mail@urok-ua.com

Урок зарубіжної літератури в 9 класі

“Мистецтво доби бароко”

Автор: учитель зарубіжної літератури Охтирько Анжеліка Віталіївна

Учитель зарубіжної літератури ОхтирькоТЕМА: Мистецтво доби бароко

МЕТА: розглянути загальні відомості про бароко як культурно- історичну добу, розкрити риси барокового світосприйняття та естетики в архітектурі, музиці, живопису, літературі, зокрема в ліриці;

розвивати навички зв’язного мовлення, самостійної роботи, дослідницько – пошукової, виразного читання, творчого мислення;

виховувати інтерес до творів мистецтва, виховувати бажання людини долати перешкоди життя.

Перебіг уроку

(звучить музика Баха «Фуга»)

I. Вступне слово вчителя

 

Людей дорослих покоління

На календар вдивлялося,

Магія цифр впливала –

16 на 17 змінялося.

 

Тисячі пройшли й не помітили,

А може це просто збіг?

Наступає нове століття –

Зупини свій життєвий біг.

 

На півшляху життя

Кожен з них зрозумів,

Що втратив правоту буття,

В темних хащах заблудив.

 

Відродження закінчилося

З чого почалось, власне,

А може це всім наснилося,

А може щось просте гасне?

 

Генії Ренесансу,

Ви висловили думки,

Що людство знову відчуло,

Життя – це кут глухий …

Доба відродження починається з кризи і закінчилася нею. Дехто може думає, що якби Данте зробив вдалу політичну, Сервантес – фінансову кар’єри, а Шекспір був щасливий в коханні, ніхто б так і не відчув, що людство знову потрапило в глухий кут? Ніхто б не висловив тих ідей, що їх висловили ці генії? Ні, ідеї, напевно висловив би хтось інший, проте людство не мало б «Божественної комедії», «Гамлета», «Дон Кіхота».

Ми з вами прощаємося з добою Ренесансу, і запрошуємо на побачення добу бароко. Сьогодні на уроці ми будемо говорити про бароко, про мистців, які уславили цю добу, про країни, де панував цей стиль. Цю культурно-історичну епоху називають зганьбленим титаном. Чому? Чим пояснити, що тривалий час бароко критикували й гудили? Як пояснити те, що про нього часто кажуть: «примхливе», «загадкове», «дивне», «химерне»?

Щоб відповісти на ці запитання, спробуємо сьогодні за допомогою істориків, літературознавців, живописців, архітекторів, музикантів якомога більше дізнатися про бароко як культурно – історичну добу.

II. Актуалізація знань

«Мозковий штурм»

  • Що означає слово «бароко»?
  • Хронологічні рамки цієї доби?
  • Які риси притаманні стилю бароко у всіх видах мистецтва?

III. Рольова гра

  • Так, ці риси відбивалися в архітектурі, музиці, живопису, в літературі, до речі, про літературні риси ми поговоримо докладніше.
  • А зараз послухаємо історика, що то була за епоха, коли жив стиль бароко?

( Повідомлення історика)

  • Так, така складна історична епоха, а людина відкриває радість пізнання світу з його нерозгаданими таємницями. Протиріччя, суперечливість думок і почуттів – це ще одна особливість нової доби – доби бароко.
  • Людина в ті часи задається питанням,чи може вона осягнути таємничий світ сама, полишена на власний роздум? Що ж нового відкрила людина?

Слово надається науковцю

(Повідомлення науковця)

  • Мислителі цієї доби задаються питанням, чи вільна людина у своїх вчинках, думках, бажаннях?

Що ви думаєте з цього приводу?

(відповіді учнів)

В той час були популярні афоризми: «Людина – це глина в руках гончара», « Людина – це камінь, який кинули з пращі у повітря». Як ви розумієте ці афоризми?

(відповіді учнів)

Але художники творили.

Художній стиль бароко виник в архітектурі і яскраво розквітнув.

Слово спеціалісту –архітектору.

