mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови (розвиток мовлення).

Автор: Учитель української мови та літератури Паламарчук Марія Іванівна

Screenshot_9Зміст уроку – це ілюстрована презентація учнями улюблених професій з використанням комп’ютерних технологій. Учні працюють парами, презентують особливості улюблених професій через рольові ігри. Використано тестові завдання з теми.


Тема. Розвиток мовлення. Професійний дискурс. Презентація улюбленої професії з елементами рольової гри.

Мета: удосконалювати розвиток усного зв’язного монологічного та діалогічного мовлення, формулювати життєву компетентність.

 

Методико-дидактичне забезпечення: ноутбуки, проектор, ілюстративний матеріал, словники паперові та електронні, тестові завдання.

Тип уроку: Розвиток зв’язного мовлення.

Методи і прийоми: словникова робота, виразне читання поезії, елементи рольової гри, робота парами.

Форма проведення уроку: урок-презентація

Міжпредметні зв’язки: українська література – твори М.Рильського, зарубіжна література – твори А.Чехова, історія України – історія виникнення Троїцького собору.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент. Вступне слово вчителя до учнів: «Великий Каменяр української літератури І.Франко сказав: «Держава стоїть школою, а школа – учителем». Так само лікарня – лікарем, пекарня – пекарем, шахта – шахтарем, завод – робітником. Сьогодні ми проведемо професійний дискурс, презентацію улюбленої професії з елементами рольової гри, розвиваючи і вдосконалюючи при цьому усне зв’язне монологічне і діалогічне мовлення.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

ІІІ. Робота з теми:

  1. Словникова робота (пояснення учнями слів презентація і дискурс з допомогою словників іншомовних слів, електронних словників та записи у зошитах).
  2. Учитель звертає увагу на слова М. Рильського про значення словника у житті людини з вірша «Мова».
  3. Учениця 1 декламує напам’ять цей вірш і вітає ним усіх зі святом – Днем рідної мови.
  4. Теоретична підготовка: робота із творчими тестами.
  5. Творчі тестові завдання до теми
  6. «Презентація улюбленої професії»
  7. Професія – це :
  8. А) обов’язок; Б) мрія; В) необхідність;  Г) покликання;
  9. Впливає на життєвий вибір:
  10. А) сім’я; Б) випадковість; В) особистість;    Г) особисті переконання, мрії;
  11. Найважливіші чинники, які беруть до уваги при виборі професії:
  12. А) престижність Б) умови праці В) «ідея сродної праці» Г) зарплатня
  13. Чим, на вашу думку, повинна стати професія для кожного з вас:
  14. А) сходинкою до кар’єри Б) засобом для гідного життя; В) улюбленою працею; Г) можливістю реалізувати свої мрії та здібності

ІV. Презентація майбутньої мрії:

а) Учень 1 представляє професію програміста. Потім він сідає за комп’ютер, щоб частково відчути себе в ролі майбутнього професіонала та допомогти присутнім ознайомитися з відеоматеріалом під час презентацій;

б) Учень 2 – майбутній пілот (розповідь, ілюстративна презентація найкращого літака вітчизняного виробництва «Мрія»);

в) Учень 3 (майстер по ремонту побутової техніки). По завершенню промови – проблемна ситуація: його викликали до хворої жінки відремонтувати холодильник; вона витратила гроші на ліки і зможе розрахуватися за ремонт, лише коли отримає пенсію (його відповідь);

г) Учень 4 мріє стати архітектором: промова, демонстрація макета фортеці, зробленої ним ще у 7 класі, розповідь про історію створення Троїцького собору, ілюстративна презентація кращих споруд української архітектури (Софії Київської, Києво-Печерської Лаври, Золотих воріт, Троїцького собору);

д) Учениця 2 – майбутній лікар (промова, участь у рольовій грі, музично-ілюстративна презентація про лікарів).

Рольова гра «Лікар і пацієнт»

– Добридень, Олександро Сергіївно!

– Доброго дня, Олексію!

– Мене турбують болі у шлунку.

