Конспект уроку з української мови в 2 класі. Тема: Формування початкових уявлень про іменник
Автор: вчитель початкових класів Гетт Людмила Василівна
Конспект уроку з ураїнської мови за темою “Формування початкових уявлень про іменник” з мультимедійним супроводом
Тема: Формування початкових уявлень про іменник.
Мета:
- познайомити учнів з поняттям «іменник»;
- навчати розпізнавати іменники за питаннями хто?що?;
- поглиблювати знання учнів про слова – назви предметів;
- розвивати вміння ставити запитання до слів;
- збагачувати словниковий запас учнів;
- виховувати працелюбність.
Обладнання: мультимедійна презентація , картки для роботи в парах, малюнки для гри «Лото назв», назви стежинок, дерево і кущ, гриби та листочки для осінньої картини, музичний супровід фізкультхвилинки
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
Чи цікаво вам дізнатись,
Що сьогодні може статись?
Ну то сідайте зручніше
Попрацюємо скоріше.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Інтерактивний метод « Передбачення»
Сьогодні у нас урок – дослідження.
- Діти, яке значення має слово дослідити?
( вивчити,порівняти, зіставити, обрати )
- Ви уже робили досліди на уроках природознавства.
А що можна досліджувати на уроці української мови? (звуки, речення, слова)
Завдання для дослідження:
- Дослідити , що таке іменник, чому одні іменники відповідають на питання хто?,а інші на питання що?, поняття «істота», «неістота».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Девізом нашого уроку будуть слова:
Слайд 2.
“Не просто слухати, а чути. Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати. Дружно і плідно працювати”
- Отже, вирушаємо у подорож. Щоб розпочати нашу подорож, треба відкрити чарівні ворота, відгадати загадку:
- Літом зелений, квітучий, співучий.
Іноді він загадковий і дивний.
Стане у пору осінню – чарівний,
Жовтий і золотий.
Молодці! Ми впоралися. Ось ворота відчинилися.
Слайд 3.
Ось подивіться , будь ласка,
У лісі всюди казка,
Вона блукає лісом.
Прислухайся, будь ласка,
У лісі всюди казка!
Ми з вами опинились в лісі. Будемо подорожувати осіннім лісом:
- Ми пройдемось стежкою каліграфії.
- Почаклуємо на казковій стежці.
- Покрокуємо стежиною нових знань .
- Відпочинемо на галявині.
- Підемо парною вузенькою стежинкою
- Будемо маршувати колективною стежиною
- Замислимося на підсумковій стежинці.
- Каліграфічна хвилинка.
Щоб запам’ятати нашу подорож , урок починаємо без зупинки, з каліграфічної хвилинки.
Ми на стежині каліграфії.
- Відкрийте зошити, пропускаємо один робочий рядок, на наступному посередині записуємо: 19 листопада, а нижче класна робота.
Слайд 4.
- Повторимо правопис літери «ел»
Л л ліс
- Змініть голосний і утворіть нове слово
- Скільки букв в слові ліс ?
- Який голосний звук?
- Назвіть приголосні звуки.
( Перевіряю написане, роздаю ягідки калини )
ІV. Повідомлення теми та мети уроку.
- Ви вже знаєте, що ці слова називають предмети.
Сьогодні ми познайомимося з їх новою назвою «іменник» і дізнаємося , чому одні іменники відповідають на питання що?, а інші – хто?
Слайд 5. ( Діаграма)
– Отже, розпочинаємо наше дослідження.
V. Вивчення нового матеріалу.
- Ми на другій стежинці – казковій.
Назустріч нам поспішає хлопчик іменник . Він дуже допитливий. Кого б не зустрів, в усіх запитує : « Хто це? Що це?» Він хоче нам розповісти, чому він має таку назву «іменник».
Слайд 6– 7.
Є на світі звичайна і незвичайна країна Предметія. Звичайна тому, що живуть у ній предмети і речі, люди і тварини. А незвичайна тому, що у ній тільки два міста: Хто? і Що?
Слайд 8.
У місті Хто? живуть люди і тварини. Вони – є істоти.
У місті Що? – всі інші предмети. Вони – є неістоти.
Керує країною незвичайний король – Іменник. Так назвали його після того, як він почав давати назви, клички, імена всім, хто жив у країні І от, зібравшись на велику раду, вирішили жителі країни називатися іменем свого короля – іменниками.
Підсумок :
- Скажіть, які іменники відповідають на питання хто?, що?
- Покрокуємо стежинкою «нових знань» .
