mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови у 2 класі на тему: “Спільнокореневі (споріднені) слова. Виділення кореня в словах.”

Автор: вчитель початкових класів Вітюк Зоя Анатоліївна

Screenshot_15Урок – подорож з української мови у 2 класі
Тема уроку:Спільнокореневі (споріднені) слова. Виділення кореня в словах.
Мета уроку: ознайомити учнів з поняттям «спільнокореневі слова», виділяти корінь, групувати предмети за видовими і родовими ознаками; формувати уміння розрізняти предмети за формою та кольором, поповнювати словниковий запас; розвивати творчий потенціал учнів, логічне мислення, мовленнєві здібності, фантазію; виховувати любов до української мови, природи.


 

 

Урок – подорож з української мови у 2 класі

Тема уроку:Спільнокореневі (споріднені) слова. Виділення кореня в словах.

Мета уроку: ознайомити учнів з поняттям «спільнокореневі слова», виділяти корінь, групувати пред­мети за видовими і родовими ознаками; формувати уміння роз­різняти предмети за формою та кольором, поповнювати словниковий запас; розвивати творчий потенціал учнів, логічне мислення, мовленнєві здібності, фантазію; виховувати любов до української мови, природи.

Обладнання: підручник, зошит, «Лісовичок» , таблиця-шарада, таблиця слів, паперові листочки – слова, іграшки: білка, їжак, картонні кошики, паровозик, вагончики.

Тип уроку: урок – подорож 

І. Організаційний момент.

Дзвоник вже сигнал нам дав,

працювати час настав.

То ж і ми часу не гаймо,

працювати починаймо!

  1. Повідомлення теми і завдань уроку.
  • Сьогодні я запрошую вас у подорож до казкового лісу великої країни, яку знають всі відтоді, як починають говорити. Але для цього треба розплутати мотузок з буквами.
  • Покажіть вказівний пальчик правої руки і спробуйте провести по лінії

у повітрі від букви до буква в кружечку.

Перевірка:

(вчитель указкою веде по лінії, а діти читають вголос).

-До якої країни я вас запрошую? (У країну з назвою «Мова»)

-Хто живе у цій країні? (Її жителі – слова)

(вчитель читає вірш)

-Ну що б здавалося, слова.

Слова та голос — більш нічого.

А серце б’ється, ожива,

Як їх почує …       ( Т. Г. Шевченко)

Країна  мови — цікава і чудова. Щоб до неї потрапити, треба вміти читати, виконувати різні мовні завдання, висловлювати свої думки, з’єднувати слова у речення, уважно слухати, а головне – допомагати один одному. 

ІІ. Віртуальна подорож,

 (на дошці прикріплено паровозик «МОВА»)

1.«Ґронування»

-Наш веселий паровозик вже зачекався. Сумно йому одному стояти. Давайте йому вагончики причепимо.

(на столі лежать вагончики, викликаний учень підходить до столу, читає з наголосом слово, записане на вагончику, ставить на панель дошки до паровозика ) Діти хором читають слово  на «вагончику» (Липи, сливи, клени, осики, сосни)

  1. «Мозговий штурм»
  • Діти! Як одним словом назвати ці слова? (Дерева)
  • Що спільного у словах? ( У кожному є буква «и»)

 – Поверніться один до одного і вимовте слово дерева:

пошепки, голосно, дуже голосно, з питальною інтонацією; зі стверджувальною інтонацією.

Гра «Яке слово зайве?»

Якщо слова  поділити на склади ( о-си-ка – 3 склади)

За місцем «проживання» (де ростуть) ( слива – росте у саду)

За ознакою ( сосна – хвойне, вічнозелене дерево, листочки – голочки – хвоїнки)

– Складіть речення з даними словами .(Діти складають речення і записують у зошити)

– Молодці! Справились із завданням. Наш паровозик готовий їхати. А ви готові? … То рушаймо!

  1. «Інтерв’ю» (вчитель запитує і поступово відкриває слова – відповіді у таблиці)
ЛІС

ЛІСОК

ЛІСОЧОК

ЛІСОВИЧОК

– Діти, де ростуть сосни, клени, осики? (У лісі)

– Як називається маленький ліс (Лісок)

– Назвіть його ласкаво (Лісочок)

–  А хто це з’явився біля нашого потяга? (Лісовичок)

(діти читають слова з карток)

Ці слова родичі, їх об’єднує спільна частинка – ліс. Такі слова називають спорідненими та спільнокореневими.

Запис слів і виділення спільної частини – (ліс)

Робота з підручником (ст.116, впр.1)

-Прочитайте текст у підручнику.

