Конспект уроку з української мови “Урок розвитку зв’язного мовлення. Підготовча робота до написання замітки в газету типу роздуму про вчинки людей”.
Автор: вчитель української мови та літератури Шнит Тетяна Володимирівна
Матеріали для 6 класу за темою “Урок розвитку зв’язного мовлення. Підготовча робота до написання замітки в газету типу роздуму про вчинки людей”. Використовується на уроках української мови у 6 класі.
Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Підготовча робота до написання в газету замітки типу роздуму про вчинки людей
Мета уроку: повторити з шестикласниками про замітку, з’ясувати, як поділяються замітки за змістом; особливості побудови роздуму; вчити школярів писати замітку в газету про вчинки людей ; зв’язно та об’єктивно висловлюватися; розвивати й збагачувати словниковий запас школярів; виховувати тактовність, толерантність у відношеннях із іншими людьми; любов і повагу до рідного слова
Обладнання: схеми, таблиці, роздавальний матеріал, газета «Казковий вечір»
Тип уроку: комбінований
Епіграф уроку: І від тебе теж залежить мови рідної краса.
Дмитро Білоус
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Вступне слово вчителя.
- «Ланцюжок: комплімент».
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Цілепокладання. Підготовча робота.
- Вчитель роздає картки, на яких роздруковано цілепокладання.
– з’ясуємо, що таке замітка; як поділяються замітки за змістом;
– пригадаємо терміни, якими послуговуються журналісти-газетярі;
– повторимо про типи та стилі мовлення, (зокрема, про публіцистичний стиль), особливості побудови роздуму;
– опрацюємо пам’ятку «Як працювати над заміткою»;
– напишемо замітку типу роздуму про вчинки людей на чернетці, використовуючи як аргументи прислів’я і фразеологізми;
-навчимося послідовно висловлювати свої думки;
– доводити тезу;
– робити висновки;
Завдання:
Доповнити, чому б ви хотіли навчитися на сьогоднішньому уроці, крім запропонованого.
Підкреслити те, що вважаєте за головніше.
ІІІ. Актуалізація знань і вмінь учнів.
Бесіда.
– Зверніть увагу, будь ласка, на слова, які записані на дошці
Що таке замітка
Заміткою захоплений,
Сам добре знаєш ти:
Це стислий запис,
Зроблений для певної мети.
Думки чи спостереження
Для вчинків і для дій –
Для довшого збереження
У пам’яті людській.
Дмитро Білоус.
- Скажіть, діти, а де ви зустрічаєтеся зі словом «замітка»?
- Люди якої професії в своєму мовленні вживають це слово?
- Як ви думаєте, звідки ми можемо дізнатися про обов’язки журналістів-газетярів?
ІV.Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Має свій запах,
Пізнать її можна
Кожна робота,
Професія кожна.
– Отож, сьогодні будемо працювати журналістами, пізнаємо запах журналістської професії.
- «Загляньмо у словник». Робота у парах.
Перевіримо ваші знання професійної лексики журналістів.
Бліц-диктант
(учитель диктує)
- Назва статті – (заголовок)
- Стовпчик – (колонка)
- Відділ (розділ), що має свій заголовок, об’єднує кілька статей на одну тему – (рубрика)
- Стаття на дуже важливу тему, якою відкривається газета – (передова стаття)
- «Пригадай ».
– Як поділяються замітки за змістом?
Хронікальна – дуже коротко замітка про якусь подію.
Інформаційна – замітка, в якій повідомляється про конкретні події, які відбулися у конкретних місцях.
- Творче завдання. Робота у групах.
– Діти, нам передали лист.
Шановні школярі!
На подвір’ї школи зустрів Петра й Миколу.
Шестикласники з уроків повтікали, водієві мити авто допомагали.
Діти! Мені цікаво знати вашу думку щодо поведінки ровесників. Висловте свої міркування у замітці. Найкращу замітку опублікуємо в нашій газеті.
Кореспондент газети «Казковий вечір»
– Отже, нас просять написати замітку типу роздуму про вчинок Петра й Миколи. Прошу учасників кожної групи записати свої думки і представити їх класові.
(звіт груп)
– Вдома ви відредагуєте написане, і на наступному уроці ми проведемо конкурс на кращу замітку.
- «Завдання для кмітливих». Робота у парах.