– Розкажи про свій режим дня, що і коли ти вживаєш у їжу?

– Встаю о сьомій годині, вмиваюся, чищу зуби та йду до школи.

На перерві, близько одинадцятої їм пиріжки та піцу з чаєм. Удома вечеряю о вісімнадцятій.

– Необхідно вживати перші страви, менше смаженого, жирного, копченого, гострого. А ти палиш?

– Палю.

– Давно ?

– З 10 класу.

– Цю звичку треба покинути. Я випишу тобі ранітідін по 1 таблетці тричі на день.

– Гаразд. Я буду намагатися виконувати всі ваші поради. Дуже вдячний. До побачення.

– Чекаю тебе через тиждень.

е) Учениця 1 (презентація професії журналіста: розповідь про цю професію, бере інтерв’ю у директора школи, вчителя, що веде урок; для майбутньої статті збирає ілюстративний матеріал про школу та просить дозволу його продемонструвати);

є) Учень 5 (майбутній менеджер з реклами: виступ, участь у рольовій грі «До рекламного агентства у пошуках роботи»).

Рольова гра «Бракує резюме»

Спробую завітати  до рекламного агентства з метою пошуку тимчасової роботи.

– Добридень, Віро Анатоліївно!

– Вітаю в нашому агентстві.

– Я, Очередниченко Родіон, прийшов по оголошенню, хочу влаштуватися працювати на період літніх канікул.

– Дуже приємно. Який у вас досвід роботи?

– Досвід у мене незначний. Я вільно працюю з комп’ютером, комунікабельний, доводилось розміщувати рекламу на своїй сторінці у соцмережі, тому я згоден на помічника менеджера з реклами або на рекламатора.

– Гаразд, прошу Ваші документи.

– Будь ласка.

– Добре, але тут бракує резюме.

– Я чув про нього, але сам не складав.

– Це документ, який дає уявлення про майбутнього працівника, про його досвід, уміння, успіхи, захоплення, навички. Складіть резюме і приходьте.

– Гаразд, дякую. До побачення.

– На все добре.

Відсутність у його документах резюме є приводом для домашнього завдання: скласти письмове резюме з власними даними.

Зразки резюме

БОНДАРЕНКО       ІННА         МИХАЙЛІВНА

Дата і місце народження.           15 травня 1987р. сел.Новотроїцьке Волноваського району Донецької області.

Мета пошуку роботи.                 Отримати сезонну роботу, набути практичних навичок перед вступом до вузу.

Освіта.                                           10 класів ЗШ№2

Нагороди.                                   Грамоти за участь у районних олімпіадах та конкурсах з української мови та літератури.

Знання мов.                                Українська і російська – вільно. Англійська – зі словником.

Захоплення.                                Поезія, музика.

Досвід роботи.                           Проведення екскурсій для молодших класів школи.

Додаткові відомості.                  Вимоглива до себе та інших, дисциплінована, пишу вірші, співаю.

Інші навички                              Робота на комп’ютері

ж) учні виводять на монітори ноутбуків зразки резюме, звертають увагу       на найважливіші пункти.

V. Підсумок учителя. Оцінювання.

Додаток

Тексти учнівських виступів

Програміст

Програміст – людина, що займається програмуванням, виконує розробку програмного забезпечення для програмованих пристроїв.

Прикладами таких пристроїв є: настільні комп’ютери, мобільні телефони, смартфони та промислові комп’ютери.

Програмування, як рід занять, може бути основною професійною діяльністю фахівця, або використовуватися в якості допоміжної діяльності для вирішення інших професійних завдань.

Програмісти поділяються на прикладних і системних.

Прикладним називається програміст, програми якого призначені для розв’язання прикладної задачі, що задовольняє потреби кінцевого користувача.

Системним  називається програміст, програми якого призначені для забезпечення роботи комп’ютера і використовуються іншими комп’ютерними спеціалістами.

Сьогодні я не зможу спробувати себе в ролі програміста, але буду керувати комп’ютером  та проектором і цим самим допоможу своїм однокласникам ілюструвати свої презентації.