Робота з підручником. Слайд 9.
А) Відкриваємо підручники на сторінці 66.
Б) Виконаємо вправу 2. Прочитаємо текст. Словникова робота.
– Ярмарок (нім. Jahrmarkt — річний ринок) — періодичні торги та місця, де відбувалася гуртова й роздрібна торгівля різними товарами; продавці й покупці з’їжджалися на ярмарок з різних сторін, у тому числі й з-за кордону.
- Хто повернувся з ярмарку ? ( ведмідь, лисиця, їжак)
- На яке питання відповідають ці назви? (хто?)
Запишемо в перший стовпчик за мною.
- Що купив ведмідь? (мед)
Запишемо в другий стовпчик: ЩО? мед
- Що несе лисиця? (солодкого півника) Як ще його називаємо ? Що це? ( цукерка, льодяник)
- Що купив їжак? ( нитки)
В) Робота з правилом на сторінці 66.
– Прочитаємо, розповідаємо. ( За правильну відповідь роздаю осінні листочки)
Ось ми і вийшли на стежинку відпочинку.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА: музичний супровід.
VІ. Закріплення та узагальнення нового матеріалу.
- Робота в парах.
Слайд 10. Пройдемо вузенькою стежинкою парами.
- На партах у вас картки. Розподіліть їх на дві групи: Хто? Що? ( Моряк, білка, вовк, літак, сонце , хліб.)
ПЕРЕВІРКА – Слайд 11.
( За правильну відповідь роздаю осінні листочки)
- А тепер попрацюємо колективно і уважно, і активно. Пограємо в гру « Лото назв».
– Розгляньте малюнки на дошці.
– Самостійна робота:
Завдання: Записати назви істот та неістот в два стовпчики.
Істоти: …, …., …. . ( продовж ланцюжок істот)
Неістоти : …, …., …. . ( продовж ланцюжок неістот)
- ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА. Слайд 12.
- Гра « Вилучи зайве» Слайд 13.
VІІ. Підсумок уроку.
– Зробимо останній крок. Підсумуємо урок.
– Повертаємось додому по стежинці підсумковій.
- Інтерактивна вправа « Мікрофон»
- Чи сподобалась вам мандрівка?
- Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
Слайд 15.
- Я знаю, що таке …
- Я навчився розрізняти …
- Я запам’ятав … .. …
(За правильні відповіді роздаю листя )
- Ворота закрились. Подорож скінчилась.
Щоб запам’яталась наша подорож , прикрасимо осіннє дерево своїми дарунками-результатами.
- Слайд 16.
Дякую вам за роботу. Я вважаю , що вам буде що розповісти вашим друзям, батькам про нашу подорож.
Слайд 17. МОЛОДЦІ !
Презентація до уроку
урок дужке гарний.. хотілось би продемонструвати і собі. підскажіть, як скачати презентацію?
Гарна розробка уроку, яка повністю відповідає віковій категорії учнів. Цікаві ігри та завдання не залишать байдужим жодного учня. Яскрава презентація тільки пожвавлює викладання уроку та полегшує засвоєння матеріалу. Дякую.
Хороший, змістовний урок. Використовуються різні форми роботи. Цікава парна форма роботи, учні люблять працювати спільно, це активізує їх творчі здібності. Всі етапи уроку добре продумані. Вирішені всі поставлені цілі.
Представлення уроку незвичайне, у вигляді подорожі. Добре обміркований вибір методичного і наочного наповнення змісту розробки. Для другокласників вдосталь ігрових вправ і завдань. Дякую за цікавий урок.
Людмило Василівно ! За такий творчий та неординарний,сучасний та інтерактивний урок я Вам дуже вдячна. Ви молодець. Ви активізуєте роботу учнів на уроці.Конспект написаний із дотриманням усіх методичних вимог. Низький уклін Вам.
Дякую, Вам за коментар. Сподіваюсь, що цей урок буде у нагоді молодим учителя та сподобається учням.
До проведення уроку вчителька підійшла творчо. На уроці поєднана навчальна та ігрова форми роботи. Використані прийоми інтерактивного навчання, комп’ютерна презентація. А це викликає у дітей бажання вчитися та сприяє високому рівню засвоєння знань.
Дидактична гра є складовою частиною на уроці у початкових класах. Урок-подорож один із таких уроків. Така форма робота активізує учнів на уроці, спонукає через гру та інтерактивні види діяльності, які застосувала вчителька на уроці, без примусу вивчати новий матеріал.