Конспект уроку з української мови для 6 класу на тему Поділ іменників на відміни + презентація.
Автор: вчитель української мови та літератури Макаренкова Світлана Василівна
Для вчителів української мови. Мета уроку:) Ознайомити учнів з принципом поділу іменників на відміни та групи в українській мові, їх виділення і розрізнення у реченнях і текстах; формувати навички вживання іменників, що належать до різних відмін
УРОК-МАНДРІВКА
Тема: Поділ іменників на відміни та групи
Мета уроку:
1) Ознайомити учнів з принципом поділу іменників на відміни та групи в українській мові, їх виділення і розрізнення у реченнях і текстах; формувати навички вживання іменників, що належать до різних відмін;
2) Розвивати ключові компетентності: пізнавальну, інформаційну, комунікативну, соціальну; розвивати усне й писемне мовлення, творче і логічне мислення, пізнавальну активність, пам’ять, увагу, спостережливість, самостійність;
3) Виховувати любов до української мови, її краси і милозвучності; кмітливість, культуру мовлення, наполегливість.
Цілі: учні повинні
- вільно оперувати теоретичним матеріалом;
- застосовувати набуті знання на практиці;
- розрізняти та правильно визначати іменники різних відмін;
- з’ясовувати проблемні питання визначення відмін та груп іменників
Форми роботи: бесіда, робота з підручником,розподільна та вибіркова робота,творча робота, робота в групах, робота в парах
Тип уроку: урок формування практичних умінь, навичок на основі набутих знань.
Обладнання: підручник «Українська мова» 6 кл., О.Глазова, мультимедіо
Епіграф уроку:
Іменник! Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі…
Д. Білоус
Хід уроку
I. Організаційний момент
Сьогодні у нас — незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну чудову, в країну відому,
Що нас чекає й збагачує мову.
Країна цікава, тож парти свої
Перетворіть у всюдиходи малі.
Всі сядьте рівненько, працюйте уважно,
Потрапить туди щоб було вам неважко.
У вас на партах лежать листки з різними малюнками,вибиріть той, який відповідає вашому настрою, з яким ви прийшли на урок. (слайд 2)
II. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
Учитель: А сьогодні ми працюватимемо над темою «Поділ іменників на відміни та групи» (слайд 3). Чому ви хочете навчитись на уроці? (слайд 4)
-вміти визначати відміни іменників;
-визначати групи іменників;
-дізнатися, чи всі іменники мають відміни
-вільно оперувати теоретичним матеріалом;
- Учні записують в робочі зошити число, тему, епіграф уроку.
- Один учень зачитує епіграф. Як ви розумієте епіграф? (слайд 5)
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок школярів
Перевірка домашнього завдання( інсценування казки; читають вірші з визначенням відмінків-2учнів ) (слайд 6-7)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Учитель: Сьогодні ми з вами продовжимо подорож до королівства Морфології (слайд 8), у графство Іменника (слайд 9). У кожній країні свої закони. Та ось і настав час розглянути питання про розподіл іменників на відміни та групи. Це тільки перший урок з цієї теми, на наступних ми будемо вивчати цю тему детальніше.
Як ви думаєте, навіщо нам треба все це знати? Ми вивчаємо цей матеріал для того, щоб грамотно використовувати іменники у реченнях,в усному й писемному мовленні.
- Робота з підручником (і слайд 10) стор.107
- Опрацювання таблиці «Поділ іменників на відміни та групи».
- Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібним на уроці
- 1) Розглянути таблицю в підручнику С. 107 і дати відповіді на запитання:
- Скільки відмін в українській мові?
- За якою ознакою іменники діляться на відміни?
- А зараз ми проведемо лінгвістичну гру «Пригадай», для того щоб зрозуміти , з іменниками якої відміни у володіннях повелительки Граматики ми зустрінимось: (слайд 11)
- Птах, що полюбляє стояти на одній нозі. (Чапля)
- Прийняття їжі ввечері. (Вечеря)
- Природне явище з громом і блискавками. (Гроза)
- Назва продовгуватого фрукту, який росте на дереві. (Груша)
- Найменший військовий чин. (Старшина)
Граф Іменник дає учневі ключ-відгадку
Учитель: А зараз проведемо дослідження,щоб з’ясувати до якої відміни належать слова-відгадки. Для цього нам треба виробити алгоритм – спочатку визначити рід іменника, а потім виділити закінчення. Скориставшись таблицею в підручнику, з’ясовуйте відміну. (Робота з підручником стор.107)
Учитель: Ось ми і прибули на станцію «Перша відміна» (слайд 12). Іменники ще якого роду відносяться до першої відміни та які закінчення мають (слайд 10).
