Конспект уроку з української мови для 3 класу: “Суфікс”
Автор: вчитель початкових класів Куліш Тетяна Володимирівна
Даний урок з української мови для учнів 3 класу на тему “Суфікс. Творення слів з найуживанішими суфіксами”, мета якого: закріпити знання дітей про морфемну будову слова, звернути увагу на словотворчу роль суфіксів; навчити точно підбирати суфікси при утворенні нових слів, спонукати дітей до міркування, порівняння; розвивати навички грамотного письма, сприяти розвитку
мовлення,мислення учнів, виховувати любов та повагу до символів української землі.
ТЕМА: Суфікс. Творення слів з найуживанішими суфіксами.
МЕТА: Закріпити знання дітей про морфемну будову слова,
звернути увагу на словотворчу роль суфіксів;
навчити точно підбирати суфікси при утворенні нових
слів,спонукати дітей до міркування, порівняння ;
розвивати навички грамотного письма, сприяти розвитку
мовлення,мислення учнів, виховувати любов та повагу до
символів української землі.
ОБЛАДНАННЯ: український віночок, квіти символи,
картки,таблиця.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вступна бесіда. Сьогодні у нас незвичайний урок. Урок-віночок. Український віночок – це не просто краса, а й оберіг, “знахар душі “, бо в ньому є така чаклунська сила , що болі знімає, волосся береже , душу зцілює. Звичай плести віночки прийшов до нас із давнини . Дівчаткам,яким минуло 6 років плели віночки із 7 квіток, а в віночок дорослої людини вплітали 12 . І ми будемо вплітати у віночок по 1 квіточці, але квітку можемо вплести у вінок, коли виконаємо певне завдання. І наша мета – правильно виконати всі завдання , а отже сплести віночок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Приступаємо до роботи. І я тримаю ось цю квіточку . Що це за квітка? / калиновий цвіт/
Для того, щоб вплести 1 квітку, відшукаємо прислів’я.
І. Каліграфічна хвилинка.
К к ка кл вк ок
Без верби і калини нема України.
Підберіть спільнокореневі слова до слова калина.
Із завданням впорались, вплітаємо в віночок першу квітку.
- Орфографічна хвилинка.
Завдання пропонує квітка – яблуневий цвіт.
Написані слова з пропущеними буквами , завдання: поділіть слова на дві групи і запишіть їх, вставляючи пропущені букви: з…лений, оч…рет, ап…льсин, в…сокий, оз…ро, пш…ниця, ш…поче, ч…ремха, ст…бло , абр…кос.
– Яке правило необхідно знати, щоб правильно написати слова першого стовпчика ?
/Написання е, и , які перевіряються наголосом./
– Які слова відповідають даній схемі ?
Вплітаємо яблуневий цвіт.
- А назва цієї квітки сховалася в загадці .
Загадка.
Запалали в чистім полі
Квіти гарні всі червоні
То палає влітку так
Польовий червоний
/ мак/
Підберіть спільнокореневі, розберіть за будовою , але перш звернемся для схеми-опори:
Із завданням впорались, вплітаємо у вінок дивовижну квітку маку.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Як утворилися спільнокореневі слова?
/за допомогою суфіксів /
– Яка роль суфіксів ? / утворювати нові слова/
Отже, сьогодні на уроці ми дізнаємося , яка ж роль суфіксів у мові.
– А дня чого нам потрібно утворювати нові слова ? / щоб гарна і багата, барвиста і красива була у нас мова /
Суфіксів в українській мові дуже багато і вони надають словам різних значень.
V. Вивчення нового матеріалу.
Наступне завдання пропонує Волошка.
/ Робота за підручником/
Вправа 278
Відгадайте загадку, запишіть її з пам’яті / колективно/ Вправа 214.
Самостійно. Як визначити суфікс ?
Із завданням впорались , вплітаємо у віночок Волошку – символ людського прозріння, краси і величі неба.
Фізкультхвилинка.
- Закріплення нового матеріалу.
Звернемося до вправи 215. / по варіантах/
-Які суфікси позначили?
Висновок.
- Групова робота . За І хвилину утворити нові слова за допомогою
«суфіксів».
Суфікси написані на пелюстках Ромашки
Із завданням впорались, прикріпляємо квітку.
- Тестова перевірка.
А зараз кожен із вас перевірить, як він засвоїв тему ” Будова слова”.
Закінчення – 3
Основа – 1
Суфікс – 2
Корінь – 5
Префікс – 4
– Частина слова без закінчення – це … 1
– Спільна частина споріднених слів – це … 5
– Частина слова, що стоїть перед коренем називається … 4
– Змінна частина слова називається … 3
– Частина слова,яка стоїть після кореня …. 2
VІ. Підсумок.
Ось і підходить до кінця наш урок. Сьогодні на уроці відсутній Сашко Йому сумно, він вам зателефонував і попросив розповісти, що цікавого було на уроці української мови ?
Давайте розповімо йому.
Розмова по телефону.
- Добрий день, Сашко !
- Це Катруся.
- Ой, привіт ! Як ти ?
- Та вже краще .
- Но у вас цікавого?
- Сьогодні на уроці української мови ми вивчали суфікс , багато узнали про нього.
- А що саме?
- Виявляється , що за допомгою суфіксів утворюються багато нових слів , а ще суфікс надає словам різного значення .
Давайте , діти, ще пригадаємо, що цікавого у нас було на уроці.
З завданням ми впорались. Ось, який чарівний віночок знань вплели ми з квіток , які ростуть на нашій славній Україні. Подивіться, що це за квіти?
Мак – символ боротьби українського народу за волю ,
Барвінок – символ життя .
Яблуневий цвіт – символ материнської любові .
Калиновий цвіт- символ дівочої вроди та краси.
А ромашка – символ ніжності.
Досягаючи навчальної, розвивальної, виховної мети , вчитель обирає цікаву форму проведення уроку. Складну для сприйняття тему намагається доступно пояснити учням. Присутні завдання творчого характеру.
Сподобалась задумка:урок-віночок. Але мені важко уявити собі цей віночок, хотілося б побачити презентацію до уроку або фото. Дуже добре, що Ви формуєте в учнів орфографічну грамотність, тільки раджу всеж таки пов”язувати кожний вид робіт з темою уроку.
Не можу сказати, що урок нецікавий. У кожному уроці є щось позитивне, буває що вчитель не досягає мети. Я вважаю, що є добрі зерна уроку: орфографічна хвилинка., загадка, завдання за схемами, тестова перевірка, але я вважаю, що мало завдань для такого уроку. Якщо кожна хвилинка цінується, тоді учні працюють у високому темпі, пізнаючи дуже багато. Наснаги вам і бажання створювати цікаві уроки.
Завдання в основному за підручником. Домашнє завдання не перевірено. Фізхвилинка не зрозуміла,що саме ви проводили.Групова робота у вас разрахована на 1 хвилину, навіщо вона тоді потрібна.Урок не цікавий.Вибачте.