли батько торкався віночком голівки і промовляв: «Мати – яблуня моя. Дай моїй донечці здоров’я і долі щасливої».

Гра «Редактор»                                                              

Відредагуйте речення і запишіть. Пам’ятайте! У реченні з дієприслівниковим зворотом дієслово-присудок та дієприслівник виражають дію одного й того ж предмета.

  1. Повертаючись додому, мені було холодно.(Повертаючись додому, я відчув холод)
  2. Простягнувши руку по ягоду, з куща почулося шипіння.(…, я почув з куща шипіння)
  3. Йдучи парком, привертають увагу засніжені ялинки. (…, я звертаю увагу на засніжені ялинки).

Молодці! Ви впоралися і з цим завданням. Вплітаємо до нашого віночка яблуневий цвіт і йдемо далі.

  1. Вчитель Щоб вплести наступну квіточку – це барвінок , вам потрібно виконати таке завдання. Запишіть речення, зробіть синтаксичний розбір.

Колихаючи віти сумні, теплий вітер цілує каштани. (розповідне, неокличне, двоскл, пошир, повне, неускл.)

Виконати морфологічний розбір слова колихаючи, скориставшись схемою в підручнику стор 162

   Вчитель.  Барвінок – символ життя людської душі. До людської оселі тягнеться. Взимку відвар барвінку п’ють від простуди, влітку барвінком прикрашають святковий стіл, хату, плетуть весільні віночки, букетики. Цілий рік його шанують, вважаючи символом життя. Додаємо квітку до нашого віночка.

  1. Вчитель. Залишилося вплести останню рослину. Як ви гадаєте, що це буде? Вплітаємо калину – символ України, вроди і чистоти. Завдання диференційоване. (виконується за бажанням ).

   Завдання  «Малюнковий диктант»

І група скласти 2 речення за поданими малюнками, ввівши до речень дієприслівниковий зворот.

АБО

ІІ група введіть пару дієслів у речення, утворюючи від одного з дієслів дієприслівник.

Не дістати, не читати;  їхати, дивитися; іти, розповідати.

Screenshot_47

Діти, ви склали чудові речення. І ми вплітаємо до нашого віночка останній елемент – калину.

ІV.Підсумковий етап.

Вчитель. Діти,  отак, вплітаючи квіточки у віночок, ми підійшли до кінця уроку.  Сподіваюсь вам було цікаво.

     Рефлексія. Оцініть свою діяльність на уроці за допомогою світлофора (“зелений” – все зрозуміло,

“жовтий” – є труднощі,

“червоний” – багато незрозумілого).

Зелений – не помиляється той, хто не працює (12-9 б)

Жовтий – доки не намучишся, доти не научишся. (8-5 б.)

Червоний – ти не плач і не журися, краще в книжку подивися. (4-1б)

  1. Домашнє завдання.

Повторити § 26-30 повторити. Виконати вправу 357 АБО скласти твір-мініатюру про одну з семи квіточок українського віночка, використовуючи дієприслівникові звороти.

Вчитель: Дякую всім за роботу на уроці, за те, що були старанними і щирими, бажаю успіхів. Урок закінчено.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Гарний конспект уроку-повторення теми “Дієприслівник”. За допомогою уроку-віночку вчитель “вплітає” знання з теми в пам’ять учнів. Такі незвичайні уроки завжди до вподоби учням, авдже вони розвивають інтерес до вивчення нового, отримання нових знань. Учні не лише повторили та узагальнили матеріал, а й отримали нові знання з українознавства. Дякую автору за чудову презентацію. Бажаю успіхів!

  2. Урок дуже емоційний, цікавий, кольоровий. Найкраще висвітлена соціокультурна лінія, бо не тільки мову вона зачепила, а й обряди ,традиції, духовність. Водночас і узагальнення теми є повним,охоплює найбіль важливі теми дієприслівника.

  3. Розкриваючи тему уроку вчитель досягла триєдиної мети. Чітко сформульовані завдання, ніби квіти у віночку переплітаються одне за одним, несучи за собою відомості про квіти-символи, які вчитель супроводжує показом презентації. Зміна форм діяльності учнів не дає їм розслабитися, а навпаки підбадьорює.

  4. Нетрадиційна форма уроку – віночку несе в собі глибоку народознавчу тематику, що дозволило Марині Петрівні ефективно досягти навчальної мети,підвищити інтерес до історії рідного краю, до збереження українських традицій. Вдала презентація слугує яскравим доповненням розповідей вчителя. Спасибі авторові, публікація була пізнавальною.

  5. Структура уроку витримана, урок ретельно поетапно продуманий. Використано прийоми для створення позитивної мотивації (організаційний та установчо-мотиваційний етапи) та створено оптимально психологічний комфорт для учнів (атмосфера співпраці, співтворчості через завдання «Малюнковий диктант»). Багато різноманітних форм роботи задіяно учителем (мовленнєва розминка, лінгвістичне змагання «Народ скаже, як зав’яже», гра «Впіймай помилку», гра «Редактор»), що дало можливість досягнути мети уроку. Доцільною була і яскрава презентація, яка теж викликала цікавість до теми. Урок – віночок показав красу і багатство української мови. Щиро дякую.