А щоб вирушити до наступної станції ,ми повинні виконати завдання
(слайд 11).
- Виконання вибіркової роботи та її перевірка (слайд 13).
Вибери приклади іменників першої відміни, свій вибір обґрунтуй
- Груша, пам’ять, сирота, дерево, квітка, чудо, родина, дитинча, родич, доля. (Груша, сирота, квітка, родина, доля)
Учитель:Тепер повернемось до лінгвістичної гри «Пригадай» і познайомимось з наступною відміною, а саме: (слайд 14)
- Людина, яка грає на дудці. (Дудар)
- Місце, де стоять кораблі. (Порт)
- Чим пережовують їжу в однині. (Зуб)
- Будівник, який під час роботи має справу з цеглою.(Цегляр)
- Людина, яка грає на кобзі. (Кобзар)
Граф Іменник дає учневі ключ-відгадку
Учитель: А зараз проведемо дослідження,щоб з’ясувати до якої відміни належать слова-відгадки. Для цього нам треба виробити алгоритм – спочатку визначити рід іменника, а потім виділити закінчення. Скориставшись таблицею в підручнику, з’ясовуйте відміну. (Робота з підручником стор.107)
Учитель: Так, це друга відміна . Іменники якого роду відносяться до другої відміни та які закінчення мають (слайд 15).
А щоб з’ясувати, що ви зрозуміли і запам’ятали ,які іменники належать до
ІІ відміни ,ми затримаємось на станції «Другої відміни» і проведемо «Творчу хвилинку» (слайд 16 – усно).
Білоку́р Катери́на Васи́лівна – українська художниця, майстер народного декоративного живопису.
НАТЮРМО́РТ, (фр. nature morte — «мертва природа») Картина, на якій зображені предмети побуту, квіти, фрукти, забита дичина і т. ін.
Інші назви: «Натюрморт», «Хліб на столі», «Овочі до сніданку»
Перш ніж ми помандруємо з вами далі, я б хотіла на цій станції познайомити вас з ще однією особливістю І та ІІ відмін і звернути увагу на те ,що це стосується тільки цих відмін, а саме (слайд 17), що тільки іменники І та ІІ відмін мають групи: тверду, м’яку та мішану.
Учитель: А мандруючи далі з’ясуємо чи вмієте ви працювати колективно, бути дружними, тому і проведемо роботу в групах (слайд 18): вправа 228, стор.108
- Необхідно виписати іменники однієї групи:
- І ряд – іменники твердої групи;
- ІІ ряд – іменники м’якої групи;
- ІІІ ряд – іменники мішаної групи.
- Виконання роботи, перевірка (слайд 19).
Фізхвилинка (слайди 20 – 25)
- Встаньте діти, посміхніться,
- Землі нашій поклоніться.
- І до сонця потягніться,
- Веретенцем покрутіться.
- Раз – присядьте, два – присядьте
- І за парти тихо сядьте.
Учитель: Наша подорож триває і ми наближаємось до наступної станції, а щоб нам не сумно було в дорозі повернемось до гри «Пригадай»:
(слайд 26)
1.Силует, який з’являється на поверхні, коли на предмет направлене світло. (Тінь)
2.Піднесений стан людини.(Радість)
3.Пригнічений стан людини. (Печаль)
4.Інформація, почута звідкись. (Вість)
5.Здатність людини утримувати певну інформацію. (Пам’ять)
Граф Іменник дає учневі ключ-відгадку
Учитель: А зараз проведемо дослідження,щоб з’ясувати до якої відміни належать слова-відгадки. Для цього нам треба виробити алгоритм – спочатку визначити рід іменника, а потім виділити закінчення. Скориставшись таблицею в підручнику, з’ясовуйте відміну. (Робота з підручником стор.107)
Учитель:Так, це станція «Третьої відміни», які ж тут живуть іменники?
(слайд 27).
Ну що ж на цій станції ми попрацюємо в парах, знову перевірка на дружбу, взаємодопомогу.
- Виконання роботи в парах, перевірка (слайд 28).
З-поміж поданих слів випиши іменники
ІІІ відміни, склади з ними речення або текст
- Доля, борщ,молоко, дихання, вчинок, маля, пам’ять, гордість, листя, кисіль, любов, пташеня, вивчення, пуща, щастя, курча, читання, місяць, радість, калюжа.
(Любов , пам’ять , гордість , радість )
Учитель: Ось ми і дібрались до кінцевої зупинки, яку ж назву має ця станція. Знову гра «Пригадай»: (слайд 29)
Як називаються малята цих птахів і тварин?