(Повідомлення архітектора)

  • Дійсно говорять, що архітектура – то застигла музика. Отже, перейдемо до музики бароко.

Слово музикознавцю.

(Повідомлення музикознавця)

  • Прослуховування уривку Баха «Фуга №5»
  • А зараз прослухаємо доповідь живописця, які художники писали в стилі бароко, які це були полотна?

(Доповідь живописця)

IV. Нова тема

  • Повернемося до літератури. Чи така вже безсила людина? Послухайте, як про це говорить у своєму вірші Джон Донн.

«Мету я втратив. Жити без мети,

Коли ти боягуз, – не зможеш ти.

За кожний хибний крок, за день в борні

На нас чегають муки престрашні,

Нам доля заздрісна готує кари,

А ми не відведем її удари.

Чи нам про вітер на морях благати?

Чи ще снігів на полюси додати?

Який нещасний нині чоловік!

А ким він був у попередній вік?

Він був ніщо! Та й ми – на що ми годні?

Хіба здолать нам злигодні природні?

  • Так вважав поет, а ви як вважаєте, справді така вже безсила людина?

(відповіді учнів)

  • Філософи XVII ст. казали, що Бог дарував людині розум і серце. Людина має покладатися на себе, на свій розум, на своє серце. Вона сама мусить осягнути навколишній світ. «Людина – це мисляча очеретина», писав французький філософ Блез Паскаль. Людина гнеться під ударами долі, як очеретина хилиться від вітру, але сила розуму не дає людині зламатися. А світ такий чудовий, привабливий, загадковий! І людина захотіла глибше зрозуміти його. Саме ці думки виражали в своїх творах письменники доби бароко.
  • А які ж риси притаманні літературі бароко?

(відповіді)

  • Які виділяють жанри літератури бароко, приклади навести цих творів.

(відповіді)

  • Зупинимося на морально-філософській драмі, уривки з якої ви читали самостійно, декілька слів про драму Кальдерона «Життя – це сон»

(відповіді)

Продовження жанрів.

  • Про лірику ми поговоримо докладніше, будь ласка, повідомлення про поетів і хай прозвучать вірші:
  • Луіс де Гонгора « Вже тричі Аквілон несамовитий…»;
  • Франсіско де Кеведо «Сховати може у свою запону…»;
  • Джон Донн «Мізерна смерте»;
  • Кальдерон «Ті, що були веселістю…»

– Зробимо висновки; повернемося до рис, притаманних добі бароко.

Жах муки і страждання людини підтвердіть цитатами: «…все швидше рух до рубежів сумних», «ненатла смерть уже не за горами», «обернуться в печаль марну»;

  • герої не вірять в сенс життя: «тіло упокоїться в землі, тоді мене усе лихе покине», «А де мій цвіт?», «На плоди не бачимо надій»;
  • метафори (знаходять у віршах)

Домашнє завдання – зробити аналіз вірша, який найбільше сподобався.

V.Творче завдання

– Мета стилю бароко – створити сильне враження, зворушити, схвилювати, занепокоїти. Чи вдалося це нам на уроці? Яке враження у вас залишилося від побачення з цим мистецтвом ви про це напишете у своїх творах – мініатюрах. «Мої враження від мистецтва бароко»

Звуки музики А.Вівальді надихнуть вас на творчість (Вівальді «Зима IV

сезон»

(твори читають 3-4 учня)

V. Продовження нової теми, інсценування

  • Слово учителя.

Декілька слів я хочу сказати про добу бароко в нашій рідній Україні.

В архітектурі українського бароко виділяються Андріївська церква, Софіївський собор, видатний зразком стилю українського бароко є Миколаївська церква XVII ст. на території Святогорського монастиря.

