mail@urok-ua.com

Конспект уроку з зарубіжної літератури

Автор: Заступник директора з навчальної роботи, вчитель зарубіжної літератури Галковська Христина Миколаївна

Screenshot_4Конспект можуть використовувати учителі зарубіжної літератури для підготовки до проведення уроків в 11 класі.


Конспект уроку із зарубіжної літератури

11 клас

Тема уроку. Життєподібний сюжет і філософсько-символічний зміст

повісті-притчі Е.Хемінгуея «Старий і море».

Мета уроку: критично проаналізувати програмовий твір, поглибити знання     учнів про притчу, визначити сюжет та зміст твору, характеризувати систему образів твору; довести, що повість-притча «Старий і море» покликана розкрити образ сильної людини, здатної протистояти зовнішнім обставинам; використовувати елементи компаративного аналізу;

розвивати творче мислення учнів, активізувати їхні пізнавальні інтереси, вміння аналізувати та інтерпретувати художній текст, порівнювати твори зарубіжної та української літератур;

виховувати високий гуманізм, формувати моральні цінності та ідеали, повагу до людей похилого віку.

Обладнання: ілюстрації до повісті «Старий і море», портрети письменника, вислови про Е. Хемінгуея та вислови самого письменника про себе та творчість, презентація.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент (Привітання)

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.

ІІІ. Мотивація знань, умінь і навичок.

Більше чверті віку тому Е. Хемінгуей вибрав епіграфом до одного із своїх романів цитату знаменитого англійського поета Джона Донна: «Немає людини, яка була б, як Острів, сама по собі: кожна людина є частиною Материка, частиною Суші… смерть кожної людини торкається і мене, бо я єдиний з усім людством, а тому не запитуй ніколи, по кому дзвонить дзвін: він дзвонить по Тобі».

Отже, людина не здатна жити на самоті, вона потребує іншої людини, близької людини, яка може розрадити, допомогти у скрутну хвилину, дати надію, натхнення й наснагу. Кожна людина має свої мрії. Щоб дійти до поставленої мети, потрібно мати багато витримки, наполегливості. А що ви думаєте про такий вислів: «Людину можна знищити, але перемогти її не можна» (Слайд 1)

Як ви розумієте цей вислів?

Розкрийте його суть за допомогою схеми?

Людину можна                                                     1. Хто?                  2. Що?

знищити, але                                                         3. Де?                    4. Коли?

перемогти її не  можна.                                        5. Як?                    6. Чому?

Учні самі складають запитання від ключової фрази і відповідають на них.

 Робота в парах.

  Орієнтовно питання можуть бути такими:

  1. Хто сказав цю фразу?
  2. Що означає цей вислів?
  3. Де ми бачимо прояв цієї цитати?
  4. Коли людина приходить до такого висновку?
  5. Як людина бореться за свою перемогу?
  6. Чому герої ніколи не вмирають?
  7. IV. Актуалізація набутих раніше знань.

У Хемінгуея так багато справжніх читачів. До нього завжди приходять. Забути його не можливо. Письменник утвердив власним життям усе, ним написане. Грозові розряди його таланту дали так багато духовним легеням сучасного читача. Його чесна проза залишиться назавжди – людина ж бо ніколи не позбудеться совісті, порядності, чистоти й банального вміння бути людиною, навіть у нелюдських ситуаціях нашого складного часу.

Пригадаємо коротко біографію письменника. (Слайд 2)

   Літературний крос у формі незакінченого речення.

(Написані дати з біографії Хемінгуея, а учні повинні їх продовжити)

21.07.1899 року в м. Оук-Парк – (народився)

У 1917 році – (пішов працювати журналістом)

1923 рік – («Три оповідання й десять віршів»- перша книга – 300 примірників)

1929 рік – роман «Прощавай,зброє!»

1930 рік – оселився на півдні Флориди. Хемінгуеївський спосіб життя

                 (рибальство, полювання, заняття боксом)

1937 рік – прибув до Іспанії, охопленої війною. Під час Другої світової війни

                 ніс секретну службу на своєму катері

1952 рік – написав повість-притчу «Старий і море»

1954 рік – нагороджений Нобелівською премією

02.07.1961 року – вчинив самогубство

Творчість Е.Хемінгуея високо цінували письменники та літературознавці, прості читачі. І вислови цих людей є цьому підтвердженням.

(Перегляд висловів про Е.Хемінгуея)

Дійсно, у 1952 році Хемінгуей пише філософську повість-притчу «Старий і море» – підсумковий твір свого життя. Це книга роздумів і міркувань про людину та її місце у Всесвіті.

Один із прототипів повісті – рибалка Григоріо Фуентес, котрий жив у селищі Кохімара. Одного разу, коли рибалка з письменником пливли на шхуні, вони зустріли старого і хлопчика, які боролися з великим Мартіном. Ця зустріч і стала поштовхом для створення повісті «Старий і море».

За жанром – це повість-притча.

Що таке притча? (Слайд 3)

(Притча – твір з чітко вираженою мораллю, з конкретною повчальною ідеєю)

Які твори з української літератури за жанром притча ви знаєте?

