Конспект уроку з української мови. Розвиток мовлення. Як писати листи, записки.

Автор: вчитель початкових класів Мудрак Наталія Василівна

Screenshot_43Урок побудований на основі сучасної стратегії критичного мислення “Кубування”. Протягом уроку учні працюють над завданням Куба, в ході якого вирішується поставлена мета уроку


 

Мета: ознайомити  учнів  з  структурою  листа; вчити  складати листи, записки , ознайомити з правилами заповнення конверта; вдосконалювати словниковий запас учнів; розвивати культуру писемного  мовлення; вихову­вати любов до рідної мови, повагу до рідних та  друзів.

Обладнання: підручник,  зошит із  розвитку мовлення «У  світі рідного  слова» 3 клас, Куб, конверт.

 Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань.

Діти, як ви думаєте,  над  чим  ми будемо сьогодні працювати? ( Вчитель показує лист  і конверт.)

Гра «Передбачення»

Загадка

Ми хоча  і  не  крилаті, летимо  в  міста  і  села,

Несемо  для  вас,  малята,

Звістки щирі  та веселі. (Листи)

ІІІ. Повідомлення  теми і мети  уроку

— Сьогодні на уроці ми  ознайомимося з будовою листа, будемо вчитися  складати листи, записки, а також навчимося  заповнювати конверт.

У вирішенні наших завдань, нам буде допомагати Куб. В ході нашої роботи  ми повинні виконати всі завдання його граней, а них у нього шість.

Отже, перше завдання : опишіть.

-Що  таке лист? Що таке конверт?

-Ви всі бачили лист?  Читали його? А конверт хтось із вас заповнював?                                                                                                                                                                                               – Як ви можете   описати  лист  і конверт  по  зовнішньому  вигляду?

Друга  грань:   Порівняйте.

-З  чим  ви можете порівняти  лист? Конверт?                                                                                                                                      -На  що  вони схожі?

З чого  виготовлені? Який за розміром  буває лист? Конверт? Навіщо людям писати листи?

Які бувають листи за змістом? (повідомлення, розповідь, привітання, звертання,враження від певних подій, подяка, прохання і т.п.)

А тепер послухайте деякі  історичні розповіді.

Листи люди писали одне одному ще з далеких часів. Для цього вони вико­ристовували папірус, пергамент, глиняні дощечки, черепки. Адже, ми з вами на уроках літературного читання  ознайомлювалися  з історією походження паперу.

Є така легенда  про лист , який надіслали скіфи персидському царю як відповідь на його вимогу підкоритися йому. Скіфи наді­слали царю мишу, жабу, горобця, п’ять стріл. Це означало: якщо перси зариються в землю, сховаються під воду або злетять у небо, стріли скіфів їх усе одно зна­йдуть.

Для того,щоб працювати далі, ми повинні звернутися до нашого « Словничка- довідничка» і  правильно прочитати і записати тлумачення деяких слів:

Лист – це текст, за допомогою якого  люди  спілкуються  на  відстані.

Відправник – той, хто посилає, відправляє листа.

Одержувач – той, хто отримує, одержує листа.

Адреса – позначення  місця проживання.

Індекс – цифри, які позначають область, місто, поштове відділення.

Який же шлях проходить лист, перед тим , як потрапити до адресата?

Завдання 2. Зошит із розвитку мовлення.

Третя  грань: встановіть асоціації

Назвіть нові ознаки листа, конверта. Подумайте, якого листа ви будете писати і кому ви його адресуєте.

Робота над   завданням  3  у зошиті. Прочитайте приклад листа. Скажіть, хто з ким листується?

Четверта грань : проаналізуйте.

Давайте  ми з вами звернемось до будови  написання  листа. Скажіть, якого змісту буде ваш лист? З яких частин буде складатися лист? Для цього звернемось до нашого зошита. (Завдання 3.1) Зверніть увагу на елементи листа: звертання (привітання зі звертанням); основний зміст листа (повідомлення про отримання попереднього листа,розповідь про справи, повідомлення  новин, прохання  приїздити, запитання до друга);  закінчення (прощання, підпис).

Ф І З К У Л Ь Т Х В И Л И Н К А

П’ята  грань :  застосуйте

Уявіть ситуацію. До вас у гості має приїхати ваш друг, який у вас ніколи не був. Ваше завдання: якнайбільше розповісти йому про ваше місто. З чого ви почнете свою  розповідь?