В Україні у XVII – XVIIIст. значного розвитку досягнув настінний живопис, поширений був іконостасний живопис – відомий майстер Іван Руткович, перу якого належить «Трійця», «Христос і Магдалена», «Архангел Гавриїл»…

Що стосується літератури, то риси бароко з’являються в поезії та полемічній літературі початку XVII ст. Українське бароко мало своє національне коріння. По-перше, знайшло сприятливий грунт у спорідненому давньоруському риторичному стилі, а, по – друге, великий вплив на формування українського бароко мали фольклорні джерела – особливо вертепна драма, різдвяні та великодні вірші, обряди, бурлескні твори – це історична проза Самуїла Величка, шкільна драма Феофана Прокоповича, інтермедії Якоба Гаватовича; полемічна література Івана Вишенського, Мелетія Смотрицького, вірші Климентія Зіновіїва, Семена Дівовича, Касіяна Саковича.

Послухайте вірш Клементія Зіновіїва «Про козаків» (читає учень)

Климентій Зіновіїв просить Господа подати корону козакам, а ми, мабуть, попросимо у Господа корону для діячів доби бароко всіх країн, які залишили нам, своїм нащадкам, свої архітектурні пам’ятники, живописні полотна, літературні й музичні твори.

Можна попросити корону і для перекладачів, завдяки яким ми з вами можемо читати твори митців бароко – це Коптілов, Череватенко, Павличко, Москаленко, Лукаш, Литвинець та інші.

  • А зараз повернемося до фольклорних джерел українського бароко і, щоб розважити наших гостей і побажати всім гарних, веселих, щасливих зимових свят, ми покажемо обряд щедрування, або «Водіння Кози»

(інсценування)

VI. Підсумки, висновки

Ми сьогодні на уроці розглянули бароко як художній метод, як добу в архітектурі, музиці, живописі, літературі. Ви гарно впоралися з творчим завданням, гарно читали вірші, розповідали про поетів. Я вважаю, що цей стиль дійсно вас зворушив, схвилював, занепокоїв. Якщо це так, то це дуже добре. Хочу звернути вашу увагу на виставку книжок, в яких ви можете знайти й прочитати щось додаткове й цікаве про добу і стиль бароко.

Запишіть , будь ласка, в зошитах висновки «Бароко –синтез традицій Середньовіччя і Відродження. Якщо в середньовіччі бог – центр Всесвіту, в Відродженні – людина, то в бароко – людина знаходиться у складних стосунках із Богом; в середньовіччі відбувалося поширення християнства, в добу Відродження відроджувалася антична культура, то в бароко – поєднання християнства і античних традицій, якщо в середньовіччі головне – опора на віру, в Відродженні – опора на розум, то в бароко – спроба примирити розум і віру, в середньовіччі домінує релігійний характер культури, в Відродженні – світський, а в бароко – поєднання релігійних і світських мотивів».

  • Перед вами – рефлексійна анкета, дайте, будь ласка, відповіді на ці запитання.
  • Завершити урок мені хочеться віршем нашої випускниці Цебро Крістіни. Ми давали відповіді на запитання, чи така вже безсила людина, чи вільна людина у своїх вчинках, бажаннях, ми бачим, як у віршах поетів бароко відбивався жах муки й страждання людини, деякі герої не вірили у сенс життя. А як нам, сучасним людям, жити на світі. Отже, послухайте вірш.(«Просто знав …»)
  • Я вам бажаю, щоб душа була сильною і щоб ви ніколи не гнулися під тягарем життєвих негаразд, а як отой очерет завжди випрямлялися і йшли до своєї мети.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Тема уроку “Мистецтво доби бароко” створює прекрасні можливості для проведення літературних паралелей в широкому культурному контексті,у зіставленні з мистецькими надбаннями інших літературних епох і традицій.Конспект уроку доповнює,розширює поінформованість школярів щодо перебігу літературного процесу,його проявів у добу бароко.Думаю,що урок схвилював,зворушив учителя та учнів,а тому вдався.Дякую

  2. Доступний, цікавий урок, який викликає в учнів інтерес до творів мистецтва, виховує бажання людини долати перешкоди життя. Щиро дякую!!! Творчих досягнень!!!

  3. Змістовний урок, обов’язково проведу. Цікаві методи проведення, дякую Анжеліці Віталіївні!