Конспект уроку з української мови для 5 класу на тему: “Удосконалення вмінь записувати слова у фонетичній транскрипції. Фонетичний розбір слова”.
Автор: Вчитель української мови та літератури Васик Марина Вікентіївна
Урок допоможе учням закріпити основні відомості з фонетики, орфоепії; удосконалити вміння и навички п’ятикласників щодо правильної вимови голосних і приголосних звуків, запису слів у фонетичній транскрипції.
Мета: закріпити основні відомості з фонетики, орфоепії; удосконалити вміння и навички п’ятикласників щодо правильної вимови голосних і приголосних звуків, запису слів у фонетичній транскрипції; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати найкращі риси характеру; розвивати мислення (логічне, критичне), мовлення, орфографічну грамотність та пильність; виховувати любов до мови.
Тип уроку: урок повторення з елементами узагальнення і систематизації.
Перебіг уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ.
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Бесіда
♦ Чим відрізняються звуки мовлення від звуків мови?
♦ Як творяться голосні і приголосні звуки?
♦ Коли приголосні стають м’якими і пом’якшеними?
♦ Як відрізнити глухі звуки від дзвінких?
♦ Скільки букв в українському алфавіті?
♦ Скількома звуками позначається ця кількість букв? Чому така розбіжність?
♦ Що таке наголос? Як вимовляються наголошені й ненаголошені голосні?
♦ За допомогою якого словника перевіряється правильність наголошення слів?
► Які відомості вивчаються в розділі «Фонетика»? Що таке звук?
► На які основні групи поділяються звуки мовлення?
- ВИКОНАННЯ ВПРАВ НА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Орфоепічна п’ятихвилинка
► Запишіть наведені слова, позначаючи рискою правильний наголос. За потреби зверніться до орфоепічного словника. Виділені слова запишіть у фонетичній транскрипції. З’ясуйте значення незрозумілих слів.
Ярмарковий, юродивий, щелепа, шелюга, черговий, цямрина, царина, фольга, феномен, уподобання, судно, соняховий, середина, прошарок, оцет, отаман, окрім, ніздря, меблевий, калиновий, індустрія, забавка, голіруч, бюлетень.
Довідка: ярмарковий, юродивий, щелепа, шелюга, черговий, цямрина, царина, фольга, феномен, уподобання, судно, соняховий, середина, прошарок, оцет, отаман, окрім, ніздря, меблевий, калиновий, індустрія, забавка, голіруч, бюлетень.
Скринька мудрості (кожному на парту)
► Прочитайте прислів’я і приказки. З’ясуйте, про які риси характеру людини в них ідеться. Знайдіть і випишіть слова:
1) у яких звуків менше, ніж букв;
2) звуків і букв порівну;
3) звуків більше, ніж букв.
► Запишіть у фонетичній транскрипції виділені слова.
- Без діла жити — тільки небо коптити. 2. Без діла псується сила. 3. Зароблений сухар — краще краденого бублика. 4. Ключі від щастя — в праці. 5. Без терпіння немає вміння. 6. За розум візьмешся — діло буде. 7. Наполегливістю гори й доли здолаєш. 8. Працьовитому — достаток, ледарю — остаток. 9. Дощ не завада — як дружна бригада.
- Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І рівненько тихо встаньте.
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: «Пострибай!»
Січень просить: «Присідай!»
Встали — сіли, встали — сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли, дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
Книги відкриваємо —
Знання здобуваємо!
Фонетичний практикум
► Наведені слова запишіть у фонетичній транскрипції. Яке явище відбувається у цих лексемах?
Борсук, лопух, дощ, лялька, яскравий, лишіть, дзвіночки.
Малюнковий диктант
За картинками записати їх назви, визначити орфограми.
Робота з підручником
Вправа 234 (усно). Стор. 128.
- Підбиття уроку.
Робота із сигнальними картками (зелений колір – так, червоний – ні).
- В українській мові звуків стільки ж, скільки букв.
- Букви я, ю, є, ї, щ позначають два звуки.
- Звуки мовлення вивчає розділ науки про мову, який називається синтаксис.
- Фонетичний запис слова здійснюється у фонетичній транскрипції.
- Виділення з більшою силою та голосом складу у слові називається наголосом.
- Голосні Е. И у ненаголошеній позиції вимовляються чітко.
- Голосні звуки бувають твердими та м’якими, дзвінкими та глухими.
- Приголосні звуки бувають наголошеними та ненаголошеними.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Повторити теоретичний матеріал із розділів «Синтаксис. Пунктуація. Лексикологія. Будова слова. Фонетика. Графіка й орфографія».
► Підготуватися до контрольної тестової роботи.
Записати фонетичною транскрипцією 10 улюблених слів.
Додаток до уроку
Урок цікавий та насичений , форми роботи відповідають темі та меті. Але треба переглянути конспект і виправити помилки : немає виділених слів, які треба записати у фонетичній транскрипції та етап уроку “Підбиття уроку”.
Марино Вікентіївно, добре, що на опрацювання цієї теми відводите окремий урок. Сподобалася робота над прислів’ями, малюнковий диктант, фізкультхвилинка. Не зовсім зрозуміло, коли учні виконували фонетичний розбір слів. Виникають запитання по структурі уроку.
Марина Вікентіївна, спасибі за змістовий, хороший урок. Вчитель створює умови, які дозволять кожному учневі бути активним, розкрити свій творчий потенціал. Досить цікава скринька мудрості.