Візьміть до уваги. Ваш лист може розказати про вас більше, ніж ви можете собі уявити. Для вас головне, щоб ваш лист був написаний каліграфічно правильно, без помилок. Щоб ваш товариш  не витрачав  час для того, щоб розібрати що там написано. Рядки повинні бути рівними, а сам лист охайним.

Для того, як правильно написати лист, зверніться до зошита. Завдання 5.

(Робота над складанням плану написання листа)

А зараз повчимося правильно підписувати конверт.   Гра «Пограємо в пошту»

— Що потрібно знати, щоб лист дійшов до адресата? (Індекс — він потрібний машині, яка сортує листи на пошті. За цифрами вона з’ясовує, куди, в який район слід відправити листа. Місто, назву вулиці, номер будинку і квартири.)

Для допитливих

Лист написано, конверт підписаний. А що далі? Потрібно наклеїти марку.

Навіщо?

Лист — це пасажир. А його квиток — це марка. Її наклеюють на конверт.

Перша марка з’явилася 6 травня 1840 р. Британська пошта ввела порядок, згідно із яким усі поштові відправлення мають бути оплачені.

Конверт кидають до поштової скриньки. Вона була винайдена моряками в XV ст. Прямуючи з Європи до Індії морські мандрівники залишали листи у великому кам’яному ящику на мисі Доброї Надії, а кораблі, що поверталися, забирали послання до Європи.

У 1975 р. на конгресі Всесвітнього поштового союзу було затверджене свято — тиждень листа. Воно проводиться у жовтні щороку. Тиждень листа — свято не лише листонош, але й усіх людей. Щорік вони розсилають 1,7 млрд листів, 54 млн посилок.

За зразком, поданим у підручнику   ( вправа  69 с. 36) правильно заповнимо конверт.  Завдання 7.

Сьогодні ми з вами повинні навчитися правильно писати записки.

Коли ви пишете записки? Що ж таке записка?( Це короткий лист, в якому треба коротко і швидко про щось повідомити, попросити,  нагадати.)

Ось, наприклад, сьогодні ви прийшли зі школи.  Через деякий час ви сідаєте працювати над домашнім  завданням. Раптом  помічаєте, що забули  віддати однокласнику  якусь річ, яка йому вкрай необхідна. Ви до телефона  –  він розрядився. Що робити? Треба негайно віднести  річ товаришеві. Але ж скоро прийде мама, а вас немає  вдома.                                                                                     Як бути? Що робити в такій ситуації?

Ось тут нам на допомогу прийде невеличка записка, яку ви повинні написати для мами. Покласти її на видному місті. Як же правильно написати записку?

Для цього прочитаємо зразок записки. Завдання 9.

За поданим зразком напишіть записку  комусь із членів вашої сім’ї про причину вашої відсутності. Завдання 10. Робота в парах (перевірка написаного, виправлення помилок)

Грань  шоста:  «За» і  «Проти»

Як на вашу думку, у наш час, коли є інтернет,  мобільні телефони та  інші засоби зв’язку, чи варто писати листи? Чому?

IV. Підсумок уроку

Всі завдання Куба ми виконали, багато чому навчилися. А як ви можете себе сьогодні оцінити?

( Самооцінювання. Кожен учень висловлює свою думку, щодо роботи  на уроці)

Людина , отримавши листа посміхнеться, а кожна посмішка – це продовження життя людини. Чим більше посмішок, тим довше буде життя людини. Отож,  пишіть листи, продовжуйте людський рід.

V. Домашнє завдання.

Написати листа дорогій для вас людині.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Навчальний урок з актуальною тематикою. Легенди, цікава історична інформація підвищують мотивацію до навчання та розширюють кругозір дітей; практичні поради щодо структури листів та записок допоможуть дітям навчитися висловлювати зв’язно свою думку в письмовій формі. Грань шоста: «За» і «Проти» найбільше припала до душі, адже порушує головне питання навчального процесу “ЧОМУ?”.

  2. У наш сучасний мобільний час тема уроку “Як писати листи, записки” – дуже актуальна. Адже з цими есемесками учні скоро взагалі забудуть, що таке лист, для чого конверт (в розумінні сучасної молоді він більше служить для вкладення в нього грошей, а не листів!!!) Протягом усього уроку учитель знайомила учнів з структурою листа, вчила складати листи, записки, знайомила з правилами заповнення конверта! Урок практичний, особливо сподобалося домашнє завдання – написати листа дорогій для вас людині. Дякую за публікацію.