Конспект уроку з української мови для 4-го класу на тему: Повторення вивченого про дієслово
Автор: Вчитель початкових класів Агаркова Вікторія Вікторівна
Урок допоможе повторити і закріпити знання учнів про дієслово; формувати вміння розрізняти дієслова серед інших частин мови; збагачувати лексичний запас; розвивати зв’язне мовлення учнів.
Конспект уроку
Тема. Повторення вивченого про дієслово.
Мета: повторити і закріпити знання учнів про дієслово; формувати вміння розрізняти дієслова серед інших частин мови; збагачувати лексичний запас; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати повагу до думок своїх однокласників.
Обладнання: експрес-зошити; презентація; картки для визначення настрою.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель.
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати,
Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
І знову вона завітає до нас.
- З яким настроєм ви розпочинаєте урок?
(Учні на поданих картках визначення настрою позначають свій настрій на початку уроку).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Сьогодні у нас урок буде незвичайним, чарівним. Адже ми мандруватимемо. Королева морфології запрошує вас до казкового замку, який знаходиться за багатьма дверима. А відчинити ці двері вам допоможуть правильно виконані завдання, які живуть на сторінках ваших експрес-зошитів. Чи готові ви подолати усі перешкоди? Ви повинні активно працювати, один одного не перебивати, слухати і поважати думку кожного. Тож збирайтеся з думками, зосереджуйтесь, оздоблюйтесь набутими знаннями.
Давайте разом зачитаємо девіз уроку: «Один – за всіх, і всі – за одного». Ну то швидше вирушаймо в путь – дорогу!
Казка двері відчиняє…….
Тож мерщій відкриємо 1-і двері.
- Чарівна скринька
- Яка частина мови називається дієсловом?
- Яким членом речення є дієслово?
- З якою частиною мови зв’язані дієслова у реченні?
- За чим змінюються дієслова?
- На які питання відповідають дієслова минулого часу?
- На які питання відповідають дієслова теперішнього часу?
- На які питання відповідають дієслова майбутнього часу?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку.
- Наша мова – безмежний океан слів: довгих і коротких, добрих і злих, веселих і сумних. Щоб розібратися в цій незліченній кількості слів, вчені вирішили згрупувати їх за певними ознаками: виділити слова, які означають назви предметів. Потім виділити слова – назви ознак. Після цього виділити слова – назви дій.
Сьогодні ми з вами підведемо підсумковий урок з теми «Дієслово». Перевіримо наші вміння і навички, яких набули, вивчаючи цю тему. А також побуваємо в казковому замку, але перед цим нас чекають випробування. Ви готові їх подолати? Тож рушаємо в путь.
IV. Подорож до казкового замку.
- Перше випробування.
– Нам необхідно пройти через дрімучий ліс. Щоб вибратися з нього, маємо виконанти завдання.
(Учні самостійно з’єднують частини прислів’їв. Підкреслюють дієслова. Подані дієслова ставлять в неозначену форму. Роблять після виконаної роботи взаємоперевірку.
Роблять висновок, що дієслова в неозначеній формі відповідають на питання що робити? що зробити?)
- Друге випробування.
– Молодці! Добре впоралися із першим випробуванням. Без проблем знайшли вихід із дрімучого лісу.
Але що це? Перед нами – лабіринт Чаклуна та Чародія. Щоб вибратися звідти, необхідно виконати його умови.
(Учні колективно працюють біля дошки. До поданих слів добирають слова – синоніми, слова – антоніми.
Повторюють, які слова називаємо синонімами, антонімами).
- Третє випробування.
– Тепер потрібно перепливти човном через річку. Щоб не потрапити у халепу, будьте уважні під час виконання наступного завдання.
(Учні колективно працюють біля дошки. Подані дієслова записують у теперішньому та майбутньому часі.
Повторюють, на які питання відповідають дієслова цих часів).
- Четверте випрбування. (Робота в парах)
– Наш мартрут пролягає через високі гори. Чи подолаєте їх?
(Учні в парах редагують текст. Добирають до нього заголовок. Самоперевірка виконаного завдання.
Колективно підкреслюють дієслова. Пояснюють написання частки не з дієсловами.