Пілот літака

Пілот літака – це людина, яка керує літаком, гвинтокрилом або іншими літальними апаратами. Багатьом доводилося керувати віртуальним літаком, штурмувати супротивника, сидячи перед комп’ютером. Але це гра, а в реальності професія льотчика одна із технічно найскладніших.

Майстер по ремонту побутової техніки.

Ще малим спостерігав, як тато ремонтує електроприлади, як майстер лагодить телевізор, розпитував, цікавився. У школі на уроках фізики особливу увагу звертав на певні теми. З часом вирішив, що буду майстром по ремонту побутової техніки. Це особливо важливо на селі. Пам’ятаю, як раділа вся наша сім’я, коли нарешті приїздив телемайстер і можна було знову дивитися телевізор, або після чималої перерви працював холодильник і в сім’ї були мир і злагода. А щаслива сім’я – це міцна сім’я. Міцна сім’я – це міцна держава. І я буду щасливий, якщо в цьому буде частка і моєї праці.

Архітектор

Одна з моїх мрій – це професія архітектора. Архітектор – українською мовою – це зодчий. Архітектор – це творчий працівник, що створює навколишній світ – він придумує і проектує будівлі, формує міський простір та земельну територію. Архітектор придумує будівлі і споруди.

Архітектору необхідно володіти хорошим зором, тому що під час креслення очі дуже напружуються. Потрібно вміти робити креслення, моделювання, знати основи комп’ютерної техніки, креслярських програм, технологій в проектуванні, матеріали, принципи планування технологічної системи будівлі. Архітектор повинен володіти хорошим окоміром і просторовим відчуттям.

З чого ж почалася моя мрія? Вперше у 7 класі я своїми руками створив паперову архітектурну споруду замку-фортеці.

Потім на уроці мови я почув незвичайну історію про зведення козаками Троїцького собору у м. Новомосковську Дніпропетровської області. Було це в 1773 р., коли Запорозьку Січ ось-ось мали зруйнувати. Задумали козаки збудувати Божий храм. Майстер Яким Погребняк запропонував звести дев’ятиглаву церкву з дерева, такої на той час в Україні ще не було.

А потім сам засумнівався і зробив спочатку з комишу маленький макет, а потів змайстрував без жодного цвяха собор, що стоїть і нині. Я давно захоплююсь спорудами минулого, такими як Софія Київська, Золоті ворота, Києво-Печерська лавра, але найбільш зворушливою є історія створення і захисту Троїцького собору. Ось перед нами цей красень у різних ракурсах.

Лікар

Допомога людям – надзвичайно благородна професія. А професія медика – найгуманніша, адже вона покликана стояти на сторожі людського життя. Саме медики дарують здоров’я людям, рятують від найрізноманітніших хвороб. Тому образ медика в уяві багатьох людей пов’язаний з надією і захистом. Кажуть, що лікар – це посередник між людиною і Богом. Дійсно, у багатьох ситуаціях медпрацівник є останньою рятівною інстанцією для хворого. Клятва Гіппократа спонукає людей у білих халатах перебороти всі емоції й особисті негаразди, щоб виконати свій обов’язок. Лікар часто лікує не лише тіло, а й душу людини, вселяючи в її серце віру та надію. І це не можуть не цінувати ті, кому медики дарують радість одужання чи поліпшують якість здоров’я і життя.

Лікар – одна з найблагородніших професій. Професія лікаря, як сказав А.П. Чехов, – це подвиг. «Вона вимагає чистоти душі і помислів. Треба бути ясним розумово, чистим морально і охайним фізично». Лікар повинен завжди бути добрим і милосердним, тому що справа, якою він займається, полегшує страждання хворого і рятує його від смерті. До лікарів люди ставляться завжди особливо, вони їх цінують і поважають. У руках лікаря перебуває людське життя. Легше стати лікарем, ніж бути ним. Лікар – це не просто професіонал, це творець.

