Конспект уроку з української мови у 7 класі. Тема: “Дієприслівник як форма дієслова”. Урок – подорож
Автор: Вчитель української мови та літератури Мишура Любов Іванівна
Щоб урок був цікавим і ефективним, часто використовую ті методи і технології, які народжуються у моєму серці. Переконана, що немає бездарних учнів. Кожна дитина по – своєму талановита. Отже, співпрацюючи , йдемо від творчості учнів – до знань, до результатів/
Тема. Урок – подорож до дієприслівникового краю.
Дієприслівник як форма дієслова / 7 клас /
( з використанням авторських віршів )
Мета уроку: повторити і узагальнити вивчений матеріал , формувати і удосконалювати уміння учнів аналізувати дієприслівник як форму дієслова, розвивати мовленнєву культуру і творчі здібності учнів , інтерес до мови , бажання поглиблювати свої мовні знання ; виховувати любов до природи і до рідного краю.
Тип уроку: застосування знань, формування вмінь і навичок
Обладнання: вислови про осінь, казковий замок “ Чародії” (малюнок) , два всюдиходи – “Промінець”, “ Осіння мелодія ”, на дошці – назви станцій ; учні в казкових костюмах (Осінь – чарівниця, верба , гриб , хлопчик – розбишака). Зал по-осінньому прибраний. Учні класу об’єднані в дві екскурсійні групи, роботу яких буде оцінювати журі .
Хід уроку
І. Мотивація навчання
- Вступне слово вчителя.
Діти, сьогодні – незвичайний урок: подорож до дієприслівникового краю . До нього потрапить той, хто добре вивчив дієприслівник та його граматичні властивості. Я знаю, що ви вже готові розпочати мандрівку. А щоб цікавіше було подорожувати, клас об’єднано в дві екскурсійні групи. На чолі кожної з них – капітан-екскурсовод . Команди подорожуватимуть на всюдиходах “Промінець” і ”Осіння мелодія“, які сконструювали учні. Для оцінювання роботи екскурсійних груп і окремих учнів обирається журі.
ІІ. Узагальнення і систематизація вивченого
Вчитель. Перш, ніж сісти у всюдиходи « Промінець » і « Осіння мелодія» , нам треба переконатися в тому, чи підготувалися команди разом із капітанами, щоб вирушити у похід. Зараз ми знаходимося на станції « Теоретична », яка гостинно вітає учасників експедиції і пропонує стати учасниками гри “ Найрозумніший”
Мозковий штурм
Завдання команді “ Промінець”:
(За кожну правильну відповідь – 1 бал )
- Що називається дієприслівником?
- Які граматичні ознаки дієслова в дієприслівнику?
- Як утворюються дієприслівники доконаного виду?
Завдання команді “ Осіння мелодія“:
- Які граматичні ознаки прислівника в дієприслівнику?
- Як утворюються дієприслівники недоконаного виду?
- Що називається дієприслівниковим зворотом?
Вчитель. Зараз ми переконалися, що обидві команди готові мандрувати. Переможе та команда, яка подолає всі перешкоди і набере більшу кількість балів.
Тож у дорогу швидше вирушаймо,
Дієприслівниковий край шукаймо.
Вчитель. Увага! Увага! Мандрівка у пошуках дієприслівникового краю
розпочинається. Команди прибувають на станцію” Граматичну “.
Завдання: виписати з тексту дієприслівники і визначити їх граматичні властивості ( вид і час ). Результати аналізу записати у роздані учням картки – таблиці. За кожну правильну відповідь – 1 бал. Максимальна кількість – 4 бали.
Каштан
Весною каштан цвів білим цвітом, піднявши до сонця свої свічки. Літо було жарке, і немолодий каштан, задихаючись від спраги, засумував. Він благав дощу, пожадливо хапаючи краплини вранішньої роси. Та ось над землею прошумів вересень своїми грозовими дощами. Набравши вологи з глибини землі, каштан знову зацвів. Це ж справжнє диво! А вже на порозі зима…
Вчитель. А зараз вас вітає станція “ Загадкова” .
