mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему: “Слова, близькі за значенням (синоніми)”.

Автор: вчитель початкових класів Бондар Світлана Миколаївна

Бондар Світлана МиколаївнаТип уроку: засвоєння нових знань.

Структура уроку:

  1. Організація учнів для роботи.
  2. Актуалізація опорних знань учнів та мотивація навчальної діяльності учнів.
  3. Повідомлення теми та мети уроку.
  4. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу:
  5. Осмислення нових знань у процесі практичної діяльності:
  6. Підсумок уроку.
  7. Завдання додому: пояснення домашнього завдання і способу його виконання.

Урок насичений інтерактивними вправами: «Мікрофон», «Асоціативний кущ», створено проблемне питання, є диференційовані завдання, проводиться робота в групах, «Хвилинка рефлексії», багато ігрових моментів.
До уроку розроблена презентація.


Урок української мови у 3 класі Урок української мови у 3 класі Урок української мови у 3 класі

Тема: Слова, близькі за значенням (синоніми) .

Мета: Формувати ключові компетентності:

компетентність уміння вчитися:

– прагнути здобувати нові знання;

Загальнокультурна компетентність:

– культура міжособистісних відносин;

інформаційно- комунікативну компетентність:

– уміння здобувати нові знання на основі наявних;

громадянська компетентність:

– уміти керувати своєю поведінкою й оцінювати свої та чужі вчинки.

Формувати предметні компетентності:

  • розширити поняття учнів про слова, близькі за значенням,
  • формувати поняття про синоніми;
  • розвивати вміння добирати синоніми з метою увиразнення мовлення;
  • виховувати потребу точно висловлювати свої думки.

Обладнання: словник синонімів, тлумачний словник української мови.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

1.Привітання

– Сьогодні до нас на урок завітали гості. То ж давайте привітаємо їх.

Добрий день!

У добрий час, радо ми вітаємо вас.

Здоров’я, щастя, радості вам бажаємо.

Урок рідної мови розпочинаємо.

– На уроці будемо працювати під гаслом. Яке ви зараз складете із розсипаних слів. /1 учень біля дошки/

навчати, Добре, знати, хто, хоче, все, того

/ДОБРЕ ТОГО НАВЧАТИ, ХТО ХОЧЕ ВСЕ ЗНАТИ!/

– А ви хочете багато знати?То ж налаштуємося на урок

  1. Хвилина рефлексії.

– Який у вас настрій.

  • Чого ви очікуєте від уроку?
  • Яка пора року за вікном? / осінь/
  • Які ознаки осені ви знаєте? / відліт птахів, жовтіння та опадання листів, коротшає день і довшою стає ніч, часто ідуть дощі , знижується температура повітря /
  • Які польові роботи восени? / збирання пізньозернових культур: кукурудзи, соняха, сої;

зорюють поля; сіють озиму пшеницю/ /перевірка/

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

  1. Перевірка домашнього завдання. Ст.58, впр.120

– Яке слово читалося і писалося однаково?( поле )

– Придумайте два речення: у першому, щоб слово поле виступало іменником,

а в другому – дієсловом. /2 учня біля дошки/

Наприклад: Ми дивилися на засіяне поле пшениці. Тато поле бур’ян.

 

  1. Гімнастика для розуму. Гра «Мікрофон» + аплодисменти

– Вашу готовність до уроку перевіримо вправою « Закінчи речення ».

Мовлення буває …( усне і писемне ).

Розмова між двома або більше особами …(діалог)

Зв’язані за змістом речення становлять …(текст)

Речення у тексті розміщені у … ( певній послідовності ).

До тексту можна дібрати … ( заголовок ).

Є три типи текстів … ( розповідь, опис, міркування ).

Текст складається з …( зачину, основної частини, кінцівки ).

Текст можна поділити на … ( абзаци ).

У кожному тексті про когось або про щось розповідається. Це …(його тема).

Кожен текст створюється з певною …(метою).

Які види стилів знаєте? ( художній, науково популярний, діловий ).

Речення виражає … ( закінчену думку)

Слова в реченні … ( звязані між собою)

За метою висловлювання речення бувають …( розповідні, питальні, спонукальні ).

Головні члени речення це …( підмет і присудок ).

Член речення, який вказує, про кого або про що говориться в реченні, …( підмет).

На які питання відповідає підмет?. ..(хто? що?)

Член речення, який вказує, що говориться про підмет…(присудок).

На які питання відповідає присудок? …( що робить? що зробить? )

Усі інші члени речення є …( другорядними ).

Слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертається …(звертання).

Слова вживаються у …( прямому і переносному значеннях ).

Слова, що мають кілька значень називаються … ( багатозначні слова ).

Слова, що звучать і пишуться однаково, але мають різне значення називаються … ( омоніми ).

 /перевірка/

3.Каліграфічна хвилинка

Урок продовжить без зупинки

 Каліграфічна хвилинка

  1. Проблемне завдання.

– Перш ніж прописати літери, дайте відповідь на таке питання: що може об’єднати ці слова?

Борщ, калина, хрест, яблуко, море, мак – ч е р в о н и й колір.