(Учні пригадують про Емму Андієвську «Казка про «Яян», про Бориса Харчука «Планетник», Новий Заповіт «Притча про блудного сина», «Притча про сіяча»)

На перший погляд твір простий, але в повісті є підтекст, який піднімає зміст на рівень філософських узагальнень.

– Як починається твір? (Слайд 4)

– Чому ж хлопчик не зрікся старого, а завжди зустрічав його й намагався допомогти? (Слайд 5)

– Зачитайте, який вигляд мав старий рибалка?(Слайд 6)

– Як поводяться в бесіді Сантьяго і Маноліно?

– Розкажіть про життя старого рибалки.(Слайд 7)

– Опишіть рибину, яку спіймав старий. (Слайд 8)

– Скільки часу тривав двобій старого з рибиною?

– Чи згадує Сантьяго в морі про хлопчика? (Слайд 9)

– Чи брав старий рибалка, виходячи в море, із собою харчі?

– Чого найбільше боїться старий, вбивши рибину та прив’язавши її до човна? (Слайд 10)

– Хто вкрав його щастя? (Слайд 11)

– Що снилося старому після повернення додому і чому автор закінчує свій твір саме такими словами?(Слайд 12)

(Цей сон – спогад про молодість і він додавав йому сили)

– Яку підказку дає нам Хемінгуей цим сном про левів?(Слайд 13)

( Хемінгуей хоче нам доказати, що людина постійно діє, не дивлячись на те, що вона стара, самотня)

Отже, проаналізувавши сюжет твору, можна стверджувати, що він цілком реалістичний: опис життя і побуту, заняття старого, межі реального світу ніде не порушуються, розміри марліна, дії старого і хлопчика.

А зараз накресліть таблицю – характеристику Сантьяго та Маноліно

                     Сантьяго                    Маноліно
Оптиміст Молодий
Романтик Сильний
Філософ Розуміє життя
Любить хлопчика Допитливий
Передає йому досвід Любить старого
Любить природу Справжній друг
Вправний рибалка Вдячний учень
Сильний духом  
Витривалий  
Фізично сильний  

А тепер давайте проведемо паралелі між повістю – притчею Хемінгуея  і притчами з Нового Заповіту.

«Старий і море»   Притчі з Нового Заповіту
  Побутова основа твору  
  Алегоричність сюжету  
  Узагальнюючий зміст  
  Поєднання сьогоденного  і вічного  
  Поєднання особистого і всесвітнього  
  Образи-символи  
  Наявність афоризмів  
  Велика кількість художніх засобів (антитеза, порівняння)  
  Наявність моралі та духовних настанов  

Хемінгуей не про все, що знає, говорить читачеві. Читач завдяки своєму мисленню немовби відновлює те, що автор не висловив уголос. Цей художній прийом називається «теорією айсберга».

(Учитель звертає увагу на вислови Хемінгуея)

V. Словникова робота.

У творі автор використав дуже багато символів.

Що таке символ? (Символ – знак, який опосередковано виражає сутність певного явища, має філософсько-смислову наповненість, має безліч тлумачень)

Спробуємо зрозуміти зміст образів твору.

Рибалка – непереможний дух людини (Слайд 15)

Риба – удача (Слайд 16)

Акула – зло (Слайд 17)

Море – життя (Слайд 18)

Старий – самотність (Слайд 19)

Хлопчик – надія на єднання поколінь, майбутнє (Слайд 20)

VI. Застосування знань, вмінь і навичок

– Чи варто порівнювати твори зарубіжної та української літератур на уроках?

– Чи зрозуміли ви, що цей твір – повість-притча?

– Літературний диктант за твором Е. Хемінгуея «Старий і море»

(Учні пишуть диктант і взаємооцінюють результати)

  1. Скільки днів старий рибалка повертався без вилову?
  2. Ким був хлопчик для Сантьяго?
  3. Яку спортивну гру любили Сантьяго із хлопчиком і вболівали за її лідерів?
  4. Як називали ресторанчик, у якому обідали рибалки, а Маноліно носив із нього старому їжу?
  5. Де жив старий рибалка?
  6. Яку рибу використовували рибалки для приманювання великих риб?
  7. Який сон часто снився старому?
  8. Скільки днів тривав двобій із рибою?
  9. З ким розмовляв старий Сантьяго в човні?
  10. Що їв рибалка в мої?
  11. Хто постійно переслідував човен рибалки?
  12. Що пообіцяв Маноліно старому? Чому?

VII. Домашнє завдання. Написати сенкан. Ключові слова: Сантьяго, Маноліно, Море, Риба.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Христина Миколаївна, спасибі за змістовий урок. Пошукові завдання і проблемні запитання сприяли глибокому засвоєнню матеріалу, позитивному емоційному настрою учнів. Не вистачило на уроці різних форм роботи та самої презентації.

  2. Твір Хемінгуея “Старий і море” є своєрідним підсумком творчості й свого роду вершиною його роздумів про сенс життя.Це питання про сенс життя завжди було наріжним каменем філософії.Конспект уроку розкриває талант автора в повній мірі.А презентація доповнює зміст уроку.Дякую