mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему: “Слова, близькі за значенням (синоніми)”.

Автор: вчитель початкових класів Бондар Світлана Миколаївна

Бондар Світлана МиколаївнаТип уроку: засвоєння нових знань.

Структура уроку:

  1. Організація учнів для роботи.
  2. Актуалізація опорних знань учнів та мотивація навчальної діяльності учнів.
  3. Повідомлення теми та мети уроку.
  4. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу:
  5. Осмислення нових знань у процесі практичної діяльності:
  6. Підсумок уроку.
  7. Завдання додому: пояснення домашнього завдання і способу його виконання.

Урок насичений інтерактивними вправами: «Мікрофон», «Асоціативний кущ», створено проблемне питання, є диференційовані завдання, проводиться робота в групах, «Хвилинка рефлексії», багато ігрових моментів.
До уроку розроблена презентація.


Урок української мови у 3 класі Урок української мови у 3 класі Урок української мови у 3 класі

Тема: Слова, близькі за значенням (синоніми) .

Мета: Формувати ключові компетентності:

компетентність уміння вчитися:

– прагнути здобувати нові знання;

Загальнокультурна компетентність:

– культура міжособистісних відносин;

інформаційно- комунікативну компетентність:

– уміння здобувати нові знання на основі наявних;

громадянська компетентність:

– уміти керувати своєю поведінкою й оцінювати свої та чужі вчинки.

Формувати предметні компетентності:

  • розширити поняття учнів про слова, близькі за значенням,
  • формувати поняття про синоніми;
  • розвивати вміння добирати синоніми з метою увиразнення мовлення;
  • виховувати потребу точно висловлювати свої думки.

Обладнання: словник синонімів, тлумачний словник української мови.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

1.Привітання

– Сьогодні до нас на урок завітали гості. То ж давайте привітаємо їх.

Добрий день!

У добрий час, радо ми вітаємо вас.

Здоров’я, щастя, радості вам бажаємо.

Урок рідної мови розпочинаємо.

– На уроці будемо працювати під гаслом. Яке ви зараз складете із розсипаних слів. /1 учень біля дошки/

навчати, Добре, знати, хто, хоче, все, того

/ДОБРЕ ТОГО НАВЧАТИ, ХТО ХОЧЕ ВСЕ ЗНАТИ!/

– А ви хочете багато знати?То ж налаштуємося на урок

  1. Хвилина рефлексії.

– Який у вас настрій.

  • Чого ви очікуєте від уроку?
  • Яка пора року за вікном? / осінь/
  • Які ознаки осені ви знаєте? / відліт птахів, жовтіння та опадання листів, коротшає день і довшою стає ніч, часто ідуть дощі , знижується температура повітря /
  • Які польові роботи восени? / збирання пізньозернових культур: кукурудзи, соняха, сої;

зорюють поля; сіють озиму пшеницю/ /перевірка/

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

  1. Перевірка домашнього завдання. Ст.58, впр.120

– Яке слово читалося і писалося однаково?( поле )

– Придумайте два речення: у першому, щоб слово поле виступало іменником,

а в другому – дієсловом. /2 учня біля дошки/

Наприклад: Ми дивилися на засіяне поле пшениці. Тато поле бур’ян.

 

  1. Гімнастика для розуму. Гра «Мікрофон» + аплодисменти

– Вашу готовність до уроку перевіримо вправою « Закінчи речення ».

Мовлення буває …( усне і писемне ).

Розмова між двома або більше особами …(діалог)

Зв’язані за змістом речення становлять …(текст)

Речення у тексті розміщені у … ( певній послідовності ).

До тексту можна дібрати … ( заголовок ).

Є три типи текстів … ( розповідь, опис, міркування ).

Текст складається з …( зачину, основної частини, кінцівки ).

Текст можна поділити на … ( абзаци ).

У кожному тексті про когось або про щось розповідається. Це …(його тема).

Кожен текст створюється з певною …(метою).

Які види стилів знаєте? ( художній, науково популярний, діловий ).

Речення виражає … ( закінчену думку)

Слова в реченні … ( звязані між собою)

За метою висловлювання речення бувають …( розповідні, питальні, спонукальні ).

Головні члени речення це …( підмет і присудок ).

Член речення, який вказує, про кого або про що говориться в реченні, …( підмет).

На які питання відповідає підмет?. ..(хто? що?)

Член речення, який вказує, що говориться про підмет…(присудок).

На які питання відповідає присудок? …( що робить? що зробить? )

Усі інші члени речення є …( другорядними ).

Слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертається …(звертання).

Слова вживаються у …( прямому і переносному значеннях ).

Слова, що мають кілька значень називаються … ( багатозначні слова ).

Слова, що звучать і пишуться однаково, але мають різне значення називаються … ( омоніми ).

 /перевірка/

3.Каліграфічна хвилинка

Урок продовжить без зупинки

 Каліграфічна хвилинка

  1. Проблемне завдання.

– Перш ніж прописати літери, дайте відповідь на таке питання: що може об’єднати ці слова?

Борщ, калина, хрест, яблуко, море, мак – ч е р в о н и й колір.

Чч че ер рв во он ни ий червоний

  1. Робота зі словниковим словом. Гра « Асоціативний кущ»

-Це словникове слово, його написання слід запам’ятати.

