Конспект уроку з української мови для 6 класу на тему: “Узагальнення й систематизація вивченого з розділів «Лексикологія» та «Фразеологія»
Автор: учитель української мови та літератури Кідалова Оксана Петрівна
Шановні колеги! Данний урок розроблено мною з використанням інноваційних технологій. Це урок-подорож. Він насичений ігровими моментами, що дає змогу розвивати логічність, системність, пошуковість і творчість. Урок супроводжується яскравою презентацією. Під час уроку використано різні форми роботи, завдання пропонуються як для індивідуального виконання, так і для роботи в парах і групах.
Тема. Узагальнення й систематизація вивченого з розділів «Лексикологія» та «Фразеологія»
Мета: повторити, закріпити, поглибити, удосконалити знання учнів із розділів мовознавства «Лексикологія» та «Фразеологія»; узагальнити засвоєний мовний матеріал; формувати уміння й навички усного мовлення, уміння швидко орієнтуватися в запропонованій ситуації; виховувати наполегливість у здобутті знань, інтерес до вивчення рідної мови; розвивати в учнів пам’ять, аналітичне та образне мислення, творчі здібності; виховувати естетичні смаки, любов до рідної мови
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого
Форма проведення: урок – подорож.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Вислів на дошці:
«Мудрий не той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні»
Есхіл
ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
ІІІ. Орієнтація на роботу учнів.
- Слово вчителя. Забезпечення емоційної готовності. Психологічна вправа «Наш настрій».
- Закрийте очі й уявіть , що ви потрапили до незвичайної казкової країни, де біля кожної хати квітнуть чорнобривці та мальви, а ввечері чується чарівний спів соловейка, там відчувається аромат квітучого вишневого саду, над вуликами гудуть бджоли, і десь здалеку тихо доноситься мелодійна пісня. Саме в цій країні вас чекає багато таємниць і пригод.
- Чи здогадалися ви про яку чарівну країну йшла мова?
IV. Застосування знань, умінь і навичок учнів.
- Слово вчителя.
Сьогодні незвичайний урок, ми вирушаємо в подорож до країни Лексикології та Фразеології.
Відкрийте зошити , запишіть сьогоднішнє число,тему. Епіграфом до уроку я вибрала слова давньогрецького драматурга Есхіла: «Мудрий не той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні». Тому під час нашої подорожі ви повинні пригадати все, що ми вивчили на минулих уроках.
( слайд 1)
Країна, до якої ми прямуємо, чарівна і незвичайна, бо там живуть усі слова української мови. Ось і мешканці цієї країни. Але що сталося, вони заплуталися й не можуть пригадати, у якому будинку проживають. Спробуємо їм допомогти.
Я буду називати їх імена, а ви повинні з’ясувати , до якої групи слів вони відносяться й дати їм визначення.
Вправа «Впізнай слова»
(слайд 3: будинок, у якому підписано квартири і назви слів, що в них проживають)
- Будинок №1 (історизми): веретено, жупан, мушкет, жорна.
- Будинок №2 (просторічні): ахтобус, мобіла, ляпати, телепень.
- Будинок №3 (архаїзми): ланіти, перст, зріти, благий, десниця.
4) Будинок №4 (неологізми): смартфон, онлайн, скайп, флешка.
5) Будинок №5 (терміни): квадрат, синтаксис, пенальті.
6) Будинок №6 (професійні): палуба, плуг, рецепт, мольберт.
7) Будинок №7 (діалекти): когут, чічка, ватра, легінь.
8) Будинок №8 (фразеологізми): зуби з’їсти, як вітром здуло, сміятися на кутні.
- Будинок №9 (загальновживані): сад, ходити, вогонь, вода.
Пригадайте, хто з них веде активний спосіб життя, а хто пасивний?
- Слово вчителя.
Завдяки вам слова помирилися, і в будинку запанувала любов та злагода. А ми подорожуємо далі. У країні Лексикологія проживає багато іноземців, але вони досить доброзичливі й мають багато друзів.
Вправа «Знайди друга» ( слайд 4)
Робота з картками: знайти український відповідник іншомовному слову.
- Конкурс (змагання), аплодисменти (оплески), сек’юриті (охорона), рюкзак (наплічник), бібліотека (книгозбірня), ексклюзивний (винятковий), кулінарія (куховарство), арбітр (суддя); 2) Ілюмінація (освітлення), генеза (походження), портрет (зображення), аеродром (летовище), уїк-енд (вихідний), егоїст (самолюб), сандвіч (бутерброд), комюніке (повідомлення).