Відгадати загадки і пояснити правопис НЕ з дієприслівниками:
- Не розбивши горщика, не з’їси кашки (горіх)
- Хто не вийде у поле, не покидаючи свого дому? (слимак, черепаха)
Продовжити прислів’я:
а) Не спитавши броду, не лізь у воду.
б) Не знаючи справи, не берись за діло.
в) Не давши слова – кріпись, а давши – держись.
г) Не взявшись до сокири, не зробиш хати.
(Учні пояснюють правопис слів і говорять правило)
Вчитель. А коли не з дієприкметниками пишуться разом? ( відповідь і приклад)
Вчитель. І вже команди прибувають на станцію “ Поетичну”.
Завдання: доповніть вірш дієприслівниками і розкажіть, що ви про них знаєте.
Дрімали верби ,______________ у воду.
А веселка у небі, ___________з Деркула води,
Розказувала всім про хорошу погоду, _______________дощ на соняшники і гарбузи.
(дієприслівники з вірша випущені)
Підсумок роботи учнів на 3 станціях (теоретичній, загадковій, поетичній.)
/ Слово журі /
Вчитель. А зараз вас запрошує станція ”Казкова”.
Знайомимося з її героями: Осінь, верба, гриб, хлопчик-розбишака.
Завдання: Ви повинні подивитися казку , назвати з тексту дієприслівники і проаналізувати їх.
Казка “Лісова пригода”
Вчитель. В лісі володарює Осінь- чарівниця. На галявині росте верба, до неї притулився гриб. Та раптом з’являється хлопчик-розбишака. Він ламає дерева, збиває ногами гриби. Вони просяться, плачуть. З’являється Осінь-чарівниця, веде розмову з хлопчиком.
Осінь. Хлопчику, любий, зупинися,
Навколо швидше подивися.
Розгледівши усю красу, –
Станеш ти добріший.
Хлопчик. Зі мною раптом диво сталось.
Я, ніби прокинувшись зі сну,
Іншими очима глянув
На вербичку золоту.
На грибок, що задрімав,
Примостившись під берізкою стрункою,
І на пташку, що злетіла
Із піснею гомінкою.
Дякую тобі, матінко, що зі сну мене пробудила, красу любити научила.
Осінь. Пам’ятайте, завжди діти,
Що природа – це життя
( учні аналізують дієприслівники ).
Вчитель. Діти, перед вами станція «Дієприслівниковий край». А щоб потрапити до нього , ви повинні виконати синтаксичний аналіз речення.
1 команда Поспішаючи з далекого краю,
Осінь чудова до нас прибуває.
2 команда Листям устеливши доріженьки навколо,
Поспішає осінь, прямуючи до школи.
Вчитель: Діти, нарешті ви прибули у дієприслівниковий край. І серед вас, я впевнена, ті учні, які добре знають дієприслівник та його граматичні ознаки. А ще дуже люблять природу рідного краю.
Зараз ми знаходимося перед розкішним замком, який називається “Чародії”. І щоб потрапити до нього, капітанам необхідно виконати завдання на дошці : виправити орфографічні помилки, розставити розділові знаки.
Речення:
- В одчинені вікна заглядав місяць піднімаючісь з дніпра.
- Верби схилившись над Деркулом росчісуют свої коси.
Учні розставляють розділові знаки,виправляють орфографічні помилки,пояснюють правило і отримують ключ від казкового замку).
ІІІ. Підведення підсумків, оцінювання результатів уроку
Вчитель. Любі діти! Ми довго мандрували з вами, шукаючи дієприслівниковий край. Нарешті нас запрошує станція “Урожайна”.
– Слово журі. Підведення підсумків.
– Самооцінка , оцінка вчителя , нагородження .