Будь-який лікар не має права на помилку. Якщо помилки продавця або кравця можна виправити, то неправильно поставлений діагноз, тремтяча рука хірурга, навіть проста байдужість до хворого можуть обірвати чиєсь життя. Але зате яке це щастя, яка велика місія – першим дізнатися про народження нового життя, або сказати матері: «Операція пройшла успішно, Ваш син буде жити».

Мабуть, заради цієї миті і варто багато вчитися і працювати, щоб присвятити себе кращій на землі професії – бути лікарем.

Журналіст

Мрію про нелегку, але цікаву професію журналіста.

Журналістика дає можливість представникові цієї професії прожити цікаве життя. Люди цієї професії займаються активним пошуком нової інформації. Вони знаходяться в центрі подій і прагнуть знаходити цікаві для людей теми.

Кожне інтерв’ю збагачує журналіста новими знаннями, поглиблює його розуміння проблеми, яку він вивчає.

Професія зобов’язує його першим опинятися в гущині подій.

Журналістика приваблює людину можливістю мати творчу за характером роботу.

Я журналіст – початківець і мені доручили написати статтю про школу. Я вибрала,звичайно, свою рідну.

Перш за все кілька запитань директорові школи. Дозвольте, Миколо Івановичу? Прошу дозволу записати відповідь на диктофон. – З якого року ви працюєте у цій школі? А директором?

Що є найскладнішим у вашій роботі? Чи не шкодуєте, що обрали саме цю професію?

Дуже вдячна Вам, бажаю доброго здоров’я та успіхів у роботі!

Менеджер з реклами

Менеджер з реклами – одна з найпоширеніших професій. Безліч журналів, газет, радіо, телебачення, сайти в Інтернеті продають рекламний час чи рекламні площі, і їм потрібні компетентні менеджери. Досить великий ринок із зовнішньої реклами. Рекламіст повинен бути зібраний і володіти творчим мисленням.

Перелік основних обов’язків рекламіста:

  • Знання ринку, на якому працює менеджер з реклами.
  • Уміння грамотно і швидко провести презентацію рекламованого товару або послуги.
  • Оперативно і тактовно відповідати на запити потенційних клієнтів по телефону та електронною поштою.
  • Складання комерційних пропозицій потенційним рекламодавцям.
  • Зустріч і проведення переговорів з потенційними замовниками.
  • З’ясування потреб, побажань, проблем клієнтів.
  • Укладення договору з клієнтом.
  • Зразок учнівського резюме.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Профорієнтація проходить червоною лінією через весь урок. Вчитель використовує індивідуальні та парні форми роботи, діти знайомляться з деякими професіями, проте,як на мене, є деякі незрозумілі моменти. Але кожна думка має право на життя. Вчитель саме так побачив цей урок. Скільки людей – скільки й думок.

  2. Урок має велике практичне та професійне спрямування, тому для одинадцятикласників украй важливий. Особлива увага звернена на професії, які найбільше обирають випускники. Однак на деяких етапах роботи є недоречності.

  3. Урок знайомить учнів із особливостями різних професій.Цікавий та оригінальний підхід до теми уроку.Не всі уроки повинні бути ідеальними.Щось виходить,щось не виходить.Головне -шукати нові та цікаві форми роботи.Творчих Вам успіхів.Дякую

  4. Ідея дуже хороша, питання вибору професії для молодих людей актуальне, важливе. Дійсно, часто старшокласники розгублені перед кроком у майбутнє. Але, на мою думку, урок дещо недопрацьований. Не витримана етапність. Не видно роботи учнів. Мені не зрозумілий 3 етап, що Ви пропонуєте. Це план роботи? Чи тести? Яким чином він відбувається?

  5. Нетрадиційний урок – профорієнація має право на існування: питання “вибір професії” вирішує деякі аспекти морального виховання; знайомство старшокласників із сучасними професіями розширює їх кругозір, вчить аналізувати та робити висновки; творчі завдання допомагають розкрити здібності дітей, їх уміння складати резюме, переконувати та узагальнювати. Але, на мою думку, не вистачає головного: звіту – презентацій дітей.