Конспект уроку з української мови для учнів 5 класу “Другорядні члени речення (повторення)”.

Автор: вчитель української мови та літератури Крюкова Рома Михайлівна

Screenshot_9Конспект уроку з української мови для учнів 5 класу “Другорядні члени речення (повторення)” в ігровій формі.


 

Тема. Урок-гра Цікава мова для учнів 5 класу.

Мета:

  • систематизувати й узагальнити знання, уміння, навички учнів, здобуті на попередніх уроках про другорядні члени речення (додатки, означення, обставини); формувати загальнопізнавальні вміння розрізняти другорядні члени речення, виділяти їх у контексті умовними позначками, ставити запитання до них, визначати синтаксичну роль і спосіб морфологічного вираження;
  • розвивати логічне мислення, творчу уяву, пам’ять, увагу; удосконалювати навички самостійної роботи та роботи в команді;
  • формувати позитивну мотивацію до вивчення української мови; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття любові до природи.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок.

Обладнання: плакати з висловлюваннями про мову, картки для роботи груп, емблеми, відеоматеріали про мову.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Вступне слово вчителя.

Друзі, наш захід має назву «Цікава мова». Сьогодні ми маємо вкотре переконатися, якою багатою, розмаїтою та цікавою є наша рідна мова. Скільки всього ви вже вивчили, а скільки вам ще доведеться пізнати!

Протягом цього заходу ви  маєте нагоду  в невимушеній ігровій формі повторити вивчене про головні (підмет, присудок) та другорядні члени речення (додаток, означення та обставину), і  мені б хотілося, щоб ви продемонстрували зараз знання, що здобули протягом попередніх уроків, а також кмітливість і творчі здібності.

ІІІ. Основна частина уроку.

Презентація команд (назва команди, девіз).

Усі учні класу розподілені на три команди, презентують назву команди, девіз, емблему та капітана команди.

Повідомлення умов гри.

Наше змагання буде складатися із 6 різних за складністю завдань, за кожне завдання передбачена різна кількість балів.

За правильно виконане завдання ви отримуєте бали у вигляді зірочок.

За загальною кількістю зірочок буде визначатись переможець змагання.

І конкурс

З народної скарбнички

Запишіть загадку на дошці, відгадайте її (1 бал), підкресліть члени речення (1 бал), напишіть над словом частину мови, якою воно виступає (1 бал).

  • Червоні коромисла через річку повисли. (Веселка)
  • Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (Град)
  • Колючий колобок прибіг у садочок. (Їжак)

За правильно виконане завдання – 3 бали.

ІІ конкурс

Придумай сам

Складіть речення за схемою (1 бал), підкресліть головні та другорядні члени (1 бал).

Screenshot_10

За правильно виконане завдання – 2 бали.

ІІІ конкурс

Я – підмет

Члени команди повинні до кожного слова у реченні підібрати відповідну емблему (1 бал).

  • Дощові крапельки мерехтіли іскорками на деревах.
  • Тихо вітер шелестить пожовклою травою.
  • Заглядає в шибку казка сивими очима.

Після цього кожен гравець у команді обирає один член речення і розповідає про нього у першій особі (1 бал). Наприклад: я – означення, у цьому реченні я виступаю прикметником, стою на початку речення і т.д.

За правильно виконане завдання – 2 бали.

Screenshot_11

ІV конкурс

Моя творчість немає меж

Кожна команда отримує картинку. Учні повинні колективно скласти твір-мініатюру, використовуючи найбільше:

1 команда – додатків

2 команда – означень

3 команда – обставин.

Капітан команди презентує колективну роботу.

За правильно виконане завдання – 2 бали.

Screenshot_12

Screenshot_13

V конкурс

Редактори

Команди отримують текст, у якому неправильно підкреслені головні та другорядні члени речення, учні повинні виправити (1 бал). Завдання на швидкість (1 бал).

Немає нічого гарнішого, ніж весняний ліс. Він світлий та радісний. Навесні лісові дерева та кущі надягають нове вбрання. Свіже зелене листя знову шелестить на гілках. Земля під деревами вкривається травичкою та м’яким мохом. Все в лісі оновлюється навесні. Білі берізки, наприклад, прикрашаються пахучими «сережками». Навіть вічнозелені сосни та ялини в похмурому бору не лишаються осторонь від весни. Вони змінюють свою темну глицю на молоду, світлу та ніжну. По стовбурах дерев біжать свіжі соки, оновлюється навіть кора. Яскраве весняне сонце освітлює стовбури, вони неначе теж світяться бурштиновим світлом. Це час, коли можна акуратно набрати в березовому гаю цілющого соку.

VI конкурс

                                                              “Битва капітанів”        

Складання усної лінгвістичної розповіді про другорядні члени речення.

Капітани команд шляхом жеребкування обирають член речення про який будуть розповідати за поданим планом.

План розповіді

  • Що означає?
  • На яке питання відповідає?
  • Чим виражається?
  • Як підкреслюється?
  • Наведіть приклад.

За правильно виконане завдання – 1 бал.

IV. Підсумок уроку.

  • Підрахунок балів. Перегляд відеоролика про мову.
  • Оголошення результатів. Вручення грамот.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Саме такі уроки подобаються нашим учням, тому що в ігровій формі вони можуть повторити та узагальнити вивчений матеріал, а також провести чудово час. Дякую за напрацювання. Школярі під час такого заняття можуть на всі 100% відчути красу та багатство рідної мови. Дякую.

  2. Цікавий конспект уроку. Чудово підібрані завдання для закріплення знань. Єдине, гадаю, якщо ви використовуєте плакати з висловлюваннями про мову( як зазначено в обладнанні), то доречно буде їх використати на уроці, аби вони не були звичайними прикрасами, якщо це звісно урок. Дякую за цікавий конспект. Бажаю Вам успіхів!

  3. Цікавий як за змістом , так і за формою урок. Підібрані вчителькою завдання та види роботи відповідають програмним та методичним вимогам. Форма змагання додає учням активності та творчості у їх роботі.

  4. Учителем доречно обрана форма проведення уроку узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок. Для конкурсів підібрано цікаві завдання, виконуючи їх учні мали змогу повторити вивчене про другорядні члени речення. Зміст уроку сприяв формуванню позитивної мотивації до вивчення української мови. Доречним є перегляд відеоролика. Дякую.

  5. У вступному слові прозвучало слово “захід”.То це захід чи все-таки урок? Матеріал дібраний відповідно програми для 5 класу.Ігрові форми заохочують дітей до здобутку нових знань.Гарні конкурси “Я – підмет”, “Моя творчість не знає меж”.Дякую