Рефлексія. Сьогодні на уроці
- було цікаво,
- я навчився,
- тепер я можу,
- я запам’ятав.
Вчитель. Ми побували у цікавій мандрівці, відвідали дієприслівниковий край. Але подорож на цьому не закінчується: країна Мовознавство буде кликати вас знову і знову до пошуку, до нових звершень і перемог.
Доріг на світі є багато.
Але яку б ти не обрав,
Хотіла б я тобі сказати,
Щоб все життя ти пам’ятав:
Учись , мій друже, пізнавай.
Тоді душа твоя захоче
Знайти для себе справжній рай.
Іди вперед і підкоряй вершину.
Нехай почнеться мрій політ
В щасливу, світлую годину!
Домашнє завдання/ диференційоване /: повторити §29, 30. Вправа 352 (I, II група) за підручником О. П. Глазової; твір-мініатюра “Мандрівка у казку” (з використанням дієприслівників ) – III група*
Маршрутний лист команди “ Промінець “, “ Осіння мелодія “
№ п / п | Назва станцій | Завдання | Бали | Всього |
1. | Теоретична | Мозковий штурм. Вибірковий диктант | 3 4 | |
2. | Граматична | Правопис не з дієприслівниками | 3 | |
3. | Загадкова | Відгадати загадки. Продовжити прислів’я | 2 4 | |
4. | Поетична | Доповнити вірш дієприслівниками | 2
| |
5. | Казкова | Вибрати з тексту дієприслівники і проаналізувати | 3 | |
6. | Замок “ Чародії “ | Конкурс капітанів Виправити помилки | 2 | |
7. | Дієприслівниковий край | Синтаксичний аналіз речення | 3 | |
8. | Урожайна | Підсумок уроку |
Вид уроку дуже цікавий, вдало підібраний матеріал та види роботи. Пошукова робота спрямована на досянгення цілей уроку, розвитку творчих здібностей та грамотності учнів.
Відмінна робота.Цікаві авторські вірші,добре продуманий кожний етап уроку.Подорож на уроці завжди проходить швидко і діти з радістю виконують певні завдання.Дякую!
Учитель вміло застосувала ділову гру як спосіб активізації пізнавальної діяльності семикласників. Маршрутний лист продемонстрував результативність роботи, що є ознакою продуктивного уроку.А використання авторських віршів створило ліричну атмосферу уроку. Бажаю творчих успіхів!
Аналізуючи початок уроку, вже можна зробити висновок про творчу працю вчителя. Використання авторських віршів, всюдиходів, незвичайна назва станцій, диференційоване домашнє завдання створює сприятливу для закріплення нового матеріалу атмосферу .
Любове Іванівно! Ваша подорож була загадковою і захоплюючою. Ви знайомите дітей з неповторним та унікальним світом української мови. Ви наповнюєте поезією кожну складову уроку, тому мандрівка у пошуках дієприслівникового краю була неповторною. Дякую Вам.
Любове Іванівно! Дякую за цікавий матеріал. Мої семикласники теж полюбляють нестандартні форми роботи на уроках!
Шановна Любове Іванівно ! Ваш урок нетрадиційний та дуже цікавий. Креативно названі станції для подорожі. Ви пропонуєте творчі завдання по дієприслівнику. Ви – молодець. Такі уроки дуже подобаються учням. Учні у Вас теж дуже творчі .Дякую Вам за творчість та відданість справі.
Лідіє Степанівно, дякую за оцінку мого уроку. Сонечка Вам ясного і неба безхмарного!
І дай, Боже, усім жити
Мирно в світі, не тужити.
Щоб не знали сліз і горя,
Щастя щоб – від гір до моря,
Завітало в кожен дім,
Щоб купались люди в нім.
Лідіє Степанівно, я теж 14 років працювала в Біловодському районі ( Кононівська школа). Про цей період мого освітянського життя я завжди згадую з великою любов’ю. Співпраця з прекрасними людьми… Скільки гарних спогадів!