mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови для 6 класу на тему “Ступені порівняння прикметників”

Автор: Учитель української мови та літератури Лінчук Анастасія Михайлівна


Screenshot_19

Тема. Ступені порівняння якісних прикметників. Творення їх, правильне вживання в мовленні

Мета

навчальна: дати поняття про ступені порівняння якісних прикметників, формувати вміння правильно утворювати форми вищого й найвищого ступенів порівняння прикметників; привчати працювати над запобіганням помилок, що виникають під час творення ступенів порівняння прикметників;

розвивальна: розвивати мовлення, увагу, пам’ять, спостережливість;

виховна: виховувати ціннісне ставлення до себе як члена колективу, формувати зацікавлення книгами українських письменників.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: презентація до теми «Продовжуємо вивчати прикметник», підручник (О.В.Заболотний, В.В.Заболотний), презентація Prezi «Найвищий ступінь порівняння прикметників», таблиці, картки з прислів’ями.

Хід уроку:

  1. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку. Хвилинка доброти (Використання хмари слів (тегів) Tagxedo)

Запишіть у зошит сусіда побажання йому на сьогоднішній урок.

Можливо, щось візьмете із нашого сердечка. Подякуйте за приємні слова.

Виразно прочитайте рядки з  вірша «Між іншим…» сучасної української поетеси Ліни Костенко. Розкажіть, чого вона бажає всім нам.

«…І в житті, як на полі мінному,
Я просила в цьому сторіччі
хоч би той магазинний мінімум:
– Люди, будьте взаємно ввічливі! –
І якби на те моя воля,
Написала я б скрізь курсивами:
– Так багато на світі горя,
Люди, будьте взаємно красивими!»

  1. Актуалізація опорних знань
    • Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
  2. Що таке прикметник?
  3. Які морфологічні ознаки мають прикметники?
  4. Яка форма прикметника є початковою?
  5. Яким членом речення найчастіше буває прикметник?
  6. На які групи за значенням поділяються прикметники?
  • Вправа «Четверте зайве»
  1. Малий, сильний, мамин, жовтий;
  2. Братів, тітчин, Маріїн, дощовий;
  3. Дерев’яний, світлий, англійський, шкільний;
  4. Заячий, сніговий, книжковий, кухонний;
  5. Низький, червоний, кімнатний, довгий.
  1. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.

Сьогодні на уроці ми вивчимо ступені порівняння прикметників, навчимося їх утворювати і правильно вживати у мовленні.

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

Продовжіть речення, висловивши свої очікування від уроку

  1. На уроці мені цікаво було б почути про…
  2. Я прагну навчитися правильно…
  3. Дуже хочу поглибити свої знання про…
  1. Освоєння теми уроку.
    • Дослідження-спостереження

Якось на уроці етики вчителька розповідала, що скромність прикрашає людину.

  • Я скромний, – сказав тихенько Володя і посміхнувся, запишавшись собою.
  • А я скромніший від тебе, – промовив його сусід по парті Петрик.
  • Найскромніший- це я! – заявив Мишко.

Як ви думаєте, що сказала хлопцям на це вчителька?

Укладіть словотвірний ланцюжок зі слів скромний, скромніший, найскромніший. Визначте способи творення та словотвірні засоби.

  • Пояснення вчителя

Якісні прикметники мають вищий і найвищий ступені порівняння.

Вищий ступінь порівняння вказує, що в одному предметі більше чи менше якоїсь якості, ніж в іншому.

Найвищий ступінь вказує на те, що певний предмет переважає всі інші за якою-небудь ознакою.

  • Робота з підручником (С.134-135)

Прочитайте теоретичну інформацію про ступені порівняння прикметників. Що нового ви дізналися?

  • Робота з таблицею

Обговорення таблиці «Творення ступенів порівняння прикметників».

+ інші основи, + додаткові засоби (Підручник, стор.135).

  1. Закріплення вивченого за допомогою системи вправ і завдань
    • Робота в парах

Виконання вправи 350 з підручника.

  • Утворіть ступені порівняння прикметників (вищий і найвищий у простій та складеній формі)

Худий, добрий, щирий.

Зразок: Худий – худіший, більш худий, найхудіший, найбільш худий.

  • Робота в групах

Складіть прислів’я, поясніть, як ви їх розумієте. Назвіть прикметники, визначте їхні ступені порівняння.

  1. Людина міцніша за кремінь і слабша за муху.
  2. Найкраще зерно ховається на дно.
  3. З усіх скарбів найбільш цінним є молодість.
  4. Чужий хліб легший, але свій більш ситний.
  5. Солодший за все плід праці.
  6. З усієї рідні мати найрідніша.
  • Вправа (презентація Prezi «Ступені порівняння прикметників»)

Подивіться на картинки. Складіть речення з прикметниками, утворивши найвищі ступені порівняння різними способами.

  • Зверніть увагу (стор. 137) За допомогою слова «САМИЙ» ступенів порівняння не утворюють!
  • Гра «Я – вчитель»

Уявіть себе вчителем української мови. Один учень, який пропустив кілька занять, здав вам на перевірку зошит.

Виправте помилки в поданих фор­мах ступенів порівняння прикметників. Запишіть словосполучення з правильними формами.

  • Більш цікавіший фільм,
  • найбільш відоміший телеканал,
  • менш зручніший диван,
  • самий кращий друг,
  • більш безпечніший спосіб,
  • сама легка професія,
  • сама рідніша людина,
  • найвеликіший будинок,
  • найменш найяскравіша квітка,
  • сама цікава книга.
  1. Підведення підсумків уроку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Що нового ви дізналися на уроці?

Що вам сподобалося?

Що вас найбільше зацікавило?

Чи справдилися ваші очікування?

  1. Оцінювання учнів. Коментар.
  1. Домашнє завдання. Інструктаж

Параграф 42, вправа 352.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Чудовий початок уроку задає хвилинка доброти. Робота із таблицею є обов*язковою для проведення такого уроку. Завдання цікаві та вдало підібрані. Сподобалась ідея із використанням гри “Я – вчитель”. Дякую.

  2. Урок насичений інтерактивними вправами, ігровими методами роботи, прекрасною роботою у групах. Презентація є корисним підсиленням до такого сучасного уроку. Вчитель працює на високому рівні. Дякую.

  3. Хороший урок! Все сподобалося. Ці методи виховують в учнів вміння працювати, розуміти. Схеми, таблиці, мультимедіа роблять урок багатим, насиченим та цікавим для сприймання. Дякую ВАМ!

  4. Урок цікавий та корисний ,з використанням мультимедіа. Дуже сподобалася презентація, неодмінно використаю на своїх уроках. Інтерактивні методи сприяли розвитку творчості учнів.

  5. Мені сподобався ваш урок, багато цікавих вправ, хвилинка доброти, вправа «Я – вчитель», є презентація до уроку, таблиця; а іноді простий урок з підручником, проведений з теплотою, дає кращій результат, ніж з інтерактивними технологіями, урокі повинні бути різними, такий урок, вважаю, також сподобався дітям. Творчості вам, Анастасіє Михайлівно.

  6. Анастасіє Михайлівно ! Дякую Вам за урок, але необхідна чіткіша структура уроку. Використовуйте інтерактивні технології роботи на уроках,усе це подобається учням.