- Слово вчителя.( слайд 5)
Місце, яке найбільше люблять наші слова і яке найчастіше відвідують, це БІБЛІОТЕКА. Саме там вони дізнаються про себе багато цікавого. Я запрошую і вас до цього чарівного місця. У бібліотеці слова збираються в «Словниковому клубі», сідають за великим круглим столом і грають. ( завдання виконується в групі: учням роздаються аркуші, на яких написані слова. До слів діти за допомогою словників повинні дібрати синоніми, антоніми, розкрити лексичне значення, скласти словосполучення, речення. Опісля кожна група презентує свою роботу.)
ЛЮБОВ, ЩАСТЯ
Вправа «Набери на ком’ютері»
Учням роздаю конверти, у яких на окремих аркушах написані літери однакової величини. Із поданих літер скласти слова-антоніми.
Жвавий-повільний, більше-менше, веселий-сумний, весна-осінь, вечірній-ранковий, густий-рідкий, добрий-злий, корисний-шкідливий, людяність-бездушність.
Слово вчителя.
- Ви трохи розважилися. А ми поспішаємо далі. На вулиці нас давно вже зачекалися досить незвичайні представники цієї країни. Це фразеологізми. Мову їх не кожен розуміє, але ми спробуємо це виправити.
Вправа «Поясни фразеологізм» (фізхвилинка) (слайд 6)
Я буду вас з ними знайомити, якщо ви можете пояснити значення фразеологізму, то сідаєте, якщо не можете, то залишаєтеся стояти.
– крокодилячі сльози, кури не клюють, водою не розлити, бити байдики, авгієві стайні, гаряча голова, голий як бубон, давати гарбуза, замітати сліди, махнути рукою, розбити глек, сізіфова праця, як сніг на голову, як гриби після дощу.
- Наше знайомство з фразеологізмами продовжується. Я знайшла їх сімейний альбом. Мені дуже цікаво було його переглядати, але не всіх я змогла впізнати. Можливо, у вас це вийде краще. (слайди 7-13)
- Водити за носа – обманювати.
- Чесати язика – розмовляти без причини.
- Зарубати на носі – запам’ятати.
- Гострити язика – заподіяти прикрість.
- Біла ворона – про людину, яка не така як усі.
- Розвісити вуха – слухати довірливо
- Робити з мухи слона – перебільшувати.
- Як кіт з собакою – не дружньо.
- Прикусити язика – замовчати.
Слово вчителя.
Наша подорож добігає кінця, ви були активними й добре попрацювали, тому СЛОВА не хочуть відпускати вас без подарунків, які заховані в скарбниці міста, але, на жаль, жоден з них не пам’ятає код, щоб відчинити браму. Для того, щоб його відгадати, вам потрібно виконати останнє завдання. (слайд 14)
1 – архаїзми 1 – техніка
2 – історизми 2 – музика
3 – неологізми 3 – журналістика
4 – діалектизми 4 – спорт
1) флеш-моб, рать, бараболя, боярин…… 3142
2) пенальті, партитура, репортаж, веб-камера……. 423
3142 4231 (слайд 15)
( вчитель роздає солодкі подарунки)
(слайд 16)
V. Підведення підсумків уроку, оцінювання.
Слово вчителя.
Ми змушені попрощатися з новими друзями й повернутися додому. Я думаю, що слова давньогрецького драматурга Есхіла: «Мудрий не той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні» допомагали вам протягом уроку впоратися з важкими завданнями. А будь-яка старанна робота повинна бути оцінена.(виставлення оцінок)
VI. Рефлексивно оцінювальний етап. (слайд 17)
1.Рефлексія настрою.
Презентація до уроку
Дуже цікавий урок-узагальнення з тем “Лексикологія” і “Фразеологія”. Підібрані форми роботи дають змогу розвивати логічність, системність, пошуковість . Чудова презентація не лише заохотить до роботи на уроці, а й сприятиме постійному підсиленню інтересу до навчального матеріалу. За допомогою такого уроку учні зможуть з інтересом підготуватись до контрольної роботи. Дякую, Оксано Петрівно, за Вашу чудову працю.
Оксано Петрівно! Дякую Вам за урок. На уроці Ви постійно працюєте над вихованням учнів. Урок побудований методично правильно. Дякую Вам за це.Низький уклін.
Такий живий урок сприятиме розвитку ерудиції школярів,чуття мови.Діти зможуть проявити себе на певних етапах уроку,поглибити знання із лексикології та фразеології,поповнити лексичний запас та розширити свій світогляд.Дуже гарна презентація та урок.Дякую