– Спишіть перший абзац, уставляючи пропущені букви, підкресліть слова «родичі»

4.Робота з чистомовкою

  • От і потрапили ми з вами до лісу. А ось і лісовичок на пеньочку сидить. Тільки він чомусь сердиться, плескає в долоні, тупає ніжками і щось бурмоче. Давайте чистомовку прочитаємо :
  • пошепки;
  • хором;
  • «дощиком»;
  • «луною».

5.« Мікрофон»

-Чому лісовичок не хоче пускати нас у свої володіння?

-Давайте пригадаємо: як треба поводити себе у лісі?

(діти читають з плаката)

Діти: Не кричати.

Не ламати гілок.

Не збивати грибів ногами чи палками.

Не рвати багато квітів.

Не смітити.

Не руйнувати гнізд і мурашників.

Не залишати багаття.

Підгодовувати птахів.

-Наш лісовичок заспокоївся, і вираз його обличчя змінився. Ми можемо рухатися далі.

А що це в руках у лісовичка? Дубовий листочок. Ось і кленовий. А ось листочок із загадкою. Мабуть, Лісовичок хоче, щоб ми відгадали загадку.

Слухайте уважно 

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає.

Хоч мала вона на зріст

Та великий має хвіст.

Як намисто оченята.

Хто це? Спробуй відгадати. ( білка )

  • Чому ви так думаєте? Які слова ддопомогли вам відгадати загадку?

Наша білочка – велика трудівниця. Вона збирала гриби та горіхи і складала до кошиків,

(вчитель виставляє 2 кошики зі спорідненими словами).

Сніг, сніжок, сніжинка, сніговик, снігопад, сніжна.

Сад, садочок, садівник, посадка, садовий.

-Вам потрібно розкласти слова по кошиках окремо

Фізкультхвилинка

Який звір довговухий змінює колір своєї шубки на зиму?

Зайчик умивається.

Видно, в гості збирається.

Вимив хвостик,

Вимив носик,

Вимив вуха,

Витер сухо.

6.Робота над прослуханим текстом. Інсценізація

Ідучи по лісу  білочка зустріла щось сіре та колюче. То був?…( Їжак) . І зав’язалась між ними така розмова:

  • Доброго ранку, їжаче – небораче!
  • Здорова була, Білочко!
  • А що ти робиш, колючий?
  • Дубові та кленові листочки збираю.
  • Навіщо тобі листочки, їжаче?

-А я загорнусь у листочки, закочусь у нірку під пеньком та й спатиму аж до весни. От тільки капосний вітрисько порозносив їх по всьому лісі.

Бесіда. – Хто збирав листочки?

  • Які листочки збирав їжачок?
  • Навіщо йому листочки?
  • Давайте допоможемо їжачкові зібрати листочки.
  1. Робота в групах.

З кожної групи виходить по одному учню. Завдання кожного зібрати листочки, одного дерева:

  • група – збирає кленові листочки;
  • група- дубові листочки;

Із слів — листочків група складає речення.

Кожне речення кріпиться на магнітній дошці у певному порядку. Речення читають: а) групою,

б) хором.

ІІІ.Підсумок уроку.

Ось і закінчується наша подорож до казкового лісу.

  • До якої країни ми сьогодні завітали?
  • Встаньте ті, хто залишився задоволений від подорожі?

Кому було не цікаво? Чому?

  • Що ви робили із задоволенням?
  • Що нового для себе дізналися?
  • Як ви гадаєте, чи задоволеним залишився Лісовичок?
  • Так. Він дарує кожному з вас на згадку кетяги калини.

(вчитель роздає кожному силуетний малюнок кетяга калини, на кожній ягідці якого олівцем записана цифра відповідної букви абетки.)

Ви прочитаєте букви, що відповідають кожній цифрі і будете знати  думку Лісовичка, (слово «молодець»)

А на згадку проподорож давайте заспіваємо Лісовичку пісню. 

Музична хвилина ( хоровод „ Ой є в лісі калина”)

VІ. Домашнє завдання с.118, завдання після вправи 3

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Хід уроку відповідає методичним вимогам. Вчителька правильно пояснила тему уроку., формувала практичні вміння. На мою думку, робота над прослуханим текстом, інсценізація займає багато часу. Краще на цьому тексті вчитися підбирати споріднені слова.

  2. Урок відповідає методичним вимогам.Вчителька використовує активні форми роботи.Мені сподобалася вітруальна подорож,цікава фізкультхвилинка,інсценізація.Такі вправи сприятимуть ефективному засвоєнню знань.Дякую