-З чим асоціюється у вас це слово? / тепло, заборона, літо, стиглий/

-Якою частиною мови є слово червоний? / прикметник /.

-На що вказує це слово? / на колір /.

-Від прикметника червоний утворіть дієслово. / червоніти, почервоніти /.

-Хто пригадає стійке словосполучення – фразеологізм, який означає почервоніти?

/ пекти раків, червоний як рак, червоний як буряк /.

  1. Введення словникового слова червоний у речення.

1. Гра «Хто більше» Складіть словосполучення.

1 команда– червоне( с.р.) / Н-д: сонце , яблуко, плаття, взуття, море, обличча,

2 команда – червоний ( ч. р. ) / Н-д: хрест, колір, папір, мак, прапор,

3 команда – червона ( ж. р. ) /Н-д: смужка, сукня, стрічка, квітка, фарба, книга, кров

– У якому випадку слово червоний буде писатися з великої літери?/ Червоне море, Червоний Микола Червона книга – власна назва /

2. Поширте речення: /2 учні біля дошки/

Червона квітка.

Зацвіла червона квітка.

На полі зацвіла червона квітка.

На полі зацвіла красива червона квітка.

На пшеничному полі зацвіла красива червона квітка.

-Як можна замінити слово червона?/рожева, пурпурова, вогняна, багряна, полум’яна, кривава, калинова/

– Як називаються ці слова? / близькі за значеннями. / /перевірка/

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

  • Сьогодні на уроці ми будемо працювати зі словами, що пишуться по-різному, але близькі за значенням, дізнаємося як вони називаються, будемо вчитися використовувати їх у мовленні.
  1. Диктант-загадка.

Склади слово з другої букви кожного словникового слова.

Осінь, диктант, знання, восени, іній, діти, смородина, диван.

СИНОНІМИ- утворене слово.

Завдання уроку:

– пригадати раніше вивчене;

– дізнатися, щось новеньке;

– розрізняти,

– добирати.

IV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

  1. – Давайте пригадаємо, що ми вже вчили з даної теми?

– Слова які пишуться по різному, але близькі за значенням –називаються синоніми.

  1. Є деякі слова – «рекордсмени». Так, слово «Іти» має понад 30синонімів. До слова «говорити» словник подає понад 70 синонімів, до слова «дивитися» – 25 синонімів, а до слова «мовчати»- близько 17.
  1. Прочитайте текст, знайдіть у ньому помилку. Підберіть заголовок тексту.

У шкільному саду

 Діти прийшли до шкільного саду. Діти згрібали сухе листя, обрізали гілки, готували дерева до зими. Діти працювали дружно й весело.

– Як можна уникнути цієї помилки?

– Якими словами можна замінити слово діти?

– Що ви можете розповісти про слова учні, школярі?

Діти, учні, школярі, дітвора, малеча

* Фізкультхвилинка

  1. Робота з підручником.

1). Робота в парах в зошитах, впр.121, ст. 58.

– До яких слів дібрали синоніми? / Діти, Батьківщина/

2). колективна робота , впр. 122, ст. 59./ усно/

– Які слова вжито для того, щоб уникнути повторень?

  1. Диференційоване завдання

«Метелики» – з вчителем, ст.59, впр. 123.

Будинок – хата, дім, оселя, будівля, споруда, домівка.

Сміливий – хоробрий, відважний, безстрашний, відчайдушний.

Сумувати – журитися, тужити, засмутитися.

«Бджілки» – робота в групах :

1 гр. – добрати синоніми до прикметника сильний;

2 гр. – до іменника метелиця;

3 гр. – до дієслова іти

  1. Підбиття підсумків

V. Закріплення та систематизація знань

  1. Ознайомлення зі словником синонімів.
  2. Колективно впр.125

– Яке слово зайве?

VI. Підсумок уроку

– Як називаються слова близькі за значеннями? /синоніми/

– Які слова називаються синонімами?

-Для чого використовують синоніми?

* Хвилина рефлексії. Чи здійснились ваші очікування?

Що запам’яталось на уроці?

VII. Домашнє завдання

Коментар до домашнього завдання. Д/з: ст.59, впр.124

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Урок чудовий. Усі види роботи логічно продумані і підпорядковані темі уроку. Вивчення нового матеріалу пов’язане з раніше вивченим з усіх тем. Хочу відмітити чітку організацію уроку, постановку проблемного завдання, вправи на його вирішення.Чекаємо нових доробок.

  2. Мені дуже сподобався ваш урок, приєднуся до попереднього коментаря. Тема сама по собі цікава, ви розробили і структуру уроку, і завдання, але мені дуже приємно і те, що ви поділилися фотографіями з уроку, діти ваші такі ж усміхнені, як і ви, а це дуже добре, тому що на багатьох уроках діти бувають зажаті. Гарна і презентація. Наснаги і радості вам у вашій праці.

  3. Світлано Миколаївно! Ви добре попрацювали над конспектом уроку.Перебіг спланований чітко,завдання відповідають темі.Презентація доповнюватиме уявлення дітей про слова-синоніми.Цікавий диктант-загадка,продумані диференційовані завдання.Успіхів Вам! Дякую

    1. Щиро дякую за добрі слова. Пробую друкуватись вперше, тому Ваш коментар дуже для мене важливий. Сподіваюсь, Вам дійсно до вподоби. Дякую!