mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови для 7 класу на тему: Дієслова дійсного, наказового, умовного способів.

Автор: вчитель української мови та літератури кондратюк Тетяна Василівна

Screenshot_11Особистісно орієнтований урок української мови, на якому використовуються різні форми роботи, методи, інноваційні технології.


 

Тема. Дієслова дійсного, наказового, умовного способів.

Мета. Формувати знання про способи дієслів, вміння відрізняти дієслова різних способових форм; правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль способових дієслів; розвивати навички доречного використання у мовленні дієслів різних способів; розвивати художньо-образне мислення; сприяти вихованню шанобливого ставлення до природи.

Цілі. Учні знатимуть: які є способи дієслів, яку дію означають.

Учні вмітимуть: відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль способових дієслів.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Обладнання. Фотографії на тему «Осінь», підручник.

 Хід уроку

  1. Мотиваційний етап
  2. З’ясування емоційної готовності до уроку

Спробуємо приготувати успішний урок. Для цього візьмемо …(уважність, знання, уміння слухати, хороші оцінки, творчість…)

  1. Перевірка домашнього завдання

Прочитати записане прислів’я чи приказку, коротко пояснити зміст, назвати вжиті дієслова, визначити дієвідміну.

  1. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань

Бесіда бліц-опитування.

-Дієсловом називається…

-Дієслово має такі граматичні категорії….

– Назвіть, яку граматичну категорію ілюструють приклади, записані на дошці.

  1. Розфарбувала, розфарбував, розфарбувало (рід).

2.Відлітаю, відлітаєш, відлітає,  відлітають (особу).

  1. Кружляють, летять (дієвідміна).

4.Облетіло, облітає, облітатиме (вид, час).

-Якою темою поєднані ці дієслова? (Осінь)

– Про яку граматичну категорію дієслова не згадали? (Спосіб)

  1. Цілевизначення і планування
  2. Оголошення теми уроку

«Мозковий штурм» Яке мовне явище вивчатиметься на уроці? Для чого потрібно засвоїти цей матеріал? Яким чином треба організувати роботу?

  1. Узгодження цілей уроку і плану роботи. Метод «Я знаю – хочу знати – дізнався».
  1. Опрацювання навчального матеріалу
  2. «Я дослідник». Спостереження над мовним матеріалом

Розгляньте фотографії та назви. Запропонуйте свої.

А. І я з вами політала б.    Б. Приведи мене у казку.  В. Розфарбувала осінь клени.

– Яке з дієслів виражає наказ, спонукає до дії?

– Яке виражає дію можливу, бажану за певних умов?

– Дієслово «розфарбувала» вказує на реальну дію, яка відбувається, відбулася чи буде відбуватися?

– Яке з дієслів віднесемо до дійсного, умовного, наказового способу?

2.Робота з підручником.  Звірити зроблені висновки з матеріалом підручника. Читання з позначками ( + відома інформація,     – нова,

? не зрозумів). Двоє учнів складають питання за опрацьованим  матеріалом.

3.Тренувальні вправи

А. Робота з текстом

Прочитати виразно вірші. Визначити тему, основну думку. Виписати дієслова, визначити спосіб. Визначити морфологічні  ознаки та синтаксичну роль виділених дієслів.

Б. Розподільна вправа

Розподілити слова за способом. Відчиняйте, сумували б, покружляймо, засинає, летять, шарудять, не говоріть, полинула б, пораділи б, хвалять, помчали, тремтять.

В. Лінгвістичний футбол

Від дієслів дійсного способу утворити форму наказового, умовного способів.     Прокидається, мріє, несуть, думають, ідуть, відлітають, готує, облітає, крутить, лежить.

Г. Творче конструювання

1 варіант. Скласти, записати 2 речення на тему «Осінь», використовуючи запропоновані дієслова різних способів.

2 варіант. Скласти вправу «Четвертий зайвий» (2 приклади).

  1. Рефлексивно-оцінювальний етап
  2. Рефлексія. Заповнення таблиці «Я знаю – хочу знати – дізнався».
  3. «Прес». Питання від учнів, що самостійно працювали над матеріалом підручника.
  4. Оцінювання
  5. Домашнє завдання

ДОДАТОК

Робота з текстом. Прочитати виразно вірші. Визначити тему, основну думку. Виписати дієслова, визначити спосіб. Визначити морфологічні  ознаки та синтаксичну роль виділених дієслів.

Осінь
Сіла осінь на порозі,
Довгі коси розплела,
Спілі яблука на возі
До бабусі привезла.

Вітром  двері відчинила:
– Дари з воза забирайте!
Павутинкою злетіла:
– Через рік мене чекайте!
                    Л. Новикова

Красива осінь вишиває клени…

Красива осінь вишиває клени
Червоним, жовтим, срібним, золотим.
А листя просить:

– Виший нас зеленим!
Ми ще побудем, ще не облетим.
А листя просить:

– Дай нам тої втіхи!
Сади прекрасні, роси – як вино.
Ворони п’ють надкльовані горіхи.
А що їм, чорним? Чорним все одно.
                                  Ліна Костенко

Screenshot_12

Screenshot_13

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Тетяна Василівна продемонструвала зразок методично правильно спланованого уроку, що враховує вікові особливості 7 – ків та доступно формує знання, визначені темою. Зорієнтованість на особистість спонукала вчителя до використання інтерактивних методів «Мозковий штурм», «Я дослідник» та «Я знаю – хочу знати – дізнався». Використання осінніх мотивів допомагло встановити місточок між творчістю та проблемою збереженням навколишнього середовища. Дякую, впевнена, що Ваша публікація знайде прихильників.