* Які типи мовлення ви знаєте? На партах у вас лежать тексти, прочитайте їх і визначте тип мовлення кожного.
(додаток – 1)
* Прикладаємо побудову твору-роздуму
(додаток – 2)
Знайдіть у третьому тексті ту частинку, яка може бути тезою. Що нам треба довести?
- Робота з підручником.
– Розгорніть підручники на с. … і пригадайте, які стилі мовлення ви знаєте. Прочитайте, де використовується публіцистичний стиль?
(додаток – 3)
– Подумайте і скажіть: У якому стилі пишуться замітки?
– Робота з таблицями.
– Розгорніть підручники на с. 229. Прочитаємо пам’ятку «Як працювати над заміткою».
Пам’ятайте!!!
Ознаки замітки
* оперативність;
* діловий тон;
* стислість;
* конкретність;
Пишучи замітку, будьте тактовні й толерантні!
Звернімось до словничків:
- Тактовність – володіння почуттям міри, яке підказує людині делікатну лінію поведінки.
- Толерантність – терпимість до людей, їх поведінки, поглядів, звичок.
- Нагадаємо про що нас просять у листі. Доберемо заголовок. Це і буде теза, яку нам слід довести:
Засуджуємо чи схвалюємо
Добре чи погано
Сім раз відмір, а один раз відріж
І засмучує, і тішить
V. Робота на чернетках.
VІ. Оцінювання. Підсумок уроку.
- Загальний висновок учителя.
- «Інтерв’ю».
Чи досягли ми цілей, поставлених на початку уроку?
- Я думаю, що сьогоднішній урок переконав вас, що краса рідної мови залежить від кожного з нас.
VІІ. Домашнє завдання.
Обожнюю уроки розвитку мовлення, адже на них у дітей більше часу для висвітлення своїх думок з того чи іншого приводу. А ще ти краще пізнаєш дітей, їх характери, настрої… Чудова задумка щодо “Бліц-диктанту”. Але якби я була 6- класником, то напевно не розібралася до кінця за визначеннями : як то хронікальна замітка, а як інформаційна. Можливо, треба було б розібрати ще й на декількох прикладах?
Думаю, що вчитель дібрав саме ті форми роботи при підготовці до написання замітки, які допомогли учням зрозуміти особливості цього жанру журналістики. Цікаво було б почитати написані замітки.
Робота з підготовки до написання творчої роботи досить важлива. Адже це половина шляху і пройти його треба ретельно. Вчителька підібрала дійсно вдалі види роботи, щоб написання замітки було вдалим.
Серед системи уроків мовленнєвої змістової лінії вагоме місце займають уроки розвитку зв’язного мовлення. Даний конспект заслуговує на увагу .Кожен із проведених видів робіт цього заняття (підготовча робота, бесіда, бліц-диктант, словникова рбота…) виконує свою роль у формуванні комунікативного вміння, щоб учні успішно оволоділи програмовим матеріалом. Дякую.
Конспект уроку відповідає всім вимогам.Але мені не подобається зміст творчої роботи,який часто чомусь зустрічається в інших педагогів..Можна підібрати текст,який налаштовує дітей на хороші справи та вчинки.Вдало організована робота з підручником.Успіхів вам!
Урок розвитку зв*язного мовлення відповідає сучасним вимогам програми. Вчитель творчо навчає учнів написанню замітки. Групова , парна робота вдало доповнюють урок.Цікавим є бліц-диктант. Вчитель застосовує діяльнісний метод навчання.
Тип та структура уроку відповідають його цілям та завданням. Бліц – диктант допоможе пригадати терміни і поняття, якими користуються професійні журналісти. Багато групової роботи – “Творче завдання”, “Завдання для кмітливих”. Це забезпечує активне навчання дітей у взаємодії, вчить їх міркувати, лайтово відстоювати свою позицію.
Урок сплановано методично правильно , що дозволило досягти всіх цілей, поставлених вчителем. «Ланцюжок: комплімент» підбадьорливо налаштовує учнів на продуктивну роботу, створуючи ситуацію успіху; робота в групах, творча робота дає можливість розвивати та збагачувати словниковий запас учнів. Вибір уроку в якості знайомства з професією журналіста створив умови для розкриття літературних задатків дітей та підняв проблеми їх морального виховання.