Чч че ер рв во он ни ий червоний

  1. Робота зі словниковим словом. Гра « Асоціативний кущ»

-Це словникове слово, його написання слід запам’ятати.

-З чим асоціюється у вас це слово? / тепло, заборона, літо, стиглий/

-Якою частиною мови є слово червоний? / прикметник /.

-На що вказує це слово? / на колір /.

-Від прикметника червоний утворіть дієслово. / червоніти, почервоніти /.

-Хто пригадає стійке словосполучення – фразеологізм, який означає почервоніти?

/ пекти раків, червоний як рак, червоний як буряк /.

  1. Введення словникового слова червоний у речення.

1. Гра «Хто більше» Складіть словосполучення.

1 команда– червоне( с.р.) / Н-д: сонце , яблуко, плаття, взуття, море, обличча,

2 команда – червоний ( ч. р. ) / Н-д: хрест, колір, папір, мак, прапор,

3 команда – червона ( ж. р. ) /Н-д: смужка, сукня, стрічка, квітка, фарба, книга, кров

– У якому випадку слово червоний буде писатися з великої літери?/ Червоне море, Червоний Микола Червона книга – власна назва /

2. Поширте речення: /2 учні біля дошки/

Червона квітка.

Зацвіла червона квітка.

На полі зацвіла червона квітка.

На полі зацвіла красива червона квітка.

На пшеничному полі зацвіла красива червона квітка.

-Як можна замінити слово червона?/рожева, пурпурова, вогняна, багряна, полум’яна, кривава, калинова/

– Як називаються ці слова? / близькі за значеннями. / /перевірка/

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

  • Сьогодні на уроці ми будемо працювати зі словами, що пишуться по-різному, але близькі за значенням, дізнаємося як вони називаються, будемо вчитися використовувати їх у мовленні.
  1. Диктант-загадка.

Склади слово з другої букви кожного словникового слова.

Осінь, диктант, знання, восени, іній, діти, смородина, диван.

СИНОНІМИ- утворене слово.

Завдання уроку:

– пригадати раніше вивчене;

– дізнатися, щось новеньке;

– розрізняти,

– добирати.

IV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

  1. – Давайте пригадаємо, що ми вже вчили з даної теми?

– Слова які пишуться по різному, але близькі за значенням –називаються синоніми.

  1. Є деякі слова – «рекордсмени». Так, слово «Іти» має понад 30синонімів. До слова «говорити» словник подає понад 70 синонімів, до слова «дивитися» – 25 синонімів, а до слова «мовчати»- близько 17.
  1. Прочитайте текст, знайдіть у ньому помилку. Підберіть заголовок тексту.

У шкільному саду

 Діти прийшли до шкільного саду. Діти згрібали сухе листя, обрізали гілки, готували дерева до зими. Діти працювали дружно й весело.

– Як можна уникнути цієї помилки?

– Якими словами можна замінити слово діти?

– Що ви можете розповісти про слова учні, школярі?

Діти, учні, школярі, дітвора, малеча

* Фізкультхвилинка

  1. Робота з підручником.

1). Робота в парах в зошитах, впр.121, ст. 58.

– До яких слів дібрали синоніми? / Діти, Батьківщина/

2). колективна робота , впр. 122, ст. 59./ усно/

– Які слова вжито для того, щоб уникнути повторень?

  1. Диференційоване завдання

«Метелики» – з вчителем, ст.59, впр. 123.

Будинок – хата, дім, оселя, будівля, споруда, домівка.

Сміливий – хоробрий, відважний, безстрашний, відчайдушний.

Сумувати – журитися, тужити, засмутитися.

«Бджілки» – робота в групах :

1 гр. – добрати синоніми до прикметника сильний;

2 гр. – до іменника метелиця;

3 гр. – до дієслова іти

  1. Підбиття підсумків

V. Закріплення та систематизація знань

  1. Ознайомлення зі словником синонімів.
  2. Колективно впр.125

– Яке слово зайве?

VI. Підсумок уроку

– Як називаються слова близькі за значеннями? /синоніми/

– Які слова називаються синонімами?

-Для чого використовують синоніми?

* Хвилина рефлексії. Чи здійснились ваші очікування?

Що запам’яталось на уроці?

VII. Домашнє завдання

Коментар до домашнього завдання. Д/з: ст.59, впр.124

Завантажити презентацію на диск

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
409

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарів

  1. Мені дуже сподобався ваш урок, приєднуся до попереднього коментаря. Тема сама по собі цікава, ви розробили і структуру уроку, і завдання, але мені дуже приємно і те, що ви поділилися фотографіями з уроку, діти ваші такі ж усміхнені, як і ви, а це дуже добре, тому що на багатьох уроках діти бувають зажаті. Гарна і презентація. Наснаги і радості вам у вашій праці.

  2. Світлано Миколаївно! Ви добре попрацювали над конспектом уроку.Перебіг спланований чітко,завдання відповідають темі.Презентація доповнюватиме уявлення дітей про слова-синоніми.Цікавий диктант-загадка,продумані диференційовані завдання.Успіхів Вам! Дякую

    1. Щиро дякую за добрі слова. Пробую друкуватись вперше, тому Ваш коментар дуже для мене важливий. Сподіваюсь, Вам дійсно до вподоби. Дякую!