1.Свійська водоплавна птиця. (Каченя)
2.Цар звірів. (Левеня)
3.Великий хижак із родини котячих. (Тигреня)
4.Персонаж багатьох казок. (Вовченя)
5.Птах, один з персонажів байки І.Крилова. (Лебеденя)
6.Цар птахів. (Орля)
7.Корова. (Теля)
8.Назва якого птаха суголосна з ім’ям дівчини. (Галченя)
Граф Іменник дає учневі ключ-відгадку
Учитель: А зараз проведемо дослідження,щоб з’ясувати до якої відміни належать слова-відгадки. Для цього нам треба виробити алгоритм – спочатку визначити рід іменника, а потім виділити закінчення. Скориставшись таблицею в підручнику, з’ясовуйте відміну. (Робота з підручником стор.107)
Учитель:Так,дійсно, остання зупинка нашої подорожі це «Четверта відміна», іменники з якими особливостями тут проживають (слайд 30). А щоб з’ясувати що це дійсно так виконаємо наступне завдання : колективна робота (слайд 31).
Подані в дужках іменники поставити в потрібній формі. Визначити їхні відміни (усно)
- Так сонцю добре, неначе (дитя) (М. Стельмах).
- Ті серйозні оченята круглі, ніби в (мишенята). (М. Рильський).
- Поволі летів журавлик на крихких (крилята) над прірвою .
(П. Перебийте).
- Море ласкавим (цуценя) лащиться до рук .(С. Мудрик).
Учитель: Але у нас є ще деякі перешкоди, про які ви повинні пам’ятати (слайд 32)
До жодної відміни не належать:
• незмінювані іменники (табу, депо, таксі, кутюр’є);
• іменники, що вживаються тільки у формі множини
(Черкаси, двері, ворота, радощі, вила,сани,солодощі).
ІV. Закріплення знань
Учитель: І зараз ми з вами закріпимо ті знання, що здобули протягом усієї нашої подорожі, виконаємо «Розподільний диктант- ключ», а для цього іменники запишіть у чотири колонки за відмінами. Іменники, які не належать до жодної відміни, не виписуйте. (біля дошки працюють учні)
Ущелина, оленя ,жаль, зайченя, колиска, емаль, скло, іменини, ніч, обіцянка, бязь, жанр, пір’я, стадо, ондатра, млявість, кегля, льон, , ім’я, опара, далечінь сяйво, совеня, оливка, осінь, оселедець, в’язь(вид письма), спагеті, лоша.
Ключ: у кожному іменнику І, ІІ, ІІІ відмін підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте вислів Лесі Українки ( «Щоб не плакать, я сміялася..»). (слайд 33-35)
V. Рефлексія. «Мікрофон». (слайд 36)
Продовжіть речення:
- Я навчився…
- Я зрозумів…
- Я дізнався…
Повернемось до листків з різними малюнками і виберіть той, який відповідає вашому настрою наприкінці уроку. Рефлексія (слайд 37)
VІ. Домашнє завдання (диференційоване): (слайд 37)
вивчити теоретичний матеріал стор.106-107;
високий рівень – написати твір-мініатюру «Я люблю тебе, мій рідний краю!»;
достатній – підібрати слова (не менше 20 слів) для розподільного диктанту на вивчену тему;
середній – вправа 225.
Ми сьогодні працювали?
В ігри з вами ми пограли?
І питання розглядали?
Про відміни дізнавались?
Потім групи ми шукали?
Може, ми ще танцювали?
Скоро задзвенить дзвінок,
Вам сподобався урок?
Презентація до уроку
Я у захваті від уроку! Цікаві віршики, використання яких так люблять учні, особливо якщо вчитель розповідає їх напам’ять, налаштовують на дружню атмосферу вже з початку уроку. Всі завдання вдало підібрані, цікаві, хочеться самій побувати на такому уроці в ролі учня. 🙂 Але мені здається, що встигнути провести такий урок за 45 хвилин не можливо.
Чудовий урок, конспектом можна користуватися зразу, не шукаючи дадаткового матеріалу. Завжди цікавлюсь нетрадиційними уроками, ваш дуже сподобався, прекрасна презентація. Думаю, що для шесткласників така форма уроку цікава.
Урок має практичне наповнення.Вчителька використовує різні форми роботи:робота з підручником,робота в групах,робота в парах,творча і вибіркова робота.Всі ці форми спрямовані на формування знань учнів.А мандрівка робить урок цікавішим.Дякую