mail@urok-ua.com

Конспект уроку за баладою Р.Л. Стівенсона “Вересовий трунок”

Які вони останні пикти?

Автор: учитель Мордух Олена Василівна

Мордух Олена ВасилівнаТема.

Які вони останні пикти? (Уславлення у баладі Р.Л. Стівенсона патріотизму, мужності та волелюбності людини. Фольклорні традиції у баладі)

Мета:

  • розкрити тему національної незалежності, ідейний зміст балади;
  • розвивати навички аналізу поетичного твору;
  • виховувати вірність слову, почуття власної гідності.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Розв’язування кросворду.

Кросворд

  1. Батьківщина Стівенсона.
  2. Вічнозелений низенький кущик з дуже дрібним і численим листям та лілово-рожевими квітами.
  3. Те саме, що вир.
  4. Легендарний народ,що жив у Шотландії.
  5. Напій.

ІІ .Оголошення теми, мети уроку

ІІІ. Сприйняття навчального матеріалу

1.Бесіда

– Як ви гадаєте, чим Стівенсона привабила ця легенда?

– Символом чого є вересовий трунок?

– Чому батько зажадав смерті сина? Як ви оцінюєте його вчинок?

А як вчинили б ви?

– Які риси характеру виявили пикти в останній ситуації?

– Чи можна батька й сина назвати героями? Обгрунтуйте свою точку зору.

– Чи вдалося королю перемогти пиктів?

– Яка ідея балади?

– Що ця балада дала вам ( у моральному плані)?

2. Завдання

Який музичний твір ви написали б за змістом балади? Обгрунтуйте свою думку, використовуючи текст твору і спираючись на основну думку балади.

( Характеристика музики: лірична, чарівна, ніжна, душевна, енергійна, радісна, таємнича, жалібна, приємна, сумна, журлива, скорботна, тривожна, сувора).

3.Словникова робота

Пригадати, що таке антитеза.

4.Запитання

Чи можна стверджувати, що балада побудована на антитезі? Довести.

Антитеза у баладі

  1. Щасливе життя пиктів
  2. Краса гір
  3. Літнє буяння природи
  4. Жахаючий клекіт пучин,- який несе смерть
  5. Необмежена влада короля
  6. Сила духу останніх пиктів
Нещастя, які приніс їм король
Могили пиктів
Похмурий настрій короля
Цвітіння вересу, що є для пиктів символом вільного життя
Безправне становище маленького народу
Безсилля короля

Висновок: антитеза пронизує увесь твір.

5.Завдання

Розбити баладу на частини і дати назву кожній з них.

(-Король шотландський «владар вересового краю».

-Зустріч короля з двома пиктами.

-Смерть сина і батька.)

6.Літературна гра

Продовж рядок ( словами з тексту або близько до тексту).

7. Завдання

Визначити фольклорні традиції у баладі.

  1. Казково-легендарні мотиви.
  2. Динамічний напружений сюжет із трагічним фіналом.
  3. Елементи фантастики, містики, гіпербола, контрастність образів.
  4. Незвичайні героїчні характери і вчинки героїв.)

8. Метод «Прес»

Довести , що балада «Вересовий трунок»-героїчна балада.

ІV. Підсумок уроку

Сенкан «Пикти».

V. Домашнє завдання

Біографія А.Міцкевича.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Олена Василівна достатньо змістово описала етап сприйняття навчального матеріалу – робота над баладою. Використані метод “Прес”, кросворд. Але, нажаль, не вистачає різніх форм роботи на уроці. Домашнє завдання, – біографія А.Міцкевича, – досить стандартне.

  2. Відсутній етап мотивації уроку.Враження,що щось не дороблено,пропущено.Сприйняття навчального матеріалу продумано послідовно.Подобається літературна гра.А не вистачає сучасних технологій.Дякую

  3. Цікаво сформульована тема уроку. Різні форми роботи за літературним твором запропоновані учням. Враховані їхні компетнції в предметі. Нестандартні форми роботи роблять урок цікавим для учнів. Але мені здалося, що компанувати урок можна було інакше: форми роботи не дуже логічно витікають одна з іншої.