У кінці завдання роблять висновок, що часта не з дієсловами завжди пишеться окремо).
Фізкультхвилинка.
- П’яте випробування.
– Ми з вами добре попрацювали. Подолали вже більшу частину шляху. Відпочили. А тепер треба трішки підкріпитися. Тож давайте виконаємо наступне завдання, попрацюємо над нашим мовленням і подолаємо наступне випробування. Перейдемо через чагарник.
(Учні усно складають поради «Як приготувати бутерброд» використовуючи подані дієслова. Слідкують за структурою та логічністю викладання думок. Уникають повторень у мовленні).
- Шосте випробування. (Робота за варіантами)
- Попереду у нас лишилося останнє випробування. І ми з вами повинні зануритися у підводне царство. А щоб усе у нас вийшло на відмінно давайте виконаємо наступне завдання.
(Перед завданням учні прослухають інформацію про «Префікс». Елемент учнівських презентацій на уроці.
(Учні по одному з кожного варіанту усно називають нові утворені слова).
V. Підсумок уроку.
– Нарешті ми потрапили до королівського палацу. Королева вами дуже задоволена, тому що всі перешкоди ви подолали успішно.
VI. Рефлексія (прес-конференція).
Журналіст. – Над якою темою ви працювали на уроці?
Учень. – На уроці ми працювали над темою «Повторення вивченого про дієслово».
Журналіст. – А що називають дієсловом?
Учень. – Дієслово – це частина мови, яка називає дію предмета і відповідає на питання що робить? що робив? що буде робити?
Журналіст. – Що ви запам’ятали про дієслово?
Учень. – Дієслово найчастіше в реченні зв’язане з іменником.
Учень. – Дієслова початкової форми відповідають на питання що робити? що зробити?
Учень. – Частка не з дієслова завжди пишеться окремо.
Учень. – Дієслово змінюється за часами.
Учень. – Дієслово має три часи (теперішній, минулий, майбутній).
Учень. – Дієслова теперішнього часу відповідають на питання що робиш? що роблю? що роблять?
Учень. – Дієслова минулого часу відповідають на питання що робив? що робили? що зробив?
Учень. – Дієслова майбутнього часу відповідають на питання що робитиму? що будуть робити? що зробимо?
Учень. – Також на уроці розвивали зв’язне мовлення. Складали поради «Як приготувати бутерброд».
Журналіст. – Виховували повагу до думок своїх однокласників. Цінували дружбу та вчилися аналізувати відповіді кожного.
Журналіст. – Дякую вам за ваші відповіді.
- З яким настроєм завершуєте урок? (Учні фіксують свій настрій на смайликах. Порівнюють із настроєм, який був на початку уроку).
VII. Домашнє завдання.
Високий рівень.
Із поданих слів складіть речення, а із них – текст. Доберіть заголовок. Підкресліть дієслова, визначте час.
Пташенята, у, скоро, з’являться, нього.
Сонце, вище, все, підіймається, землею, над,весняне.
Виспівує, жайворонок, тому, так, і, польовий.
Полі, у, дзвенить, пісня, жайворонкова.
Він, з, ділиться, нами, своєю, радістю.
Достатній рівень.
Випишіть із поданих речень дієслова. Визначте час дієслів. Утворіть форму інших часів.
Велика хмара нависла над лісом.
Скоро у полі задзвенить жайворонкова пісня.
Джерельце під вербою виблискує водою.
Середній рівень.
Подані дієслова поставте в неозначену форму. Запишіть. На вибір з одним дієсловом складіть речення.
Готує, миє, порізав, змастила, мішає, подавала.
Презентація до уроку
Творчо, цікаво, просто, доступно. В логічній послідовності систематизовано знання про дієслово. Завдання диференційовані. Презентація доповнює емоційний настрій уроку. Казково гарно і нічого зайвого.Цікава рефлексія (прес – конференція ) в кінці уроку. Подальших Вам успіхів!
Хороший робочий урок.Дотримана структура конспекту уроку- послідовна та логічна.Завдання відповідають віковим особливостям учнів.Презетація робить урок сучаснішим та цікавим.Дякую